Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

#71
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Greu de spus...prima carte care mi-a placut nespus (si m-a influentat sa devin bookwormul de azi)a fost "Cei trei muschetari" de Dumas.Dupa a urmat "Harry Potter" de J.K Rowling ,Saga Cavalerilor de Ioan Dan(Curierul secret,Cavalerii si Taina Cavalerilor)si Mizerabilii de Hugo.Iar in prezent,cartile care m-au dat pe spate cel mai tare (anul asta cel putin) sunt Ender's Shadow,Shadow of the Hegemon,Shadow Puppets,Shadow of the Giant,Ender's Game si Ender in Exilde Orson Scott Card (sunt placut surprinsa ca exista fani d-ai lui nenea Orson p-aici)Si cat p-aci sa uit,Cocosatul de Paul Feval.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana la momentul de fata,doamne ajuta,nu.Cel putin din cate imi amintesc pe moment.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Daca nu ma lalai (prost obicei d-al meu) pot ajunge la performanta de a termina o carte intr-o zi (desi cand au existat astfel de exceptii am cam uitat sa mananc si sa dorm).Maximul cred ca ar fi 200-300 de pag pe zi (fara alte acitivitati si/sau manacare,apa,somn,toaleta etc).Am ajuns pe la nr asta de pagini la Puntea suspinelor(desi tr sa recunos faptul ca pagina era destul de mica),Harry Pooter and the Order of the Pheonix si la Ender's Shadow.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Sunt multe carti pe care le-am citit si rascitit( si-n romana si-n engleza),dar unele pe care le pot citi l ainfinit sunt Muschetarii de Dumas,Cavalerii de Ioan Dan,Toate cartle lui Orson Scott Card pe care le-am citit pana l amomentul de fata,Harry Potter si...poate Scaramouche de Sabatti...Puntea Suspinelor de Zevaco...Mizerabilii...etc.Si din nou cat pe ce sa uit ,Cocosatul de Paul Feval.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Baltagul.Crap doar daca ma gandesc la ea.E efectiv insipida.Sti de la inceput ce se intampla si tr sa te tarsai dupa o muiere sa elucideze si ea maretul mister.Mi-a luat o saptamana s-o citesc.Si Amintiri dintr-o calatorie de Hogas.A trebuit sa o citesc intr-o noapte (ca ne ameninta profa ca ne da test din ea a doua zi)si numai dupa primele cateva pagini a fost cv de genul,kill me softly dude,can't take it anymore!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
La rascruce de vanturi( nu prea m-am omorat dupa ea ce-i drept...protagonistii erau cam sariti)Mandrie si prejudecata(simpatica,dar o data mi-a fost de ajuns),Jane Eyer (a mers pe moment dar acum n-as mai avea rabdare),Cronicile din Narnia (tot asa,pe moment au fost super tari dar acum n-as mai putea sa le citesc)Laleaua neagra,Contele de Monte Cristo etc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
In primul rand nu as vrea sa ma aflu intr-o astfel de situatiune oribila.Dar ,de dragul distractiei,ori as lua totul la spinarea,ori,trecand prin foc si para,as stinge incendil!(desi n0ar avea curaj focul sa se aprinda in biblioteca mea...avem,o legatura profunda,ce nu poate fi atinsa de nimeni si nimic!Don't you dare touch meh precious books!)Bineinteles,m-as zbate numai pt cartile ce merita citite.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Habar n-am...citesc cand pot,cat pot...cat de mult posibil.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca personala(care cuprinde cartile stranse de parinti,de sora-mea,de mine...si mosteniri de la bunici)La vara in schimb planuiesc sa fac un pas maret in cariera mea de bookworm si sa ma impritenesc cu Biblioteca Judeteana.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Colt Alb cred..sau Fran Ursul Polar...nu mai stiu exact care pt ca le-am citit p-amanadoua in clasa intai...In fine,mi-a luat in jur de 2-3 zile de caciula.Frumoase carti pt varsta aia...

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Can't wait for Shadow in Flight!!!!Gambate,Orson-tousan!!!!!!!
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:

#72
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Dear God, now that a Hell of a question. Nu vreau sa spun ca am citit nemaipomenit de mult, desi mda, am citit la viata mea destul. Ca urmare nu pot alege numai o carte, răspunsul ar fi depinde. Depinde de actiune, de gen, de modul de a impresiona. Una dintre ele ar fi Love is Hell, o antologie de love stories cu sfarsit tragic. Bineinteles ca nu toate povestioarele m-au impresionat in aceeasi masura insa, una a facut-o in mod special. Thinner than water de Justine Larbalestier. Nu cred ca I cried my eyeballs off la o chestie cum am facut-o atunci. De asemenea a fost Micul Print, cartea copilariei mele, care o sa mi ramana pe deplin pe lista de favorite, si o sa iau lista cu mine in mormant. ^^

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale
lui te-au lasat rece?

Mda, aici pot aduce ca exemplu tot Justine Larbalestier. Am incercat, dupa Thinner than water sa citesc Liar, insa nu m-a incantat absolut deloc. Poate pentru ca era audiobook in primul rand, dar totusi autoarea nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. De asemenea Cecelia Ahern e unul din cazurile care merita mentionate. Am citit Love, Rosie care mi s-a parut super brilianta, dupa care am incercat cu P.S I love you si m-a lasat rece, pe bune!

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Hm, nu-mi amintesc. Probabil pe undeva pe la 800, avand in vedere ca Harry Potter mi-a captata atentia foarte mult la vremea lui. Insa acum, lately, de cand incep sa exclud Harry Potter din intrebari, cred ca cel mai mult a fost undeva la 520 cu Jocurile Foamei. Sau nu, stiu…670 si ceva cu E cineva acolo?de Marian Keyes. Mda. A fost foarte catchy.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Micul Print fara doar si poate, in rest nimic. Nu sunt o persoana careia sa ii placa sa refaca ce a facut deja. So yeah. Dar oricum Le petit Prince ramane undeva in sufletul meu, si cred ca o pot citi nu de 6 sau 60 de ori ci de 600.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Breaking Dawn, doamne dar chiar nu vreau sa spun o asemenea chestie care poate fi luata drept blasfemie de fani, dar nu ma pot abtine. I hated it. Mult mai mult decat am urat Ion in liceu. Restul e tacere.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Hush, Hush de Becca Fitzpatrick. Nu cred ca as mai citi-o desi mi-a placut la nebunie. I mean the male character was the living definition of a real guy. Mda, he was a bad ass, ca sa nu mai zic ce replici geniale avea. Deci, as much as I’d enjoyed it, nu as mai deschide-o, desi imi place coperta. [shallow].

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Nu-ti pot raspunde la asta. E atat, dar atat de dificil. Avand in vedere, in primul rand ca nu am citit asa de multe carti incat sa stiu ce merita salvat si ce nu.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Ehm, undeva pe la 250-300. Depinde cat de busy e anul si de mood-ul meu general. Mda citesc mult, nu sunt constanta. Cateodata am chef sa citesc cateodata nu, dar si cand am chef, e greu sa ma las. Mda a devenit pentru mine ca mancatul. ^^

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Cred ca nici una nici alta.Asta daca nu cumva se pune la socoteala biblioteca virtuala. Cea din eReader.Dar bineinteles si biblioteca e o optiune, cat despre librarii, mi-e frica sa intru avand in vedere ca imi e foarte greu sa ies. E ca si cum as intra in Narnia.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

35 Mai…nu imi amintesc autorul ci numai titlul. Ciudat, a fost o carticica foarte interesanta. Cred ca mi-a luat o zi mai ales pentru ca eram ceva aproape de a baby!

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Ideal. Chiar a fost de-ajuns^^
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.


#73
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Toate cartile sau cel putin aproape toate, m-au impresionat intr-un anumit fel deci mi-e imposibil sa aleg. :]
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu am patit asta pana acum, probabil si datorita faptului ca tot ce citesc este foarte diversificat. Deci nu prea am citit mai multe carti de la acelasi autor... adica nu inca. 4
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Asta era pe vreamea cand eram o micuta obsedata de Twilight si citisem Breaking Dawn in doua zile... deci cam 400 de pagini sau 400 si ceva am citit cel mai mult intr-o zi.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Niciuna. Orice carte imi place, o citesc cu mult interes , si imi ramane bine intiparita in minte, cu amanunte si tot felul, Probabil o carte care as reciti-o macar o data ar fi De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger, deoarece cand am citit-o nu sunt sigura ca am inteles-o chiar pe deplin.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Cartile de basme -.- pentru ca atunci cand eram mica , am fost mai mult obligata sa le citesc. Si de obicei orice carte care nu imi place, dar imprejurarile ma obliga sa o citesc.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Twiligt. 4
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cartile vechi, pe care nu le-as mai gasi in librarii in zilele noastre.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Depinde foarte mult de ce chef am , de timp si daca am carti interesante pe lista de lectura. De exemplu anul trecut doar in vara citisem zece carti , iar anul asta nu am citit aproape nimic. Dar hai sa zicem ca in medie ... douzeci, treizeci de carti.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca. Nu prea am dat pana acum banii pe carti, atata timp cat am acasa o biblioteca destul de mare, deci as avea de pe ce sterge praful ^^. Si biblioteca deorece au majoritatea cartilor care ma intereseaza, sunt si intr-o stare destul de buna [majoritatea] si daca o carte chiar ma impresioneaza si tin neaparat sa o am , mi-o cumpar cu prima ocazie in care am bani. Cat despre biblioteca bunicii.... e cam seaca. Probabil mai degraba biblioteca sora-mii sau a mamei. :]
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Singur pe Lume- Hector Malot . L-am citit in vreo doua saptamani.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Dap a fost de ajuns 21
Life is not about finding yourself, is about creating yourself!

Blog :]
Nebunie in cuvinte! <3

#74
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Jane Eyre de Charlotte Bronte si Marile Sperante de Charles Dickens sunt in fata. Imi plac astfel de povesti complexe si mi-ar fi greu sa le aleg una, dar avand in vedere ca Jane Eyre e mai recenta, o aleg.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu imi aduc acum aminte sa fie una, dar ma indoiesc...
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
In jur de 500, Gib Mihaescu - Donna Alba [ ori am citit ambele volume in aceasi zi ori am mai citit si alta carte ...]
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu am citit niciodata o carte de mai multe ori si nici nu cred ca as vrea. Dar pot ...
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Sunt destule... Dar am citit odata o carte pentru scoala, imensa si foarte plictisitoare. Nici nu i-am retinut titlul la cat de mult o uram =]]
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Isabel Allende - Tara mea iventata
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Probabil cele ale lui Isabel Allende deoarece vreau sa citesc mai mult de ea si... cativa rusi T.T
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
O.O ... Vreo 500 in medie, dar mai nou citesc mult mai des.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Prefer o librarie. Imi plac cartile de la Humanitas pentru ca au foaia de calitate, iar coperta e mereu placuta^^ Urasc cand trebuie sa caut pe la biblioteca ceva ... Gasesc doar foile prinse intre ele =]]
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
La Medeleni de I. Teodoreanu, toate volumele intr-o saptamana , parca.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

#75
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Nu pot zice ca a existat o carte anume care sa ma impresioneze. Fiecare carte care am citit-o a fost speciala. Ar fi cateva care intradevar mi-au placut mult, dar intrebarea zice decat de o carte deci..
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu nu exista.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Pai am citi 250 din "La rascruce de vanturi"
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Gazda
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
O doamne pai sa vedem : "Amintiri din copilarie". E stresanta rau.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Mi-a placut Casa Noptii dar clar nu as mai vrea sa o recitesc pt ca m-as plictisi.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Nu stiu...sunt o sumedenie de carti care nu le cunosc asa ca nu as sti.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Muulte nici eu nu pot zice, stiu doar ca ff multe.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Pai pot zice ambele, dar eu si biblioteca sntem mai apropiate 21
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Ehem paii Fram ursul polar24
[Imagine: tumblr_lo5abxicnP1qindnxo1_500.gif]

#76
1.Romeo si Julieta cu finalul tragic
2.nu...
3. in jur de 500, Eragon
4. Robin Hood- am citit-o deja de 4 ori4
5.Lorelei de Ionel Teodoreanu... nu mi-a placut deloc si cand aud de ea mi se face pielea de gaina
6.La Medeleni-o singura data ajunge
7.o intrebare atat de grea... probabil Eragon, colectia intreaga Alexandre Dumas si restul cartilor pe care le-as mai putea duce.
8.Sincer nu am numarat niciodata sa vad cate carti citesc intr-un an...dar citesc la scoala in jur de 30 pentru romana si in vacanta mai am vreo 20 si mai citesc si in plus daca ma atrage vreo carte....deci cred ca in jur de 50 de carti.
9.clar biblioteca...acolo gasim si carti vechi si carti noi... cam tot ce ne dorim si ne trebuie... oricum o sa-mi ia ani sa citesc biblioteca parintilor si le mai am si pe cele ale bunicilor Smile
10.hmm... cred ca Fram, ursul polar a fost si pentru mine.. in 3 zile... trebuia sa o citim la scoala si eu lenesa l-am lasat pe ultimul weekend.
She's wiskey in a teacup.



#77
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Pai, sa zicem ca au fost multe cati foarte frumoase din cate am citit, dar mi-a placut Poti sa tii un secret scrisa de geniala autoare Sophie Kinsella. Si primul meu roman, Unde se avanta vulturii de Alistair Stuart MacLean.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Sandra Brown ( Da, stiu ca aceste carti sunt de pe vreme bunicii, dar sunt dragute o.o) Numai Tu, Susan Howatch- Mormantul lui April.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Stiti cartile acele, Napoleon si Bonaparte, nu mai stiu cate pagini au, dar am stat trei zile sa le citesc, sunt superbe, daca va place istoria, normal.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

Paai, Laleaua neagra de Alexandre Dumas fiul, daca nu ma insel 39 Les Trois Mousquetaires, După douăzeci de ani, Contele de Monte-Cristo (superb romanul 105) Vicontele de Bragelonne, Doamna de Monsoreau, Signora San-Felice scrise de Dumas, apoi Robin Hood de Henry Gilbert si Interviu cu un vampir de Anne Rice. daca nu ma insel 39

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Amurg.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Admiratorul Secret de Linda Jenkins.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Cele foarte funny, cum sunt cele de la Coktail, cele cu vampiri (Moartea la Dallas, Morti pana la apus, Salem's lot, Luna noua, Eclipsa, Vampirul Lestat)


8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Depinde.


9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Biblioteca, nu toti avem atatia bani ><

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Unde se avanta vulturii, trei ore.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Bun asa.
we all have our horrors and our demons to fight, but how can i win when i'm paralyzed?

#78
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Pentru mine, fiecare carte impresioneaza prin felul ei. Nu poti compara cartile. Am fost impresionata de carti, dar in ce sens? Modul in care autorul se exprima, actiunea, titlul, coperta. Vezi tu, sunt multe criterii interesante la o carte.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Inca nu mi s-a intamplat asta.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Uh, cred ca in jur de 500 de pagini...cartea nu o mai stiu exact. =.=

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Am recitit de vreo patru ori o singura carte, aceasta fiind "Toate mi se intampla numai mie" si as fi in stare sa o mai recitesc. Povestea este pur si simplu foarte interesanta, simpla si usor de inteles, cu personaje foarte bine puse la punct, cu diferente mari intre personalitati, diferite tipuri de gandiri.
In rest, nu imi place sa recitesc o carte asa cum nu-mi place nici sa revad un film [singurul film la care m-am uitat de mai multe ori a fost Titanic. :]]]

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Urasc cartile impuse de programa scolara. Majoritatea sunt copilaroase, cu povesti total aiurea si personaje din lumea animala. Pur si simplu imi par infantile.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Mi-a placut "Ingeri si demoni". O carte foarte frumoasa, dar nu m-a atras atat de mult incat sa o mai citesc inca o data...desi cand am citit-o, am facut-o cu cea mai mare placere si nu regret asta.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Hm...probabil ca "Atractie", "Toate mi se intampla numai mie" si tot ce-as mai putea. :]]

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Greu de spus. @.@

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca. Mai convenabil, mai practic, mai la indemana. Ai chef sa citesti, dar nu ai bani de o carte noua sau pur si simplu vrei sa faci ceva cu cei pe care ii ai. Biblioteca cu siguranta!

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Fram ursul polar. 9 Am citit-o cam in trei-patru zile. XD
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#79
1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Nu pot sa spun exact. Fiecare carte m-a impresionat intr-un anumit mod. Totusi, daca e sa aleg doar una pot spune ca aceasta este Dupa cutremur de Haruki Murakami.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Hmmm..cred ca nu..daca imi aduc aminte esitez postul

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Am citit Gazda intr-o zi pentru ca persoana care mi-a imprumutat-o a spus ca o vrea inapoi intr-o zi. ( deeci cam 700 de pagini)

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Primele doua volume din Ringu de Koji Suzuki

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Baltagul - Mihail Sadoveanu ( si sunt sigura ca nu sunt singura care are aceasta parere)

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Ink Exchange - Melissa Marr

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Carţille mele preferate.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Peste 50. ( nu int...jur solemn)

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Bibliotecă, deoarece gasesc mai usor cartile pe care le caut.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Fram ursul polar- Cezar Petrescu. A fost o carte pe care am detesta-o asa ca mi-a luat vreo 2-3 saptamani.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
oki-doki.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#80
1. Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare?
M-a impresionat foarte tare Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, datorita temei cartii si nu numai. Dar cel mai mult mi-au placut cartile lui Agatha Christie, in special Zece Negri Mititei.

2. Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Mi s-a intamplat asta in cazul lui Mihail Drumes, cand am citit Elevul Dima dintr-a saptea si imediat dupa aceea m-am apucat de Invitatie la vals si nu mi-a placut deloc. Dupa cateva pagini m-am lasat de ea.

3. Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte / carti?
Am citit intr-o seara toata cartea Zece Negri Mititei de Agatha Christie.

4. Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt)?
Nu-mi place sa citesc o carte de mai multe ori.

5. Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati?
Nu pot spune ca urasc vreo carte, ci doar ca nu-mi place sau ma plictiseste. Si atunci cand nu ma atrage deloc cartea respectiva, ma opresc din citit si ma apuc de alta care sa-mi placa.

6. Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Singur pe lume de Hector Malot.

7. Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc,
ce carti ati salva?

Cele de Agatha Christie.

8. Cate carti cititi in medie, pe an?
Nu stiu. Nu am fost o impatimita a cartilor dintotdeauna, dar am citit o carte care foarte furmoasa si am prins gustul cititului, ca sa zic asa.

9. Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Sau... biblioteca bunicii?
Librarie. Prefer sa-mi cumpar eu cartile, nu-mi place sa am un termen la care sa returnez cartea. Sau biblioteca familiei. Am toate cartile din colectia Adevarul plus alte carti mai vechi de la mama.

10. Primul roman citit? Si in cat timp l-ati citit.
Sincer, chiar nu mai stiu.
[Imagine: 2rmmhe8.gif]
[Imagine: 2my0v0p.gif]
I miss you, pretty boy♥



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.106 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.527 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)