Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viaţa mea e frumoasã exact asa cum e ...

#31
Viata mea e frumoasa exact asa cu e ...

Capitolul 5

Adevarul despre Sai


- Pentru ca... sunt de partea celor care inving, nu de partea invinsilor. Imi raspunse Sai pe un ton rece si dur. Voi cei din Satul Ascund intre Frunze sunteti patatici, sunteti slabi atat emotional cat si fizic. Va umiliti din cate am inteles eu, fara motiv. Nu stiti ce inseamna sa fi cu adevarat un Shinobi.
- De parca tu ai sti! Ii raspunde Karin care pana acum a tacut. Noi ne umilim?! Prefer sa fiu cea care se umileste decat o tradatoare fata de satul si familiea mea. Nu sunteti cu nimic mai buni ca noi pentru ca nu aveti sentimente.
- Te inseli draga Karin. Ii raspunse Naruto, pe un ton aparent calm. Faptul ca nu punem suflet ne face mult mai puternici ca voi pentru ca noi suntem capabili sa ucidem daca ni se cere, fara resentinte. Continua el fixand-o cu privirea pe roscata
- Te inseli... am murmurat eu incet
- Da? Ma intreaba acesta mutandu-si privirea catre mine. Si de ce ma rog ma insel? Continua el
- Nu ai dreptate! Voi sunteti inumani! Sunteti niste monstriii care ucid fara sentimente, fara sa tina cont daca persoanele respective i-au ajutat vrodata, fara sa le pese de familie, sat sau orice ii leaga de locul natal! Sunteti niste jeguri, niste oameni de nimic, niste oameni fara Dumnezeu! Tip eu cat ma tin plamanii, cu o putere care nu stiu de unde a aparut
- De ce... De ce S-Sai? O aud din nou pe Karin vorbind
- Pentru ca asta e conceptia mea despre viata. Vaneaza sau vei fi vanat... La fel ca si Sasuke, satul vostru mi-a facut prea mult rau ca sa-l pot cruta...

FlashBack

Era o zi splendida de primavara, soarele stralucea puternic pe cerul lipsit de nori. Campul era dominat de flori multicolore care tocmai au invins zapada. Toti copii erau afara la joaca, numai eu stateam singur in casa, impreuna cu mama si tata. Nu eram de buna voie, ci doar pentru ca tata imi interzisese sa mai stau afara. Mereu imi spunea „Esti unicul meu copil, vreau sa devi puternic si nicodata sa nu privesti inapoi orice ar fi! Nu vei deveni puternica daca vei sta afara sa te joci. Trebuie sa te antrenezi de mic, pentru a deveni puternic in adevaratul sens al cuvantului!” Si faceam exact cum imi spunea tata, nu ieseam afara si eram foarte retras. Mai tarziu cand am devenit mai mare, in jur de vro doisprezece ani, devenisem un Ninja foarte bun si urma ca mai tarziu la varsta de paisprezece ani sa devin un membru ANBU. Iar exact dupa examnul anual din sat, cand am ajuns acasa... totul era distrus. Casa mea era de nerecunoscut, geamurile erau sparte, veranda era pe jumatate in flacari, usa nu se mai tinea in balamale, iar in casa frumoasele draperii din matase acum erau rupte in fasii, faianta crem era plina de pete de sange, in frumosele tablouri ce odinioara atarna pe perete infrumusetandu-l erau acum cateva kunai-uri. Iar peste toate acestea, cand m-am dus in dormitorul parintilor... ei atarnau spanzurati. Eram oribilat. Speram ca acesta sa fie un cosmar din care mama sa ma trezeasca, sa imi sarute usor fruntea cu buzele ei moi si sa ma priveasca adanc cu ochii ei pamantii; as fi preferat chiar ca tata sa ma certe ca ma port ca un copil, nu ca as fi altceva. Dar nu, niciodata nu o sa le mai pot auzi vocea... si totul din cauza acelor blestemati ninja din Konoha – stiam asta pentru ca gasisem o baderola cu semnul satului – . Nu imi venea sa cred, dupa ce mama si tata au fost mereu devotati satului... asta au primit ca rasplata?! Lacrimile au inceput sa imi curga pe fata alba, fara sa se mai opreasca. Stiam ca odata cu ei se va duce si sufletul meu... Dupa, tot ce imi amintesc este ca am lesinat si m-am trezit intr-un spital; iar cateva saptamani dupa acel incident am fugit din spital si mi-am jurat ca ii voi razbuna pe parintii mei si voi distruge Satul Ascuns intre Frunze, indiferent de consecinte.

End FlashBack

Am simtit cum imi ingheata sangele in vene. Se pare ca eu , Sasuke si Sai avem ceva in comun, trecuturi asemanatoare. Semanam asa de mult si totusi suntem asa de diferiti... spre exemplu Sasuke isi doreste sa distruga Satul Frunzei iar dupa aceea sa isi restaureze clanul, Sai doreste sa distruga Konoha indiferent daca trebuie sa moara pentru asta sau nu... iar eu, sunt total opusa celor doi. Chiar daca nu am avut cea mai buna copilarie posibila imi doresc sa apar Satul Frunzei cu pretul vietii, pentru ca dupa ambii parinti si sora mea au decedat Hokage-le de pe vremea aceea mi-a fost alaturi. Intotdeuna m-am gandit ca trecutl este trecut si important este sa triesti clipa si sa te gandesti in masura in care se poate la viitor. Chiar daca de multe ori m-am simtit singura, cu timpul am invatat sa nu ma mai judec asa dur si sa ma accept asa cum sunt cu defecte si calitati, sensibila sau tupeista, puternica sau slaba, rationala sau irationala... pentru ca in viata exista anumite etape pe care nu le poti sari si nu ai de ales trebuie sa le infrunti. Iar aceasta mica relatare a lui Sai mi-a transmis cativa fiori si m-a facut sa imi dau seama cat pot fi oameni de diferiti, cum unii dau vina pe altii pentru problemele lor, cum altii fug de responsabilitati si mai raman cei care infrunta totul cu capul inainte.

Sczuzati va rog ca este scurt. :D Sper ca acest capitol nu va facut sa fiti dezamagiti insa s-ar putea sa plec iar si am dorit sa pun acest capitol :).
Nu ratati urmatorul capitol Lupta. Planul Sakurei

Kiss u ALL :*
サクラ & イタチ
=
Sakura & Itachi
[Imagine: sakuita19.jpg]

My big family :X :

My sisters : Manu , Debb' , Zummy, Kt.Kat ( • Rusk`Key • ) , Sho-yo , Verdeata
My mommy : prince
My cousin : blackspiral
My aunt : Venus-Roseta

I love them all :X:X Kiss you guys

#32
Fantastic, asta mi'a trecut prin minte cand am citit.
Este frumos structurat: descrierea nu lipseste, ceea ce imi place, actiunea nu e grabita, dialogul nu e sec si greseli de tastatura nu am vazut. Acel micut Flashback a fost frumos construit. Se pare ca Sai a avut o copilarie trista. Dar atunci cand a spus eu, Sasi si sasuke am suferit esr Naruto sau Hinata? Si Sasuke vrea sa'si rentregeasca clanul, ma mir cu cine :>... Sper sa fie
Sakura nu Karin sau Hinata, Ino sau alta. Oricum tu alegi ce fata daca o sa spui si despre asta intr'un posibil sezon 2 ;;)

#33
Hello scumpo >:D<.
Am trecut si eu pe la fic, de data asta cu putin mai mult chef :)). Ce sa-ti spun. Intr-adevar este "scurticel", dar este dragut si in fond asta conteaza. Mi-a placut cum ai construit acel Flashback desi trebuia sa descrii mai mult sentimentele pustiului. Te-ai axat mai mult pe cum arata casa si pe acea ura pe care o simtea pentru Konoha. Am vazut vreo doua sau trei greseli de tastare, dar nu-i nimic important :).
Sper ca data viitoare sa fie mai spectaculos, ceea ce vad din titlu' ce va urma.
Deci, spor la treaba si multa inspiratie!
Hugs!
Ştiai că cea mai puternică bombă atomică detonată vreodată a avut o forţă explozivă de 50 megatone de TNT (trinitrotoluen), de 2.500 de ori mai mare decât bomba de la Nagasaki?

[Imagine: aintallthat.gif]
Yeah... You Know.

#34
Buna. Imi place tare mult acest capitol, si chiar nu pare facut in graba, cu exceptia catorva greseli. Au fost minore, insa una mi-a sarit in ochi:
oribilat=oripilat.
Capitolul, adevarat, a fost cam scurticel, insa pe mine m-a satisfacut.
Ei bine, cu descrierea te descurci de minune, fara comentarii, la fel ca si cu dialogul, naratiunea si actiunea.
Astept nerabdatoare urmatorul capitol. M-ai facut curioasa doar din titlu:))
Pai, succes in continuare si astept nerabdatoare continuarea.:*

P.S. Mersi ca m-ai anuntat:*

#35
Splendino,madam!:))Ficul grozav si sper sa vad urmatorul next/capitol :d:x.Sper sa vad ce cupluri se vor forma...imi place,place,place(mam luat cu melodia aia..:))Astept,astept sa pui dar repede.Nu am cuvinte deci Goodbye,dragutza,scumpik,nebunik:)),ursulet!(cam multe porecle pentru o zi :)))
R

#36
Viata mea e frumoasa exact asa cum e...

Capitolul 6


Lupta! Planul Sakurei. Saku-Kari in actiune! ( partea I )


Iar aceasta mica relatare a lui Sai mi-a transmis cativa fiori si m-a facut sa imi dau seama cat pot fi oameni de diferiti, cum unii dau vina pe altii pentru problemele lor, cum altii fug de responsabilitati si mai raman cei care infrunta totul cu capul inainte. Cu fiecare cuvant pe care il spun, cei din fata mea ma fac sa fiu mai puternica si mai dornica de o lupta cu ei. Nu imi mai este teama. Incep sa revin la normal si sa-mi dau seama ca sunt tot oameni la fel ca noi, cu un trecut nefericit, la fel ca si mine. In timp ce fostii mei camarazi discutau despre ce ar trebui sa faca cu noi – se targuiau de parca eram niste papusi, nu niste fiinte – eu imi intorc usor capul uitandu-ma la Karin. Pentru prima data in toti acesti ani de cand am cunoscut-o, am putut sa-i citesc ura in ochi si puteam sa-i simt bataile inimii. Se pare ca se calmase si nici ei nu-i mai era teama de ceea ce va urma. Eu ma tarasc usor in spate astfel incat sa nu fac zgomot iar ea in fata, in aceeasi liniste. Ajunse una in fata celeilalte, nici nu apuc sa scot un cuvant pentru ca o aud pe Karin cum imi spune ca ei nu-i mai pasa de nimic, tot ce vrea e sa-i vina de hac tradatoruluii de Sai. Hmm... era la fix pentru mine, aveam un plan. Am ramas asa, privind in gandindu-ma daca aceasta era ce-a mai buna idee. Da! Planul meu nu avea cum sa dea gres! Imi indrep buzele spre urechea lui Karin si incep sa-i sosotesc micutul meu plan. Aceasta imi zambeste si imi sugereaza sa trecem la actiune. Ii intorc zambetul dupa care scot din micutul meu ghiozdan un kunai si tai sfoara cu care sunt legat si apoi si pe a lui Karin. Sarim in doi copaci opusi si asteptam. Cu coada ochiului Sasuke se uita spre locul in care „ ne aflam” sau mai bine zis ar fi trebuit sa ne afla noi, legate fedeles. Dintr-o data da cu piciorul nervos in pamant si incepe sa injure. Se putea citi foarte usor mania pe fata lui, iar pe fata lui Sai, disperarea ca cineva l-ar putea deconspira. Eu desi eram un kunochi foarte buna, cu greu ma abtineam sa nu rad la vederea fetelor celor doi. Cam dupa un sfert de ora, s-au mai calmat si il aud pe Uchiha, rational ca intotdeuna, spunand „ Hinata, foloseste Byakugan-ul! Nu pot sa fi ajuns prea departe!”. Cand am auzit asta, am inchis ochii si am zis in soapta „ Mitsoshisu”. Aceasta era o tehnica speciala dezvoltata de mine impreuna cu Karin impotriva Byakugan-ului. Drept dovadata Hinata ii raspunse brunetului ca probabil ne-am miscat repede deoarece ea nu vede pe nimeni si nu simte chakra nici uneia. Zambesc, dar cand observ ca Sasuke tocmai s-a mutat in raza mea si ca il pot rani... mortal, devin serioasa. Trimit un kunai cu explozibil pe el, acesta era destinat mostenirorului clanului Uchiha dar se pare ca nu si-a atins tinta. Doar la zgariat usor pentru ca s-a miscat foarte repede, totusi bomba nu a fost in zadar. In cateva secunde de la contactul cu pamantul a explodat, facand un minunat spectacol de foc. Rapid, impreuna cu coechipieramea am coborat prin fum, incercand sa le simtitm chakra celor 4 si sa vedem daca putem lovi in vrun punct mortal. Din pacate i-am putut depista dar din acea pozitie a lor, nu-i puteam omori pe loc. Asa ca am asteptat ridicarea fumului. Hmpf... eram in fata cu probabil cei mai cunoscuti Ninja din cate sate. Dar corpurile noastre nu exprimau frica, nu aveam de ce. Il aud pe Uchiha cum le zice blondului si Hinatei sa plece, iar acetia il ascua si prasesc imediat campul de lupta. Eram doi la doi spre nefericirea lor. Privirea mea era aspra si buzele erau stranse ferm, trebuia totusi sa fim prudente, nicodata nu sti la ce sa te astepti de la tipi ca ei. Strang tare pumnul dupa care il las sa faca contact cu solul, acesta crapand in bucati din care a iesit numai foc. Se pare ca i-am prin in capcana noastra. Karin face un jutsu si incepe sa arunce cu foc, baietii nu aveau unde sa se duca. Totusi se pare ca au sarit in sus cam doi metri si ceva si imensa bila de foc arunca de carin nu le-a facut nici macar o zgarietura. Vazandu-i inca in aer, sar si eu dupa ei, imi incarc pumnii cu chakra si incerc sa-i lovesc. Se pare ca le-am subestimat viteza... Nu-i nici o proble lupta inca nu s-a terminat. Ma las usor pe spate si spun „ Mikonotirusu” si dintr-un lac aflat in apropiere se formeaza un dragon care incepe sa-i atace. Revin la sol, eu si Karin aflandu-ne in parti opuse si ne punem amandoua in genunchi, rostind un jutsu. Vad cum apara rece ii izbeste cu duritate pe baieti peste fata, inrosindu-i. Revenind la sol, erau prinsi din nou in capcana noastra de foc, in care va avea loc jutsu-ul.
Se pare ca erau prinsi sau poate... nu?

Scuzati ca este scurt!! :X
サクラ & イタチ
=
Sakura & Itachi
[Imagine: sakuita19.jpg]

My big family :X :

My sisters : Manu , Debb' , Zummy, Kt.Kat ( • Rusk`Key • ) , Sho-yo , Verdeata
My mommy : prince
My cousin : blackspiral
My aunt : Venus-Roseta

I love them all :X:X Kiss you guys

#37
Hey scumpa, multumesc ca mi-ai zis, chiar nu trebuia ratat. Deci: capitolul asta imi place, mai ales faptul ca ai spus exact cum a decurs lupta si te-ai axat pe fiecare moment, nu ti-a scapat nimic.
Jutsu-rile imi plac, mai ales ca le inventezi tu si mama ce nume, unele mai usoare nu ai gasit? :))
revenind: ai descris, poate unele chestii/ sentimentele le puteai accentua un pic mai bine.
Greseli doar o mancare de litere undeva si o adaugare in plus. Sa speram ca planul fetelor va fi bun si va functiona. Ideea chiar pot spune originala, mai ales ca Naruto si Hinata sunt rai, as presupune ca tu ai contunuat ideea aceia cu Naruto plin de ura fata de sat si care vrea sa-l distruga, dragut..
Cam atat. Te pup si ai grija.
[Imagine: h8v.gif]
 

#38
Hei:*:*.
Am ajuns si eu la ficu' tau. Soo... am cam multe de zis, si bune, si rele.

In primul rand, ceea ce ma deranjeaza extrem de mult este asezarea in pagina si greselile de punctuatie/tastatura. Uite-te un pic la ultimul capitol postat. Poate ca sunt paragrafe pe-acolo, dar totul pare continuu si e foarte neplacut pentru ochi. Pe viitor, incearca sa delimitezi mai bine alineatele ;).
Asa... greseli au fost foarte multe. Inainte sa publici next-ul, ar fi bine sa-l mai verifici de doua-trei ori pentru eventualele greseli, cum ar fi:
"carin"- Karin
"legat"- legata (doar povestesti la persoana I, sg., din perspectiva Sakurei, nu?)
"coechipieramea"- coechipiera mea (space)
"nici o proble"- nicio problema
"Hmpf..."- ce-i chestia asta?:)) poate "Hm..."

Sunt si altele, chiar prea multe, in special la cratime si la exprimare. Nu uita sa corectezi capitolul inainte de a-l posta ;].

Well, stiu ca majoriatatea populatiei de pe Zup foloseste faza cu "Flashback" si "End Flashback". Mi se pare atat de inestetic. In cate carti ai vazut chestia asta? Plus ca tu o folosesti cam des. De exemplu, in capitolul 5, la Flashback-ul lui Sai ar fi trebuit sa fie un dialog. Flashback-ul e al personajului din perspectiva caruia povestesti (in cazul de fata, Sakura). Asta e doar parerea mea. Ar fi mult mai frumos sa spui "imi amintesc ca... *si de-aici continui*".

Altceva: nu ar fi trebuit sa spui ca nu e drama sau SasuSaku. Asa ma lasai mai mult in suspans.
Cam astea sunt punctele slabe ale ficului. Sper ca nu te-ai suparat, eu cred ca e o critica constructiva.

La modurile de expunere chiar te descurci. Imi place descrierea sentimentelor, e foarte bine scrisa. Din punctul meu de vedere, actiunea nu e grabita deloc, iar dialogul e in cantitati perfecte- nici prea mult, nici prea putin.
Ideea e originala, ceea ce apreciez. Ma bucur ca Saku si Karin se inteleg :D. Sper ca cele doua sa-i invinga si ca Sasuke sa nu o mai considere atat de slaba pe Sakura. Gooo, Sakura! :-bd

In concluzie, e un fic promitator si ai niste idei foarte bune. Trebuie doar sa tii cont de ceea ce am scris mai sus.

Byeeee:]
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#39
Scuze că am întârziat.
Acum am timp, deci să trecem la treabă.

* Cum ziceam cu descrierea te descurci mai bine, însă mi se pare puţin mecanică.. deloc fluidă.
Îţi explic şi de ce: deobicei trebuie să te joci cu toate cuvintele, expresiile şi să le amesteci în toate părţile. Desigur într-un mod clar şi pe înţeles.
De ex(la tine în text): "Iar aceasta mica relatare a lui Sai mi-a transmis cativa fiori si m-a facut sa imi dau seama cat pot fi oameni de diferiti, cum unii dau vina pe altii pentru problemele lor, cum altii fug de responsabilitati si mai raman cei care infrunta totul cu capul inainte. Cu fiecare cuvant pe care il spun, cei din fata mea ma fac sa fiu mai puternica si mai dornica de o lupta cu ei. Nu imi mai este teama."

De multe ori te-ai repetat cu acelaşi înţeles.. nu a sunat bine.
Acum am să formulez eu mai fluid: "Sai îşi contura perfect povestea, iar amintirile lui, acum arzând în înăuntrul lui, sufocându-l... pur şi simplu îi bântuiau conştinţa.
Privirea lui care mă ţintea, transmitea vibraţii, emoţii, fiorii electrizanţi, meniţi de a mă tulbura doar pentru a-mi da seama... Oamenii sunt diferiţi, ficare cu prorpiai gândire.. dar de ce oare reacţionează aşa ? Să dai vina, să omori, să înşeli.. ce scopuri întemeiate mai sunt şi aceştia ? Nimic, doar lacrimi şi praf, praf care te îmâcseşte cu al său miros înăucitor..."
-etc că aşa o lungesc prea mult.

Ce trebuie să reţii este fluiditatea jocului de cuvinte pe care trebuie să il foloseşti, că să dai o altfel de aliură, a textului scris.

*Dialogul în prima cu Sai este la ănceput, dar nu pot să spun că m-a atras extrem de mul, se poate şi din cauza desfăşurări expunerii caracterului personajului respectiv.
Nu este sec, ci e bine dezvoltat.. dar chiar şi dacă îl citesc tot nu mă faşcinează până la extrem.. cum ziceam dinamizeazăl, dă formă unei replici, făle mai semnificative, făle expresive.. ca să transmită fiorii cititorului.

*Caracterele personajelor sunt bine plasate, dar nu le conturezi îndeajuns de mult, nu le dezvolţi destul. Iar în anumite situaţii, acolo trebuie să adaugi amănunt de substanţă.
Ele par simple, aÅŸa ÅŸi aÅŸa.

* Greşeli ai.. destule, în ambele capitole.
Încearcă săte mai şi corectezi măcar încă odată, nu o lua pe o ureche.
Fiindcă, să ştii cu toate că un capitol este superb, dacă ai foarte multe greşeli de tastare, ortografi, nu mai este aşa de frumos sau înteresant, cum pare.

Acum, cu toate că ai evoluat mai multicel, asta nu înseamnă că ai atins epogeul de reuşită.. bine nimeni nu cred că are cum, doar dacă nu eşti cu adevărat învăţat în astfel de domenii.. în fine. Ce trebuie să înţelegi este că, îndiferent dacă mulţi ţi-ar spune acum: "Chiar faci bine, îmi place, ai de aia, aia, aia .. vreau nextul"... nu înseamnă că deja ai ajuns la punctul maxim.. bine că nu vreau eu să scot din tine o scriitoare, e vorba că să nu îţi intre prea mult în cap lucrurl că deja scrii minunat, încât să neglijezi corectarea capitolelor, sau mai rău ... detaşarea de interes total şi atenţie.

Aştept nextul. Baftă !!

#40
Salut!
Am venit si eu pe aici...merci ca m-ai anuntat:zuppy02: Ficul este cam scurt dar frumos si captivant.Incearca sa-l mai corectezi inainte sa dai edit,pentru ca am vazut mai multe greseli de tastare ,iar in rest e totul ok.Astept nextu' cu nerabdare,si nu uita sa ma anunti.
[Imagine: Angel-of-the-twilight.jpg]
“Dragostea şi muzica sunt cele două aripi ale sufletului.”




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Plătind cu viaÅ£a Mad Hatter 32 9.822 04-10-2011, 06:58 PM
Ultimul răspuns: Grubbie
  ViaÅ£a în paÅŸi de vals Ruxi. 6 2.668 12-07-2011, 11:28 AM
Ultimul răspuns: Leontina
  Fuga de viaţă Freaky 2 1.799 21-03-2011, 08:37 PM
Ultimul răspuns: Grubbie
  ViaÅ£a m-a schimbat ... Pustoaica_cu_ochii_verzi 11 5.462 02-10-2010, 02:42 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Nu e exact ce mi-am dorit. Ramonitzz 10 8.510 26-11-2009, 07:44 AM
Ultimul răspuns: Eve.
  O viaţă periculoasă | Se revarsă sângele Serenity 1 2.242 23-09-2008, 08:48 AM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)