Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un nou inceput ( Mew Mew Power )

#11
Incepe sa-mi placa povestea ta si nu mai am prea multe de obiectat.
Sincera sa fiu, cred ca te indrepti spre calea cea buna, copila si de asta sunt mandra de tine.
Nu am vrut sa fiu dura cu tine dar daca ai sti cate critici mult mai dure si cate topic-uri inchise am suportat eu pana sa ajung pe linia de plutire.....
Dar intr-adevar trebuie sa primesti critici la inceput ca sa te perfectionezi. Si de ce stiu eu ca te vei perfectiona? Pai stiu asta pentru ca tu accepti sfaturile, pe cand mie mi-a fost destul de greu pana sa inteleg ce doreau toti criticii de la mine.
Dar se pare ca pana aici a fost cu criticile si ca de azi inainte nu vei mai auzi decat de comentarii de bine.
Dar nu uita! Sa nu te culci niciodata pe o ureche.
Zbyee and Gambate!

#12
Scuze de greseli ... din pacate pe la ora 22 , sunt cam obosita si nu stau bine la capitolul atentie!Voi incerca sa postez mai devreme data viitoare ! Am corectat greselile si sper sa postez capitolul 6 , dar si 7 si 8 peste cateva zile .(ca sa iasa perfect)
Ii multumesc lui angelinozupxxx pt ca mi-a aratat si alte greseli ! Si vreau sa ii spun sa nu se supere pe mine dar nu renunt la punctele de suspensie ... :))
Ja ne ! :x
P.S : Iata o poza cu David [Imagine: aidou-kun.jpg]

#13
Episodul 6 : O reactie neasteptata ...
Era o zi de scoala , ca ori care alta pentru Corina ... ajunsa in sala de curs , fata incerca cu disperare sa il gaseasca pe baiatul ce ii rapise inima , dar era in zadar. Nu il zarea nicaieri ... asa ca s-a grabit sa sa se aseze in banca sa . Colegii sai nici nu o bagau in seama .In timp ce ei se bucurau de timpul liber dinaintea sosirii profesorului la ora , bruneta statea singura in banca ei , rasfoind o revista mai veche pe care o gasise in gheozdan ... se simtea foarte singura , si incerca sa inteleaga cum de niciodata nu s-a simtit asa in preajma colegilor de clasa ... apoi isi aminti ! Indiferenta fata de acestia si aroganta pe care le- a aratat-o , i-a indepartat mult pe acestia de fata .
Dupa o noapte alba , petrecuta aiurea , Corina era destul de obosita ... tot ce isi dorea , era sa se afle in patul sau moale , de acasa . Noaptea trecuta , s-a gandit la parintii sai , si la o modalitate de ai aduce din nou impreuna ! Nu putea sa ii vada despartiti , desi in adancul sufletului sau , credea ca asa era cel mai bine...
Ei erau singura ei familie , dupa ce fratele sau a plecat ... si acum , acea familie se destrama si mai mult , de parca niciodata nu a existat !
Expresia de pe fata Corinei , era trista si lipsita de vlaga . Ce mult isi dorea sa il revada pe David ... era sigura ca va putea sa il salute la scoala , acum insa nu mai era cu putinta ... Urma o zi mohorata pentru fata ... la cate sperante si-a facut ! Ganduri stinghere , ravaseau mintea brunetei ... cand deodata , linistea molipsitoare a fost intrerupta de vocea blanda a unui baiat si anume cel de care fata era indragostita pana peste cap .
- Corina ? Buna ! Ce bine ca te vad din nou ... sti m-am tot gandit si ...
Fara sa mai apuce sa isi termine fraza , David a fost intrerupt de Corina ...
- Esti aici ... adica vreau sa spun ca si mie imi pare bine sa te vad ... Ma simt cam singura in ultima vreme , si mi-ar placea sa am cu cine sa vorbesc , se corecta rapid bruneta .
- Sigur ... cum sa nu , pentru ce sunt prietenii ! ii raspunse politicos baiatul .
Pacat ca fata nu l-a lasat pe roscat sa termine ce avea de spus . Frumusetea Corinei il cuceri pe baiat de cum a zarit �o , atunci pe strada ... Sentimentele lui pentru fata , erau foarte frumoase si pure precum apa cristalina , dar se temea sa i le marturiseasca si ei ...
Dupa acele cateva ore obositoare si foarte incarcate de scoala , Corina si David , s-au decis , sa se opreasca in parc ... Privelistea de acolo parea ireala ;
invaluita de un aer romantic , parca era raiul pe pamant ...
Corina simtea ca trebuie sa ii povesteasca cuiva , prin tot ce trece, si ce persoana mai de incredere decat David , putea sa gaseasca ...
- David ? Sti ... in ultima vreme am avut parte numai de necazuri , si , pana acum nu am avut cui sa ii povestesc ...
- Ei bine , cred ca pot sa te ascult ... ii raspunse pe un ton glumet baiatul .
Cei doi se asezara pe o banca , la umbra unui cires ... Mireasma dulce a florilor , ce pluteau prin aer , era de nedescris ... dulce , dar si putin amara , parca te invitau si pe tine sa plutesti prin vazduh , alaturi de ele... Dupa un timp , pe fata baiatului se putea citi tristetea . Observand asta , fata schimaba subiectul incercand sa ii readuca acel zambet dulce cu care se obisnuise ... Ceea ce aceasta nu stia , era ca , povestindu-i prin ce a trecut , i-a trezit baiatului , unele dintre cele mai dureroase amintiri , ce ii imbolnaveau sufletul !
De la varsta de sase ani , baiatul a ramas fara mama , si nu pentru ca aceasta a suferit vre-un accident sau ceva de genul asta , si pentru ca insusi mama sa , cea care i-a dat viata , fiinta cea mai draga lui , s-a saturat de acesta ; ii era prea greau sa aiba grija de el , asa ca ... a plecat in lume , pentru a se distra la maxim , fara sa mai aiba vreo grija . Nici un mucos ,care sa o deranjeze cu capriciile lui... Fara sa ii pese a plecat , si la lasat singur ... pe el si pe sotul sau .
Dar , asta nu era tot ... Tristetea cu care aceasta a imbolnavit sufletul tatalui sau , l-a adus pe sotul femeii , intr-o stare jalnica ... si datorita unei mari greseli , comise de baiat , tatal sau s-a sinucis ... N-a mai suportat , atata durere ... Pe de �o parte sotia l-a parsit , si pe de alta parte , fiul sau il judeca acum , ca vinovat al plecarii mamei sale ! Asa baiatul , a ajuns pe strada . Dupa doi ani , in care a umblat in nestire pe strazile orasului , un batran milos l-a luat de pe strada ...
De atunci , viata baiatului s-a schimbat ... si totul datorita unui necunoscut , care i-a oferit adapost si tot ce si-ar fi putut dori un baiat sarac ca el vreodata! Insa , orice are un pret ... In timp ce Corina vorbea , in mintea baiatului , mii de amintirii dureroase zburadau precum , niste fluturi zglobii prin vazduhul racoros ... Cei doi copii se potrivea ... erau la fel , si poate ca asta ii facea asa de speciali , caci cei doi seamanau mai mult de cat si-ar fi putut imagina !
- David ... s-a intamplat ceva ? il intreba curioasa fata .
- A... a... nu ! Doar imi aminteam ... lucruri ! ii raspunse confuz acesta .Cred ca se face tarziu , si tu o sa intazii la cafenea ! Mai bine ne indreptam intra-colo !
Uitandu-se in ochii lui , Corina observa ca , deodata culoarea acestora , devenise din neagra , verde ... totusi poate se insela ... Mintea ii putea juca feste , doar ... nu dormise toata noaptea !
- Ei bine sa mergem ! il abroba vioaie Corina .
La cafenea , Elliot abia se trezea ... Dupa ce se pregati sa intampine o noua zi , plina de munca , acesta arunca o privire pe geam ... afara Zoey matura curtea interioara ... era tare draguta , chiar daca se tot prostea ... ba canta , ba dansa , si apoi , in final , era epuizata ! Deodata , privirea baiatului se fixa , asupra biletului , pe care il gasise in camera sa ... obosit fiind , nu i-a dat importanta , dar acum era cu adevarat curios sa il citeasca...Dupa ce a terminat de citit acea mica poezie , pe care Zoey o compusese cu speranta , ca Elliot sa nu se enerveze prea tare , baiatul se arunca pe pat ... Expresia de pe fata acestuia era groaznica ... parea manios , de parca ceva rau s-a intamplat ...
In cateva minute , Elliot iesi din camera , trantind usa puternic in urma sa ... Iesi imediat in curte fara sa le mai salute pe fete , si se indrepta catre Zoey ...
- Ce e asta ?! o intreba rastit baiatul aratandu-i biletul .
- Aia ?Pai ... vroiam sa iti explic ce s-a intamplat sambata , dar ... cum nu te-am gasit ...
Dupa aceasta explicatie incurcata , cei doi au inceput o discutie fara sfarsit ... o discutie in contradictoriu , care nu se mai termina ... In acel moment , Zoey isi dadu seama , ca Elliot e gelos , dar de ce trebuia sa ii pese ei ... adica , el era doar seful ei si atat , sau oare se insela ?Pe de alta parte , Elliot se simtea ranit ... cum oare acel extraterestru fara minte , putea fi mai bun decat el ?!
Noroc cu David si Corina , care au ajuns la momentul potrivit ! Inca putin si se luau la bataie sau cine stie ce se mai putea intmpla . Dupa asa o cearta intensa...
- Stop !! Ce se intampla aici ?Parca am fi la gradina zoologica ! ii intreba Corina .
- Intreaba-l pe el ... caci el a inceput primul , de nu stiu ce l-a apucat ! ii raspunse pe un ton raspicat roscata ...
Aruncandu-si sortuletul pe jos , Zoey pleca in graba , furioasa ... ba nu , extrem de furioasa , incercand sa uite ce s-a intamplat !

Sper sa va placa 1 Enjoy :* :x

#14
V-am cam lasat sa asteptati noul capitol ... scuze :( pentru asta dar ma-m simtit rau si numai de ficul asta imi stateam mie capul ... acum inca un capitol ... poate inca unul si maine....si apoi plec la bunici ...unde nu am net :(
Episodul 7 : Un zambet fals ... ;;)
Soarele apunea incet ... Asupra orasului domnea o liniste moribunda...saracuta de Zoey inca mai umbla aiurea , pe strazile intortocheate ale orasului . Dupa cearta aprinsa dintre ea si Elliot , inima fetei a fost profund ranita . Parca nici nu mai era stapana pe ceea ce face si ce simte ... vroia sa fie singura . Oare ce l-a putut face pe Elliot sa devina asa de agresiv... Ochii lui erau plinii de ura , insa si foarte confuzi , confuzi asa cum era si Zoey acum ...Se pare ca neatentia a costat-o ... Nu stia unde se afla ....Un sentiment inspaimantator a pus stapanire pe trupul acesteia...Prin toata acea ceata , ce se raspandise usor pe aleeile capitalei nipone , dabea daca puteai vedea pe unde mergi... Ceata densa , a creat dintr-o simpla straduta pustie , un adevarat joc al confuziei ... Mintea roscatei nu mai facea diferenta intre ce e real si ce nu ... Deodata , simtii cum cineva o apuca de talie si o ridica in aer ... insa nu ii putu zari chipul ...
Acel personaj misterios ii trezi anumite sentimente ce numai Mark i le trezise alta data . Numai la atingerea usoara dintre corpurile celor doi , incepea sa tremure .
<< Cine esti ? De ce de cate ori incerc sa iti privesc chipul ti-l ascunzi de mine ... Stiu , stiu ca nu ceata e de vina ... De ce acum , in bratele tale tremur , si simt ca inima imi bate mult prea tare ? Vreau sa stiu cine esti ...si de ce m-ai salvat tocmai pe mine ? >> Gandea fata fara sa gaseasca vreo explicatie ... Chiar si prin aceea ceata , se puteau observa cateva trasaturi ale baiatului ... Parul era tuns scurt , si parea a avea o culoare inchisa , ceva ce iti amintea de scoarta unui copac batran ... Ochii sai , ce mult si-ar fii dorit sa ii zareasca ... chiar si dintr-o singura privire ... Acele cateva minute petrecute impreuna , dar totodata despartiti de intuneric , pareau a se sfarsi , caci roscata simtii cum este lasata jos , pe pamantul rece...Acel barbat misterios disparuse deja in intuneric, fara sa ii mai dea nici o explicatie roscatei... Fata se ridica usor , incercand sa isi dea seama unde este . Ceata inca mai persista , insa era hotarata sa nu mai umble aiurea pe strazi ... ii ajunsese atata inconstienta , pe ziua de azi ...
<< Sunt pe strada unde locuiesc... Dar cum de stia ? Picioarele mele inca mai tremura , chiar si acum cand a disparut in negura noptii ... Ce se intampla cu mine ... de ce am aceasta premonitie ciudata in legatura cu acest baiat ? Doamne ! Mintea mea e mai incurcata decat un carusel in aceste momente in care m-am simtit cu adevarat in siguranta ... >> In mintea fetei nu mai era loc de explicatii ... Acum nu mai trebuia decat sa ajunga in camera ei , unde isi va revizuii cu atentie sentimentele .
Dupa o baie lunga si linistitoare , fata se arunca direct pe patul moale ...Mintea ei era concentrata la cei trei baietii , ce i- au facut mai mult rau decat bine ...Dar si la acel "cavaler misterios " , caci nu mai asa il putea numii ...." Cavalerul meu iubit " a fost fraza pe care a rostit-o pret de cateva minute , pana ce vocea lui Dren a trezit-o din aceea hipnoza ...
- " Cavalerul meu iubit " ... La cine de gandesti Zoey ? ii spuse acesta ce statea pe pervazul geamului .
- La baiatul ce m-a salvat din acel labirint al confuziei ... Mai exact , dupa ce m-am certat zdravan cu Elliot , am plecat de nebuna de la cafenea , pe unde nu mai am de gand sa trec , si cu toata ceata ce s-a depus , cred ca m-am pierdut...eram la mii de kilometri de casa ... Dar m-ai bine sa nu exagerez... Cert e ca el "m-a luat pe sus " si m-a adus acasa ...Il lamuri fata care se apropia de fereastra .
- Wow ...Saracuta de tine ! Nici nu pot sa imi imaginez prin ce ai putut trece !Insa ,cred ca inca ti-a mai ramas agilitatea de odinioara . Ii raspunse pe un ton glumet Dren .
- Daa... Si asta doar din cauza orgolilului meu ... Ce proasta pot fii! Nu e nimic de capul meu
- Sa nu mai spui asta nicioada , okay ? N-ai de ce sa te invinovatesti ...Ii raspunse pe un ton hotarat baiatul , care apoi o stranse usor in brate .
La cafenea , prin mintea lui Elliot rataceau doar ganduri negre...<< Nu vine sa cred ca am ajuns sa tip asa la ea ? Ce prost sunt ... Nici nu imi pot imagina ...Pe ceata asta orice se poate intampla...>>Modul in care actiona , nu il ajuta ... In sfarsit isi dadea seama ca nu era vina roscatei , pentru aparitia acelui extraterestru nemernic, despre care nu avea cuvinte de lauda ...Numai gandul ca intre acestia a avut loc ceva mai mult decat o simpla conversatie amicala , il innebunea !Cu greu a putut sa adoarma in aceasta noapte ciudata , stranie , dar cu adevarat magica...
Dis-de-dimineata , soarele se trezea lenes , afara fiind mai intuneric ca de obicei...Weekendul venise in sfarsit , atunci cand Zoey simtea ca are cu adevarat nevoie de o pauza ... Numai soarta ii mai aducea pe ea si pe Elliot impreuna in acele doua zile , de relaxare , fara munca ... doar distractie !
Corina se trezi revigorata si foarte fericita ; in sfarsit a rasarit soarele si pe strada ei ...Ziua petrecuta cu David a fost minunata ...Dupa o vizita lunga la oglinda , bruneta se schimba rapid , si cobori zambareata in bucatarie ...
- Ce zi frumoasa ! Credeti ca imi puteti servi micul dejun ?
Majordomii familie au abrobat , iar fata se indrepta catre sufragerie . Peisajul gasit , a facut-o sa isi piarda zambetul ...Era nevoita sa manance din nou singura ... lucru care o speria uneori ... Ea singura la aceea masa imensa ....In sfarsit , micul dejun a fost servit ... Dupa cateva minute , la masa isi facu aparitia si mama fetei , care sa aseza plictisita pe unul dintre scaune...De fapt , era chiar scaunul , unde obisnuia sa se aseze , tatal Corinei ...
- Buna dimineata ! Ai dormit bine ?
- Draga mea , nu stiu ce sa iti raspund ... acum cand te vad pe tine mai fericita , sufletul meu se lumineaza si el ! ii raspunse femeia brunetei , cu nesiguranta ....
<< Biata mea mama ...nu o cred , nici chiar daca imi va jura , insa , eu iti promit mama , ca tu si tata veti fi din nou impreuna !>>
Dupa ce isi termina portia , Corina isi saruta mama , apoi pleca ... Planuise o zi linistita , inconjurata de magazinele ei preferate . Mintea ei era insa in alta parte ...Cu putea ea sa isi ajute parintii ? Avea nevoie de o persoana care sa o inteleaga , dar nu cunostea pe nimeni. Se pare ca fericirea nu e pentru ea ...doar o singura raza de soare intrase in viata ei ...Nimeni altul decat dragul ei David...
Cum privirea ei , era in pamant ... atenta doar la ce simte si ce gandeste si nu si la ce face , deodata se trezi pe jos ...
- Hei ! Ai grija pe unde mergi ... Crezi ca eu trebuie sa suport asta ...
- Ai zis ca o sa fi mai atenta , insa nu te-ai tinut de cuvant ... ii raspunse glumet persoana de care se lovise .
Ridicandu-si privirea , observa ca mintea ei nu se inselase ...Era vocea lui David, singurul baiat care o poate intelege ...Ajutand-o sa se ridice , acesta a invitat-o sa petreaca sambata cu el ... Puteau merge oriunde si-ar fi dorit fata . Normal ca roscatul nu ar fi pierdut nici o ocazie de a se apropia de Corina . Insa trebuia sa fie atent ... doar nu vroia ca fata sa afle micul sau secret .Micul sau secret care in final ar fi fost cea mai mare stire daca ar fi fost aflat . Baiatul era sigur ca fata s-ar fi simtit ranita , afland adevarul ...Fata accepta imediat , uitand de planurile pe care cu atata

#15
Poi sa vedem...

Pe cer nu e nici un nor,
Totul e albastru stralucitor;
In capitol nu-i mare chestie la un first sight,
Iar faza cu masina e luata din Twilight.

Si acum serios: Ai inceput sa-ti definesti un stil dar eu nu m-am putut abtine sa nu-ti dau si o mica "intepatura" de inceput deoarece ma sti doar ca sunt o persoana mai dura.
App... tu chiar ai luat faza aia cu David si Corina cand era sa o loveasca o masina pare luata din Twilight dar tu sti...

#16
Am sa ma raportez strict la ultimul si penultimul capitol, stiu ca am cazut cum am cazut, insa consider ca nu mai are sens in a comenta pe celelalte, mai ales ca nu le'am citit pe toate si in totalitate.
Animeul ales e unul slabut. Consider ca nu poti scoate in evidenta nimic, fiind unul exagerat de banal cu o tema cat de poate de simpla, ce nu prezinta de'a lungul acelor episoade niciun moment cu adevarat incitant.

Citat:saracuta de Zoey inca mai umbla aiurea
Aiiiii, saracuta?!
Va dau eu saracuta, ce's cu expresiile astea de nici macar 2 lei?!
Inteleg faptul ca vrei sa accentuezi o anumita stare, moment, ce naiba o fi, da' nu asa se face!

Cu exprimarea stai binisor, insa ai momente ce bati spre banalitate. Lasa naibii diminutivele alea ca mai rau faci. Incerci probabil in a impune o stare de bine, de acomodare cu ficul, insa implicit intervine si parerea autorului, parere ce nu ar trebui sa apara in ficul tau.
Te'ai straduit tu pe'acolo sa descrii mai mult, sa pui accent pe sentimente, insa am sa spun pur si simplu ca nu ai pregatire. N'ai reusit in a imi starni interesul.
Am mai observat cateva greseli de ortografie si tastare, dar nu ma de gan sa cotrobai ficul dupa ele.

As mai avea de zis multe, insa astept in a t epune la punct cu aceste lucruri.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.737 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  The Original Power Yuki Kuran 6 3.649 01-09-2011, 12:01 PM
Ultimul răspuns: Anna
  [ Vampire Knight ] - Un nou inceput Yoko-sama 7 5.946 19-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Vampire Diaries - Un nou inceput - Iryna 20 11.860 27-05-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: anime_addicted
  The Power of Love [ Metal & Nya ] Nya. 56 29.480 19-04-2011, 06:46 PM
Ultimul răspuns: Me†al.
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.337 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  Un nou inceput,un nou talet! Bleidy 4 3.606 13-02-2011, 11:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Totul are un inceput (yaoi) yaoi maniac 7 4.289 26-06-2010, 11:31 AM
Ultimul răspuns: βεκi
  Un nou inceput Redhead Rules 1 1.969 22-06-2010, 10:25 PM
Ultimul răspuns: IceCat
  Cosmarul de-abia a inceput [+18] [yaoi] Yaku-chin 5 5.494 09-05-2010, 07:49 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)