Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ai nevoie de ajutor la teme?

#71
@Kimiko

CH3-CH=CH-CH3 + KMnO4 + H2SO4 --> CH3-COOH + CH3-COOH + K2SO4 + MnSO4

Problema e ca nu mai tin minte cum se egala reactia. Am facut asta atat de demult incat nu mai tin minte detaliile. Sper sa te ajute

P.S. tin minte ca in cartea mea exista reactia asta. Daca ai nevoie de o explicatie cum se desparte o dubla legatura la oxidare pot sa iti explic daca vrei. Add mess sau skype si spune cine esti cand adaugi contactu
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#72

#73
Multumesc mult de tot pentru ajutor! La egalarea ecuatiei ma descurc, dar nu imi dadeam seama care sunt produsii de reactie. Multumesc mult inca o data!
[Imagine: nbfda8.jpg]

Someone who can't sacrifice anything can never change anything.

#74
Ma poate ajuta careva cu o idee de rezolvare a acestei integrale rationale? 5

[Imagine: equation_zps83fb309f.jpg]
[Imagine: iK6og.jpg]

#75
(16-02-2013, 06:06 PM)chaosed A scris: Ma poate ajuta careva cu o idee de rezolvare a acestei integrale rationale? 5

[Imagine: equation_zps83fb309f.jpg]


Ti-am rezolvat-o eu. Sper sa fie corecta.


Bafta. ^^
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#76
Ann., te rog, spune-mi ca esti la profil uman sau ca ai terminat liceul acum o jumatate de secol.

Te-ar putea ajuta cineva cu o idee daca ai sti teoria/metoda de lucru pentru astfel de integrale. Matematica fara LaTeX pe forumuri e intotdeauna o placere.

Atunci cand gradul numaratorului (aici 1) e mai mic decat cel al numitorului (adica 3), se descompune numitorul in produs de factori de gradul I si/sau de gradul al II-lea cu delta < 0.

Presupun ca stii formula:
[Imagine: gif.latex?a%5E3&plus;b%5E3=(a&plus;b)(a%5E2-ab&plus;b%5E2)]

Carevasazica numitorul este:
[Imagine: gif.latex?x%5E3&plus;1=(x&plus;1)(x%5E2-x&plus;1)]

Dupa ce faci asta stii ca integrandul poate fi scris astfel:
[Imagine: gif.latex?\frac%7Bx%7D%7Bx%5E3&plus;1%7D=\frac%7Ba%7D%7B...-x&plus;1%7D]

Cu a, b, c numere reale pe care trebuie sa le afli.

Se elimina numitorul:
[Imagine: gif.latex?x=a(x%5E2-x&plus;1)&plus;(bx&plu...a&plus;c=x]

Identificand coeficientii se obtine sistemul:
[Imagine: gif.latex?\\a&plus;b=0&space;\\b&plus;c-...a&plus;c=0]

Sistem care are solutia:
[Imagine: gif.latex?\\a=-\frac%7B1%7D%7B3%7D,&space;\:&spa...frac%7B1%7D%7B3%7D]

Deci integrala ta se poate scrie:
[Imagine: gif.latex?\int_%7B0%7D%5E%7B1%7D\frac%7Bx%7D%7Bx%5E3&plus;...&space;)dx]

Separi in doua integrale: prima e usor de calculat (nu ca a doua ar fi mai greu), iar pentru a doua incearca sa obtii derivata unui logaritm natural si a unei arctangente. Sper ca te descurci. Daca nu, o sa incerc sa te ajut. Apropo, cam asa se procedeaza in general la calculul integralelor din functii rationale (doar "cam asa" pentru ca forma numitorului nu e intotdeauna asemanatoare cu asta, cazuri in care si integrandul se scrie altfel).

#77
Oh my thank you <3!! Nu m-as fi gandit niciodata sa folosesc acea formula 21. Chiar nu stiam de unde stiu unii sa desparta astfel unele ecuatii in factori mai mici ._.'.
[Imagine: iK6og.jpg]

#78
HEELP!! chimia asta... de clasa a VII-a va rog ajutati-ma
Eu beau 200g de apa .
Cate molecule de apa am baut?
Indiciu : numarul lui avogadro






p.s : sunt dictionar roman-englez , englez-roman Cool

#79
un mol de orice substanta are nr lu avogadro molecule (6.023 X 10^23)

18g = un mol de apa

200g = cati moli de apa? (11.11)

cati moli de apa ai avut ori nr avogadro = nr de molecule baute

regula de 3 simple este universal utila la chimie si iti va fi utila pana la bac si pote chiar mai departe
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#80




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)