Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Animale in casa. Pro sau contra?

#17
Eu personal am ajuns la concluzia ca locul unui animal de companie, oricare ar fi acesta, fie el caine, pisica, peste, papagal, nu este intre 4 pereti, intr-un apartament, acvariu sau colivie. Si asta vine de la cineva care cand era mic ii batea la cap in mod regulat pe parintii sai sa il lase sa tina un caine intr-un apartament de 2 camere.

Din punctul meu de vedere acestora le sta cel mai bine intr-un spatiu deschis unde libertatea de miscare nu le este constransa. Daca ai o curte mare, atunci merita sa tii un caine, deoarece are loc unde sa sprinteze, sa alerge dupa fluturi, gaze si in general sa isi foloseasca marea parte din instincte cu care a fost inzestrat de natura, insa intr-un spatiu de cativa metri patrati ce ar putea sa faca? Sa manance, sa bea, sa doarma si sa se lase mangaiat, ohh vai, ce viata palpitanta. Sa nu ne mai miram de ce vedem tot mai multe pisici si caini obezi in locuintele stapanilor lor, care de-abia isi mai tin propria greutate pe picioare. Yeah, sure, oamenilor o sa ii gaseasca "awww, ce cuuuuute, uite-te la ei", but seriously people, it's not cool pentru ei, nu sunt animale de circ pentru amuzamentul nostru, aia nu e viata, nici macar de caine, daca e sa o dam pe jocuri de cuvinte. Daca dau din coada and what not cand de-abia mai pot respira dupa cativa pasi, o fac pentru ca nu cunosc altceva mai bun.

Marea majoritate din cei care au postat aici au comentat subiectul numai prin prisma propriilor nevoi, mofturi si dorinte, insa nu stiu cati dintre noi ne gandim la cum se simte acel animal cand i se spune raspicat: sa nu isi faca treaba acolo, sa nu latre ca scoala vecinii, sa nu alerge prin casa, lucruri pefect naturale de facut pentru un caine, insa pentru care sunt trasi la raspundere, deoarece stapanul nu a reusit sa ii ofere mediul propice de dezvoltare. Iar acestia inca o au bine , sa nu mai vorbim de papagali sau alte pasari, carora li se transmite de la inceput "tu nu ai voie sa zbori" si astfel li se neaga intreaga existenta. Totul se rezuma la chestiuni de principiu, deoarece cainele sau animalul acela nu o sa fie trist chiar si in aceste conditii din moment ce el este satisfacut ca are cine sa ii dea de mancare si baut, insa cand stim ca ar exista solutii mai bune pentru acestia, it makes you wonder if it really is alright.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Animale in casa. Pro sau contra? - de Ichigo. - 03-05-2011, 01:42 AM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Ich. - 04-05-2011, 05:40 PM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de mellolo - 04-05-2011, 11:40 PM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Serqet - 06-05-2011, 10:55 AM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Lia - 06-05-2011, 11:47 AM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Flash - 06-05-2011, 12:06 PM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Rain - 06-05-2011, 12:37 PM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Zwai - 15-05-2011, 03:28 AM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Ruxi. - 10-07-2011, 03:24 PM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de Romania - 09-09-2014, 02:41 AM
RE: Animale in casa. Pro sau contra? - de TLDR - 09-05-2015, 10:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.473 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 75.049 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.305 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 27.436 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.334 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)