Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

the story of a rose

#1
Ok tiam ascultat sfaturile si-ti promit ca primul capitol are mai mult de 40 de randuri. Sper sa nu-ti dezamagesc asteptarile

Capitolul 1
Prima zi, prima amintire

Mda. Tot aceeasi problema cu 40 de randuri. Scrie un capitol mai lung. Inca o avertizare si sterg tot. [Editat de catre un moderator]

#2
buna ^_^ am venit si eu pe aici

sa incepem cu inceputul...nu stiu eu prea multa romana =)):study: dar descrierea unde e? a fugit? te rog sa o aduci inapoi...ai inceput prea brusc totul,trebuia sa descrii natura,locul etc... :??


Ofemeie blonda de vreo 40 de ani si o adolescenta. propozitia asta ma lasat fara cuvinte:99:,e asa de simpla .....trebuia sa o dezvolti mai mult:ask:

trebuie sa faci ceva neaparat cu descrierea ...

actiunea ai grabito...foarte mult:=)...te rog nu o mai alerga si laso sa decurga lin si frumos.:pfiu:

greseli de tastatura nu am fost atenta la ele,dar daca ai fi mai atenta data viitoare

dialogul este foarte mult si prost plasat,adica in anumite parti puteai totusi sa bagi propozitii nu dialog.....:eto:

ai grije ce faci in continuare....si sper ca data viitoare cand vin sa te vad ca ai evoluat :...:

pune nextul

Ja:bye:
[Imagine: senjo.gif]

#3
Capitolul 2
Noi prieteni


Sakura ajunse in mare graba in fata Academiei. Avea o curte imensa iar in spatele ei o mica padure... probabil pentru antrenameante, gandi fata. intra emotionata pe portile Academiei strangand cu putere lantisorul in forma de trandafir pe care il avea... in totdeauna.
~ Intr-o mica camaruta o fetita mica plangea, lacrimile udandu-i chipul dulce si angelic al fetei. In camera intra o femeie inca tanara pe atunci, si incerca sa-i alineze durerea fetitei.
Dar copila se zbatea si nu era cu putinta s-o calmeze... asa ca femeia care trebuia sa aibe grija de fetita ii dadu un ser ce o facu pe mititica sa adoarma... sau poate sa uite tot...o puse pe copila
pe un mic pat si-i dadu un mic medalion care s-o protejeze.~
Fata nu stia de ce isi amintea astfel de lucruri dar sirul gandurilor i-a fost intrerupt de-o zrva de nedescris: un baiat blond cu ochii mari si albastri ca cele mai agitate mari alerga tipand si urland fiind urmarit de un caine.Baiatul facea galagie si tipa ca din gura de sarpe insa cainele parca era turbat.
Sakura inainta spre locul cu pricina si-l oprii pe caine... care se dovedea a fi unul foarte dragalas si deloc turbat. Sakura il lua in brate iar catelul incepu a latra vesel.
-Nu te atinge de el!E un mostru! tipa baiatul blond.
Dar blondul primi imediat un pumn de la un alt baiat cu parul saten si ciufulit.
-Imbecilule!Normal ca te alearga daca ii furi carnea idiotule! tipa surios satenul care raspundea la numele de Kiba. Iar tu trebuie sa fii noua .Cum te cheama? o intreba Kiba foarte curios si fermecat pe fata.
-Sakura, Sakura Haruno... ingana rozalia care nu era obisnuita sa aibe prea multi prieteni.
-Ei nu trebuie sa fii timida , zise o fata cu parul scurt si mov.Numele meu e Hyuga Hinata, iar ea e cea mai buna prietena a mea Ten Ten. spuse fata aratand spre o fata cu doua coculete ciocolatii.
-Mda iar dupa cate vezi el e Kiba si cainele lui Akamaru si vad ca l-ai cunoscut si pe tantalaul de Naruto.zise Ten Ten strambandu-se.
-Hei stai putin de ce ma face-ti de ras ? Eu sunt Na ruto Uzumachi. S i int-o zi chiar voi fi Hokage! tipa vesel baiatul dandu-i rozaliei tarcoale.
Dar deodata un alt tipat se auzi: era o fata blonda si cu ochi albastri care fugea de un raton si tipa la fel de atare ca Naruto. De ea radeau doi baieti din anul 2: Nejy Hyuga varul Hinatei, avea parul saten inchis si prins intr-o coada si un baiat cu haine ciudate si parul negru ca un castron pe care il chema Rock Lee.
-Mda.. si aceasta e Ino Uzumachi.... cealalta bezmetica din familia Uzumachi... se vede ca sunt frati... zise Ten Ten dand din cap.
- Si totusi spre deosebire de Naruto ea iti poate face fire albe cu fitele ei... zise dezgustata Hianata.
Sakura nu prea le dadu atentie... ochii ei erau atintiti asupra unui baiat care statea linistit la umbra unui copac: ochii lui de un negru mai adanc ca abisul priveau in gol, iar parul lui de un negru ca abanosul ii statea rebel pe chipul sau ingandurat.
-El e Sasuke Uchiha cel mai popular si enervant baiat din scoala.. toate fetele il plac.. mai ales Ino.. zise dezgustata Ten Ten observand spre cine era indreptata privirea rozaliei.
Rozalia continua sa-l priveasca pana cand blonda Uzumachi incepu sa-i dea tarcoale baiatului punandu-i fel si fel de intrebari."Ce aiurita..." gandea Sakura. "Ooo.Geloasa cumva?" intreba egoul ei."Of mai tace!De ce trebuie sa vii in cele mai neplacute situatii?" tipa enervata Sakura la egoul ei.Dar sirul gandurilor ii fusera intrerupte de sunetul strident al clopotelului.
Se intrepta ingandurata spre noua ei clasa iar acolo fu intampina de o adunatura de baieti care o vazusera din curte.Celelte fete, in special Ino mureau de ciuda, crezand ca Sasuke se va intrgosti de nou venita. Rozalia zanbi gingas si se intrpta spre banci, observand ca niciuna nu mai era libera. "Ia uite!Mai e un loc chiar langa Uchiha." zise chicotind egoul ei."Of doamne ce noroc am..." gandea Sakura. Se aseza pe locul ei dar brunetul nu-i dadu nici o atentie. Incerca sa fie politicoasa, spunand:
-Buna numele meu e Sakura Haruno.
-Mdea cum zici tu.... dar Sasuke nu mai apuca sa zica nimic pentru ca cineva il intrerupse:era chiar Ino care spumega de nervi:
-Hei rozalio! Ce cauti in banca cu dragul meu Sasuke? tipa furioasa fata
-Am voie sa ma asez unde vreau daca am chef.Ai inteles? spuse Sakura pe un ton plictisit dar foarte convingator. Tuturor le cazu fata... nimeni nu avuse tupeul sa se ia la cearta cu Ino... chiar si Sasuke era uimit de atitudinea fetei.
Ino nu stia ce sa mai spuna ... dar vroia sa se razbune pe nou venita cu orice pret... insa gandurile ii fura alungate de tipatul fratelui sau care statea cu o banca in fata Sakurei:
-Hei Saku -chan ! tipa vesel blondul aplecandu-se deasupra bancii Sakurei. Sakura tresari... nimeni nu-i spusese asa pana acum...
-Saku -chan vrei sa vii cu mine dupa ore sa-ti fac un tur al orasului? intreba vesel Naruto. Ceilalti baieti vroiau parca sa-l ia pe Naruto la bataie. Ino nu mai suporta ca fratele ei sa se linguseasca pe langa acea nou venit asa ca furioasa il impinse pe Naruto.Saracul baiat se dezechilibra si buzele lui cazura exact peste buzele trandafirii ale Sakurei. Baiatul rosi si ramase cu buzele peste cele ale Sakurei. Rozalia vazand tupeul baiatului ii dadu un pumn care-l trimise direct in partea opusa, la catedra.
-Maniacule, perversule daca te mai atingi odata de mine ai incurcat-o!tipa furioasa Sakura.
Restul baietilor incepura sa-l ia pe blond la bataie, furiosi de tupeul baiatului, dar acesta era inca ametit de pumnul Sakurei. Ino radea pe infundate de fratele sau.. pana si Sasuke schita un mic zambet la vazul incaierarii.
Sakura spumega de nervi..."Cat tupeu pe blondul asta... of si sora lui.. si cat tupeu a avut.." gandea nervoasa Sakura. "Ai fi vrut sa fie Sasuke in locul lui Naruto?" intreba provocator egoul ei.
Dar sirul gandurilor i-a fost intrerupt de un zgomot puternic: usa se deschise cu putere iar in clasa intra o femeie imbracata intr-un costum negru sexy, parul ei
negru avea reflectii mov iar ochii sai negri exprimau duritate.Numele ei era Anko Mitarashi.Toti elevi urcara spre locurile lor speriati de duritatea de pe chipul fameii.
-Liniste tantalailor!Ce-i cu harmalaia asta? Eu sunt supraveghetorul vostru si mie nu-mi place indisciplina! Miscati-va fundurile la locul de antrenament!Acolo va voi testa puterea. Miscati-va mai repede tancilor!urla Anko nervoasa.
Toti genini se indreptau spre locul de antrenament: Naruto cu dureri de cap si cu un ochi vanat, Ino bosumflata, baietii inca nervosi doar Sasuke mergea nepasator. Pe el nu-l interesa doar puterea si razbunarea pe care o va finaliza cand il va vedea mort pe cel care i-a macelarit clanul.
Pe de alta parte Sakura era si ea destul de ingandurata... se gandea ca prima ei zi in Konoha nu a decurs tocmai asa cum planificase... se gandea la cat tupeu a avut Naruto, se gandea la acele vise si viziuni ciudate pe care le avuse in ultima vreme... se gandea poate.. si la micutul pui de tigru.. sau poate si la Sasuke... nici ea nu stia.[posturi unite]
astept comentarii critici si sugestii ca data viitoare sa fac mai bine... :-X ja ne

#4
Buna din nou ^_^ am ajuns din nou

sa incepem :study:

deci bravo nam crezut ca voi spune asta dar parca e ceva mai bine :bv:

la descriere trebuie sa mai lucrezi..trebuie mai multa descriere :pfiu:

actiunea mi se pare ca ai grabito....umpic.....

greseleli de tastatura nam vazut

dialogul...este bine ca este dezvoltat dar tot mi se pare cam multicel

in rest nu am nimic de obiectat...

ma bucur ca ai mai evoluat :chuu:

pune nextul :pls:

Ja ne :bye:
[Imagine: senjo.gif]

#5
Capitol3.
# Lupta #


Locul de antrenament al Academiei era o padure imensa plina de copaci mari si umbrosi si de tot felul de creaturi periculoase, dar asa jounini le testau tinerilor capacitatile.
Sakura se gandea: avea emotii... se gandea..."Oare cu cine voi lupta?: "Ti-e frica ca o sa pierzi?" ii spunea egoul ei "Mai taci1 Cateodata esti asa enervanta..."Dar cearta din mitea Sakurei a fost oprita de sunetul strident al clopotelului de incepere.
-Sa incepem tancilor!striga Anko.
Prima lupta s-a dat intre Sasuke si un tip ciudat, Shino. Sasuke incepu sa arunce kunaiuri in baiatul cu gandaci, dar acesta se ferea cu usurinta de toate kuniurile si stelele ninja a lui Sasuke.
-Doar atat poti? intreba sarcastic Shino.
"Las ca-ti arat eu ce pot" gandi Sasuke. Iar ochii lui luara o culoare tulbure.Ochii lui negri ca onixul aveau acum o stea rosie in centru inconjurata de 4 puncte:acesta era keke genkai-ul lui Sasuke, sharinganul.
Acest keke genkai era special:anticipa toate loviturile adversarului. Shino isi activa si el keke genkaiul: ochii lui aveau o culoare albicioasa... tulbure iar in mijloc aveau o sfera neagra: acesta era Shanaiul, un keke genkai asemanator sharinganului , dar nu la fel de puternic. Baiutul trimitea spre Sasuke gandaci otravitori, dar acesta anticipandu-i atacul se feri trimitand inapoi creaturile otravitoare care cazura direct pe Shino .Acesta gemea de durere, din cauza dureri otravii, iar in secunda urmatoare cazu jos, ca paralizat .
-Castigator: Sasuke Uchiha!striga Anko cu indiferenta.
"Wow... se vede ca e mostenitorul Uchiha... acel sharingan.. ia aniticipat miscarea lui Shino si a intorso impotriva lui... Chiar e puternic." gandea Sakura "Ooo, cineva se indragosteste!" chicoti egoul ei. Dar Sakura nu avu timp sa-i spuna egoului sa taca ca Anko anunta urmatoarea batalie:
-Urmatori sunt Ino Yamanaka si Sakura Haruno!
"Ii voi arata eu" gandea Ino dar atitudinea Sakurei indiferenta o enerva.
-Te voi face praf! striga ea in gura mare.
-Hai Sakura poti s-o bati! striga Naruto de pe margine.
-Hei tu de partea cu-i esti? Tradatorule! striga furioasa Ino la fratele sau.
Dar nu mai putu zice nimica, caci un kunai ii zbura pe langa umar. Ino arunca o multime de stele ninja si kunaiuri simultan, dar Sakura se ferea cu usurinta. Viteza ei era surprinzatoare. Atunci blonda incerca o smecherie: facu trei clone iar ea se ascunse. Sakura stia micul truc al lui Ino asa ca termina clonele dintr-o lovitura iar in secunda urmatoare lovi pamantul acesta crapandu-se pe-o portiune de 10 metri. Ino iesi la suprafata inca derutata. "De unde si-a dat seama ca am folosit o tehnica de pamant?" gandea ea. "Nu conteaza, vad ca nu merge o sa folosesc Transferul Minti.."
Ino mai facu o clona pentru a o deruta pe Sakura , iar cat timp rozalia era ocupata cu clona Ino facu niste semne cu mana si striga:
-Transferul mintii!
Sakura nu avu timp sa se fereasca iar Ino o prinse in plasa ei. Sakura cazu in genunchi, inconstienta la fel si Ino. Se pare ca acum razboiul se ducea in mintea Sakurei. " Hei tu! Iesi afara din mintea Sakurei! tipa nervoasa egoul Sakurei. "Cum poate sa mai aibe un sufelt?" "Cum poate fi constienta?" gandea surprinsa Ino. Dar nu statu mult pe ganduri si incepu sa-i controleze tot corpul.Incepu s-o faca sa se loveasca singura. Facu clone care o atacau simultan pe Sakura iar aceasta nu putea riposta primind astfel lovituri puternice.Sakura nu mai rezista mult, egoul ei nu mai putea face nimic fiindca Sakura era inconstienta.
-Hai Sakura poti s-o faci! urla Naruto cat il tinea gura.
"Are dreptate! Nu pot sa ma las pagubasa, i-as dezamagi pe toti, as dezamagi-o pe Tsunade... pot s-o fac"gandea Sakura, dar mintea ei fu ravasita de-o amintire:
~ Pe-o campie intinsa plina de flori si luminata de razele soarelui se juca. O fetita micuta ca o papusica cu ochi mari de un verde patrunzator si cu parul roz, pana la umeri se juca printre multitudinea de flori colorate, asemeni unui curcubeu.Vantul adia usor iar mireasma florilor era dusa in intreg luminisul. La umbra unui copac mare si umbros statea surazand doi oamani: o femeie cu chip angelic, cu parul lung pana la solduri, de un roz intens iar ochii erau de un albastru mai pur ca apele limpezi.Langa ei un barbat tanar cu parul ciufulit, castaniu deschis si cu ochi mari si verzi ca ai fetitei, statea si privea copila cum se jucam prin multimea de trandafiri.
-Mami, tati! tipa fetita.Priviti ce-am gasit! iar mainile micute si delicate ale fetitei scoasera la iveala un trandafir superb: era de un rosu intens, ca sangele pur, iar marginile lui erau acoperite de un negru fin, ca abanosul.
-E superb Saku chan! zise bland femeia cu chip angelic.
-Saku chan incearca sa faci mai multi! o indemna tatal ei pe fetita a carei putere era imensa.
Copila se concentra asupra minunatului trandafir si deoadata in jurul ei aparu o aura puternica, iar de jur imprejur sute de trandafiri isi facura aparitia.
Vantul adia trimitind mireasma trandafirilor pe tot campul.Fetita era fericita, suradea, iar parintii ei o priveau zambind.~
La locul de antrenament Sakura era aproape terminata... toti stiau asta.
"Ce fraiera.. o bate Ino.." gandea Sasuke sarcastic. "Ia uita-te mai bine" zise cu subinteles mintea lui Sasuke.
Intradevar ceva se intampla in arena: Sakura se ridicasa iar, in jurul ei o aura rozalie o cuprindea, devenind tot mai luminoasa si puternica.
-Iesi afara din mintea mea ! tipa Sakura cu o voce schimbata. Ino nu reusi sa riposteze ca se trezi deja in corpul ei. "Ce?"
"Cum ma dat afara?"Ino se ridica pe propiile picioare si era uimita de ce se intampla cu nou venita:
Lumina puternica se transforma in doua evantaie albe luminoase cu forme circulare rosi pe ele. Pe tot corpul Sakurei se puteau observa desene ale unor trandafiri negri.Sakura misca evantaiele din mana ei intr-un ritm hipnotic, pana cand in jurul ei isi facura apariti niste trandafiri negri.
-Trandafirul negru! tipa Sakura fara nici macar sa stie ce face.
Trandafiri se napustira asupra lui Ino iar fata fu ca si paralizata de stransoare trandafirilor si de otrava pe care o emanau. Blonda cazu jos iar trandafiri si evantaiele din mana Sakurei disparura si ele.
-Castigator: Sakura Haruno! zise Anko surprinsa de puterea fetei cu parul roz.
Toti ramasera cu gura cascata. Nimeni nu mai stia ce sa creada.
"Ce-a fost asta?" se intreba stupefiat Sasuke.
Sakura reveni pe margine asezandu-se, neascultand felicitarile celorlalti baieti. Nu se mai gandea la celelalte batalii. Se gandea la ce-a facut. Se gandea la ce s-a intamplat. Cand aura o cuprinsese simtise o putere imensa, de neinchipuit. Se gandea la acele viziuni care nu-i dadeau pace... Oare ce se intamplace ea? Nici ea nu stia...
Deci acesta este cap. 3.:d sper sa va placa. N-am sa mai postez pana sambata .. dumini pt. ca am o saptamna incarcata: o teza o olimpiada un targ de craciun la scoala.. asa ca pana sambata.. Ja ne:*

#6
Buna ^_^

deci sa incepem :>

:study:

il primul rand...ideea ficului nu e originiala....:-S mai schimba si tu pe acolo cate ceva ...:...:

descrierea...slabut :pfiu:
dialogul la fel .....este prea sec :eto:

trebuie sa descri mai mult...sentimentele unui personaj...cum arata un personaj...de exemplu shino cum arata?adica poate eu citesc pentru prima data ficul asta...si nu am auzit de animeul Naruto ;) ai inteles ideea?

trebuie sa mai lucrezi..... cam mult la fic...dar ai evoluat fata de cum ai inceput


pune nextul

Ja :bye:
[Imagine: senjo.gif]

#7
Buna tuturor :* Narusaku sfaturile tale sunt minunate.. dar nujtiu... cred ca e mai bine sa renut la fic.. n-are nici o noima sa continui... :-s :((
sorry ca v-ati pierdut timpul citind prostia asta...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  A rose for love, and a book for ever Kira's Scarlet 12 7.750 03-10-2013, 09:52 PM
Ultimul răspuns: ohaio_angel
  Broken rose Erina Ozaki 15 10.447 27-08-2012, 04:07 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Rose's oneshots Vero 14 8.434 24-07-2011, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Mizantropul
  Desert Rose +18 Mada Shine 13 11.224 18-06-2011, 08:18 PM
Ultimul răspuns: lore.love28
  Rose's poems Cristiuță 3 2.969 15-12-2010, 10:18 AM
Ultimul răspuns: Cristiuță
  Red Rose Turns Black - Open Wounds [+18] candy_cane 17 8.985 24-05-2010, 05:36 PM
Ultimul răspuns: candy_cane
  Black.Immortal.Rose Kita 9 6.240 25-09-2009, 05:56 PM
Ultimul răspuns: ringingBells
  Pink Rose Writer of Life 0 1.942 24-06-2009, 09:37 PM
Ultimul răspuns: Writer of Life
  Last Rose [+18] [yuri] Lithium-Sensui 4 4.662 15-11-2008, 09:10 PM
Ultimul răspuns: Nidryne
  Rose atraction nadepsine 5 5.225 02-02-2008, 02:18 PM
Ultimul răspuns: nadepsine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)