Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Naufragiul iubirii...
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Disclamer:Nu detin nici un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto,( inafara de cele create de mine) creat de Masashi Kishimoto si nu fac profit de pe urma personajelor/intamplarilor.

Deciii.. in primul rand este primul meu fic Naruto si al doilea fic de pana acum :D.
M- am gandit sa fac un fic Naruto ptr. ca nu am avut sanse la original, si cineva mi-a mai spus ca sunt mai cautate ficurile Naruto. Vreau sa va spun ca nu sunt foarte experimentata de aceea VA ROG sa imi spuneti parerile voastre( parerile includ si critici, sfaturi).
Acum despre fic…deci.. va fi sasusaku, poate v- ati saturat de acest cuplu, insa sper eu ca ideea sa fie mai originala ;;).




Naufragiul iubirii…

Capitolul 1


Ploua. Aud sunetul picaturilor de ploaie cum mangaie pamantul…acel sunet atat de linistitor, acel sunet ma facea sa inchid ochii si sa nu ma mai gandesc la nimic. Era atat de placut si linistitor incat o stare de somnolenta ma cuprinde, reusind sa ma poarte pana in lumea viselor.
Cand credeam ca nimic nu imi va mai intrerupe somnul atat de dulce, un sunet sacaitor ma face sa- mi deschid brusc ochii verzi si sa sar ca arsa din pat. Ma ridic fulgerator din culcusul meu cald si ma indrept alergand spre baie, unde imi fac cat mai repede cu putinta toaleta de dimineata. Pieptadandu- mi parul roz, ma indrept cu pasi repezi spre camera mea. Trantesc usa de peretii albi ai camerei, marind pasul spre dulap. Ca o nebuna, care se mai afla si in intarziere, incep sa arunc toate costumele mele pe patul cu asternuturile verzi. Imi prind repede parul intr- o coada, caci simteam cum suvitele grele parca vroiau sa- mi ingreuneze decizia in a alege un costum. In cele din urma aleg la intamplare unul. Un sacou alb si o fustita alba scurta, fara ceva pompos.
- O Doamne, deja sunt in mare intarziere! spun in timp ce ma incalt cu pantofii albi, cu toc cui, iesind ca o furtuna din apartament. Nici n- am mai asteptat sa ajunga liftul, indreptandu- ma direct spre scari. Iar ca sa fie totul si mai perfect decat pana acum, am reusit sa cad pe trepte, murdarindu- mi costumul alb.
- Oare de ce trebuia sa ma imbrac exact acum in alb? Cu ce ti-am gresit? Spun uitandu- ma in sus.
Nu mai aveam timp sa ma intorc. Rasuflu incet si incep sa alerg din nou ca o nebuna. Intru- un sfarsit reusesc sa ies din bloc, intrand in primul taxi pe care l- am vazut.
Numaram nelinistita secundele ce mi se pareau ore intregi, nu- mi gaseam locul pe bancheta din spate incepand sa ma foiesc, totodata sa- mi sifonez costumul care deja era.. cum era.
Am ajuns! spun in timp ce cobor din masina, indreptandu- ma spre cladirea uriasa “ din sticla” ce mi se contura in fata ochilor. Incep iar sa alerg, intrand vijelios in firma.
- Buna Hinata! Au ajuns? o intreb pe secretara mea, care facu ochii cat cepele cand vazu halul in care aratam.
- Da, au ajuns. Va asteapta in sala de sedinte, imi spune neschimbandu- si fata surprinsa.
- De cand ma asteapta? O intreb incercand sa-mi pastrez calmul.
- Pai de cateva minute, imi spune incercand sa zambeasca.
- Of , ce-am sa ma fac oare? Spun ca pentru mine, plecand spre sala in care eram asteptata de acei domni. Nici macar nu stiam cum aratau, sau cu cine aveam sa incerc sa nu- mi pierd calmul. Trec pe langa o oglinda ce se afla exact langa camera de sedinte, amuzandu- ma de situatia hazlie in care eram pusa. Adica aveam sa vorbesc cu doi oameni imbrcati in costume cu cravate si parul arajat, in timp ce eu aveam sa ma infatisez in fata lor ca un terchea- berchea, cu costumul sifonat si murder, si cu parul care abia se mai tinea in coada. Incep sa ma aranjez putin, desprinzandu- mi parul si scuturandu- ma de acea murdarie, cat de cat.
Cu respiratia intretaiata intru in sala, ramanand surprinsa. De obicei trebuia sa vorbesc si sa negociez cu oameni in varsta, insa acum se infatisau in fata mea doi barbati tineri si ,de ce sa nu recunosc, destul de draguti. Unul era brunet cu ochii negri, destul de inalt, iar celalat era blond cu ochii albastri, inalt si el. Cand m-au vazut mai aveau putin si incepeau sa rada. Nu i- am bagat in seama si i-am salutat:
- Imi pare bine! Eu sunt Sakura Haruno presedinta firmei de diamante Haruno. Cu cine am onoarea? Ii intreb asezandu- ma pe un scaun fata in fata cu ei.
- Eu sunt Sasuke Uchiha, presedinte al firmei de diamante Uchiha, iar acesta este Naruto Uzumaki, imi raspunde fara sa se uite la mine. Ca sa ii atrag atentia ii spun serios, lasand la o parte dulcegariile:
- Deci… pana la urma ce facem?
- Ce vrei sa spui? Imi spune vrand sa ma enerveze, insa nu- I ofer satisfactie spunand taios:
- Ne asociem sau nu?
Deja imi ieseam din minti, trecusera cateva minute si el inca vorbea cu acel Naruto, care nici macar nu stiu ce functie ocupa, insa sincer, nici nu- mi pasa. Intr- un sfarsit imi spune:
- Foarte bine! Apoi se ridica iesind din incapere, nu inainte sa- mi spuna:
- Maine seara sa fii pe iahtul meu.
- Pentu ce? Il intreb deja stiind raspunsul, era si logic de altfel.
- Vom organiza o petrecere, de a face cunoscuta asocierea noastra, care va aduce mari beneficii firmelor noastre. Acestea fiind spuse a plecat intr- un sfarsit.
Credeam ca nu mai pleaca. Atat de ciudat era omul asta. Cum putea fi atat de calm… mi se parea prea moale si avea o atitudine foarte dificila. Pe langa astea mi se parea si foarte ingamfat si idiot. Adica nici macar nu mi- a spus numele iahtului in care avea sa fie petrecerea, sau .. ce Dumnezeu… pe unde se afla vasul ala nenorocit. In fine, pot afla asta si singura.
Desi nu am stat foarte mult la firma, mai exact vreo doua ore, pur si smplu nu ma mai puteam tine pe picioare. Simteam cum stresul si oboseala puneau stapanire pe mine.
Ies din biroul meu, indreptandu- ma spre Hinata, o bruneta cu ochii lila, spunandu- i:
- Draga Hinata… vreau sa te anunt ca imi iau liber pe tot restul zilei de azi. Ne vedem maine.
- Sigur sefa, vezi sa nu mai intarzii.
In mod normal nu ar trebui sa vorbesc asa cu o angajata, insa Hinata nu era doar o simpla angajata, era sora mea de suflet, cu care ma stiam inca de cand eram doua copile, iar prietenia noastra a reusit sa se pastreze intacta pana acum, cand amandoua avem douazeci si doi de ani.
- Vezi.. nu uita sa ma suni! Ii zic cu un zambet imens.
- Da Saku, nu- ti face griji! Imi spune si ea tot cu un zambet imens.
Franta ajung acasa, punandu- ma direct in pat, adormind imediat ce mi- am simtit fata afundadu- se in perna verde.




Nuj daca l-am pus unde trebuia :D.
Hey ! Am venit si pe la ficul tau ! Deci.. ideea, sincera sa fiu, mi se pare chiar una originala. Nu am mai vazut un asemenea fic pana acum. Deci bravo ! ^__^ So.. tot SasuSaku ? Nu cred ca o sa ma satur vreodata de acest cuplu :]] Deci.. greseli.. sincera sa fiu nu prea am vazut : D Sau poate erau :-? Dar.. sincer nici nu le-am cautat ca imi lua doua ore la ce somn imi e :]]. Deci.. la celelalte chesti.. is mai bata ca la mate. Mai bine tac decat sa zic vreo prostie cat mine de mare :-"
Deci.. ficul merita continuat ;] Deabea astept sa vad ce se va intampla pe parcurs :P Deci..te astept cu nextul cat mai repede. Multa bafta si multa, multa inspiratie in continuare !
Chuu & Gambate ! >:D<

Apropo : Teapa :]] Am fost prima :]] =]]
:> Imi place. Deci prima parte buna pe care am vazut-o la fic-ul tau si care chiar mia placut. Nu ai spus ca Eu am parul roz, ochi verzi si pielea neagra:)) Sau ceva de genul asta. Restul. Sakura, angajata la o firma, hmm...si asta imi place. Hinata, secretara. :)) Chiar imi place, serios. Ideea mi se pare originala. Mdea...chiar daca in ultimul timp nu m-am omorat cu fic-urile Naruto. Astept nexu repede!:-h
Eh, uite că dau pe la ficul tău.

Să fiu sinceră da, sunt foarte multe ficuri sasusaku cu idei care mai de care. Şi totuşi, al tău are ceva aparte :-? Nu ştiu dacă e felul tău de a scrie, sau pur şi simplu idea în sine. Citesc foarte mult şi nu am mai întâlnit asta până acum.
La punctul de vedere descriere poţi să te mai îmbunătăţeşti. Nimeni nu e perfect.
Sincer :-? nu prea m-aş bucura dacă ai renunţa. Sunt mulţi începători care se dau cu hei rupu' şi până la urmă la al doilea capitol nu mai au idei sau etc. Nu ! Vreau să citesc continuarea.

Succes.
Uitati aici si capitolul doi. Sper sa va placa!
Si app. Ms ptr comment- uri :* !

Capitolul 2


Simt cum razele soarelui incearca sa ma trezeasca, invaluindu- ma intr- o cascada de lumina. Era atat de placut acel sentiment de caldura, incat mai tare ma afunda in lumea perfecta a viselor. Incep sa- mi intru in simtiri, pastrandu- mi ochii inchisi, gandindu- ma la acea asociere, care “va aduce mari beneficii ambelor firme”, ce prostie. Nu inteleg de ce tata, fostul presedinte al firmei noastre de diamante, a vrut sa se retraga. Acum nu mai aveam niciun sprijin care sa- mi ofere sfaturi sau cu care sa ma consult. Nu ca eu nu as putea sigura sa mi le ofer, numai ca acel sentiment de protejare ma facea sa ma simt mult mai increzatoare. Acum, sub presiunile tatalui meu, a trebuit sa ma “ aliez” cu acel Uchiha egoist.
Incerc sa-mi sterg aceste ganduri, deschizand ochii si ridicandu- ma in fund. Nu intelegeam de ce dormisem atat de bine... dar uitandu- ma la hainele pe care le purtam, am constatat ca adormisem cu costumul de ziua trecuta:
- Tipic mie, spun in timp ce ma ridic din pat, indreptandu- ma spre baie.
Intru incet in incaperea marina. Ii spun incapere marina pentru ca tot din incapere era albastru, exceptand pestii dessenati, ce innotau linistiti pe pereti, si desigur chiuveta si cabina de dus, ce erau de un alb lucios. Ma indrept spre oglinda, inchinandu- ma la persoana ce mi se arata in fata ochilor, care sigur nu eram eu. Parul roz imi era imprastiat in toate directiile, ochii imi erau perfect conturati de cearcane, iar machiajul nu se putea sa nu se intinda macar putin. Oftez incet, inhizand ochii. Daca ar fi fost dupa mine as fi stat asa toata ziua, insa nu numai eu trebuia sa ma holbez la propria persoana, ci si angajatii firmei. Dupa ce reusesc sa- mi pieptan parul ciufulit si sa ma demachiez, intru in cabina de dus. Acei stropi care mai intai reci, m-au facut sa tremur, pana ce acel val de raceala a fost inlocuit de o patura de caldura. Zambesc. De ce? Nici eu nu stiam de ce! In ciuda faptului marunt de ieri, eram o femeie destul de implinita. Eram presedinta unei firme, mai exact firma familiei mele, eram destul de instarita, chiar foarte, aveam prieteni de care eram mandra si cel mai important eram independenta. Ce- si mai putea dori o fata? Un iubit? N- aveam nevoie de asa ceva. Cu ce m- ar avantaja faptul ca as avea un iubit ? Pentru mine ar fi fost doar un pion, in creerea propriei mele imagini... si uite ca deja am gasit “ intrebuintarea” unuia.
Ies linistita de sub dus. Ma indrept, dupa ce imi sterg corpul cu prosopul si imi usuc parul, spre camera mea. Iau din dulap un costum negru, nu mai vroiam sa fac greseala de a ma imbraca in alb, iar dupa ce- l imbrac ma indrept incet spre baie. Imi pieptan usor firele rozalii, ca mai apoi sa le prind intr- un coc, putin mai dezordonat, apoi ma indrept spre usa incaltandu –ma cu o pereche de pantofi negri cu toc.
De data aceasta nu mai eram in intarziere, deci am coborat cu liftul. A durat destul de mult avand in vedere ca stateam la etajul zece, si ca se mai trezeau unii sa intre in lift aproape la fiecare etaj.
Ajung la firma, dupa o cursa infernala cu taxi- ul, ce a reusit sa ma trezeasca de-a binelea.
- ‘Neata! Ii zic Hinatei, care la fel ca si mine abia se tinea pe picioare.
- Buna, imi spune ea cascand in acelasi timp.
- Nu cumva ai uitat ceva? Ii spun mustrand- o din priviri.
- Off Saku, iarta- ma chiar am uitat sa te sun! Spune ea cu o voce scazuta.
- Eih lasa mai, nu o fi crima de om! Am glumit doar, ii zic in timp ce incep sa rad, ea facnd acelasi lucru.
Nu stiu cat am ras, insa brusc Hinata se opreste din ras incepand sa- mi faca semne. La cat de aeriana eram in acel moment, am crezut ca o face ca sa radem si mai tare, insa de indata ce simt cum un tusit dinadins, ma face sa ma intorc la persoana din spatele meu. Acea persoana era inconfundabilul Uchiha, care se uita la noi cu o fata de “ vai doamne ce nebune- s astea”, apoi in botjocuraspune:
- Vad ca distractia in aceasta firma este in toi. Haideti.. de ce nu continuati? spune in timp ce ridica o sparnceana.
- Nu continuam pentru ca ai venit tu sa ne onorezi cu prezenta ta ! spun in timp ce incep sa rad, facandu- i in ciuda.
- Aha.. atat de iritant sunt? Imi spune in timp ce se apropie de mine. Atat de aproape incat simteam cum respiratia lui imi atinge fruntea.
- Daca- i sti macar ! ii spun uitandu- ma direct in ochii lui negri.
- Atunci va trebui sa te obisnuiesti pentru ca aveam de gand sa facem o mica plimbarica, spune pastrandu- si aceeasi fata inexpresiva.
- Avem de gand? Insa nici nu- mi termin bine propozitia caci deja sunt ridicata pe sus si aruncata, la figurat, intr- o limuzina neagra; iar ca sa fie si mai bine aveam sa- mi petrec toata ziua, sau macar o parte din ea, cu insuportabilul, egoistul ssi din cate vad si nemanieratul Domn Uchiha.
Voi trai o adevarata experienta !!!


Cam asta e: P.
Scuze ca e cam mic.. defapt toate cam asa o sa fie.. insa asta e cu cateva randuri mai mici :)) ( nerecitit si necorectat), am avut o problemuta :(.
Hey ! Din nou pe la ficul tau ! >:D< Ce pot spune.. imi place. Ideea chiar merge frumos pe parcurs. Ador faptul ca o faci pe Sakura sa-i intoarca toate replicile lu' Sas'ke. Imi place cum ai descris gandurile ei la inceput. Greseli.. sincera sa fiu chiar nu am vazut.. Sau poate erau, insa eu chiar nu le-am cautat. Eram prinsa in actiune ! Imi place ca totul decurge asa de frumos.
Descriere si alea, alea, nu ma descurc la ele asa ca mai bina tac decat sa scot prosti pe gura :]] Deci nextul il astept cu sufletul la gura ! :]] Deabea astept sa vad ce se va mai intampla ! Multa bafta si multa, multa inspiratie in continuare ! ^_____^
Chuu & Gambate ! >:D< :*
Asa cum am spus am sa trec sa-ti las si eu un comentariu, desi nu ma prea pricep la asta.
Ideea - mi se pare destul de originala, din toate ficurile pe care le-am citit nu am mai vazut ceva asemanator deci e bine si sper sa pastrezi originalitatea pana la sfarsit
Desctierea - este buna, dar se poate si mai bine, cel imi place cum descrii sentimentele personajelor si imi place si mai mult faptul ca Sakura nu se pierde cand e langa Sasuke8->
Dialogul - cred ca e pus la locul lui, dar ai grija sa nu exagerezi cu el altfel unele replici au sa devina seci si asta nu e bine:-@
Actiune - nu cred ca e grabita, deci ai grija sa nu incepi sa o fugaresti:))
Grseli de tastare - sincera sa fiu nici nu am cautat, dar cu siguranta sunt si ele pe undeva
Deci cam asta e, spor la scris si astept nextu`:x
Hey! Uite ca mi-am invins si eu nesfarsita lene si m-am decis sa-ti las un comentariu si chiar daca ai cateva, nu strica inca unul, nu? Doar stiu cum e sa nu primesti niciun comm:((
Acum, sa trecem la ficul tau. M-a atras foarte mult titlul, poate de asta l-am si citit. Imi imiaginez putin din ce se va intampla in continuare, dar astept sa vad daca e asa.
Imi place foarte mult cum narezi. Asa lin si fara sa te incurci in detalii.
Greseli de tastare eu nu am vazut, iar descrierea imi place.
Nu pot sa-ti reprosez nimic cu privire la marimea capitolelor deoarece nici eu nu le fac prea mari.
Stiu ca scoala asta iti ocupa aproape tot timpul[ca tuturor], dar sper ca urmatorul capitol sa vina cat de curand posibil.
So... asta a fost tot ce am avut de spus.
Gambate si spor la scris!

*ILY Yaoi Maniac*

Hei :> Titlul :-O Wow .....deci titlul ma atras :> Asa despre idee , mie mi se pare 100% originala xD SI asta'mi place , firma de diamante , xD , Sakura sa comenteze la Sasuke , in majoritatea ficurilor Sakura se inrosea daca se uita la Sasuke xD Asa sa continuam , dupa cum spune titlul cred ca Sakura se indragosteste de Sasuke pe iahtul ala , nu ? Asa primul capitol :dialogul putin cma mult , dar bucura'te ca nu e sec si e plasat bine :X Asa naratiunea si descrierea sunt bune , ar merge sa descrii sentimentele putin mai mult xD Asa la al doilea capitol am vazut mai multa naratiune si descriere :X Yupi xD Asa te vreau :> Greseli sincera sa fiu nu prea am vazut dar nici nu am cautat xD SPer sa aduci next-ul cat mai repede si sa devii din ce in ce mai buna , si sa nu am ce comenta xD Si daca nu te superi sa ma anunti cand aduci continuarea xD Iti urez spor la scris si imaginatie xD Pa-pa :x
Părerea mea deja o şti deci nu o mai repet. Aş fi lăsat comentariu mai repede dar parcă nu mi s-a legat de mână. Ce pot să spun ? O să comentez din capitolul ăsta.

Există o uşoară evoluţie în modul de a scrie. Nu, nu exagerez. O urmă. Se poate mai bine. Să fiu sinceră, m-ai surprins pozitiv. Mă surprinde faptul că deşi începătoare, nu vei renunţa. Sper. Însă dacă ai spus, am încredere în cuvântul tău.

Succes în continuare.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15