Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

viata unei printese

#1
Totul a inceput in urma cu doi ani. Era cea mai frumoasa zi din viata nea si a fratelui meu.Chiar de ziua noastra bunicul nostru a fost omorat chiar de omul pe care il iubeam.

Dar asta a fost de mult am trecut peste ce sa intamplat.Datimi voie sa ma prezint numele meu este Rosalinda Marie Evans mi se mai spune si Sakura dar asa mi se spune in Konoha.Este ca o casa pentru mine dar tot mai bine ma simt eu la Peaga acolo unde ma-m nascut.Am uitat ssa zic ca vin dintro familie cu sage albastru dar asta u e important acuma.De o data aud pe cineva cum ma striga.
-Sakura stai un pic!era prietena mea Hinata era cea mai buna prietena a mea din Konoha eu am fost adusa aici pentru protectia mea.
-Ce este hinata?
-Doamna Tsunade de cheama la ea.
Nu am mai stat si am plecat imediat la biroul lui Tsuna.Ea eara o femeie dura dar daca o cunosti vei ajunge sa o cunosti o vei ubi asa ca mine sa purtat cu mie ca o mama de cand am ajuns aici.
-De ce mai chemai?
-Sakura ce vei face daca se va intoarce sotul tau?
-Nu stiu de ce?
-Intebam tu sti mai bine ca orcine ca dupa ce faci 18 ani fei fi ca si casatorita cu el asa au vrut parinti vosti.
-Stiu foaste bine ce se va intampla nu trebuie sa imi spui tu sau altcineva. am sus ei iesind pe usa in graba si ducanduma acasa.Stateam in aceeasi casa cu Tsunade asa credea papa ca era m,ai bine pentru mine sa fiu in siguranta sa nu vina Lucas.Era baiatul de care m-am indragostit.Dar el nu mai conteaza acuma.

#2
Heya(*.*)

In primul rand nu ai disclaimer.Pune disclaimer sau ficul poate fi inchis.
In al doilea rand,ficul are sub 40 de randuri,si chiar daca aceasta regula nu mai este luata in serios,eu o mentionez.
Nu ai descriere,nimic.Descrie sentimentele,locurile,lucrurile.Tu una nu ai pic de descriere aici.Daca ai auzit de asa ceva,te`as ruga sa o si folosesti.Majoritatea nu descriu sentimentele,dar tu nu ai descris nimic.Mai incearca;)
Dialogul-sec,sec si iar sec.Incearca sa remediezi asta.cauta replici mai lungi si mai atractive,caci replicile tale sunt banale.
Naratiunea-banala,mai incearca.dar cel putin este bine ca narezi la persoana I.
Actiunea-nici nu mai vorbesc.Grabita si plictisitoare,nu ma atrage deloc.Pune si tu putin suspans.Faptul ca ai spus ca Sakura are un sot nu schimba cu nimic ficul asta.Ai fugarit rau de tot actiunea asta si nu ne`ai explicat nimic.Scuze,dar din capitolul asta nu am inteles mare lucru.Probabil ca tu ai o idee buna,insa nu stii cum sa o dezvolti,iar asta se vede.Citeste carti pentru a`ti dezvolta vocabularul,pentru ca ai mari greseli gramaticale si au fost mentionate de Elina,sau cel putin citeste ficuri si ai sa vezi cum arata cu fic adevarat cu descriere si toate cele.

Nu te descuraja si straduieste`te din greu ca sa`ti iasa totul bine.Astept nextu` sa vad daca ai evoluat.

Ja ne` si multa inspiratie:*

#3
so...incep cu titlul care nu m-a atras in mod deosebit...este sters si nu ma face curioasa sa vad ce se petrece

(12-03-2010, 09:36 AM)mady_saku A scris: Totul a inceput in urma cu doi ani. Era cea mai frumoasa zi din viata mea si a fratelui meu.Chiar de ziua noastra bunicul nostru a fost omorat chiar de omul pe care il iubeam. (nu mai repeta "chiar" de atatea ori intr-o propozitie...poate deveni enervant...si inca ceva...din acest paragraf eu am inteles ca era cea mai frumoasa zi deoarece cineva l-a omorat pe bunicul lor...de parca asta ar fi fost cadoul...ai grija pe viitor cum exprimi ideile deoarece poti ajunge sa exprimi cu totul altceva)

Dar asta a fost de mult, am trecut peste ce sa intamplat.Dati-mi (voi presupune ca a fost o greseala de tastare...se mai intampla, dar pe viitor sa iti corectezi ficul cum trebuie inainte de a-l posta) voie sa ma prezint. Numele meu este Rosalinda Marie Evans. Mi se mai spune si Sakura, dar asa mi se spune in Konoha.(m-ai bagat in ceata...o cheama Rosalinda, dar i se zice Sakura...tu relizezi cat de aiurea suna?) Este ca o casa pentru mine, dar tot mai bine ma simt eu (exprimarea este pe langa rau de tot...e ca si cum ai incerca sa te scarpini cu mana dreapta dupa urechea stanga...te sucesti aiurea) la Peaga (ma gandesc la Praga?...sau e o localitate inventata de tine?) acolo unde m-am(incep sa cred ca nu e vorba de greseli de tastare, ci de nestiinta...ai grija) nascut.Am uitat sa zic ca vin dintr-o familie cu sage albastru, dar asta nu e important acuma.De o data aud pe cineva cum ma striga.
-Sakura, stai un pic!era prietena mea Hinata. Era cea mai buna prietena a mea din Konoha eu am fost adusa aici pentru protectia mea. (poate ea a fost adusa pentru protectia Sakurei...nu iti inteleg deloc propoztia...si te repeti cu "prietena"...puteai sa te rezumi la o singura propozitie in care spuneai direct ca este prietena ei cea mai buna)
-Ce este, Hinata? (nici pana acum nu ai invatat ca numele se scriu cu majuscule?)
-Doamna Tsunade te cheama la ea.
Nu am mai stat si am plecat imediat la biroul lui Tsunade. Ea era o femeie dura, dar daca o cunosti vei ajunge sa o cunosti (O Doamne...tu chiar nu ai citit ceea ce ai scris?...daca citeai macar o data ai fi vazut gogomania asta cat toate zilele) o vei iubi asa ca mine. S-a purtat cu mie ca o mama de cand am ajuns aici.
-De ce m-ai chemat?
-Sakura, ce vei face daca se va intoarce sotul tau? (SOT?...omfg...sunt de-a dreptul socata)
-Nu stiu, de ce?
-Intebam. Tu stii mai bine ca oricine ca dupa ce faci 18 ani fei fi ca si casatorita cu el, asa au vrut parintii vostrii.
-Stiu foarte bine ce se va intampla, nu trebuie sa imi spui tu sau altcineva, am sus ei iesind pe usa in graba si ducandu-ma acasa.Stateam in aceeasi casa cu Tsunade, asa credea papa ca era mai bine pentru mine sa fiu in siguranta sa nu vina Lucas.Era baiatul de care m-am indragostit. Dar el nu mai conteaza acum. (mda...sunt indragostita pana peste cap de el, dar nu conteaza...nu e important...tu chiar crezi ca ai scris ceva ca lumea?)

in mare nu mi-a placut...ai o groaza de greseli...sa-ti dau un sfat:decat sa mai postezi ceva in genul asta, mai bine nu o mai faci...nu iti atragi fani si ne dai si noua dureri de cap sa-ti corectam greselile

nu stii cand se pune cratima, scrii cuvinte aiurea, cu gramatica esti la pamant
mai citeste si tu cateva carti sa vezi cum ar trebui sa te exprimi...momentan fic-ul nu promite nimic, insa poti schimba asta daca scrii mai bine
si inca o chestie...nu incepi si tu cu "Capitolul 1" sau altceva, de ex numele capitolului?

daca vrei sa faci un fic cu personajele din Naruto iti trebuie disclaimer din cate stiu :-?

ultima chestie:fa capitole mai lungi...15 randuri nu fac un capitol
spor la scris si succes...vei avea nevoie
Timpul trece. Chiar si atunci cand pare imposibil. Chiar si atunci cand fiecare bataie a ceasului doare la fel ca pusul sangelui sub o vanataie. Trece neregulat, cu rataciri ciudate si pauze taraganate, dar trece. Chiar si pentru mine.

[Imagine: chibi_1647.gif]
, chibi-ul lui funky_angel
[Imagine: 059_shiny.gif]

#4
Cu riscul de a te supara pe mine iti spun sincer ca asta nu este un fic. Nici macar nu respecti limita de 40 de randuri, care ar face capitolul decent, dar dupa parerea mea ceea ce ai scris tu sunt doar cateva propozitii cu o oarecare legatura intre ele.
Nu ai disclamer si daca nu pui ficul va fi inchis.
Inceputul sincer mi se pare banal si cam nepotrivit pentru un fic, ca sa nu mai spun ca ai zis doua cuvinte si apoi ai trecut la altceva. Greselile de tastare sunt multe, si nu ar fi chiar o mare problema, adica oricine poate gresi. Dar totusi ce naiba la 10 randuri o tona de greseli. Nu o sa mai stau acum sa le enumar pe cele de tastare pentru ca a facut deja asta curcubeu fara culori.
Vreau totusi sa iti spun ca ai o mare problema cu semnele de punctuatie, nu stii cand trebuie puse virgulele, pe care nu le pui deloc. Numele personajelor se scriu cu literam mare si cred ca ai vrut sa spui Praga- nu Peaga.
Naratiunea: Actiunea este extrem de grabita si plictisitoare. Azi era cu fratele ei, dupa bunicul moare si dupa ea este in Konoha. Numai poveste nu este asta mai degraba o lista de actiuni. Cu alte cuvinte pot sa spun ca naratiunea lipseste aproape de tot.
Dialogul: Constituie mare parte din "capitolul tau". Este sec si in unele locuri lipsit de importanta si neexprimand nimic. Personajele tale par niste roboti care zic doua vorbe si gata Incearca sa il dezvolti lasa cuvintele sa curga. Nu uita ca dialogul constituie un mod de caracterizare al personajelor.
Descrierea: Despre ea nici nu mai vorbesc, lipseste cu desavarsire, si dupa parerea mea este cel mai important lucru dintr-o poveste dupa actiune. Ce pot sa iti zic descrie locuri, sentimente, trairi, pentru a reusi sa construiesti un capitol complex si interesant.
Ideea: Nu este originala. Poti sa imi spui si mie de ce a murit bunicul ei? Si daca inteleg bine, Sakura nu are sentimente pentru nimeni, din moment ce nici nu i-a pasat, sau cel putin asa reiese din ficul tau. ce sa spun il iubea pe Lucas de nu mai putea asa de mult incat Nici nu mai conteaza.
Personajele: Nu au sentimente si nu sunt deloc conturate. In afara de faptul ca nu le-ai descris fizice si morale, nu au trairi si sentimente. Parca sunt niste masini si le lasa reci orice intamplare.
Nu mai folosi limbaj de mess si nu mai prescurta cuvinte, intr-un fic da foarte urat si inestetic. Scrie cuvintele in intregime si respecta normele limbii. Evita repetitiile pentru ca nu dau bine si incearca sa folosesti sinonime, acelasi lucru il spun despre numele personajelor nu trebuie sa il folosesti de 100 de ori in 10 randuri.
Iti dau un sfat, inainte de a posta incearca sa iti scrii capitolele pe un caiet sau in Word. Nu trebuie sa scrii doar intr-o zi poti scrie cate putin din capitol sau sa iti notezi iniste idei si apoi sa le imbini si sa alcatuiesti capitolul in sine. Poate ca ai o idee buna in esenta, desi nu prea stii sa o exprimi in scris. Vrea totusi sa vad continuarea si sper ca vei reusi sa evoluezi.
Nu mi-o lua in nume de rau, dupa cate ai observat, am comentat capitolul nu persoana. Am vrut sa iti dau sfaturi si sa te ajut sa te perfectionezi, prin intermediul acestui comentariu. Nimeni nu este perfect si nimeni nu iti cere asta, dar totusi trebuie sa invati sa iti repari greselile si sa iti imbunatatesti stilul de a scrie. Sincera sa fiu si eu mai am greseli de tastare, pentru ca, sunt si eu om, dar incerc cat de cat sa le eviti. Sa nu intelegi ca vreau sa te descurajez, dimpotriva. Vreau sa te ambitioez. Astept continuarea, un capitol mai lung si cu descriere, macar cat de cat, fara sa grabesti actiunea si cu un dialog mai dezvoltat. Mult succes si inspiratie.

PS: Sper ca nu te-am suparat cu comentariul meu si ca nu am fost prea dura, daca este vre-o problema si te deranjaza trimite-mi un Pm si vom lamuri.
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#5
Hello.
Pai titlul m-a facut sa citesc acest "fic".
Ai foarte multe greseli de tastare\exprimare. Faci multe repetitii.
Actiunea este cam grabita. Ai trecut de la descrierea Sakurei la unde stai si foarte repede la ceea ce se intampla. Informatiile in plus pe carele-ai scris nu se prea pot numi detalii, care sunt destul de esentiale, ca sa intelegem ideea, contextul, de unde provine, ce este cu aceste personaje..Etc etc.
Descrierea este trasa de coada. Defapt nu exista. Tu doar ai facut o insiruire la inceput. Sentimentele ei atunci cand ai scris de Lucas trebuiau sa foe mult mai accentuate. Cu multe detalii din care reiese ce simte ea. De ce se simte asa. Defapt tu trebuia sa povestesti ce se intampla cu viata ei. Si descrierea nu exista doar la sentimente. Puteai sa descrii casa in care sta, sa o descrii pe ea mai bine, Pe hinata, lady Tsunade.. Chiar si Lucas.
Dialogul predomina ceea ce este urat. Daca nu ar fi fost sec si plin de greseli ar fi fost acceptat..
Ideea..Sper sa o dezvolti frumos. Si urmatorul capitol sa fie ceva mai lung.
Astept next-ul.
Multa inspiratie si succes in continuare.
Bye:X
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#6
Salut !

Sincera sa fiu (nu te supara pe mine ) asta nu e fic ! In primul rand nu ai declaratia si pentru asta ti se va inchide " ficul " .

Titlul pot spune sincer ca m-a atras un pic ... Dar continutul m-a speriat .
Ideea este zic eu ORIGINALA ceea ce este super bine . Acum , dupa ce ai ideea , este foarte important cum o dezvolti !
Descrierea ... tu nu ai asa ceva ! Asta nu este deloc bine ! Nu ai descris locurile , hainele personajelor , nu ai vorbit nici un pic despre pesonaje , nu le-ai descris trasaturile fizice sau morale , trecutul lor , relatiile dintre ele ...etc. Adica peste tot pe unde puteai descrie ceva , tu ai scris cam asa :

" Era baiatul de care m-am indragostit.Dar el nu mai conteaza acuma. " => puteai sa-l descri putin pe acest " baiat " . Puteai incepe propozitia in felul urmator : Era baiatul de care m-am indragostit cu " X " ani in urma , dar parintii nu au fost de acord cu el si m-au indepartat de acesta . Totusi , nu pot spune ca era urat sau necioplit ... avea parul galben ca spicul graului , ochii negrii ca taciunii ,, pielea alba , un corp bine lucrat , nu era nici inalt nic scund . Era indraznet , dar totusi politicos , era destept ...etc. Adica observa si tu cate detalii puteai scoate din acele propozitii .

Dialogul este SEC , PLICTISITOR , NU MA ATRAGE ! Si dupa ce mai mai este si sec , in capitolul tau domina dialogul .
Ai greselit de tastare , oricine le are , dar ila cat de scurt este acest capitol pot spune ca greselile sunt inadmisibile !
Actiunea este foarte grabita ! Spunei sa incetineasca , nu o alearga nimeni !
Naratiunea este varza !
Inainte de a posta capitolul reciteste-l de cateva ori .

NU TE-AM CRITICAT PE TINE CI FICUL !

Sper sa te imbunatatesti ! Bye , kiss you and I wait for next' :*:X:-h

Scuze daca am avut greseli gramaticale/de tastare in comenatriu care nu m-au facut clar inteleasa .

#7
(18-04-2010, 05:28 PM)pwpyk A scris: In primul rand nu ai declaratia si pentru asta ti se va inchide " ficul "
Nu are nevoie de "declaratii", alea le dai la politie, are nevoie de disclaimer, care nu inseamna declaratie

(18-04-2010, 05:28 PM)pwpyk A scris: Ideea este zic eu ORIGINALA ceea ce este super bine . Adica peste tot pe unde puteai descrie ceva , tu ai scris cam asa :

" Era baiatul de care m-am indragostit.Dar el nu mai conteaza acuma. " => puteai sa-l descri putin pe acest " baiat " . Puteai incepe propozitia in felul urmator : Era baiatul de care m-am indragostit cu " X " ani in urma , dar parintii nu au fost de acord cu el si m-au indepartat de acesta .
Nu mai spune la lume cum sa isi scrie ficul si ce fraze sa utilizeze, vrei sa le zici, fa-ti fic, plagiezi, iei avertizare, foarte simplu.

(18-04-2010, 05:28 PM)pwpyk A scris: Dialogul este SEC , PLICTISITOR , NU MA ATRAGE ! Si dupa ce mai mai este si sec , in capitolul tau domina dialogul .
Invata tu romana, caci fraza ta nu are sens, daca pui la sfarsit dialogul, atuncea nu mai ai ce cauta cu el la inceput.

(18-04-2010, 05:28 PM)pwpyk A scris: NU TE-AM CRITICAT PE TINE CI FICUL !
Iti dau eu tie avertizare daca mai insirui chestia asta din reguli, nu sunt atat de proasta sa-mi dau seama ca zici de fic si nu de ea, plus ca am o varsta si cred ca stiu sa citesc.

pwpyk, las-o mai incet, nu esti mai buna ca ea la ficuri, ai nevoie de experienta sa sciri un fic, si primul fic mereu va fi varza, asa ca, las-o mai incet cu luatul de newbie >.<

#8
hey!^^
Scuze Aly,dar tu trebuia sa critici povestea,nu persoanele care lasa comentarii.Orcum,nu a criticat-o pe mada_saku ca personalitate,ci cum a scris ficul.Adica,nu poti sa zici ca ai criticat ficul,nu?Cineva l-a scris si pe ea trebuie sa o critici,ca doar trebuie sa invete din greseli.Poate sunteti prietene,dar ar trebui sa o lasi pe ea sa rezolve singura daca are ceva de rezolvat.
Deci,incep:
Este foarte mic capitolul tau si nu prea iti dau seama m-ai de nimic.
-Dialog,este mult,dar nu prea mi s-a parut sec.Bine,poate putin...
-Naratiune,cam putina.Actiunea...ar trebui sa-i opresti banda de alergat.
-Desriere=30% din cat ar fi fost necesar sa pui...Puteai sa exprimi mai bine sentimentele Sakurei,sa descrii locuinta ei,personajele...etc.
Greeseli gramaticale...treaca , merge,le are toata lumea!
Ideea:originala.Imi place foarte mult ideea ta^^Sper ,sa o dezvolti data viitoare mai frumos!

Astept continuarea!^^ sa-l faci mai lung!
[Imagine: 1page-img1.jpg]
Ciumpy


#9
Eu am o alta intrebare, de ce crezi tu ca sunt eu mod la ff? Asa pe ochi frumosi? Daca vrei sa stii, nu tin nici cu userii vechi si nici cu cei noi, da am prieteni, dar am foarte bine definitivat ce inseamna prieteni si ce inseamna moderare, incalci regulile la ff, poti sa fii prietena din copilarie cu mine, ca tot ma iau de persoana aceia, pilele la mine nu tin deloc.
Regulile la ff le stiu pe de rost, eu le-am scris, regulile de acuma sunt a treia varianta a regulilor vechi, deci, in nici un caz, nu inseamna ca nu le stiu si pwpyk nu e la prima abatere cand incepe sa se creada ea sefa. De fiecare data cand cineva incepe sa isi dea aere pe aici, ma iau de persoana respectiva, la reguli scrie ca mozii acestei secituni au voie sa modifice regulile, daca tu vrei sa vezi acolo, negru pe alb, ca scrie ca eu si Denny ne putem lua de useri, e problema ta, sunt anumite reguli tacite, care nu apar nicaierea, si consider ca e o lipsa de bun simt la adresa celorlalti useri sa scriu ca eu/denny nu trebuie sa respectam regulile

P.S. activeaza-ti pmurile >.< din user cp, nu-mi place sa las mesaje pe forum ._.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 8.934 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata unei preotese Nixu 72 36.649 11-09-2011, 07:36 PM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.429 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Viata unei adolescente Summer's 4 5.015 18-03-2010, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Denny
  Daca nu ne-am nascut printese, ne-am facut perverse +18[ SasuSaku ] ~Marry-Chan~ 7 16.962 17-12-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Miyuki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)