Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~

#4
În sfârşit am trecut şi eu pe aici. Bună.

Capitolul 1.
Greşeluţe :
varand - - vrand [ altfel spus : vrând ]
invarsta -- in varsta [ altfel spus : în vârstă ]
degand -- de gand [ altfel spus : de gând ]
respunzi -- raspunzi [ altfel spus : răspunzi ]
isi tara picioarele spre intrarea in liceu -- nu am putut înţelege aici , era : îşi târă picioarele spre intrarea în liceu / sau îşi târî picioarele spre intrarea în liceu ? [ atunci acel a - presupus a fi â - se transformă în i - adică î ]
defapt -- de fapt
de ce era in acea dimineata arata atat de provocator? -- aici nu prea am înţeles. Cum adică era în acea dimineaţă arăta? -- poate --> de ce era în acea dimineaţă atât de provocator? sau : de ce arăta în acea dimineaţă atât de provocator? [ fă sau nu abstracţie la diacritice, mi-e lene să scriu şi fără ele ]
scola - scoala [ altfel spus : şcoală ]
isi mai ales si el -- îşi mai alesese şi el ? / sau şi-a mai ales şi el .
sa preda -- sa predea [ să ]
vrut sa ii tine -- tina [ ţină ]
ascul – ascult
dupaia – după aia , sau dup-aia
seducartor -- seducător
auze – auzea
buse -- puse
ca m-a pipaie – că mă pipăie [ altfel spus : ca ma pipaie , nu e nevoie de cratimă acolo. ]
suparta – suparat [ supărat ]
lucur ca ma pipaie in banga – lucru . Nu am înţeles ce ai vrut să spui prin ‘’ banga’’ D:
De ce nu il poti accepta asa cum esti? – Cred că era : De ce nu îl poţi accepta aşa cum este? Că nu prea merge aşa cum eşti :]] I mean, it doesn’t have so much logics.
numa -- nume
enerva – il enerva [ că altfel nu ar avea sens . Acolo “ îl “ – il ]
contreacul – contractul
inneregula – in neregula
Asta urma sa afla si el incurand. – în curând, sau puteai spune simplu “ curând “
de luat vedere
toata lumea vor afla – toata lumea va afla .
de luat vedere – de luat vederi

Despre capitol ( good stuff <3 )

Citat:- Axel ce vrezi că faci?
- Stau
Doamne Dumnezeule =]] cât de tare a fost . Am început să râd. Replică de milioane, Jur =]]]
Citat: Doamne , ce zi mi-ai dat!
Cât de tare a fost . Iar am început să râd =]] Doamne, ce zi mi-ai dat !!!!!! :]]. Şi asta este o replică foarte bună, merită păstrată. Mi-a plăcut foarte, dar foarte tare.
Citat: Cum putea exista o astfel de fiinta ce te condamna sa faci numai pacate.
Mă, tu mă înnebuneşti de-a binelea =]]. Ce replică. Ş ice păcate? :]] Mda, mintea mea e bolnavă. Ăsta e un alt citat care trebuie păstrat. Minunat.

Am savurat primul capitol. A fost pur şi simplu minunat =]] ai avut frate nişte replici aici... Am pus aşa două –trei, ca să îţi dau exemple . Dar au fost mult mult mai multe care meritau notate =]] . Şi am murit de râs. Nu ştiu de unde ţi-au venit ideile, dar chiar mi-au plăcut. Cred că e ceva natural, doar îţi ies.
Am impresia că am mai cunoscut o poveste de genul, poate că oi mai fi citit eu vreodată capitolul ăsta? :]] nu ştiu. Dar mi-a plăcut .Dante m-a făcut să tresar, de parcă m-ar fi atins pe mine .Atât de bine ai descris faza aia... Mor după Axel şi după Dante, e ceva greşit în asta ?:]] dacă da, asta e. I want Axel, he’s hot but prea ... nu ştiu, mă nervos pe viaţăă. Ce-i wrong să îţi placă bishies ? :]]. Aşa, Dante ştie să îl calmeze, come and touch me too you <3. Oh ,da . Deci ai descris foarte bine. Proful de geogra e cam cretin, chiar el a zis-o. Şi ştii de ce ? Pentru că se pune la mintea lui Axel, care îi e student. Nu prea-mi place de el. Mr. Y, I don’t like you. I am sorry, NOT >:] muahaha. Sfârşitul a fost superb. Mă face să mă gândesc mult la ceea ce urmează, şi de abia aştept să citesc şi următorul capitol. Norocul meu că deja este postat <3

Capitolul 2.
Greşeluţe :
si nu inteleg de ce? – şi nu înţeleg, de ce? [ cu virgule acolo e mai corect ]
Nu stiu prin ce au trecut alti -- altii [ alţii ] . Aşa este corect , cu doi de “ i” . Doar dacă nu vroiai să zici prin ce au trecut alti oameni, or smth like that. Sau alţi cretini =]]
Daca chiar – acum îmi amintesc că am văzut asta şi în primul capitol. Am eu ceva dar nu îmi place cum sună “ dacă chiar “ poate mergea să le desparţi prin virgulă, sau să reformulezi că mă zgârie pe timpane rău de tot =]] mda , am şi eu timpane
tigari devenise – deveniseră
intradevar – intr-adevar [ altfel spus : într-adevăr]
unele situati – unele situaţii

Despre capitol ( good stuff <3 )
Citat:Esti mai presus decat mine, ce nu intelegi?
Iar, mi-a plăcut enorm şi replica asta. E furios , e atât de drăguţ. I-am putut simţi sentimentele.

Citat:mi-as semna sentinta la moarte eu singur si nu vreau asta , vreau ca tu sa ma omori, dar defapt ai facut-o nu?
Foarte bună replica asta O_O . Mă omori tu pe mine :]] cu replici atât de bune, jur =) . îmi plac la nebunie. Şi acele întrebări, ah . I so love them. Îmi place foarte mult acest citat <333333333333
Citat: Te ador, dar te-as distruge daca as putea,
Te iubesc dar trebuie să te împuşc =]] o variantă nouă =]] Doamne, pre super. Dacă aş putea ăla amplifică atât de tare îndoiala tipului. Luv it ! Totally <3
Citat: te iubesc si ce daca, asa ca mai lasa-ma dracului odata in pace! ”
Vreau să fiu cu tine mereu, dar ia mai dă-mi o pauză bă =]] . Super şi această replică. Chiar am adorat-o . Şi ce dacă? Aşa dragoste, nu te impacienta că ştii să iubeşti. Sentimentele au fost expuse mult prea bine!!
Citat: Si cand eu iti spun mereu ca o curva mai mare decat viata nu exista, de ce nu intelegi?
Are perfectă dreptate şi eu îl înţeleg. Replica e iar genială. Nu ştiu cum le găseşti, dar şi asta merită notată :]]. Acel „ de ce nu înţelegi? ” a pus punctul pe I , mare !!!!
Citat: Asa era viata, doar o tarfa.
Tipul e super pessimist, să fiu sinceră :]]. Şi chiar aşa, să insulte viaţa? Zici că nu a avut niciodată parte de fericire. Replică foarte bună.

Capitolul 2 a fost pur şi simplu fabulos. Am înţeles că acest Mark este de fapt un obsedat addicted, dependent săracul , un pesimist =]]. Dar îmi place şi el, deşi cred că până acum preferatul meu este Axel. Ăsta e prea supărat pe viaţă însă sentimentele ,gândurile şi faptele lui sunt măreţe şi profunde. Chiar mă ating. Cred că de asta îmi şi place de el.

Capitolul 3
Greşeluţe :
ca cu aspectul – că cu -> nu o să sune niciodată bine. Încearcă să reformulezi.
prieteni sai – prietenii săi
se aseza pe canapea unde -- se aseza pe canapeaua unde -> sună mai bine

Despre capitol [ good things <3 ]


Citat: Cat de penibile puteau fi aceste aspecte, cand ea era doar o simpla panarama.
Băiete, toate sunt bune dacă ştii să le cauţi =]] toate’s paraşute dacă nu ştii cum să le iei ;] =]] hai că mă cert cu un personaj. Mă, şi ăsta urăşte fetele? :]].
Citat: desi sa fiu un pic ipocrit vreau sa spun ca nu ma interesezi, ca ma incanti pentru o secunda si apoi devi banal, plictisitor si ma lasi total dezinteresat. Doar ma prefac...
M-au atins aceste vorbe, adânc în suflet ! Au fost atât de profunde şi am simţit sentimentele lui Giulian. Pentru că au fost cu adevărat profunde. Se preface doar? Adică, doar se preface ? Şi de ce mă idiotule, cretinule? Ah , ce profund. Câtă durere şi câtă dragoste. Îmi vine să ... nu ştiu, sar în sus sau să plâng. Minunat.

Giulian este tare misterios şi nu reuşesc să îl desluşesc pe deplin . Însă pare un pervers mare de tot, unul care nu e în stare să îşi arate adevăratele sentimente. Hai să fim serioşi, spune-i ce şi cum, va înţelege şi vă ve-ţi iubi, şi ve-ţi face lucruri mişto =]] adică prostioare, şi eu voi fi fericită. BĂ, de ce nu ? =]]. Aşa, e adorabil într-un fel pervers.


Acum despre fic în general.

Am văzut mai multe greşeli pe parcursul capitolelor. Cele mai multe le-am zis în capitolul 1 dar până la capitolul 3 m-am cam săturat să tot enumăr =]] aşa că nu am mai făcut asta, doar aşa esenţiale am mai pus. Majoritatea au fost de tastare / scriere oricum. Am văzut că ai avut nişte probleme cu virgulele şi cu „ i ” ai cam pus doar un „ i ” unde trebuiau 2, dar te-am iertat :]]. Au mai fost şi altele, unele gramaticale. Le-am zis, altele de exprimare.
Am pus şi câteva citate pentru că mi-au plăcut mult. Să-ţi zic drept , dai nişte replici fabuloase. Şi mi-a plăcut faptul că ai pus la început acele sentimente, gânduri ale personajelor. Ah asta m-a făcut să tresar. A fost minunat. Îmi place totuşi şi naraţiunea la persoana a III a . Descrii foarte bine şi plăcut <333. Şi chiar îmi place ficul, îmi pare rău că nu am trecut pe aici mai devreme
Preferatul meu până acum este Axel. Baftă la scris şi aştept următorul capitol, vreau să ştiu şi despre ceilalţi. Că doar un 7, nu??? Când vine rândul lui Dante? De abia aştept!!

Baftăă multă!
Åži pa.



Răspunsuri în acest subiect
Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 23-11-2009, 05:44 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 24-11-2009, 04:32 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 13-12-2009, 09:55 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh2 - 13-12-2009, 11:39 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 17-12-2009, 11:00 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh2 - 18-12-2009, 01:29 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 25-12-2009, 07:28 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh2 - 25-12-2009, 09:54 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 25-01-2010, 11:31 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh - 28-01-2010, 06:28 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 06-02-2010, 07:27 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh - 06-02-2010, 08:09 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 07-02-2010, 06:38 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh - 07-02-2010, 10:11 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de October - 14-02-2010, 01:15 AM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 20-02-2010, 05:47 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Teh - 20-02-2010, 06:31 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 28-02-2010, 01:25 AM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 07-03-2010, 06:57 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 05-04-2010, 01:20 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 08-04-2010, 12:46 AM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Serqet - 03-05-2010, 11:15 PM
RE: Seven Lights ~Shounen-ai/Yaoi~ - de Yaku-chin - 24-05-2010, 11:18 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  The best damn thing [shounen-ai/yaoi] Michyio 2 2.945 09-07-2010, 03:48 PM
Ultimul răspuns: Alixa
  Disco lights [yaoi] Aliss_anime 1 2.745 21-02-2010, 04:13 PM
Ultimul răspuns: Mystique92
  Flames of passion [+16] [shounen-ai / yaoi] Hetalia 3 3.509 04-11-2009, 01:08 AM
Ultimul răspuns: Sukisyo
  Sweet Satisfaction [yaoi-shounen-ai] Aliss_anime 22 13.235 31-10-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Aliss_anime
  Fructul interzis [+18] [ shounen-ai / yaoi ] Lithium-Angel 44 22.926 05-08-2009, 10:57 AM
Ultimul răspuns: I hate maths.
  Iubire cumparata [shounen-ai / yaoi] Ice_angel_234 32 25.683 23-07-2009, 11:08 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  Fake [shounen'ai / yaoi] mikaru 2 2.966 18-07-2009, 07:34 PM
Ultimul răspuns: mikaru
  [ COMPLETED]Sa ramana intre noi "In familie "[yaoi / shounen-ai][16+] Lithium-Angel 72 41.518 13-07-2009, 02:24 PM
Ultimul răspuns: I hate maths.
  The life of a male prostitute (yaoi,shounen ai and normal couples) Lithium-Angel 92 45.551 09-06-2009, 10:32 PM
Ultimul răspuns: adyna_45
  Amintiri uitate [shounen-ai / yaoi] Mitsukai Yoru 39 24.637 03-04-2009, 01:36 AM
Ultimul răspuns: Amaya_89


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)