Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

dragoste si razbunare

#1
deci, e primul meu fic si as dori sa nu radeti prea tare si sa-l corectati fara mila. astept parerile voastre si,daca sunt si greseli, mi le voi corecta
sa incepem...primul capitol


Capitolul 1:Crima


In vila de pe malul marii era zarva . Maria, servitoarea de origine spaniola a familiei Mizuki, tinea de mana o fetita mica cu parul negru. Ochii micii stapane se uitau speriati in jur, neintelegand ce se intampla. Rochita de satin cu volanase era patata de lacrimi. Deoadata, doamna Mizuki, stapana casei se apropie speriata de copil, il ia in brate si, cu cea mai trista si ragusita voce ii spune:
-Yui, orice s-ar intampla, noi vom fi mereu cu tine. Ai grija sa o asculti pe Maria. Dupa care s-a intors la servitoare si i-a spus ceva in spaniola. Cu o ultima privire s-a intors de unde a venit, iar servitoarea a luat-o pe fetita in brate si a inceput sa alerge spre un coridor secret.
-Yui-sama, orice ai auzi, sa nu iesi de aici. Nu mai plange, scumpete, totul o sa fie bine.
Copilul, prea speriat ca sa mai reactioneze, ramasese locului, fara sa spuna nimic. Intre timp, o puternica bataie in usa ii sperie pe toti cei din atreu, inclusiv pe domnul Mizuki, tatal lui Yui, un barbat care nu se speria usor. Fata cu ochii mariti de frica privea spre usa de metal.
-Maria, ii spuse acesta servitoarei cu o voce soptita, du-te si deschide usa. Nu vrem ca cineva sa se raneasca in usa.
Servitoarea, ascultatoare, se dusese si deschise usa cu o mana tremuranda. Imediat ce s-a auzit ca a fost deschisa, usa a fost lovita de perete cu o putere uriasa si, in acelasi timp a lovit-o si pe Maria.
Un barbat inalt, bine facut, cu fata infricosatoare si cu favorite prea lungi, cu o haina de blana, tinand un trabuc cubanez intre buzele mutilate de o taietura ce se intindea de la frunte pana la barbie, intra in anticamera urmat de zece astfel de barbati, care mai de care de urati.
-Deci, Mizuki, ai banii aceia pe care trebuia sa mi-i dai?
-Onuco-sama, va rog, mai dati-mi cateva zile. Am avut niste probleme cu banca si�
-Nici macar o zi. Astazi era termenul limita, iar eu nu accept nici o scuza.
-Dar, va rog, macar o zi. Va promit sa vii inmanez chiar eu maine dimineata.
-Mizuki, i-a zi-mi, tii la familia ta, nu?
-Da, Onuco-sama. Normal ca tin la ei.
-Deci asta inseamna ca nu vrei sa ii vezi pe toti morti, nu? Pariez ca micuta Yui va deveni o adevarata partida cand va fi adolescenata. Iar sotia ta, Dulcineea, cred ca vrei sa o vezi imbatranind frumos si stand linistita, nu-i asa?
-Ba da, Onuco-sama.
-Pai trebuia sa te gandesti la asta mai demult, nu in ultima clipa, cand deja stiai ca urmeaza sa vin sa imi iau datoria inapoi.
-Onuco-sama, va rog, nu faceti asta.
Onuco, intorcandu-se spre oamenii lui, le spuse scurt:
-Omorati-i si dati foc casei.
Un tipat exasperat se auzi din strafundul domnei Mizuki inainte de a-si da ultima suflare. Unul dintre �criminali� se intoarse sa o omoare si pe Maria, insa ea nu era de gasit. Pe ascuns, servitoarea spanioloaica o lua pe Yui din ascunzatoarea ei, desi prea tarziu, deoarece mica stapana ii vazuse deja macelariti,si pleca speriata pe usa din dos.
Un foc urias si mistuitor acoperi casa in intregime. Cand au ajuns pompierii era deja prea tarziu. Scheletul casei, odinioara mareata, domina umila dealul pe jumatate ars de foc. In casa, doua cadavre stapaneau antreul cu demnitate.


pozele mai tarziu..enjoy
"Cum Satana a fost astfel condamnat sa vagabondeze, sa colinde si sa n-aiba deloc stare, el nu are niciun salas al lui, caci desi detine, gratie naturii sale ingeresti, un soi de impertinenta in apele murdare si in aer, asta face totusi parte cu siguranta din pedeapsa ce i-a fost data, cea care il sileste... sa nu aiba niciun loc sau un teritoriu stabil, unde sa ii fie ingaduit sa isi odihneasca talpile picioarelor."
[Imagine: hopeestheim.png]

#2
Ei bine sinceră să fiu..., când am citit titlul fictionului tau m-a dus cu gândul la o telenovelă :]] şi după ce am citit că servitoarea era la origine ' spanioloaică ' , a pus capac :]]. HI hi hi , glumind glumind. Ideea mi se pare interesantă, deşi putin seacă. Descrierea este dragutică... dar mai ai de lucrat la ea , dialogul a fost bun.
Greşeli de tastare nu am vazut şi capitolul a fost cam scurt, încearcă să îl faci mai consistent pe urmatorul. Spui că este prima ta creatie [ fic ] , well să ştii că este un început destul de bun, luând în considerare multe lucruri, îmi amintesc primul meu fic.. well, al tau ar parea aur pe lângă el :]] hi hi hi. Oricum , mai ai de lucrat.

Să vedem.. ce am de comentat aici, ai cam grabit actiunea şi nu ai descris prea bine locul unde se aflau cu totii, de asemenea nu am vazut niciun fel de descriere a personajelor, ce ar fi dat foarte bine şi ar fi conturat ficul altfel. Vreau să mi-o imaginez pe Maria, servitoarea, dar îmi este greu fară să ştiu cum arata. Tot ceea ce ai descris, putin şi aici, a fost pe micuta Yui, fetita. Puteai totuşi să adaugi descriere şi tatalui respectiv mamei sale, pentru a ştii şi noi de unde plecam acum că aceştia au fost macelariti, arşi, spulberati sau orice au păţit saracii oameni :]]. Asta mi-ar fi placut cu adevarat să vad.. să citesc, pardon. Conturarea parintilor fetei şi adevarata spaimă pe care aceştia o simteau, ce nu a putut fi resimtită prin cititul meu, nu ai descris asta pe atât de bine pe cât ştiu sigur că s-ar fi putut. Eh, asta este, probabil în urmatorul capitol ne vei surprinde cu ceva şi mai high. Hmmm, să vad... Ce mai am de zis la asta?! Pai bineînteles pe Maria vreau să o descri macar în urmatorul capitol cât şi pe Yui, deşi nu am înteles prea bine ultima parte. Au reuşit amândouă să scape?
Ai reuşit să descri foarte putin teroarea pe care o simtea micuta, cred că puteai mai mult la acest capitol , să fi simtit durerea, lacrimile şi tot restul, mă aşteptam la mai mult , dar nu e timpul pierdut şi având în vedere că este primul fic, este OK.

Hmm , altceva? Cred că am zis deja că nu am gasit greşeli de tastare, nu ştiu dacă au fost cert este că eu nu am vazut. Asta mi-a placut un prim capitol din primul fic creat vreodată fară greşeli de tastare, jos palaria :]] n-am ce zice. :]] în fine mai ai de lucrat pentru a-i da la o parte latura de telenovelă , da? ;;) Aştept să vad ce faci în urmatorul capitol, pe care trebuie să îl faci mai lung, să mai lucrezi la descriere şi să nu faci totul compus din dialog şi să faci lucruile mai clare :]]. De abia aştept să vad cum evoluezi cu ficul, ideea este draguţă.

Şi zic că este draguţ chiar cu aura de telenovelă.. pentru că ai reuşit la sfârşit să mă impresionezi :
Citat:In casa, doua cadavre stapaneau antreul cu demnitate.

A fost superb, mi-a placut foarte tare, asta m-a facut să las coment :]] de aia aştept mai multe de la tine in ză next chapter.
Succes la scris!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Razbunare Kissingyougoodbye 1 2.394 02-05-2013, 04:35 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  [Naruto] Drumul spre razbunare(SasuSaku) CiokolataxPortocala 6 4.640 10-08-2012, 05:19 PM
Ultimul răspuns: RalucaGabor
  [Yaoi] Dragoste sau razbunare? AbiiShu' 4 4.038 06-08-2012, 03:29 PM
Ultimul răspuns: Ai_4ever
  Razbunare de argint Camelie. 13 6.226 23-07-2011, 02:49 PM
Ultimul răspuns: Akane Hime
  Intre razbunare si iubire uselessHope 7 5.191 31-10-2010, 01:12 PM
Ultimul răspuns: Marina.
  Iubire si razbunare(fic naruhina) Gabriella 15 11.885 12-05-2010, 09:28 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Razbunare dulce Razbunare [+16 / +18] [hentai] Falling Rain~~^.^~~ 5 4.332 11-04-2010, 01:03 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Iubire vs razbunare:sfarsitul e aproape Lara 1 2.306 17-01-2010, 07:43 PM
Ultimul răspuns: Acadea'
  Sete de razbunare ... Elusive wolf 17 11.273 02-08-2009, 05:53 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Libertate si Razbunare Snow Fairy 1 2.091 13-07-2009, 06:46 PM
Ultimul răspuns: Zambet.cOlOrAt


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)