Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O adolescenta plina de distractii

#7
Bună din nou!

Of... se vede că nu prea ai urmărit sfaturile. Mie tot mi-a fost greu să citesc. La un moment dat, pe la început citeam o frază kilometrică de vreo trei ori, până am priceput ce e cu ea. Ca data trecută, voi începe cu greşelile de tastare/exprimare:

-"Cu toate ca stiam acea voce ,totusi m-am intors pentru a-mi verifica suspiciunile. " Acel totuşi nu are ce căuta acolo. Sună mult mai bine fără el.

-"Dar asta a fost la trecut ,acum nu mai imi pasa despre ceea ce crede el despre mine,caci nu cred ca mai este baiatul care a fost inainte..." prepoziţia la nu se potriveşte contextului. Trebuia să foloseşti în. Am observat aici repetiţia foarte deranjantă a verbului a crede.

-"cel care sta in fata mea ma priveste cu alti ochi ,nu cu acei ochi de care ma indragostisem ..." Aici mergea : cel care stă în faţa mea mă priveşte cu alţi ochi, nu cu cei de care mă îndrăgostisem...

-"nicio" nu este corect din punct de vedere gramatical. corect -->nici-o

Au mai fost câteva repetiţii însă nu prea mai am timp. Nu cred că ai evoluat faţă de capitolul anterior. Naraţiunea foarte grăbită. Dacă ai foarte multe idei e foarte bine. Nu trebuie să le înghesui pe toate în două rânduri. Nu am reuşit să înţeleg capitolul. Nu a transmis nici un sentiment. Descrierea este foarte chinuită. Dacă vrei să vorbeşti de sentimente, poţi să dedici şi paragrafe. Au existat câteva întrebări retorice ce nu îşi aveau rostul. Altă problemă este cu timpurile. Prezent aici, apoi imperfect, perfect compus şi tot aşa. Stabileşti din ce perspectivă vrei să povesteşti. Ai unele fraze foarte lungi fără predicate. Nu înţeleg nimic, şi mă chinui să deduc. Nu trebuie neapărat ca o frază să aibă trei rânduri.
Te sfătuiesc şi eu să citeşti mai mult, pentru că trebuie să încerci să te exprimi mai clar. În nici unul din capitolele anterioare nu am găsit figuri de stil, imagini artistice. Acestea te ajută mult să transmiţi sentimente. De asemenea te sfătuiesc să citeşti de câteva ori capitolul înainte să îl postezi.
Era să uit. Dialogul a avut multe tente de sec.
Aşaaa.... ideea nu este foarte originală. Am citit multe fic-uri în care tipa cea rece iubeşte un băiat, numai că trebuie să îşi păstreze statutul de fată cul, dură şi deşteaptă. Originalitatea totuşi poate fi conturată în timp.
Sper să ţii cont de sfaturile mele.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.






Răspunsuri în acest subiect
O adolescenta plina de distractii - de Ella06 - 07-05-2010, 06:47 PM
RE: O adolescenta plina de distractii - de Abbeh. - 07-05-2010, 08:16 PM
RE: O adolescenta plina de distractii - de Lori. - 07-05-2010, 09:25 PM
RE: O adolescenta plina de distractii - de Alee - 07-05-2010, 09:51 PM
RE: O adolescenta plina de distractii - de Ella06 - 07-05-2010, 10:37 PM
RE: O adolescenta plina de distractii - de Lori. - 08-05-2010, 10:48 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Furtuna numita "adolescenta" (+18) YuneSugihara 17 11.728 14-08-2013, 02:11 PM
Ultimul răspuns: YuneSugihara
  O vara plina de iubire si schimbari *|Dea|* 4 2.767 05-04-2012, 07:17 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O lume plina de miracole...si moarte! Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 12 8.340 25-07-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: stylish.lov3
  Viatai plina da surprize bune...dar si rele... $tefan 2 2.682 26-04-2011, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Iubirea in adolescenta Ana 3 3.002 12-01-2011, 01:14 AM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.613 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  Luna plina. Mimisor 4 3.358 24-04-2010, 10:56 PM
Ultimul răspuns: Meal.
  Viata plina de necazuri dar si bucurii Madalina_Daniela 8 5.525 21-11-2009, 06:46 PM
Ultimul răspuns: DeMentă


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)