Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum vi se pare ficul?
imi place...e chiar bun
58.82%
20 58.82%
asa si asa...
23.53%
8 23.53%
mai trebuie sa lucrezi
17.65%
6 17.65%
Total 34 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto)

#16
Eram intinsa pe patul moale ce ma relaxa complet,privind nelamurita omul ce inca nu se clintise de cinsprezece minute din fata spitalului.

=> patul sa inteleg ca era chiar langa fereastra si tu il vedeai pe tipu’ din fata spitalului direct din pat.Intinsa./:) Interesant.


As fi vrut sa-l intreb ceva,sa aflu mai multe despre el,sa ne cunoastem mai bine,.

=> asa brusc vrei sa te cunosti mai bine ? sari direct pe el din pat? :))


Ma ridic usor din pat si ma indrept catre fereastra ce acompania frumos perdele visinii ce se asortau armonios cu florile inflorite.


=> Am inteles ca doresti sa folosesti figuri de stil sa-ti imbogatesti modul de exprimare si e chiar okay, dar sunt si eu curioasa cum fereastra aia acompaniaza perdele visinii? Adica..in ce sens o acompaniaza? Le canta? Le face serenade? Si in plus poate perdelele acompaniaza fereastra , desi si asa suna ciudat.



=> Vezi ca te contrazici. Pentru ca de aici reiese ca nu mai stateai in pat cand te uitat pe fereastra la tipu’ ce statea neclintit in fata spitalului.Hotaraste-te de unde te uitai la el si unde te aflai in spatiu.



=> Plus ca exprimarea e tare greoaie. Si vezi cu perdelele alea acolo ca nu cred ca erau doar niste perdele, erau perdelele visinii. Daca tot ai vrut sa le evidentiezi, trebuia sa le si articulezi.

=> asorta armonios - A (se) asorta= a se afla în armonie perfectã; a fi în concordanþã deplinã; a se armoniza; a se potrivi; a cadra; a concorda. [ armonie armonioasa ? ]



=> florile inflorite - cred ca era suficient flori. Se subinteleg ca erau inflorite, ca doar nu te duci cu flori ofilite la cineva la spital.Sau mai stii, se poarta tulpini de ciulin mai nou.


Nesuferiata- nesuferita



Un ranjet micut- suna grosolan ranjet. Puteai folosi raset sau zambet.


vatul suierand- vantul


Ii privesc plictisita si acelasi timp curioasa.



=> ori esti plictisita, ori esti curioasa. Sau tu cand esti plictisita posezi o capacitate intelectuala deosebit de ridicata si prezinti un interes deosebit pentru ceea ce se intampla in jurul tau? Nu stiu, zic si eu..


Dar simt ca mai mult ma pierd in ei si nu gasesc nicio portita de scapare.

=> niciodata nu incepi o propozitie cu " dar"

=> dar simt ca ma pierd mai mult in ei. Nu crezi ca suna mai bine?


Scot un mic ranset la auzul spuselor mele idioate si ma gandesc la o tactica de a pune mana pe niste informatii.


=> poate schitezi un mic zambet. Ras / ranset mic n-am pomenit inca. :-?


...in timp ce mintea imi fugea nebuna iar eu o cautam disperata.


=> am recitit fraza asta de 3 ori. Si sincer chiar nu pot sa-mi dau seama cum poate sa-ti fuga mintea, ce trauma existentiale ale vietii putea sa sufere mintea ta incat sa o ia la goanna. Ce i-ai facut de ai speriat-o in halu’ asta? :))

Cred ca ar trebuii- niciodata nu ai sa vezi scris verbul “ a trebui “ cu doi i.




O alta chestie care bate la ochi e ca nu stii sa folosesti timpurile verbale.Acum scrii la prezent, apoi treci la imperfect, perfect compus,samd.Le-ai amestecat rau si abia daca pot sa imi dau seama cand anume se petrec actiunile descrise de tine.Ar trebui sa folosesti un singur timp verbal sau cel putin sa ramai pe aceeasi axa temporala. Scrii la trecut te folosesti de imperfect, perfect compus, perfect simplu si mai mult ca perfect si nu mai adaugi forme ale prezentului in ceva ce deja a avut loc.






In legatura cu exprimarea , well nu suna deloc a fic. Suna mai degraba a poveste de gradinita cand Ion si Maria mergeau linistiti si le-a picat un mar in cap.Invata sa formulezi mai voalat si sa jonglezi cu figurile de stil incat sa incerci sa creezi o atmosfera palpitanta si sa ne tii in suspans.Personal, m-am plictisit teribil citindu-ti ficul , iti pozitionezi actiunea pe atatea planuri incat la un moment dat nici nu mai stii de unde ai plecat si unde ai ajuns.




Daca stii sa apreciezi o critica, o sa inveti sa te perfectionezi. Daca nu, o sa-ti intre pe o ureche si o sa iti iasa pe cealalta.
Bafta! :)



Răspunsuri în acest subiect
Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) - de :.:. Onytsa :.:. xOxO - 29-03-2010, 08:46 PM
RE: Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) - de :.:. Onytsa :.:. xOxO - 29-03-2010, 10:15 PM
RE: Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) - de Biscuite - 25-04-2010, 04:22 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dincolo de hartie si creion +18 Nywa 12 8.211 17-07-2013, 12:51 PM
Ultimul răspuns: aidutza
  [Yaoi] Dincolo de intuneric Yuki. 18 9.678 28-06-2013, 12:22 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  [Naruto] Dincolo de tristete exista si fericirea. SakuraXLOVE 6 4.645 15-09-2012, 09:48 PM
Ultimul răspuns: KarinaD
  Dincolo de adevar Lanna 48 23.302 29-08-2011, 03:15 PM
Ultimul răspuns: Lanna
  Deseneaza Limitele Dragostei - [+18] Miky sweetie :3 32 22.433 01-08-2011, 07:51 PM
Ultimul răspuns: Innaa.
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.393 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Dincolo de adevar( titlu inca nedefinit ) Lanna 0 1.832 25-10-2010, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Lanna
  O iubire dincolo de lume Sibel. 7 3.744 25-10-2010, 07:41 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Dincolo de evantai coral 5 4.174 09-02-2010, 10:08 PM
Ultimul răspuns: coral
  Misterele intunericului [Renee x Yoko] starnight 65 31.043 10-01-2010, 09:19 PM
Ultimul răspuns: starnight


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)