Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Umbre

#1
M-am hotarat sa fac un nou fic, pe care il dedic lui ohaio_angel :) Sper sa va placa
Gen: Yaoi/drama /+16/ (posibil + 18)
Limba: romana
Tip de critica: de care doreste cititorul (criticati ficul, nu pe mine)
Continut: va las sa descoperiti.

Capitolul 1
Umbrele sunt creatii magnifice pentru mine. Amestec de lumina si intuneric, de rautate si inocenta, nu fac rau dar cateodata creeaza frica. Umbrele, considerate intunecate, sumbre sau insapaimantatoare si totusi e mult mai bine sa traiesti printre umbre, departe de lumina, pentru ca nici in lumina nu exista creaturi pure.

In lumea ingerilor

Pe marginea unui lac cu apa albastra, cristalina si rece ca gheata statea un inger, jucandu-se cu globul lui de cristal. Parul sau de culoare albastra, pana peste umeri si ochii sai negri care emanau nu tocmai raceala, dar multa indiferenta si nepasare te facea sa te infiori dar de asemenea sa te topesti. Imbracat cu o roba alba, la fel ca si arpile lui, parea cea mai divina fiinta, dar in sufletul lui....totul era albastru, totul era inghetat si cu toate astea e un inger.
-Alexei, ce vezi atat de interesant in acel glob? intreaba un alt inger, cu aripile negre, parul fiind si el negru si ochii verzi ca ai unui smarald.
-Mello, tu nu ai intelege, tu preferi sa privesti in lumea oamenilor, eu vreau sa stiu ce se petrece si in lumea umbrelor. Nu am fost niciodata acolo.
-Acolo inseamna doar intuneric, impuritate, rautate...
-Si lumea oamenilor? ei stau in lumina si tot impuri sunt. In lumea lor exista mai multa rautate si ura decat in lumea umbrelor.
Mello a preferat sa-si tina gura inchisa si sa-si vada de treburile lui, niciodata nu indraznea sa se certe cu Alexei.

In lumea umbrelor

Cat de plictisitor poate fi locul asta. Nu pot sa fac nimic aici, nu pot sa merg in lumea oamenilor, nu pot sa merg nici in lumea ingerilor. Atunci ce sa fac? fara placeri carnale, deoarece toate bunaciunile s-au dus naibii in alta parte, auzi la ele, au treaba. Parasute! Incerc sa-mi iau gandul de la ele si merg spre o cafenea, comand un cappucino si ma asez la o masa aproape de geam. Tot ce trece....umbre. Ca infatisare suntem ca si oamenii, doar sufletul e diferit, e negru, dar nu neaparat plin de rautate. Unii de aici sunt mai buni decat oamenii, acei muritori dezgustatori, marcati de pacate si cu toate astea traiesc in lumina. Orice as spune tot noi, umbrele suntem cele impure.
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#2
Opaa alt yaoi yeei <3. Deci tu nai idee cat de mult mia plcut a fost maginific, briliant woow xDD dar l-am citit prea repede x.x a fost o placere prea scurta >.< ideea e foarte interesanta "umbre" si "ingeri". foarte tare asta cu "Toate bunaciunile s-au dus naibii" :))) si ultima fraza de la sfarsit "Orice as spune tot noi, umbrele suntem cele impure" a sunat asa cool :> . Abea astept nextul ^.^

#3
Hey Scarlet, spre ca este in regula daca iti zic asa ^^. Merci ca-mi dedici acest capitol, nu era nevoie:)) (acum incerc sa fiu modesta, sper ca imi iese =))..).
Sa incepem cu titlul, care imi place si fic-ul mai este si yaoi, hmm, un nou fel de mancare (toata ziua visez mancare, ii partea a doua).Imi place noua tematica, bine inspirata si probabil mult de munca, dar succes.
Chesti generale:-Inainte dar/insa/iar se pune , (virgula) [cam asta am gasit in neregula).A da si faptul ca inca nu te-ai hotarat la ce persoana sa faci fic-ul pentru ca nu suna bine(peroana I sau a III-a, tu hotarasti), insa ideea imi place mult.Cum am mai zis este nevoie de ceva mai mult, cu fiecare dintre Lumii (Lumea ingerilor si Lumea umbrelor) Mi-a placut mai mult descrierea la lumea umbrelor, foarte interesanta.Ultima propozitie mi-a incantat, bravo, un lucru frumos.Sa nu te opresti din scris ca vreau sa aflu ce va urma.Da?
Oke, kissez and Hugs...
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#4

#5
Ca si inainte, in mare:

Umbrele sunt creati magnifice pentru mine.
Creatii (doi i).

Umbrele, considerate intunecate, sumbre sau insapaimantatoare, si totusi e mult mai bine sa traiesti printre umbre, departe de lumina, pentru ca nici in lumina nu exista creaturi pure.
Fraza nu prea are logica/coerenta.

Parul sau de culoare albastra, pana peste umeri, si ochii sai negri care emanau nu tocmai raceala, dar multa indiferenta si nepasare, (virgula) te facea sa te infiori (virgula) dar de asemenea sa te topesti.
Te faceau. Ei te faceau.

un alt inger, cu aripile negre, parul fiind si el negru, si ochii verzi ca ai unui diamant, frumos dar neslefuit.
Ochii unui diamant? ^^ + Presupun ca "frumos, dar neslefuit" se refera la diamant, deci virgula dinaintea lui "frumos" n-are ce cauta acolo.

Unii de aici sunt mai buni decat insusi oamenii
Insisi oamenii. "Insusi" e forma (de genitiv-dativ) pentru singular.


Chestii generale:

- ai destul de multe repetitii suparatoare
- ai probleme cu virgulele (nu, nu doar ce-am scris deasupra, da' n-am timp sa iau totul la rand)
- de obicei, dupa semnul intrebarii sau al exclamarii se continua cu litera mare
- fortezi descrierea si-ti ies altele

Roba e prin definitie neagra.

#6

#7
Va multumesc mult pentru critici, dar ce pot sa fac? Nu sunt o scriitoare prea buna, dar incerc sa ma perfectionez. Wolfx, multumesc! Stiu asta!

Capitolul 2

Ce inseamna umbra?

Lumea asta e atat de plictisitoare! Peste tot doar destepti care cred ca au lumea la picioare si ii considera pe cei slabi inferiori, de parca nu am fi egali. Ah! A sunat! Incepe ora de fizica. Ma indrept cu pasi marunti din curte spre clasa. Urc scarile nepasator si brusc ma lovesc de o persoana. El cine mai e?
-Ai grija pe unde mergi! Spune baiatul. Avea ochii negrii si parul lung de culoare mov. Il priveam nepasator la fel ca si pe ceilalati. Toti se cred mari si tari si au impresia ca pot speria pe oricine. Nu merge si in cazul meu. Nu sunt o persoana usor de speriat.
Il ocolesc fara sa-i spun nimic si ma indrept spre clasa cu speranta ca profesorul de fizica nu a intrat. Data trecuta cand am intarziat la ora lui m-am ales cu o absenta. Intru in clasa fara sa bat la usa si observ ca nu a venit, inca. Ma asez in banca mea si imi scot caietele. Mi-am fixat atentia spre geam si asteptam sa apara profesorul si sa se termine ora cat mai repede, aceasta fiind ultima ora. Dupa trei minute apare si profesorul alaturi de baiatul de care m-am lovit. Nici nu se putea mai rau de atat, acum sunt nevoit sa-i vad fata in fiecare zi.
-Atentie! Acesta este noul vostru coleg, Takamoto Aoi!
Aoi? Ce nume! Ma intreb langa cine va sta, nu ca mi-ar pasa dar sper ca o sa stea cat mai departe de mine.
-Hm! Sa vedem.....vei sta langa Takamoto Kira, spune domnul Matsuo. Deci se putea mai rau de atat! Nu-mi vine sa cred ca va sta langa mine.
-Apropo, Aoi-kun....esti cumva ruda cu...
-Nu! il intrerupse el. E doar o concidenta de nume.

Azi nu e ziua mea norocoasa!
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#8
Opa, se pare ca nu stai pe ganduri si ne aduci si next. Pot sa spun inspirata idee, dar tot in graba si tot cu unele greseli.De data asta felicitari cu dialogul, ai scultat sfaturile si este bun.
Bun, acum sa iti fac si mai usoara munca si eu sa nu ma chinui prea mult cu scrisul am sa incerc sa adaug, sa spun o parere scurta:

-Ai grija pe unde mergi! Spune baiatul. Avea ochii negrii ca mura si parul lung de culoare mov.
1. Aici puteai sa descri printr-o propozitie cum arata, scurt, exact ce spune.Hai si cu un exemplu, rapid: '' spune baiatul avand ochii negri ca....(nu am inteles) si parul lung de culoare mov'' (nu am schimbat nimic doar am adaugat si cred ca suna mai bine, cred)

Restul propozitiilor se scria de la capat cu alineat.

Il ocolesc fara sa-i spun nimic si ma indrept spre clasa cu speranta ca profesorul de fizica nu a intrat inca
Intru in clasa fara sa bat la usa si observ ca nu a venit , inca. (virglua dupa ..nu a venit....suna ma ibine, ai folosit intr-o propozitie deja cuvantul si are acelasi sens, bine ca si acum, dar poate fi folosit ca o ironie si suna binisor)

Inca o mica observatie: toate numerele se scriu cu litere, ca este trei, patru, cinci.

Oricum, inceputul, promitator si incepi sa-ti dai drumul la mana si felicitari. Bafta in continuare^^
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#9
Wolfx cum, exact, ti-ai, dat seama, ca are, multe greseli de gramatica, si de exprimare?

Citat:Va multumesc mult pentru critici, dar ce pot sa fac?
Sa retii ce si cum si sa nu mai faci aceleasi greseli. Aparent doar mie mi se pare asta evident.


Ah! S-a sunat!
A sunat. Clopotelul (exemplu clasic) nu s-a sunat singur.

Urc scarile nepasator si brusc m-a lovesc de o persoana.
Brusc ma lovesc. "Ma" este pronume personal, eu ma lovesc. Oricum, n-ai ce face cu cratima prin m?, niciodata.

Avea ochii negrii ca mura si parul lung de culoare mov.
Avea ochii negri. Ai articulat deja substantivul, lasa adjectivul in pace. + Cat timp nu vrei sa scrii "ochii galbenii" pentru ca-ti pare ciudat (sper), n-ai de ce sa scrii nici "ochii negrii".

Intru in clasa fara sa bat la usa si observ ca nu a venit, inca.
"Inca" avea acelasi sens cu cel de dinaintea lui indiferent daca puneai sau nu virgula. Oricum, dupa mine, ironia nu-si are locul aici.


Chestii generale:

- din ce-am scris in celalalt post: "de obicei, dupa semnul intrebarii sau al exclamarii se continua cu litera mare", de obicei. Nu intotdeauna. Atunci cand continui sa vorbesti ca narator, ar trebui sa o faci cu litera mica. (Se mai scrie cu litera mica dupa onomatopeele din interiorul propozitiilor.)
- inaintea conjunctiilor adversative (dar, iar, insa, ci, or) se pune virgula (ti-a mai spus o data si ohaio_angel)
- punctele de suspensie sunt trei, trei puncte: ... (trei, nu patru, nu cinci; trei punctulete mititele)
- pui virgulele la intamplare, altfel nu-mi explic de ce ai scrie "Nu sunt o scriitoare prea buna, dar incerc sa ma perfectionez.", pentru ca apoi sa scrii "Nu sunt un elev silitor (fara virgula) dar macar pot sa ma prefac ca sa nu atrag atentia asupra mea."
- folosesti conjunctia "si" destul de des (mult prea des pentru urechile mele), iti poti lega propozitiile si altfel
- acolo sunt 320 de cuvinte. Um, acolo sunt doar 320 de cuvinte.

#10
@Lain, LOOOL, ai stat sa numeri cuvintele :))) si nu mai scrie cu litere mititele, chioara de mine nu intelege ce-i pe acolo. Ori ai ceva de spus ori ce facem aicea?

Tilu: E interesant cat sa-ti atraga atentia, cel putin mie, care am o minte unde demonii+ingerii se gasesc la tot pasul.
Ideea: E la fel de interesanta, cum am spus si mai sus.
Continut: E scurt @_@ prea scurt pentru mine, stie tu ce zice eu. Trebuie sa-ti activezi cat-mod la putere maxima :D
Se pare ca te-au cam luat cu virgulele, asa ca mai bine nu o fac si eu, cred ca ai inteles deja. Mie imi place in general, primul capitol a fost bun, profund, te pune pe ganduri si, in cele din urma, ajungi sa-ti dai seama ca ce ai scris tu pe acolo e total adevarat.
Ai hotarat sa povestesti la persoana I, sa inteleg?
Nu stiu de ce dar cred ca la sfarsitul primului capitol ar fi mers o virgula dupa umbrele :s
Cap 2: asa *ca sa nu spun deci*, nu inteleg care e problema cu 's-a sunat', ca noi nu folosim asta ZILNIC cand suntem la scoala, stam si ne lungim cu 'baba de servicu a sunat din clopotel si trebuie sa intram in clasa'. Mda, bine...
'Avea ochii negri ca mura...' da! nu sunt singura care s-a gandit la comparatia asta :D Stiam eu ca se poate folosi, chiar daca cineva mi-a spus ca nu-i place cum suna, si mi-a zis sa scriu 'ca onyxul' sau 'ca de onyx'
Era de asteptat ca tipul ala, Aoi *vai ce-i mai iubesc numele, albastru <3* sa vina la el in clasa, tipica poveste :p Presupun ca este un inger, sau o umbra, sau ceva pe la mijloc? Si o sa apara si demoni? :o3
Hihihi, si am acelasi nume de familie /:3 iar Kira il place asa de mult pe 'fratiorul lui'
Spor la scris, ai grija cu virgulele si te astept cu un next mai lung :D Te pupa eu.
[Imagine: oh0j9c.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umbre pe panza DreamGirl 1 2.478 18-10-2013, 09:42 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Umbre Mariaa 14 7.951 28-08-2012, 12:34 AM
Ultimul răspuns: Mariaa
  [Naruto] Intre vant si umbre... hero1hero 11 8.205 12-08-2012, 04:09 PM
Ultimul răspuns: hero1hero
  Traind printre umbre A'Svear 19 10.752 05-02-2010, 08:38 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  Un destin intre umbre si lumini Shadow. 8 11.840 15-12-2009, 11:53 AM
Ultimul răspuns: marya
  Umbre din trecut Ryuu 7 5.665 12-03-2009, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Shilpa
  Regi si Umbre: Sf. Graal Coyote Stark 5 4.339 02-02-2009, 08:23 AM
Ultimul răspuns: Coyote Stark


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)