Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
da
75.86%
22 75.86%
nu
24.14%
7 24.14%
Total 29 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Surprizele unei fete de 14 ani

#21
sa nu te lasi din cauza acestui comentariu ca ma supar!
Capitolul 1
-ai repetat cuvantul “Acest”
-ai repetat verbul „a uri” de m-am plictisit
-„..pe parintii mei ii urasc.”
-„Ii urasc ca mi-au lasat numai durere si suspine in inima mea.”-> nu mai era nevoie de „mea” pentru ca spusesei deja ca „mi-au lasat” deci se subantelegea. Si cred ca ar fi sunat mai bine spuneai „Ii urasc pentru ca...”
-ai repetat cuvantul „pat”
-ai repetat cuvantul „carton”
-„Am recurs de multe ori la un cuvant pe care nu-l voi uita niciodata :"hotia".”-> a recurs la metoda de a fura, nu putea recurge la cuvant.
-„Mana-i era calda. Calda ca o zi insorita de vara, Dar fata-mi era rece. Rece ca un cub de gheata.”->ai fi putut face o fraza care sa sune cam asa: „Mana-i era calda ca o zi insorita de vara spre deosebire de fata mea rece ca ghiata.” Nu crezi ca ai fi sunat mai bine? si asa ai fi scapat si de repetitiile alea. si vezi ca in „Rece ca un cub de gheata.” si „Calda ca o zi insorita de vara” eu nu vad niciun predicat. Si daca ai pus virgula, de ce ai scris urmatorul cuv cu litera mare?
-„ -Arin.Aceasta este fetita de pe strada pe care ai pus tu ochii demult...”-> dupa „Arin” trebuia pusa virgula si, evident, urmatorul vuvant scris cu litera mica.
-„...spuse sotia cu ochii pe fata.”-> am observat ca povestesti la persoana I, ceea ce inseamna ca, avand in vedere ca se uita la „tine” ar fi trebuit sa spui”spuse sotia cu ochii pe mine.”
- „Dupa ce am din baie...”->”Dupa ce am iesit din baie...”
-„ -Poftim.”->semnul exclamarii
- Aceste-> Acestea
- 14-> scrie in litere, ajuta la estetica
-„ De mult nu am mai pronuntat acest nume :"mama".”-> e cuvant, nu nume, ca nu stiu pe nimeni care sa fi fost boteze „Mama”. si cred ca ar fi sunat mai bine „De mult nu ma mai adresasem cuiva cu cavantul ``mama``.” cred ca suna mai natural.
- lafel- la fel
- avea- aveam
- Da ei- de el (cu litera mica fiindca inainte era <,> si nu<.>)
- eu era->eu eram, cum ai spus tu e dezacord
- de minune-> minunati
propozitiile tare sunt scurte si seci, si ai si o problema cu semnele de punctuatie.
ai la un moment dat o harababura de timpuri si moduri vermale din cauza carora m-apuca durerea de cap!
aceste lucru – acest lucru
vin-o inapoi – vino inapoi
laoparte – la o parte
inconjurat – inconjurata
aceste – acestea
cunoscuse – cunoscusem
fica – fiica
cu – cum
injos – in jos

Capitolul 2
ora 7:30->propozitia ar fi trebuit sa sune cam asa: „Era ora sapte si treizeci de minute.”
-„ Se auzi un sunet un sunet asurzitor.Un sunet asurzitor care m-a trezit din acel vis.M-a trezit din acel vis ciudat.”->asta ar fi suntat mai bine ca o fraza gen: „Se auzi un sunet asurzitor ce m-a trezit din acel vis ciudat.”
- „Era somnoroasa.”-> parca povesteai la persoana I, ceea ce inseamna ca trebuia sa spui „Eram somnoroasa.”
- „Era putin fericita...”->ca si mai sus „Eram putin fericita...”
- cleanta- clanta
-ai repetat „draga mea”
-dupa „Va multumesc.”nu e punct ci semnul exclamarii.
- de ce ai inceput urmatoarea propozitie cu litere mica?
-si de ce nu se termina intr-un semn de punctuatie acea propozitie? A! Mai sunt si alte propozitii in acest capitol.
-„ de ce m-ai calcat pe picior.”- cuvintele „de ce” sunt cuvinte interogative ceea ce inseama ca cer de la sine semnul intrebarii! Tu de ce ai pus punct?
-„ Cand am vrut sa-mi cer scuze...ea mi-a dat o palma.”-> in locul punctelor de suspensie trebuia pusa virgula.
Ah...da! si cat mai ai de gand sa folosesti chilimelele alea cand vorbesti despre parinti?sa stii ca mie-mi suna a sarcazm deja!

Capitolul 3
„Prima zi de scoala incepe”-ai gresit titlul!prima zi de scoala a inceput in capitolul anterior!
- copi- copii
- „M-am prezentat si eu.”->te-ai prezentat si tu? Da ce, ea se prezentase?
- „Era prietenie la prima vedera.”->am mai auzit eu de dragoste la prima vedere, dar de prietenie nu.
- „De odata un om inalt si imbracat la costum.”->ce face? Daca incei cu deodata se presupune ca ceva se intampla si tu nu ai spus ce.
-nu imi place ca repeti cuvinte
- biro- birou
-„... spune mai multe.spuse el.”-> dupa „mai multe” este <,> care e pusa pentru a despartii restul propozitiei de explicatie.
- „Clasa numarul 33 de la etajul 1.zise directorul.”-> o propozitie, pentru a fi propozitie trebuie sa aiba verb. Ar suna cam asa: „Esti clasa numarul treizeci si trei de la etajul unu (numerele trebuie scrise in litere lentru estetica) , (virgula nu punct, am explicat de ce mai sus) zise directorul.
- dinou- din nou –sunt doua cuvinte
-„... asa ca singura m-am ridicat , asa ca am continuat cautarea clasei.”->ar fi sunat mai bine daca ai fi spus ceva de genu: „...asa ca m-am ridicat singura si mi-am continuat cautarea.”
- ami intalnii- a-mi intalni
- „La catedra se afla un om mai bartan care tinea in mana un stilou cu care scria pe catalogul clasei.” prepozitia corecta era „in”
- „Tu cred ca esti noua eleva care a venit in aceasta clasa.continua profesorul.”->am mentionat deja mai sus de ce se foloseste virgula si nu punctul intr-o asemenea situatie!
-„ -29...30...31...32...33...Aha aceasta este clasa in care eu o sa invat.”-> fata vorbea singura? saraca! avea dereglari mintale!
-„ Dringgggg”-> de cand mege dublata o consoana? eu stiam ca doar vocalele se dubleaza, consoanele sunand groaznic dublate (in cazul tau oricum fiind vreo 5 de „g” dar...)
-„ Orice zicea el , eu argumentam politicos dand in cap.”->argumentai?si eu care credeam ca aprobai totusi!
-„...dusmanca de banca.”->omg! ce-i aia? Am auzit de colega de banca, dar...ok erau ele rivale sa zicem dar totusi...expresia aia e total aiurea!
- Dinou- Din nou
- intoarce-intoarca
- "fitos"- de ce ai folosit ghilimelele?
- Era-Eram
-„ Am observat ca in prima banca de la geam era acea fata care a fost pe banca si pe care am vrut sa-i aflu numele.” exprimarea corecta era:”Am observat ca pe randul de la fereastra, in prima banca se afla fata pe care am intalnit-o azi si careia am vrut sa-i aflu numele.” parca suna altfel,nu?
-„ Tare mult vroiam sa-i aflu numele...”-> „Imi doream foarte mult sa-i aflu numele...”

Capitolul 4
-„ Prima zi de scoala a fost ceva de groaza.”-> „Prima zi de scoala a fost groaznica.”
-„ Daca era de ales intre a ramane un copil al strazii si de a merge la scoala , in mod sigur as fi ales sa raman un copil al strazii si sa recurg la hotie pentru a avea ce manca.-> „Daca as fi avut de ales intre a ramane un copil al strazii si a merge la scoala, cu siguranta as fi ales prima varianta chiar daca trebuia sa recurg la hotie pentru a avea ce manca.”
-„ Acest vis s-a transformat in cosmarul vietii mele”
-„ O fata plina de fite si de impresii.”-> de impresii? Eu as fi zis de fumuri. Ar fi sunat mai bine.
-„ Ora 8:30”->”Era ora opt.”
-„ Nu te-am mai vazut pe aici deloc.ma intreba baiatul cu o voce foarte calma.”-> dupa cum am mai spus, in locul punctului trebuia virgula, care desparte restul propozitiei de partea in care naratorul ne da o explicatie.
-„ Am ajuns foarte repede la scoala deoarece casa mea nu era chiar asa departe de scoala.”->poftim? Ai ajuns repede pentru ca nu era aproape? o_o! Mai gandeste-te o data, nu vrei?


intr-un final lenea m-a invins asa ca nu mai termin de comentat
scz daca am fost prea dura dar, din greseli invatam! totusi daca e ceva, da-mi un pm si rezolvam.sa stii ca nu am vrut sa te supar! mult succes in continuare! Astept nextu’!
ficul are si parti bune! este interesant si te-ai descutcat binisor avand in vedere ca esti baiat si ai scris din p.d.v al unei fete! te felicit si sa nu care cumva sa te lasi!
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 2.988 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 8.887 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.340 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  O echipa,trei fete Yoko-sama 13 6.497 10-12-2010, 10:45 AM
Ultimul răspuns: Yoko-sama
  Surprizele Vietii! reNnNy 6 3.795 25-07-2010, 03:00 PM
Ultimul răspuns: reNnNy
  Cap 1:Inceputul unei noi fete.. Crazy Person 3 4.453 21-01-2010, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Inger cu doua fete (SasuSaku) Mishelle 22 19.393 28-05-2009, 08:31 PM
Ultimul răspuns: Elina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)