Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

11 (o.O) intrebari iubitorilor de carti

1) Care este cartea care te-a impresionat cel mai tare ?
Vrei sa zici cartile...seria The Dark tower de Stephen King
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Inca nu
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Harry Potter si Ordinul Phoenix toata cartea...eram innebunit dupa seria HP atunci
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cel mai mult ma incanta cartile lui King deci, prin urmare as zice "Needful things"
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Nu cred ca am gasit vreodata asa ceva...
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"La limita imposibilului in viziunea lui David Copperfield"
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cartile care mi-au marcat viata
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Destul de multe nu pot aproxima ca urasc matematica la ora asta
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca. desigur...nu imi permit din punct de vedere financiar sa cumpar dintr-o librarie
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Hmmmmm...cred ca a fost "Harry Potter si piatra filozofala" si l-am terminat in vreo trei sau patru zile
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Toate cartile pe care le-am citit m-au impresionat.Dar daca ar fi sa o aleg pe cea care m-a impresionat cel mai tare....cred ca ar fi The Shining,Stephen King,dar nu numai ea,sunt mai multe(mult mai multe).

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Hm...Probabil James Clavell,dar la el a fost invers.(daca tin bine minte)A inceput cu una-doua carti mai...slabe,iar apoi a aparut Shogun,care,cel putin pe mine,si pe alti cititori,ne-a dat pe spate.Te ducea ca printr-un "portal" in lumea povestita si scrisa de el.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cam 600 de pag.,dar nu mai tin minte exact din ce carte. 10

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Sunt multe....Cartile lui Stephen King,Dostoievski,H.G Wells,si multe altele.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Pas,la mine in "stres" nu exista o carte. 24)

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Pas,nu am asa ceva,deoarece orice carte are farmecul sau.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
24)Nu raspund la intrebarea aceasta,deoarece cartile mele nu vor lua foc niciodata ~.~.Dar...As putea spune ca voi salva,toata seria lui Jules Verne,colectia lui Stephen King,cateva carti de ale lui H.G. Wells,colectia lui Dostoievski,si cateva de ale lui Thomas Hardy.(chiar daca nu ar prea fi posibil)

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
La mine nu prea depinde marimea cartii(numarul de pagini),prefer sa stau o zi in casa decat sa fac altceva.Deci..In jur de vreo 50,intr-un an bun 60(depinde si de factorul "timp").

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Prefer mai mult libraria,deoarece,nah,te simti mai bine cand citesti dintr-o carte noua(chiar daca uneori*the money...?*).Dar oricum,cum zicea mai sus si @Padfoot ,ma informez mai intai(de pe net,chiar daca am si eu cunostinte "medii"{mai mult de medii}despre carti,si stiu sa-mi aleg o carte buna).

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
SiMplU,primul roman citit a fost unul de-al lui Stephen King(/m\),intitulat.."The Shining".L-am citit intr-o zi,el avand...563 de pagini.
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
"Padurea spanzuratilor" de Liviu Rebreanu.
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Inca nu.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Aproape 300 de pagini din "50 Shades of Grey". Don't blame me, e chiar interesanta cartea 21 .
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Cele de la Jules Verne. Am citit cateva cand eram mica, iar acum le reincep.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
"Amintiri din copilarie". Stiu ca e o carte geniala, dar cred ca este supraestimata.
6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
O carte despre Printesa Diana, cred.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Cele de la sectia de psihologie xD
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
In jur de 20.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Cand trebuie sa citesc unele carti pentru scoala, le iau de la biblioteca. Daca citesc din placere, le cumpar. Iar bunica n-are biblioteca, deci nu se pune 21.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
"Print si cersetor". 2 zile
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Okay 2
Expect nothing, appreciate everything.
[Imagine: l09NJ79.jpg?1]

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
"Invitatia la vals" -Mihail Drumes
2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu cred.
3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
250 de pagini din "Adam si Eva" de Rebreanu. Exceptionala carte.
4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Nu am citit niciodata o carte de mai multe ori si nici nu cred ca o voi face vreodata. Pur si simplu nu pot. Nu am rabdarea necesara, indiferent de cat de grozava e ea. Insa, daca o carte mi-a placut extrem de mult, obisnuiesc sa recitesc pasaje cateva saptamani dupa ce o termin, pentru ca nu ma pot desparti de ea.
5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ar fi doua: "Fratii Jderi" de Mihail Sadoveanu si "Fluturi" de Irina Binder.
6) Ce carte v-a placut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
"Veronika se hotaraste sa moara" de Paulo Coelho.
7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
As salva cartile pe care nu am avut ocazia sa le citesc inca, dar vreau sa o fac.
8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Cam 20.
9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca.
10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Cred ca e "Alice in tara minunilor" de Lewis Carroll. 2 zile.
11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
[Imagine: nbfda8.jpg]

Someone who can't sacrifice anything can never change anything.

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare?
Multe carti m-au impresionat, dar "Am fost medic la Auschwitz" - Mikl????s Nyiszli a avut cel mai mare impact.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Pana acum n-am dat peste un astfel de autor.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Greu de zis. Am terminat multe carti intr-o zi, iar majoritatea aveau 300 si ceva de pagini.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit (bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori (daca sunt) ?
Nu obisnuiesc sa recitesc carti, deci probabil de maxim 2 ori, sa zicem, as putea citi o carte.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Nu exista o carte pe care s-o urasc, ci doar carti care sa-mi displaca total. "Nu plange sub clar de luna" - Heather Davis, "Damnare" - Lauren

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Probabil ca Suferintele tanarului Werther a lui Goethe. Toata lumea imi spunea sa nu o citesc, ca e plicticoasa... Nu tuturor le place sa citeasca scrisori *lucru destul de trist* . Cred ca e cea mai expresiva carte pe care am citit-o, si nu e doar maiestria marelui poet in arta cuvintelor, ci si povestea in sine.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Nu-mi amintesc sa fi patit asta...

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Din Razboi si Pace a lui Tolstoi, cred ca am ajuns la aproape 400... Mi-am petrecut o zi intreaga in casa, rontaind doar paine cu margaina si foarte curioasa de soarta unuia din protagonisti, mai ales ca aparea si Napoleon *big fan here* pe acolo.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Hmm... In general imi place sa recitesc toate cartile care m-au impresionat. Mandrie si Prejudecata cred ca am citit-o de cele mai multe ori... Dar as tot reciti Cortina:Ultimul caz al lui Poirot... Pentru mine cartea aceea e ca moartea unui prieten... Volumele din seria Harry Potter...

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Ion.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Probabil toate cartile politiste... Nu e placut sa le citesti dupa ce stii cine e vinovatul.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Marile capodopere ale literaturii, chiar si acelea care ma plictisesc....

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
Multe, cred.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Biblioteca sau anticariat. Imi place mai mult parfumul cartilor vechi.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Invitatie la vals. Probabil ca nu as fi fost o cititoare inraita fara cartea asta...

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cred ca Ion de Rebreanu. Am citit-o de 2 ori inainte de bac.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Bad grammar lol.
Nu.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
100+ din Ultima Imparateasa. E genul de carte pe care n-o poti lasa din mana.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Orice inseamna istorie combinata cu ceva fictiune, pentru un plus de savoare si aroma.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
Genul de carti pentru fete, din alea din colectia Chic de la Polirom sau genul de carti 50 Shades of Gray.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Cam tot ce am citit pana acum si mi-a placut. In afara de Ion, n-am citit nimic de doua ori.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Tot ce intra intr-o remorca, nu stiu. Tot ce am.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
8-10.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Librarie online -> comanda -> hardbook.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
No. Chiar nu mai stiu. Probabil prin clasa a 8-a (au trecut 11 ani de atunci, can't remember shit)

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns.
Si eu ma gandeam la fel cand citeam aceleasi intrebari sub exprimari diferite.

1)Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?
Cred ca "Morometii" , de Marin Preda.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?
Inca nu.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?
Cam 250 de pagini din "Divergent", de Veronica Roth.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?
Orice include dragoste, actiune si mult suspans.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?
50 Shades of Gray. Am abandonat-o dupa primele 100 de pagini. O urasc din tot sufletul.

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?
Probabil "Looking for Alaska", de John Green.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?
Tot ce pot sa car, idk.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?
E greu de zis, avand in vedere ca am unele perioade in care nu ma mai opresc din citit si altele in care nu citesc aproape deloc.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?
Libraria si biblioteca bunicii.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...
Crede-ma ca nu mai tin minte. Posibil sa fi fost primul volum din "Ciresarii" , de Constantin Chirita (daca nu punem la socoteala Amintirile lui Creanga si alte maruntisuri pe care le citeam prin clasa a doua sau a treia). Cred ca l-am citit in doua sau trei saptamani.

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns
Mda 21


Desi majoritatea intrebarilor sunt cam simple, hai sa zicem ok:

1) Care este cartea care te-am impresionat cel mai tare ?

Probabil Fight Club a lui Chuck Palahniuk.

2) Exista vreun autor care a scris o carte ce ti-a placut foarte mult, dar care celalte carti de-ale lui te-au lasat rece?

Eu nu am intalnit. In general, tot ce am citit din autorii mei favoriti (printre cei pe care pot sa-i mentionez Chuck Palahniuk, George Orwell, Theodore Sturgeon, Isaac Asimov, Albert Camus etc.) a avut substanta.

3) Cate pagini ati citit cel mai mult intr-o zi si din ce carte/carti?

Nu stiu. Habar nu am. Cred ca am citit o carte odata... cam 280 de pagini daca nu ma insel... fiindca imi trebuia la scoala a doua zi. In general citesc pe capitole... lent. Sa ma bucur de carte.

4) Ce carti ai putea sa citesti la nesfarsit ( bine nu chiar, hai sa zicem de cel putin sase ori ) fara sa te plictisesti? Ce carti ati citit de atatea ori ( daca sunt ) ?

De regula, nu-mi place sa recitesc. Decat la intervale foarte mari de timp. Ca sa fi uitata... Nu as putea sa citesc ceva la nesfarsit. Nu cred ca ma schimb atat de radical la intervale scurte de timp incat sa dau alta interpretare unei carti.

5) Care este cartea pe care o urati din suflet si numai gandindu-va la ea va stresati ?

Nu mai stiu titlul. Stiu ca face parte din cartile ce se doresc a fi continuarea ciclului Fundatia a lui Asimov. Nu mai tin minte nici autorul, dar cartea aia a fost atat de proasta... ca si acum tin minte lamentarile autorului din postfata, care spunea ca Asimov scrie clar, sa nu-i cerem lui sa fie la fel ca Asimov fiindca nu e usor. Frate, nu te inhama la o treaba daca nu te simti in stare. Ca ma pui pe mine sa aleg o anume carte sub brand-ul Asimov si imi iau teapa!

6) Ce carte v-a palcut, dar nu ati mai vrea s-o cititi?

Nu stiu. In general, nu recistesc! Nu fiindca nu as mai vrea, ci fiindca vreau sa citesc si altceva. Nu prea vreau sa bat pasu' pe loc.

7) Daca ati avea in biblioteca toate cartile din lume, si aceasta ar lua foc, ce carti ati salva?

Nu am cum sa detin eu toate cartile din lume. E o situatie ingrata. Fiindca nu le-as fi citit pe toate... deci cred ca le-as alege pe cele necitite deja. Desi nici celelalte - daca sunt stiintifice - nu sunt de lepadat.

8) Cate carti cititi in medie, pe an ?

Putine. Sa zicem cel putin una pe luna. Deci o medie de 12. Stiu putine. Depinde de an si de preocuparile pe care le am la un moment dat.

9) Biblioteca sau librarie? Care mai mult si care mai putin? Saau... biblioteca bunicii?

Nu cumpar carti decat rar. Biblioteca. De cand am laptop prefer sa iau de pe net chestii in format pdf si sa le citesc in fata display-ului. Chiar si pe PC am facut asta. E mai simplu.

10) Primul roman citit ? SI , in cat timp l-ati citit ^.^...

Nu mai tin minte. Sa fie Ultima noapte... Camil Petrescu?

11) no idea... las ca v-a fost de-ajuns

Bine pun eu aici o intrebare:
De ce exista la unii oameni - de regula mai in varsta - ideea ca o carte trebuie neaparat sa fie pe hartie, sa o tii in mana, sa se ingalbeneasca etc.?

Ei spun ca e altceva sa citesti pe hartie. Ca are romantismul lui gestul de a tine cartea in maini. De parca asta ar aduce vreo placere erotica sau asa ceva. Mie mi se pare doar... o mare protie. Fiindca nu hartia e important. Suportul nu conteaza. Ci povestea. Sau continutul.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Top 3 carti favorite white angel 86 59.106 02-02-2014, 09:39 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carti NU ati recomanda? CyBeR 4 4.527 11-12-2012, 02:47 AM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)