Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Totul are un inceput (yaoi)

#8
O sa-ti corectez o mica parte din primul capitol, deoarece ai foarte multe greseli. Nu am cum sa ti-l corectez pe tot, deoarece imi este imposibil ,deoarece ai extrem de multe greseli. Inainte sa ti le corectez, iti sugerez ca inainte de a posta capitolul respectiv sa il corectezi, deoarece un fic cu mii de greseli nu ajuta la nimic. Ideea fic-ului poate fi extrem de frumoasa, dar nu ajuta la nimic daca este plin de greseli. Si inca un lucru, inainte de a posta capitolul respectiv poti pune la inceput de exemplu "Capitolul 1" ca sa stim si noi de unde face parte ceea ce ai scris.
So...incepem o_o

Citat:Era o zi de primavara , totul era inflorit si mireasma trandafirilor ii da ( aici ai doua verbe la timpuri diferite.Vezi ca acest lucru nu e de bine, deoarece nu poti schimba timpul verbelor cum vrei, adica daca te uiti mai atent nu suna deloc bine, chiar sec. Incearca sa mergi pe acelasi timp, puteai folosi prezentul la primele verbe, deoarece vad ca ai continuar cu prezentul dupa aceasta. )un aspect magic. Pleoapele mele negre incerca sa fara eforturi inumane ca sa se mi le pot deschide. ( Nu inteleg ce ai vrut sa spui aici O_O Chiar nu inteleg, incearca sa te exprimi corect ) Dupa ceva timp reusesc imposibilul, ma ridic in sezut si privesc ceasul de pe perete, dar nu vad nimic ma apropi si mai mult pana ajung sa il iau in mana ca sa pot vedea ce ora e.
-Am chiorit mai nou... si nu am stiut. Spun( cand explici cine a vorbit, nu trebuie sa pui punct si dupa aceea sa incepi cu litera mare. Dupa vorbele persoanei respective pui "," si incepi cu litera mica . Adica : Am chiorit mai nou...si nu am stiut, spun eu foarte... ) eu foarte incet cascand si fracandu-ma la ochi.Mama vine grabita pe scari,intre timp eu ma pun inapoi in pat.
-Dragule , e 7:25, te-ai trezit? O aud pe mama spunand asta in timp ce imi deschide usa de la camera, se duse repede si trage draperiile de o culoare rosie. ( Ce este subliniat de mine este clar o alta propozitie, deci este cu punct. Citeste si tu, suna destul de prost ) <Data viitoare bat cuie in usa, sa vedem cum mai intra, ca eu de aici nu ma mai scol.> Imi spun eu in gand in timp ce ma afundam in plapuma, era atat de bine in pat , pana intru in panica si ma vad ud flesca si pe mama langa pat cum imi zambeste . Mama se apropie de dulap si cand pune mana pe clanta eu strig "mama..." ( suna cam sec, puteai spune "strig la ea, incercand sa o opresc" )dar ma las pagubaj si in a doua clipa gramezi de haine : ( nu aveai de ce sa pui acele doua puncte puteai continua pur si simplu ) curate , murdare cadpe ea, prima data am inchis ochiipunandu-mi mainile la ochi dar, apoi ii deschid. ( Ai spus ca si-a pus mainile la ochi, dupaia ca deschide ochii. Suna aiurea, puteai spune tot de maini, adica si le-a luat de la ochi, si le-a indepartat. )Eu parand trist si indurerat, cand mama ma vede vine spre mine punandu-mi( ai grija la gramatica, este un verb si un pronume o_o ) mana pe umar si spunandu-mi( acelasi lucru) ca este bine. <Nu de tine imi fac griji. Stii cat timp mi-a luat sa bag hainele acolo?> Gandesc eu facand o moaca de catelus plouat, mama incepe sa ofeteze si se duce la acel "munte", daca puneam si hainele unui prieteni , nu mai avea mult pana acolo. ( well...este un munte de fraza, nu dulapul sau, care nu isi are rostul.Adica nu inteleg absolut nimic din ceea ce ai vrut sa spui, puteai folosi aceasta fraza, dar daca o construiai mai bine. Nu se intelege cam nimic, serios.) Mama imi arunca niste haine mai curate , dar ce reflex: chiloti in gura, chiorapi pe urechi , tricou pe umar si fusta pe... Ce fusta??

Well este o mica parte, nu am cum sa corectez tot ce ai scris, deoarece este chiar imposibil. I mean...priveste cate greseli ai, imi este foarte greu sa citesc deoarece nu prea sti sa te exprimi si nu inteleg. Te rog incearca ca pe viitor sa corectezi greselile inainte de a posta, deoarece chiar nu da bine la fic. Serios, nu vreau sa te critic pe tine, vreau doar sa te ajut. Ti-am citit si restul capitolelor si cum au spus si ceilalti cititori ai extrem de multe greseli. In restul capitolelor ai probleme mari cu gramatica, ai mare grija. Totusi ce clasa esti ? Nu o spun cu rautate, sper ca nu crezi asta, doar as vrea sa stiu cati ani ai, deoarece si varsta tine cont de lucrurile invatate la limba romana.
Eu vreau sa continui acest fic, deoarece imi place ideea, este chiar foarte draguta. Daca nu te pricepi la gramatica, poti sa rogi pe cineva sa te ajute cu corectarea capitolului respectiv, deoarece chiar ai nevoie.
Deasemenea nu prea stai bine la capitolul descriere, naratiune, dialog, treburile astea. Incearca sa le mai imbunatatesti. Si iti mai repet o data, ai mare grija la greseli si exprimare, deoarece eu in unele parti chiar nu inteleg nimic. Iti urez succes in continuare si sper sa evoluezi.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !




Răspunsuri în acest subiect
Totul are un inceput (yaoi) - de yaoi maniac - 20-06-2010, 05:49 PM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de yaoi maniac - 21-06-2010, 04:08 PM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de kame. - 21-06-2010, 10:57 PM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de yaoi maniac - 22-06-2010, 09:25 PM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de yaoi maniac - 23-06-2010, 09:45 AM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de Hetalia - 23-06-2010, 05:21 PM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de kame. - 26-06-2010, 09:56 AM
RE: Totul are un inceput (yaoi) - de βεκi - 26-06-2010, 11:31 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.775 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  [ Vampire Knight ] - Un nou inceput Yoko-sama 7 5.981 19-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Vampire Diaries - Un nou inceput - Iryna 20 11.982 27-05-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: anime_addicted
  Totul se poate spulbera in orice clipa Debb.' 18 10.999 05-03-2011, 12:07 AM
Ultimul răspuns: anyame1
  Un nou inceput,un nou talet! Bleidy 4 3.689 13-02-2011, 11:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Totul pentru Rain. A'Svear 11 6.195 26-12-2010, 02:02 PM
Ultimul răspuns: A'Svear
  Nu totul se rezuma la putere [+16] ☻vαмpιхυ`☻ 2 2.634 24-11-2010, 10:51 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Totul sau nimic Acadea' 3 2.990 31-10-2010, 11:28 PM
Ultimul răspuns: Mădălina
  Dragostea invinge totul Stefy Sayuri Cassie 0 2.027 30-10-2010, 05:26 PM
Ultimul răspuns: Stefy Sayuri Cassie
  Dragotea invinge totul(sasusaku) Roney 7 5.844 15-07-2010, 04:26 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)