Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata unei preotese

#71
Sall:* in primul rand scuze pentru intarziere... in al doilea rand acesta nu este decat o parte din capitolul 11.. din pacate numa atat ma lasat sfarta lene sa scriu... asta si lipsa inspiratie si bla bla bla... nu mai conteaza acum, tot ce conteaza e ca o sa incerc sa aduc nextul cat mai curand posibil... app imi cer scuze si pentru faptul ca nu am anuntat pe nimeni, dar dispozitia pe care o am momentan nu ma ajuta deloc^^''..

Capitolul 11 Diferite si la fel
Prima parte



Yuuki: '' As fi vrut ca noaptea sa dureze la nesfarsit, iar somnul sa devina unul vesnic, astfel incat nimic si nimeni sa nu ma mai poata deranja, dar mi-am dat seama ca nimic in lumea asta nu se intampla dupa cum ne dorim noi si nimic din ce ne dorim nu o sa se intample. Atunci ce trebuie sa facem? Cum trebuie sa traim? Mai important, trebuie sa traim? Are vreun rost sa te chinui degeaba, sa incerci sa realizezi ceva imposibil, sa stii ca te lupti impotriva curectilor si ca oricum vei pierde si te va trage in adancuri nesigure. Nici nu mai merita sa te gandesti la asta, oricum nimic nu e sigur, pana si pamantul pe care calci te poate trada si inghiti trimitandu-te in acelasi loc nesigur.

Ii vad peste tot cum se trantesc in genunchii si implora pentru vietile lor. Oamenii cele mai josnice creaturi din univers, inca un motiv pentru care nu vreau sa ma trezesc, nu vreau sa fac parte din rasa acestor patetice creaturi care nu stiu cand si unde sa se opreasca, care nu se gandesc la consecinte decat atunci cand e prea tarziu.
Nu pot sa nu ma intreb din nou, pentru ce anume sa lupt sau pentru cine, cand nimeni nu face nimic sa merite protectie, cand nimic nu-mi da motiv sa vreau sa ma trezesc.

Nu mi-a pasat de nimic pana acum, dar acum nu mai am de gand sa ii las fara sa plateasca. Oamenii cele mai josnice creaturi din univers, mereu am crezut asta, insa nu m-am asteptat sa mearga atat de departe, dar acum a venit vremea sa dea inapoi tot ce au primit, pana la ultima picatura de sange. A venit timpul sfarsitului...''

- Ce faci? Am spus sa vii sa ma ajuti sa gasesc cartile de care am nevoie, nu sa te ingropi tu in ele, imi spune blondina usor iritata.
- Imi pare rau, m-am apucat de citit si nu m-am mai putut opri, ma adresez fetei cu un zambet pe buze, facand-o la randul ei sa zambeasca. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa se acomodeze asa repede, avand in vedere ca ne aflam aici doar de o saptamana, una placuta si plina de informati utile.
Am aflat de ce puterile preoteselor scad odata pe luna si anume '' Ca fluxul de energie spirituala sa ramana echilibrat, corpul elimina cantitatea in exces de putere spirituala, creand astfel o stare de slabiciune si neliniste..'' si de ce de fiecare data cand eram atinsa de brunet simteam fulgere prin tot corpul, explicatia fiind la fel de simpla ca si precedenta '' In momentul in care o persoana intra in panica, corpul actioneaza in mod involuntar creand un mecanism de aparare imperceptabil, care se manifeta prin diferite moduri de obicei prin fluxuri electrice menite sa raneasca si sa indeparteze cauza panicii, totusi in lipsa experientei acest mecanism poate sa raneasca ambele persoane.'' Acum ca ma gandesc la cate urmeaza sa invat, abia astept sa ma intorc ca sa pot experimenta pe Kurai, nu ma pot abtine si incep sa chicotesc la gandul asta.
- Yuuki, cu care crezi ca ar trebuie sa incep '' Ghid de magie pentru vrajitoare'' sau '' Abecedarul vrajit'' ? ma intreaba aradandu-mi doua carti una putin grosuta cu coperti inchise la culoare si o alta in diferite culori.
- Ar fi bine sa incei cu... ai spus cumva '' Abecedar vrajit'' ? nu m-am putut abtine si am inceput sa rad.
- Ce e asa de amuzant? imi intreaba blondina cu un zambet ironic pe fata.
- Nimic, doar ca ma asteptam la ceva mai mult din partea surioarei mele, ii spun inabusindu-mi hohotul de ras.
- Deci sa inteleg ca ramane prima varianta, mi se adreseaza razand la randul ei, te-am tot vazut citind cartea aia toata saptamna, despre ce e vorba? ma intreaba imediat ce reuseste sa se opreasca din ras.
- Nimic, imi fac temele, doar ca e mult mia greu decat parea la inceput, oftand creand o atmosfera obositoare.
- '' Jurnalul zeilor'', cred ca e o carte interesanta, dar nu inteleg ce legatura are cu tema ta? Stai nu-mi spune, vor sa te puna sa citesti pana mori? Am ghicit nu-i asa, ca altfel nu vad nici un motiv pentru care sa citesti maldarul asta de hartie, incepe blondina gesticuland la aproape fiecare cuvant pe care il zice.
Am inceput sa rad mangaindu-i parul de aur. S-a schimbat atat de mult in asa putin timp sau poate ca asa a fost mereu, dar pierderea tuturor cunoscutilor intr-un mod atat de violent si brusc au speriat-o prea tare pentru a mai avea incredere in cineva. Totusi orice se poate schimba cu putina dragoste si intelegere.
- Si pana la urma ce tema ai? ma intreaba brusc fata, trezindu-ma din starea de semi-incostienta, lasandu-ma usor buimaca.
- A, poi dintotdeauna preotesele au slujit unul sau mai multi zeii respectiv zeite, ii raspund dand comic din mana in semn de '' nu ca mi-ar pasa'',ca ne, doar de asta sunt preotese, iar treaba mea cu aceast munte de hartie e sa aflu mai multe despre viata lor, ca sa stiu care zeu sa aleg, continui la fel de... nepasatoare. Nu ca m-ar interesa in mod special, dar mereu am crezut ca zeii ne aleg pe noi nu invers.
- Si eu am crezut la fel, dar nu stiu la ce sa ma mai astept de la mari nostri invatatii, imi spune cu o ironie evidenta in glas.
- Da, nici nu o sa ne dam seama cand o sa inceapa Soare sa se invarta in jurul pamantului, continui discutia urcand ironia cu inca o dreapta, si in legatura cu tema, daca imi dai voie sa-mi citez profesorul '' Uneori servitorul isi alege stapanul si nu invers..'', desi eu una nu ma simt ca o servitoare, cred ca tot trebuie sa imi aleg un stapan si cred ca stiu pe cine, continui oftand copilareste.
Nu trebuie sa ma uit spre ea ca sa imi dau seama ca ma priveste intrebatoare si chiar i-as raspunde daca sufletul meu pur si inocent nu ar vrea sa o lasa in agonia curiozitati.


EDIT: Pt ca m-am simtit mai bine( slava Domnului)... am incercat sa va anunt pe toti.. cred ca nu am ratat pe nimeni si sper sa va placa chiar daca nu e cine stie ce:*:bye:

#72
mi-a placut sfarsitul :))
pai, pe mine una nu m-ai omis, am vazut ca ai postat de inainte dar nu am avut nici cel mai mic chef sa citesc sau sa comentez ceva
oricum, am ajuns si pe aici intr-un final pe aici :D
nu s-au intamplat extrem de multe deci nu ai avut cum sa grabesti actiunea
nici nu sti cat ma bucura ca ai renuntat la excesul de dialog...
descriere, a fost in proporti bune, nici prea multa dar mai important nici prea putina
ma bucur ca ai pus next, am avut impresia ca vrei sa te lasi de el, ma bucur ca nu o faci desi mi-ar placea sa postezi mai des :P

oricum, cam atat
4

#73
Hi dear. Mersi ca m-ai anuntat. Mi-a placut acest capitol, insa dupa parerea mea a fost c-am scurt. Am mai observat ca ai avut greseli de tastare sau de exprimare. In rest descrierea a fost ok, la fel si naratiunea. C-am atat am de comentat. Sa ma anunti cand pui urmatorul capitol.


bye,bye:bye:


Edit: Am pus capitolul 5 la "Dragostea invinge". Sper sa treci si tu pe la el. Uite aici link-ul
http://animezup.com/forum/showthread.php...677&page=3



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 8.934 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.431 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  viata unei printese mady_saku 8 6.843 22-04-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Viata unei adolescente Summer's 4 5.015 18-03-2010, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Denny


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)