Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Damnatii din sufletul noptii

#20
Tinand cont ca ficurile yaoi/yuri sunt supraapreciate si comentate pe-aici, o sa-ti las eu un comentariu la lucrarea in proza, din moment ce m-a bantuit de cand a aparut. Mi-am spus ca trebuie s-o citesc, insa nu am avut cheful necesar pana acum. Mentionez ca scriu critica pe masura ce citesc ficul.

Titlul este cel care m-a atras, iti spun de pe acum. Fara sa stii legatura lui cu continutul, este, intr-adevar, captivant. Termenul de damnat sau blestemat, asociat cu sintagma din sufletul noptii, sugereaza mister, necunoscut, dar si pune in viziunea cititorului prezenta actiunii in lucrare, intrucat a fi damnat implica, de cele mai multe ori, evenimente premergatoare care sa duca la starea aceasta, sau posterioare ei, explicand sau lamurind-o. Sufletul noptii poate sa faca referire fie la ora doisprezece, miezul noptii, fie ora 3, when demons do their dirty work and men turn into wolves. Se poate referi si la perioada dintre 12 si 3. In general noaptea este simbolul misterului, nesigurantei, partii intunecate (lumina lipseste, e motivul cheie) alaturi de care exista si personajele aceastea mitice, vechi, spre exemplu vampirii care sunt prezenti in scrierea ta.

Este interesant cum, la inceputul prologului, te-ai adresat cititorului, sporindu-i atentia. Primele fraze, mai apoi alaturi de toate continuarile ficului, m-au lamurit asupra stilului tau de scriere, pe care il gasesc armonios. Da, ai niste ezitari din loc in loc in ceea ce priveste exprimarea, parti mai ambiguu din acest punct de vedere, per total insa este okay. Ai grija ca, atunci cand verbul a fi face referire la persoana a doua singural, in ceea ce priveste conjunctivul, aproape toate timpurile verbale, sunt doi i, sa fii. Iar forma de scriere a lui ve-ti este gresita, veti fiind cea corecta. Incerc sa nu ma leg de astfel de greseli, dar am tinut sa mentionez astea doua. Revenind la prologul in sine, consider ca ultima fraza face ideea generala a lucrarii interesanta si pe ea in sine promitatoare. Nu cred ca descrierea ta este atat de pompoasa si nici fortata nu pare, este echilibrata, ramane de vazut cum evolueaza pe parcursul ficului.

Remarc in continuare ca descrierea este frumoasa, stii cum sa-ti alegi cuvintele, spus altfel. Mi-a placut cum ai inceput conturarea evolutii lui Alessio di Damiano, relatia lui ca muzician cu vioara in raport cu aspiratiile sale mai mari si asteptarile pe care le are de la viata, peste cele ale unui simplu cantaret. As fi vrut sa mai dezvolti un pic cadrul aparitiei lui Fabian si perioada discutiei dintre cei doi. Uneori am senzatia ca firul epic este grabit. Oricum, tinand cont de faptul ca pe parcursul ficului te mentii la acelasi nivel, nu prea am atat de mult de comentat. Am vazut ca reusesti sa imbini modurile de expunere in gereal si ca, aproape in tot ficul, cadrurile prezentate sunt descrise cum trebuie, nu plictisesti cititorul. Gravarea emotiilor personajelor este buna, totusi putea fi un pic mai echilibrata - sunt locuri in care lipseste, si altele in care exista si este si dezvoltata.

Ar mai fi cate ceva de zis, dar te astept sa mai scrii un pic si probabil revin dupa cu un comentariu. Succes cu ficul si... multa inspiratie..., Eve. :] Termina ficul ca se merita.



Răspunsuri în acest subiect
Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 30-12-2011, 07:25 PM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 15-08-2012, 03:55 PM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Fiction - 15-08-2012, 10:15 PM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 22-08-2012, 08:43 AM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 15-04-2013, 01:04 PM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 18-04-2013, 02:37 PM
RE: Damnatii din sufletul noptii - de Eve. - 12-05-2013, 10:58 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sufletul întunericului Me†al. 10 4.407 29-12-2011, 03:47 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Priveste-mi sufletul de copil..+16 [SasoSaku] Elyy 7 4.181 02-09-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Fituica de la miezul noptii Moony691 15 7.949 21-08-2011, 10:09 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Sentimente la miezul noptii xD Rukia JJ 1 2.392 27-03-2011, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse
  Pericolul noptii Hitman 2 2.505 16-06-2010, 03:39 PM
Ultimul răspuns: IceCat
  Ganduri la miezul noptii aleee 5 3.358 24-05-2010, 02:10 PM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Noptii din infern - Iubind demonul love_anime 30 14.509 26-07-2009, 07:38 PM
Ultimul răspuns: Yoko
  In inima noptii Eve. 8 9.214 13-07-2009, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Alexi
  Contesa noptii Tao_Jun 0 3.460 15-09-2007, 06:07 PM
Ultimul răspuns: Tao_Jun


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)