Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Totul se poate spulbera in orice clipa

#8
Chapter two


Ajungem in fata usii a biroului doamnei Tsunade. Bat usor la usa si aud vocea blondei care ma invita inauntru.
Apas incet pe clanta si imping usa, lasand-o sa se deschida.
Pasim toti trei in biroul ei si asteptam sa vedem ce are de zis.
- Sakura, Naruto, am luat o hotarare ! ne zice ea, privindu-ne atent pe mine si pe blond.
- Dar Bunica Tsunade, cu Sai cum ramane ? intreaba Naruto.
- Sai, zice blonda si se uita la brunet, tu te poti intoarce la trupele de AMBU.
Acesta da afirmativ din cap si dispare intr-un nor de fum.
Imi indrept privirea spre blonda care analizeaza cu mare atentie o foaie. Devin din ce in ce mai curioasa. Oare de ce ne-a chemat ? Din moment ce pe Sai l-a trimis inapoi la trupele AMBU, nu cred ca ne trimite intr-o misiune.
- M-am gandit ceva timp si vreau sa va zic ca voi doi, alaturi de alti prieteni de ai vostri ati devenit jouunini ! De acum aveti fiecare o echipa pe care s-o antrenati si sa o indrumati. Sunteti destul de mari, chiar daca unii va vor considera prea tineri, ne zice ea.
Ramanem amandoi cu gura cascata. Imi indrept privirea spre blond care pare la fel de surprins ca mine. Poate chiar m-ai mult.
- As dori sa mergeti la academie si sa luati fisele pe care sunt trecute echipele voastre, ne zice blonda.
Iesim din biroul acesteia si ramanem stana de piatra in fata usii. Ne uitam unul la altul fara sa ne vina sa credem.
Blondul sparge gheata si scoate un tipat de bucurie. Ma ia brusc in brate si incepe sa se invarta pe hol cu mine. Ma agat de gatului lui si il las pe baiat sa se bucure.
Ce fericire mare trebuie sa fie pe el. Rad in sinea mea. Acum probabil se gandeste ca e mai aproape de a deveni hokage.
- Sakura - chan ! Sa mergem la academie ! striga acesta si ma lasa jos, incepand sa alerge pe scari.
Raman nemiscata. Ma uit la el si un zambet imi rasare pe chip.
Incep sa alerg dupa el. Iesim din cladire si continuam sa alergam spre academie razand. Toata lumea se uita confuza la noi. Nu ii luam in seama. Curiozitatea ne impinge sa ajungem cat mai repede la academie sa ne aflam echipele.
Alergam si radem ca doi copii mici. Exact ca in copilarie cand ne distram cu prietenii nostri.

Dupa cateva minute, ajungem in fata cladirii. Intram si ne indreptam cu zambetul pe buze spre cancelarie.
Bat incet la usa, insa blondul fiind nerabdator deschide brusc usa si intra ca un uragan.
- Iruka - sensei ! striga blondul.
- Naruto, Sakura. Ma bucur sa va revad, zice satenul.
- Buna ziua Iruka - sensei, zic eu si zambesc, am venit sa ne dati fisele pe care sunt trecute echipele noastre.
Iruka ne da doua fise. Ii multumim si iesim din incapere.
Ne indreptam spre salile in care ne asteapta echipele noastre.
Blondul ajunge primul. Se opreste in fata clasei si deschide usa.
Trec de el si imi continui drumul. Pasesc usor pe holul lung. Pare nesfarsit. Din cate scrie pe fisa trebuie sa ma indrept spre sala 203.

Ma opresc in fata usii. Aud galagie. Doua voci de baieti imi ajung la urechi.
Buzele mi se aranjeaza intr-un zambet. Doua voci de baieti.. de baieti. Da ! Exact ca in trecut. Doua voci de baieti care se cearta si o voce timida de fata care incearca sa-i potoleasca.
Ezit putin. Nu vreau sa intru. Lacrimile deja imi inteapa ochii iar plansul ar putea aparea imediat. Nu vreau sa fac o scena inca din prima zi.
Doua lacrimi incep sa curga pe obrajii mei. Nu ! Nu vreau sa mai plang ! Nu vreau ! Nu o sa mai permit asta. Pana acum am tot plans.. dar acum.. acum m-am saturat ! Nu o sa mai plang !
Deschid brusc usa.
Se face liniste si toate privirile sunt atintite spre mine.
Zaresc trei perechi de ochi. Doi baieti si o fata. Zambesc usor. Exact ca in trecut. Cand ma uit la ei parca revad echipa sapte.
Fata are ochii maronii iar parul negru cu tente de albastru ii cade in valuri pe spate. Primul baiat are ochii verzi si parul blond, iar al doilea baiat are parul visiniu, daca pot zice asa, iar ochii aurii.
- Buna ziua sensei ! zic cei trei.
Zambesc usor si intru in sala de clasa. Cei trei se aseaza cuminti intr-o banca, lasand-o pe fata in mijloc.
Ii privesc cu un zambet larg pe buze.
- Deci copii, eu ma numesc Sakura Haruno, le zic.
- Sakura - sensei, pot sa va intreb ceva ? ma intreaba baiatul blond.
- Deja ai intrebat-o desteptule, murmura celalalt.
- Taci ! striga la el blondul.
Ii potolesc pe cei doi inainte sa se ia la bataie. Parca ar fi Naruto si.. Sasuke.
Exact asa faceau si ei. Se luau la harta din orice motiv. Parca m-as fi intors in trecut. Un trecut frumos.. unul chiar foarte frumos. Cu fericire si durere. Cu zambete si lacrimi. Am avut parte si de veselie si de suferinta.
Suferinta.. Doar el mi-a provocat asta. Numai el. Sasuke..
Un singur nume care mi-a provocat numai durere. Pentru un simplu nume si o singura persoana am varsat atatea lacrimi. Am plans atat de mult si tot nimic. N-am obtinut nimic.
- Deci sensei, cati ani aveti ? ma intreaba blondul, trezindu-ma din visare.
- Optsprezece, zic incet.
Cei trei raman cu gura cascata. Da, recunosc ca sunt destul de tanara pentru a avea o echipa pe care sa o indrum, dar asta e. A fost alegerea doamnei Tsunade.
Ii rog pe cei trei sa se prezinte. Aflu ca pe fata o cheama Shina, pe blond Ash iar pe saten Daisuke. Se pare ca fiecare are treisprezece ani.
Zambesc usor. Sunt asa de asemanatori cu noi in trecut. Chiar mult prea mult.
- Sensei ? aud vocea timida a fetei.
- Da Shina ? Ce este ? o intreb pe bruneta.
- Dumneavoastra ati fost in echipa cu Sasuke Uchiha nu-i asa ?
Deodata ce aud intrebarea fetei, bataile inimii imi accelereaza. Ochii imi sunt din nou intepati de lacrimile care vor sa-mi brazdeze fata. Inchid ochii si ii strang. Nu vreau sa plang. Nu din nou. Am zis ca nu voi mai plange. Mai ales pentru el. Pentru un tradator care mi-a provocat numai suferinta.
Murmur un da plictisit iar fata devine ganditoare.
Oare de ce m-a intrebat ? Defapt s-a scris in toate registrele despre Sasuke iar in sat totdeauna se vorbeste despre el. Despre faptul ca a devenit un criminal care si-a tradat propriul sat.
- Ei bine copii, ce ziceti sa ne intalnim maine la noua dimineata la restaurantul cu ramen ? intreb zambind usor.
Cei trei dau afirmativ din cap si incep sa vorbeasca intre ei.
- Sakura - chan ! aud vocea blondului de pe hol.
Imi dau ochii peste cap. Ce a mai facut de data aceasta ? Deschid usa larg si le spun copiilor sa se dea in spate. Brusc, pe usa intra Naruto care se impiedica de pragul usii, cazand intins pe burta.
Il intreb ce a patit, iar acesta imi spune ca noua lui echipa nu il asculta. Incep sa rad. Nici nu e de mirare.
Ies pe usa si le spun copiilor ca ne vedem maine. Il iau si pe Naruto cu mine si mergem spre sala unde se afla echipa blondului. Se aude o galagie de nedescris. Probabil e o echipa intreaga de baieti acolo sau a venit uraganul.
Deschid usa.
Se face liniste si trei capete ma privesc.
Bun.. doi baieti si o fata ? Nu prea se vede.
Il imping pe blond inauntru si ii spun ca ma aflu pe hol daca are nevoie de ceva. Acesta inghite in sec si da afirmativ din cap.
Da.. sigur. Pe hol o sa si raman.
Parasesc academia si ma indrept spre casa. Deabea astept sa ma trantesc pe pat.
Ridic capul si privesc cerul.
Norii cenusii incep sa se adune iar cativa stropi de apa imi cad usor pe chip. Inchid ochii si ma opresc putin. Stau asa in ploaie cu ochii inchisi. E asa de relaxant.
Picioarele mele incep sa mearga fara stirea mea. Nu stiu unde ma indrept. Nu am un anumit loc in minte..

Cam atat.
Scuze pentru ca am pus prea mult dialog dar.. hehe.. asa mi-a venit si stiu ca a fost totul destul de sec. :|
Doooh. Sper ca va placut ! ^^

Si Rose. [ nepoata meaa. :)) ti-ai schimbat nick-ul ] : Deja mi-am facut un tic din a spune space inainte de semnul intrebarii sau al exclamarii. Oricat as incerca nu cred ca mai pot sa-l las legat de ultimul cuvant. >.>
Mersi pentru comentarii si daca mai gasesc asa si tura aceasta sunteti cei mai tari. :]]

P.S.: Va rog scuzati-ma daca am greseli. :D



Răspunsuri în acest subiect
RE: Totul se poate spulbera in orice clipa - de Debb.' - 22-01-2011, 07:50 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Unde dragostea nu poate exista... THE LAST UCHIHA 16 10.492 14-01-2014, 06:53 PM
Ultimul răspuns: SabrynaMe
  Faima inainte de orice Zuzy Is Angell 11 8.351 08-07-2011, 08:44 AM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Cine-i el? ..Poate n-ar trebui sa stiu.. pandora96 26 13.787 27-06-2011, 02:56 PM
Ultimul răspuns: Ada
  Dragostea poate fi inselatoare! Debb.' 93 72.592 27-05-2011, 01:35 PM
Ultimul răspuns: ciupaciup
  Ura poate duce la moarte Sayonara 12 7.428 03-04-2011, 09:13 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Dragostea este mai puternica decat orice legatura de sange Mada Shine 3 3.717 20-02-2011, 11:42 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Tot ce poate fi bun ...e rau ! - [+18] Grubbie 9 5.410 11-01-2011, 09:16 PM
Ultimul răspuns: Nywa
  Totul pentru Rain. A'Svear 11 6.329 26-12-2010, 02:02 PM
Ultimul răspuns: A'Svear
  Nu totul se rezuma la putere [+16] ☻vαмpιхυ`☻ 2 2.675 24-11-2010, 10:51 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Zambetul tău poate ucide Kyung.Oppa 2 2.888 19-11-2010, 12:29 AM
Ultimul răspuns: Kyung.Oppa


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)