Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Îi vei da ingerului care nu poate zbura…aripi?

#20
Am cam intarziat cu continuarea, initial planuisem sa o pun cat mai curand, insa nu am prea avut inspiratie pentru acest fic deoarece am fost cam acaparata de idei pentru celalalt si pentru inca o creatie literara (ultima fiind strict confidentiala;) dar imediat vine si vacanta... so I'll have much more free time;))+ scuzati eventualele greseli:D
So... here is ^___^ :


Capitolul 7: Reverberatia trecutului
Partea I



Eram treaza de mult timp, nu am dormit mai deloc in acea noapte, acel vis mi-a trezit atatea amintiri indelebile si somnul disparuse incet cu fiecare gand legat de trecut. O ploaie de lumina imi invalui pleoapele si simteam cum fiecare diamant auriu si scanteietor imi insenina chipul... am zambit. Soarele tocmai ce rasarise si imi placea atat de mult acel moment sacru al zilei, incat am pasit usor pana la geamul din apropierea patului meu si l-am deschis zgomotos pentru a simti mai bine razele aurite ale inflacaratului iris. Ar fi fost mai bine daca acesta(geamul) nu ar fi scartait, iar cand am privit in spatele meu toate colegele mele de camera se uitau alarmate la mine, in afara de Myky care dormea bustean. Mi-am cerut scuze ca le-am trezit, dar Ten Ten mi-a spus chicotind gingas:
-E in regula, in curand trebuie sa fim in sala de mese, iar daca nu ne-ai fi trezit probabil ca am fi ratat micul dejun.
I-am zambit si mi-am luat hainele din dulap, mergand la baie pentru a ma schimba. Ceea ce mi se parea grozav la Academie, desi abia ieri s-a deschis, era faptul ca fiecare dormitor avea propria baie. Nu mi-am luat prea multe lucruri la mine deoarece nu isi aveau rostul, fiind un ninja chiar nu aveam nevoie de haine complet "normale": blugi, fuste, rochii etc. Asa ca mi-am pus o pereche de colanti negri care treceau putin de genunchi si un maieu alb cu un desen argintiu reprezentand umbra unui dragon. La incheietura mainii stangi aveam o jambiera neagra pentru a-mi ascunde semnul. Mi-am infasurat bandaua rosie de "Vindecatoare" pe piciorul drept si mi-am lasat parul desprins, iar pe o suvita rozalie de par am prins doua "inele" mici de argint... stiam la ce imi vor folosi acestea mai tarziu. De-asemenea aveam si bandaua cu semnul Konohai in jurul taliei si ghiozdanelul cu shuriken in jurul piciorului stang. Eram gata, pregatita pentru aproape orice, insa launtric aveam atatea indoieli si temeri. Cand am iesit din baie am observat ca celelalte plecasera si Myky era inca in camera, dar deja imbracata. Aceasta era intr-o rochie verde fara maneci si scurta, de aceeasi culoare erau si sandalele si purta o pereche de colanti albi. Avea parul prins intr-o coada lunga lasata pe spate, iar bandaua ei rosie era pe piciorul stang. Mi-a zambit delicat si mi-a zis:
-Restul au mers la micul dejun, eu am ramas sa te astept.
-Nu imi este foame, i-am spus evitandu-i privirea si uitandu-ma inspre unul dintre geamuri.
-Nici mie, a zis oftand.
M-am asezat pe patul meu si am scos din sertarul noptierei plicul de la Tsunade-sama pe care cu o zi in urma mi l-a dat acel blond, Naruto. Myky a venit langa mine si m-a intrebat incet:
-Deci, ai de gand sa-l deschizi?
Am privit ganditoare plicul pentru cateva clipe, dupa care i-am raspuns soptind:
-Mi-e teama... vreau sa-mi razbun bunicii si sa stiu de ce acei oameni i-au ucis, dar pe de alta parte nu vreau sa-i urasc, mi se pare unul dintre cele mai josnice sentimente.
-"Acei oameni" sunt asasini, Sakura... tradatori care nu au facut nimic altceva decat sa raneasca si sa distruga, nu-ti merita mila si nici compasiunea.
Am incuviintat din cap si am continuat mai incet:
-Dar sunt fiinte umane, chiar daca fac rau.
O lacrima mi s-a prelins alene pe chip, urmata de inca doua, toate cazand cu un clinchet sec pe plicul ce-l tineam in mainile tremurande. Myky m-a imbrasitat si mi-a zis:
-Atunci deschide-l cand te vei simti pregatita...
Intre timp in biroul lui Tsunade

Sasuke lovi puternic cu pumnul biroul celui de-al 5-lea Hokage, spunand:
-Asa ceva nu se poate! Cum puteti permite intrarea in Academie unor tradatoare?! E evident ca nu sunt din Konoha, nimeni nu le-a mai vazut vreodata in sat!
Tsunade ridica vocea la tanar, zicandu-i:
-Amandoua s-au nascut in Konoha si le cunosc inca de cand erau de-o schioapa, mi-au fot eleve si sunt pentru mine ca niste nepoate sau chiar mai mult. In plus, nu permit nimanui sa-mi vorbeasca astfel.
Dupa care isi masa tampla cu mainile si continua privindu-l adanc in ochi pe brunet, insa pe un ton ceva mai bland:
-Faptul ca Sakura l-a cunoscut pe fratele tau cand era mica nu inseamna nimic, mi se pare exagerat ca de fiecare data cand auzi numele lui Itachi sa reactionezi astfel. Nu am de ce sa-mi justific actiunile si deciziile unui elev. Tot ce vreau este ca Sakura sa nu regrete timpul petrecut aici, a fost tinuta mut timp departe de satul ei natal, Konoha. Ea este salvarea noastra! a spus blonda din ce in ce mai incet.
-Dar, a protestat acesta, iar uimirea si furia i se citeau in glas.
-Nu mai am ce discuta cu tine, Sasuke. Te poti retrage! i-a spus fara a-l privi in ochi.
Acesta a plecat trantind usa in urma sa, era cu-adevarat furios. <<Deci cele doua chiar sunt din Konoha... mai bine as fi precaut, atat cu ele cat si cu cei din Suna>> gandi brunetul.
*******************************************
Nu imi venea sa cred ca era deja aproape ora noua, orele incepeau la fix, asa ca a trebuit sa ma grabesc pana in sala de clasa. Am deschis usa pe care era scris cu negru "Clasa Sarutobi" pe o placuta alba. Profesorul era langa tabla, iar in jurul lui se aflau o multitudine de elevi, vreo treizeci si noua, cu mine patruzeci. Acesta ma privi curios, de-asemena si ceilalti, dar i-am raspuns asa cum mi-a spus Tsunade-sama sa fac in caz ca aveam sa intarzii:
-Am avut de discutat probleme ce nu suportau amanare cu al 5-lea Hokage, i-am zis aratand cu degetul aratator catre bandaua mea rosie de "Vindecatoare de Niveul 5".
Profesotul a dat din cap in semn ca a inteles la ce ma refeream. M-am apropiat de ceilalti elevi amestecandu-ma printre ei si le-am gasit pe colegele mele de camera. Ino ii arunca neincetat priviri dusmanoase lui Temari, dar aceasta se multumea sa ii scoata limba, dupa care sa se prefaca ca o ignora. Erau oarecum ridicole si amuzante datorita acestor gesturi total copilaroase.
-Ce s-a intamplat? m-a intrebat Myky.
-Se pare ca ar cam trebui sa fiu ceva mai discreta deoarece Sasuke Uchiha are cateva banuieli in legatura cu mine, de fapt cu noi. Si din cate am inteles de la Lady Tsunade, mai bine as sta cat mai departe de el sau cel putin sa fiu mai precauta in preajma lui.
-Deoarece vreau sa evit eventualele discutii nedorite in timpul orelor mele de curs, de-asemenea si ale celorlalti profesori, veti sta in banca dupa cum va voi aseza eu. a spus senseiul.
Cum nu ne stia numele, acesta ne-a poreclit pe fiecare in parte cand ne arata bancile in care sa ne asezam, bancile fiind de trei persoane, cu denumiri de genul: "roscatul incercanat cu ochi verzi"(Gaara), "brunetul morocanos"(Sasuke), "blondul care se agita ca un pastrav pe uscat"(Naruto) si multe altele. In final eu am ramas ultima si am scapat de o porecla la adresa parului meu roz. Profesorul a aratat inspre un loc gol in penultima banca de langa perete, loc aflat intre Gaara si Sasuke, se parea ca aveam sa stau intre cei doi. In banca din fata mea erau Myky, Naruto si Hinata in aceasta ordine, iar in fata lor erau Temari, Ten Ten si Ino. In spatele meu, mai bine zis "al nostru", erau trei baieti: unul cu un catelus foarte simpatic pe cap, celalalt cu parul prins intr-o coada scurta la spate si emanand o aura ganditoare si intr-un fel plictisita, iar ultimul era destul de gras si manca incontinuu chipsuri. Dupa un drum ce mi s-a parut destul de lung pana in noua mea banca, m-am asezat tacuta si am inceput sa privesc cu curiozitate prin clasa. Nu intelegeam de ce toti faceau acelasi lucru, dar in cele din urma, profesorul sparse tacerea si spuse:
-Sunt Iruka-sensei si de-acum responsabil de aceasta clasa. Datoria mea este sa va amintesc regulile acestei academii: 1. Luptele intre elevi sunt strict interzise. 2. Stingerea se da la ora 22.00, iar cei care vor fi prinsi in afara dormitoarelor lor dupa aceasta ora vor fi aspru pedepsiti, exceptie fiind echipele responsabile de patrulare in noaptea respectiva. Programul echipelor de patrulare va fi afisat in aceasta seara, dupa cursuri, odata cu repartizarile. 3. Prezenta la ore este obligatorie, exceptand echipele aflate in misiuni. 4. Nu puteti parasi Academia fara o autorizatie semnata de insusi cel de-al 5-lea Hokage. 5. Fiecare echipa va avea un sensei responsabil de antrenamentul echipei respective si acesta isi va insoti elevii in misiuni, de-asemenea senseiul va alege un "lider" pentru echipa, care sa o conduca in absenta acestuia. 6. Cum fiecare echipa are cate un membru "Vindecator", acestia avand bineinteles abilitati in "Doku" pana in nivelul 4, exceptie fiind domnisoara ce are nivelul 5, vindecatorii sunt obligati sa poarte bandaua specifica nivelului pe care il detin in "Doku". spuse privind catre mine, dupa care isi continua "discursul":
-Dupa cum vedeti, orarul este afisat langa tabla. Si in final: bine ati venit la "Academia Superioara de Shinobi"! spuse acesta cu o bucurie nestavilita in glas.
*************************************
Orele au trecut destul de greu si a venit mult dorita seara, in sfarsit aveam ocazia sa ma odihnesc. Programul din acea zi a fost foarte obositor: o ora de "Strategie", cate doua de: "Ghnaruto-enjutsu" si "Taijutsu", una de "Ninjutsu" si una de "Doku", iar dupa primele patru ore am avut o pauza de masa de nouazeci de minute pentru a ne destinde si a manca. Vindecatorii aveau mai multe cursuri decat ceilalti elevi deoarece aveau mai multe responsabilitati: daca cineva era ranit intr-o lupta, acestia aveau datoria de-ai vindeca pe raniti, dar pentru a nu deveni punctul slab al echipei in lupte, acestia trebuiau sa fie ninja la fel de buni precum restul elevilor.
De-abia ma mai puteam tine pe picioare, simteam cum somnul ma cuprindea incet-incet si imediat ce am ajuns in dormitor am tras perdelele pentru a acoperi geamul si a impiedica lumina lunii sa patrunda in camera. Fetele deja dormeau, dupa masa de seara acestea au venit direct in camera si au adormit. Din pacate repartizarile pe echipe au intarziat, Iruka-sensei a anuntat toti elevii in timp ce erau in sala de mese ca acestea vor fi afisate in cursul acestei nopti, insa cum parasirea dormitoarelor dupa ora 22.00 era interzisa, aveam sa vedem maine dimineata in ce echipe eram si cu cine. M-am schimbat intr-o pereche lunga de pantaloni roz de pijama si intr-un tricou ceva mai larg de-o nuanta deschisa de gri, avand desene ce reprezantau mai multi fluturi albi. Inainte de a adormi m-am uitat la ceas, era ora 21.30. Somnul m-a cuprins alene, inganandu-mi dulci canturi armonice ce ma indemnau sa visez... si le-am dat ascultare...
**********************************
Trecusera deja trei ore de cand s-a dat stingerea, iar tanarul brunet inca se plimba pe holurile cladirii cu dormitoarele. Acesta era furios, tocmai ce vazuse cu cine avea sa fie in echipa si blestema fiecare moment din zilele ce aveau sa urmeze. Brusc, acesta se opri. Auzise o pereche de pasi ce strabateau intr-un ritm alert coridoarele si o lua la fuga in directia de unde se auzeau pasii. Dupa mai multe cotituri, acesta dadu peste persoana care alerga fara tinta pe holuri, cand o recunoscu simti ura cum il complesea si cum il indemna la fapte necugetate. Sasuke continua sa fuga dupa rozalie, nu intelegea ce cauta aceasta in afara camerei ei la o asemenea ora, insa avea mai multe banuieli, asa ca a continuat sa o urmeze...


Oare de ce fugea rozalia pe holuri??? Ce se va intampla cu aceasta odata ce Sasuke o va prinde??? ;)) o sa aflati asta in urmatorul capitol:-) + MyKy-> next-ul va fi unul dintre mult asteptatele capitole si unul dintre preferatele tale:P



Răspunsuri în acest subiect
RE: - de Ely-chin - 30-03-2009, 06:05 PM
RE: - de chrissta - 03-04-2009, 11:52 PM
RE: - de Axxa.No.Way - 05-04-2009, 10:10 AM
RE: - de Axxa.No.Way - 06-04-2009, 04:18 PM
RE: - de Andrutza - 06-04-2009, 05:30 PM
RE: - de Axxa.No.Way - 14-04-2009, 11:46 AM
RE: - de Alexi - 14-04-2009, 12:47 PM
RE: Îi vei da ingerului care nu poate zbura…aripi? (Saku-Sasu) - de Axxa.No.Way - 29-05-2009, 07:19 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Unde dragostea nu poate exista... THE LAST UCHIHA 16 10.390 14-01-2014, 06:53 PM
Ultimul răspuns: SabrynaMe
  Cand imaginatia prinde aripi yume^^ 4 3.031 23-04-2012, 08:25 PM
Ultimul răspuns: yume^^
  Inger fara aripi Kyandi. 2 2.256 31-03-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Aripi insangerate BloodyInnocence 148 84.462 08-02-2012, 01:46 AM
Ultimul răspuns: Katniss
  Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu.. pandora96 26 13.566 27-06-2011, 02:56 PM
Ultimul răspuns: Ada
  Bataie din aripi Ichigo. 2 2.328 02-06-2011, 10:24 PM
Ultimul răspuns: Hanna2300
  Dragostea poate fi inselatoare! Debb.' 93 72.277 27-05-2011, 01:35 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Zbori fără aripi ÅŸi zâmbeÅŸti plângând. Lust. 4 3.218 13-04-2011, 09:42 AM
Ultimul răspuns: Lust.
  Ura poate duce la moarte Sayonara 12 7.377 03-04-2011, 09:13 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Totul se poate spulbera in orice clipa Debb.' 18 11.008 05-03-2011, 12:07 AM
Ultimul răspuns: anyame1


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)