Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O echipa,trei fete

#1
Stiu ca nu va place cum scriu dar aveti ghinion pentru ca eu vreau sa scriu si asta o sa fac.

Capitolul 1
O fata statea pe o banca in parc.Aceasta avea parul stean inchis si ochii verzi.La ipodul pe care il avea in urechi asculta o melodie rock.Deodata lacrimi au inceput sa ii cada pe chip si odata cu acestea ploaia a inceput.In alta parte o fata statea la geam si privea ploaia.Ochii ei caprui priveau cum picaturile mici cad din cer si se lovesc de asfalt.Parul ei era tot saten.In acelasi timp o a treia fata venea de la cumparaturi,dar ploaia a facut-o sa s eadaposteasca sub un copac.Toate cele 3 fete aveau o legatura,despre care urmau sa afle cand erau pregatite,iarr acea zi urma sa fie mai aproape decat s-ar putea crede.
A doua zi satena cu ochii verzi a iesit afara sa alerge.Cand s-a intors avea in plan sa isi faca cont pe un forum(nu zic numele forumul ca sa nu fac reclama).Fata si-a facut cont si s-a imprietenit cu o alta .Fataare s-a imprietenit era satena cu ochi caprui.Si-au dat id-urile una alteia si au inceput sa vorbeasca.Se intelegeau foarte bine si intr-o zi si-au istorisit despre lucrurile ce li s-au intamplat ciudate.Deodata au simtit doua prezente in camera.Aceste prezente erale unor baietii.Baietii se numeau Axel si Alex.Erau frati si aparatorii celor doua.Au trecut prin multe impreuna,dar s-au descurcat.Intr-o zi pe forum sa mai inscris o fata.Aceasta era cea cu parul negru.S-au imprietenit cu ea si au devenit cele mai bune prietene.Ele au aflat ca au puteri magice.Cristina,satena cu ochii verzi era inger,Gabriela,satena cu ochi caprui era printesa element adica un fel uptatoare,iar liana trebuia sa afle ce este.Fetele le-au spus parintilor de prietenia lor,dar nu si despre ceea ce sunt.Parintii le-au cumparat o casa in care s-au mutat toate.Si acum ele lupta cu demonii.Alex si Axel mai stau cu ele din cand in cand si lupta impreuna.
Perspectiva mea:
Eu sunt Cristina.
Stateam in baie si imi faceam dus.Cand am vrut sa i-au samponul sa ma spal si pe cap nu era deloc.Pun un prosop pe minesi ies nervoasa.Ma duc in graba jos si incep sa strig.
-Gaby iar ai folozit tot samponul!
-Imi cer scuze ca eu am par lung.
-Da ce ai par de un kilometru?
-Gata nu va mai ccertati.zice Lily
-Bine dar eu cu ce ma spal?
-Merg eu sa iti cumpar.aud o voce de biat care statea fotoliu
-Axel!strig eu fericita
Alerg la el si ii sar in brate.M-am cuibarit cu totul in bratele lui.Desi eram toata uda leoarca lui nu ii pasa si ma luat in brate.
-Puteti sa va aratati si ziua ca oameni?intreb eu pentru ca stiam ca ei se puteau arata noaptea
-Da.Insfarsit liderul ne lasa sa ne apropiem de oame
-Deci i-a venit mintea al cap.
-Da.
M-a sarutat usor pe frunte si m-am ridicat.
-Stai.Mi sa parut ca ai zis ca imi cumperi tu sampon?
-Da.
-Ok.
Axel a plecat si eu am ramas sa il astept.Trecusera 2 ore.Cand s-a intors era murdar si avea hainele rupte.
-Doamne dar ce ai patit?il intreb eu
-M-am ratacit si m-au alergat niste caini.
-Deci cainii alearga mai nou dupa demoni?
-Cred.
Am luat samponul si am mers la baie.Dupa ce m-am spalat si m-am intors il vad pe Axel certandu-se cu Gaby.Alex fratele lui Axel statea si radea de cum Gaby ii mai da din cand in cand palme lui Axel.
-Prostule.tipa Gay
-Vaco.
-Tontule.Doamne Cristy cum poti satreiesti cu asta?ma intreaba Gaby
-Asa bine si frumos.zic eu
-Daca Cristy si eu ne intelegem inseamna ca traim destul de bine.a zis Axel nervosm.
M-am dus la ei si le-am dat cate o palma peste cap.
-V-ati calmat?intreb eu
-Da.zic amandoiin cor
Il i-au pe Axel deoparte si ne asezam pe canapea.Gaby se duce in bratele lui Alex si Lily il astept pe Marius.Marius a ajuns si am inceput toti sa vorbim despre ce se mai intamplase cu magia.Deodata Gaby se uita la Alex.Vroia sa il intrebe ceva.
-Alex cum au omorat-o pe prima fata cu puteri?intreaba ea
-Pe cine?zice Lily nedumerita
-Stai sa ii zic lui Lily legenda apoi iti raspund.
Alex i-a zis lui Lily despre prima fata cu puteri.Aceasta fusese omorata pentru ca satenii au crezut ca e demon cand si-a folosit puterile la varsta de 9 ani.Puterea ei s-a dus la alti copii noi nascuti.Daca un copil nu supravietuia puterii,aceasta se ducea la copilul nou nascut in a treia zi.
-Acum intrebarea ta Gaby.Satenii au torturat-o apoi au omorat-o pur si simplu.
Eu ma jucam cu un briceag si cand Axel a vazut mi-a dat una peste cap.Uneori aveam intentii sinucigase si daca eu muream mureau si Gaby si Lily.Dupa ce am terminat cu magia Gaby se uita la mine si la Axel zici ca eram impreuna.Dar sta era importiva regulilor.Un demon si un inger impreuna ar fi o incalcare a regulilor.Eu am vrut sa merg sa i-au niste sucuri pentru ca dormeam i baietii in casa azi si voiam sa avem ce bea.Am mers singura si cand m-am intors am vrut sa traversev.Eram fata in fata cu strada si treceam pe zebra dar o masin m-a lovit.S-a auzit o bufnitura atunci cand masin ma aruncat la pamant.Ceea ce imi amintesc e ca Axel iesise primul din casa si cand ma vazut ochii lui au fost umpluti e lacrimi.Mi-am pierdut cunostinta foarte repede dupa aceea.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#2
Ok lucrurile sunt foarte foarte grabite...mult prea mult as putea spune...iti lipsesc multe lucruri...mai ales descrierea...totul a sunat ca si cum ai fi venit si mi-ai fi spus in cinci fraze ce ai facut intr-un an intreg...iar asta nu e un lucru bun.
Ai greseli de tastare...si nu e tocmai un plus...mai ales la un capitol atat de mic...si s-ar putea sa nu fiu singura care o sa iti spuna ca pentru a fi considerat capitol trebuie sa aibe minimum 40 de randuri iar tu nu ai nici macar pe jumatate...ai 19 randuri si nici alea cap-coada.
Pana acum nu stiu ce sa iti spun...iti admir curajul de a scrie indiferent de critici...dar asta nu inseamna ca trebuie sa fi neglijenta la ele...deci sper sa vad imbunatatiri serioase...
Ai cam amestecat lucruri pe aici...fete cu puteri magice...ma duce cu gandul la mitologie...si totusi tu vorbesti de forumuri si id-uri de mss...parca se bat in cap...prea mari diferentele as putea spune.
Si cati ani aveau fetele alea de le-au lasat parintii peste noapte sa se mute impreuna asa tam nesam...
Faptul ca ai povestit atat de "fulgerator" a dat nastere multor lacune...

Iti urez succes si sper ca urmatorul capitol sa fie o adevarata imbunatatire dupa cum ai spus si tu...caci acestui capitol nu ii pot acorda prea multe credite.

Edit: se pare ca a postat cineva in timp ce postam si eu :) si am avut dreptate la faza cu cele 40 de randuri...deci reia textul...mai cizeleaza-l putin...macar sa aibe numarul de randuri corespunzator si apoi posteaza din nou cu edit.




Iar acum ca ti-ai editat capitolul:
Ai facut asta cam in graba...pentru ca ai nenumarate greseli...te rog fa ceva cu ele.
De asemenea actiunea este ingrozitor de grabita.
Descrierea este cam nesarata...asa ca mai lucreaza la ea.
Nu stiu ce sa iti spun...ideea nu ar fi rea...dar nu ma atrage modul in care scri...tu doar precizezi...asta nu e literatura...e doar relatarea pe scurt a unor idei...si alea intr-un mod gresit.
Deci te rog...mai multa atentie...faptul ca povestesti atat de succint creaza o gramada de incertitudini.
Mult succes pe viitor.

#3
Capitolul 2
Nu stiam unde sunt.Auzem tipetele lui Gaby,plansetul lui Lily si vocea lui Alex.Dar Axel unde era?Nu puteam deschide ochii,nu puteam vorbi.Singurul lucru pe care il puteam face era sa aud.Deodata aud cuvantul asistenta.Eram la spital.Mi-am adus aminte.Am fost lovita de masina.Cred ca eram pe o targa pentru ca simteam ca ma misc.Deodata totul se opreste.Targa,tipetel,plansul totul dispare.Am auzit pe cineva intrebain "va fi bine?".Era Axel.Si el era acolo.Deodata nu mai aud nimic si simt ca ceva ma inteapa.Am adormit cred.Cand m-am trezit eram intr-o camera de spital.Aveam perfuzie si eram imbracata intr-o pijama.Cred ca Gaby o luase.Am vrut sa ma ridic dar am simtit o durere la soldul drept.Am ridicat bluza de pijama si am vazut un bandaj mare.Probabil fusesem operata.Deodata aud usa.O vad pe Gaby,apoi pe Lily,Alex,Marius apoi pauza.Usa se inchide.Suspin usor spoi ma uit la Gaby.Imediat satena m-a strans in brate.
-Doamne Cristy ce ma bucur ca esti vie.
Lily i sa alaturat la imbratisare si aproape ca ma sufocau.
-Da sunt,dar daca ma mai strangeti mult nu voi mai fi.Va bucurati ca sunt vie ca sa ma omorati voi?intreb eu cu o privire suspicioasa
Fetele incep sa rada si imi dau drumul.Alex se uita pe geam si Marius statea pe un scaun.
-Unde e Axel?intreb eu
-Nu a suportat sa te vada asa si a plecat.mi-a raspuns Gaby.Daca vrei il chem.
-Nu.Lasa.O sa vina el si singur.
-Vrei sa te lasam sa te odihnesti?
-Da va rog.
Toti patru au iesit pe usa,iar eu am inchis ochii vrand sa adorm.Nu am inchis bine ochii ca simt cum o palma ma loveste in cap.Deschid ochii si il vad pe fratemiu.Fratemiu avea ochii verzi si parul argintiu.El era mort pentru ca mama vortase de el si a crescut printre demoni pentru ca nu se putea descurca mort ca bebelus.Si eu aveam parul argintiu dar cand ma transformam.
-Nebuno.striga el la mine.De ce te-ai aruncat in fata masini?
-Nu eu m-am aruncat.Eu traversam linistita si masina ma lovit.Si nu mai striga ca tocmai am suferit o operatie si ma doare capul si imi e greata de la anestezic.
-Bine.De data asta fac o exceptie.Vezi ca maine te astept la antrenament.
-Crezi ca o sa fiu externata asa de repede?
-In vis la lacul de sange cap sec!
-Bine.Hai pleaca.
Fratemiu a plecat si am putut si eu sa ma bucur de doua ore de somn.Cand m-am trezit nu am deschis ochii direct pentru ca am simtit doua maini care m-au ridicat in brate.Dupe ce am fost sigura ca cel care ma loase in brate mi-a pus capul pe umarul lui am deschis ochii.Am recunoscut imediat parul negru.Era Axel.Nu stiu pe unde intrada bucuram ca era acolo si ca ii pasa de mine.
-Te iubesc.il aud spunande
El credea ca dorm altfel nu mi-ar fi spus.Dupa atata timp de negare insfarsit a recunoscut.Eram toata rosie la fata.Si eu il iubeam asa ca nu m-am putut abtine si i-am spus fix in acel moment.S-a uitat la mine cu ochii lui rosii.Parea fericit ca m-am trezit,dar si suparat ca l-am auzit.A vrut sa plece dar l-am prins de mana.
-Nu pleca te rog.i-am spus eu afisand fata de catelus
-Bine.Mai stau.
Si el era rosu asa ca pentru cateva minute nu am vorbit.Dupa vreo 10 minute eu adess gura.
-Chiar ma iubesti?l-am intrebat eu
-Da.
-De cand?
-Asta iti spun altadata.
-Oricum nu vad ce ai putea iubi la mine.Sunt oribila.
-Ba nu.Vrei sa sti ce iubesc la tine?
-Da.
-Ochii tai,curajul tau,inima ta,faptul ca iti iubesti prietenii si lista continua.
-Ok.Am inteles.
-Asa acum vrei sa te odihnesti?
-Nu.Pentru ca stiu ca daca zic da o sa pleci.
-Bine.A.Am aflat ca te externezi peste 2 zile.
-Ok,dar imi place in spiatal.Ma rog mi-ar placea mai mult daca as fi la autopsie dar...
Nu apuc sa termin ca ma trezesc cu doua palme peste ceafa.
-De ce doua palme?intreb eu
-Una pentru ca ai zis de autopsie si cealalta pentru ca te-a lovit masina.De ce oi fi traversat atunci?
-Parca ai fi fratemiu.Amandoi dati vina pe mine.Eu am trecut linistita nu mam aruncat sa ma omor.
-Ok.Lasa.Hai ca am o sedinta cu liderul.
-Despre ce e de data asta?Carpe?
-Ai nimerit.
Ma saruta si dispare.Cand aveam sedinte cu liderul deobicei acestea erau despre lavete,carpe,ace de singuranta si alte prosti.Cand aveam sedinta cu seful de la arme vorbeau despre noii veniti,despre arme si alte lucruri de razboi.Sedintele cu seful de armament erau mai tari decat cele cu liderul.M-am culca fericita ca am aflat ca Axel ma iubeste.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#4
Eu: http://i104.photobucket.com/albums/m191/...eGirl3.jpg
Gaby: http://media.photobucket.com/image/anime...n_hair.jpg
Lily: http://media.photobucket.com/image/anime...lSarah.jpg
Axel: http://s.bebo.com/app-image/7924704848/5...erfly1.jpg
Alex: http://media.photobucket.com/image/anime...violet.jpg
Marius: http://media.photobucket.com/image/anime...e-taro.jpg
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#5
Hmm...vad ca ai postat repede continuarea.
Ai pus si poze...desi nu siu daca era cazul...dar in fine...verifica putin link-urile...lasa un spatiu intre ":" si link...ca sa poata fi accesat direct ca asa e mai greu de copiat si nu multi au rabdarea.
De asemenea obisnuiestete sa lasi spatiu dupa fiecare semn de punctuatie...povestea va putea fi citita mult mai usor si ar arata mult mai bine in pagina.
Ai ingrozitor de multe greseli...fa ceva in privinta asta...nu multi vor avea rabdarea sa citeasca daca vor fi nevoiti sa se straduiasca sa inteleaga ce ai vrut sa spui...si te vei trezi cu critici si mai dure sau cu persoane care iti vor recorecta toata povestea si nu cred ca vrei asa ceva.
Mai tu ai idei bune...in principiu imi place ideea de baza...doar ca nu prea sti sa le expui...mai ai mult de lucru pentru a-ti cizela ideile si a le transforma intr-un text literar. Dar...daca excludem nenumaratele greseli...capitolul doi arata ca un progres in comparatie cu primul.
De asemenea grabesti inutil actiunea...si nu iti faci timp sa accentuezi putin sentimentele personajelor...adica puteai sa mai insisti putin la scena dintre Axel si Cristina...nu doar sa precizezi si sa treci peste.
Descri succint si asta nu-mi place...nu e suficient sa spui cum arata...trebuie sa vorbesti si despre sentimente...despre cum gandeste.
Acuma nu ma uri ca iti spun toate astea dar mai ai de lucru pana vei ajunge cu povestea ta acolo unde ar trebui sa fi.
Oricum eu o sa continui sa iti urmaresc evolutia...si sper sa vad imbunatatiri cat mai curand...mai ales la capitolul scriere...crede-ma...atatea greseli sunt enervante.
Link-ul lui Alex nu este bun...si pana la urma era Marcus sau Marius?
Mult succes!


Edit:
Ti-am vizitat profilul si am vazut ca ai 12 ani...scuze pentru criticile dure...trebuia sa fi verificat inainte...
Pentru varsta ta scri destul de bine...dar tot am pretentia sa corectezi greselile si sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie...iar apoi mai discutam :)

#6
Multimesc pentru comentariu.

Capitolul 3
Tocmai iesisem din spital si aratam ca moartea in persoana.Noaptea trecuta fusese luna plina si era sa omor o asistenta.Norocul ei ca am scapat cutitul.Luna plina ne influenta foarte rau pe noi trei.Cand am ajuns acasa si am deschis usa toti au venit in jurul meu sa ma i-a in brate.Axel era cel mai fericit ca nu murisem.Parintii lui murisera intr-un accident de masina,iar el si Alex isi taiasera venele pntru ca nu vroiau sa fie copii fara parintii.Aveam un regin pe care trebuia sa il respect.Numai legume,fructe si fierturi.Era groaznic.Nu aveam voie lapte de care mancam in fiecare dimineata si fara de care as fi murit.Nu puteam sta fara lapte deci m-am furisat la frigider si am luat cutia s beau o gura.Cand am vrut sa beau Axel mi-a luat cutia si a pus-o pe masa.
-Doctorul a zis ca nu ai voie lapte.a zis el autoritar
-Da si eu nu vreau sa ascult de ce a zis doctorul.Acum da-mi cutia.
-Fac asta pentru binele tau.
M-a luat in brate si m-a dus usor pe canape.Am luat repede un glob de marmura de pe masa mica de langa canapea si l-am aruncat in el.Axel a prins globul si l-a spart strangandu-l in mana.Marmura rece si colorata s-a spart si s-a imprastiat in bucati mici.M-am incruntat la el,iar acesta radea de expresia pe care o aveam.Gaby a coborat scarile auzind pocnetul globului si m-a vazut pe mine suparata asa ca l-a luat la rost pe el:
-Ce i-ai mai facut?intreaba Gaby
-A vrut sa bea lapte si eu am oprit-o din moment ce nu are voie.
-Atunci nu e nimic grav.
-Ce?strig eu
-Cristy tu faci mere ce nu ai voie.Trebuie sa te schimbi.
-Vreti sa mor?
Ma ridic nervoasa de pe canapea si urc scarile bubuind si trasnind.Ajung in camera si i-au telefonul sa ii trimit un mesaj mamei in timp ce ma trantesc in pat.Evident ca a fost deacord cu Gaby ca de Axel nu i-am zis ca ma intreba cine e,cum l-am cunoscut si nu ii puteam spune ceea ce sunt.Am vrut sa arunc telefonul in perete dar din greseala l-am aruncat pe geam.Nu avea rost sa merg dupa el.Usa de la camera se deschide incet si pe ea intra Axel.A intrat destul de prudent ca sa fie sigur ca nu arunc cu ceva in el.
-Ce vrei?intreb eu
-Sa vorbim.
-Despre ce?
-Despre tine.Te cumporti ca un copil de 3 ani desi ai 12.
-Sti ce?Ma comport cum am chef.
-Trebuie sa te maturizezi.Poate ca eu sunt mort si blocat la 14 ani dar gandesc mai mult ca tine care esti vie.
-Asta sa o crezi tu.
-Da asta cred.
-Laso balta si lasama si pe mine in pace.
Am vrut sa plec ar Axel m-a trans in brate la el.Am inceput sa ma zbat dar nu am reusit sa il fac sa ma lase.Am inceput sa plang pentru ca mi-am dat seama ca il suparasem si ma purtasem ca o idioata.El imi mangaia parul si incerca sa ma calmeze.
-Imi pare...rau...ca m-am purtat...asa.spun eu printre suspine
-Nu e nimic.Lasa.
Mi-am sters lacrimile si m-am ridicat usor si am iesit din camera iar Axel in urma mea.Gaby statea pe canapea si parca vroia sa planga si se abtinea.
-Gaby?Esti bine?intreb eu
-Da.
-Scuze ca m-am certat cu voi.
-Nu e nimic.
-Ne impacam?
-Da.
Eu si Gaby ne-am impacat iar Axel mi-a propus sa mergem doar noi doi la o plimbare.Am acceptat.Ne plimbam pe langa un lac.Eu am vorbit prima:
-Vreau sa te intreb ceva.
-Zi.
-Pai...Ma intrebam daca...Tu si eu...Doamne ce ma codesc atata!Vrei sa fim impreuna?
-Ce?striga el uimit
-Raspunde la intrebare.
-Ma mai gandesc.
M-am intristat cand i-am auzit raspunsul.
-Sti ca nu vreau sa te pun in pericol.
-Da.Dar maine imi raspunzi.
-Da.
-Ok.
Ne-am intors si la cina toti au mancat cartofi prajiti,numai eu porumb fiert.M-am culcat nemultumita ca nu am putut manca cartofi si nerabdatoare ca ziua de maine sa vina iar Axel sa imi dea raspunsul.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#7
Well am citit si acest caitol dar inainte sa trec mai departe, vreau sa iti spun ceva.
Am vazut ca ai deschis un topic in care cereai ca povestea ta sa fie citita...nu ai adoptat atitudinea potrivita...persoanele intra si in functie de prima impresie comenteaza sau nu...iar de obicei...daca povestea este groaznica sar toti cu, comentarii rautacioase...(ele de fapt nu sunt rautacioase...sunt constructive...dar de obicei asa sunt interpretate de catre scriitorul povestii)...iar daca povestea este foarte buna ti-o complimenteaza. Dar daca esti undeva la mijloc...nici prea prea nici foarte foarte...nu se vor gasi prea multi cititori...foarte multi citesc deja alte povesti si e foarte greu sa urmaresti mai multe povesti in acelasi timp...pentru ca le faci varza...plus ca...la randul tau...daca vrei ca povestea ta sa fie citita trebuie sa iti acorzi timp sa citesti si tu povestile altora...pentru ca toti isi doresc in sinea lor ca, creatiile proprii sa fie apreciate de cei din jur. Deci continua sa postezi aici...tine cont de critici si du povestea la final...iar cu timpul vor aparea si cititorii (pozitivi sau negativi)...dar la randul tau citeste si tu ce scriu altii si comenteaza creatiile lor...si asa ma capeti si experienta.

Si acum sa revenim la poveste (din moment ce am inceput sa o citesc...voi citi pana la capitolul final:d )
Tu ai idei foarte bune...asta e de apreciat...din ce am citit eu pe aici nu am mai intalnit ideile astea la nimeni (poate sunt...dar din ce am citit eu nu am vazut).
Ma induce putin in eroare asemanarea asta Alex si Axel...mereu trebuie sa fiu atenta sa nu-i incurc.
O precizare...cred ca am mai spus chestia asta dar inainte nu eram sigura caci nu dadusesi varste...dar acum ca mi-ai spus ca, Cristina avea 12 ani, banuiesc ca si celelalte fete la fel...doamne nici un parinte nu si-ar putea lasa copilul sa locuiasca intr-o casa cu alti 2 copii de varsta ei presupun...cine le intretineau...cine gatea...spala...facea curatenie...aducea bani in casa...facturi si alte cele...foarte multe aspecte pe care un copil pana ce indeplineste varsta de 18 ani nu le poate indeplini singur...aici nu imi place povestea ta...adica treaba cu varsta...se bate in cap...un copil nu se poate intretine singur...asta e singura chestie din poveste, majora ca sa spun pe care nu ai sincronizato cum trebuie.
Greseli sunt mai putine dar tot am mai intalnit cateva...tot nu lasi spatiu dupa semnele de punctuatie...in special dupa "." si asta nu-mi place.
Oricum ideile sunt bune...mai citeste cateva povesti pe aici pe la fan fiction...dar scrise de persoane care sunt mai pricepute (nu e frumos sa dau nume...o sa iti dai tu seama singura)...asta ca sa iti imbunatatesti dialogul si descrierea.
Actiunea este putin grabita...dar merge la o adica.
Mi-a placut ideea cu efectul lunii pline...vroiam sa dezvolti mai ult aici...ai putea face un capitol in care sa vorbesti despre chestia asta...adica o alta noapte cu luna plina in care sa descri cam ce efecte are asupra fetelor...

Multa bafta si mare atentie pe viitor...si cum ti-am mai spus...nu te supara daca la inceput nu esti citita...cititorii apar pe parcurs...misiunea ta este sa nu renunti si sa faci tot posibilul sa te imbunatatesti...si citeste si povestile altora ca sa te mai imbunatatesti si sa vezi cam ce fel de povesti au succes printre cititori.
Bafta!

#8
A.Tatiana multumesc mult pentru sfaturi

Capitolul 4
Eram treaza de la ora 5 si ma tot plimbam prin camera.Eram foarte curioasa de raspunsul pe care urma sa mi-l dea Axel.La ora 8 dimineata am auzit usa de la camera lui deschizandu-se.Am iesit ca o furtuna din camera mea si am sarit pe el.
-Deci care e raspunsul?intreb eu nerabdatoare
-Buna dimineata si tie.
-Da cum zici tu.Acum zi care e raspunsul.
-Da vreau sa fim impreuna.
Mi-am lipit capul de pieptul lui si am inceput sa plang de fericire.El ma strang in brate si a inceput sa imi mangaie parul.
-Si la multi ani!
-Ce?Am implinit 13 ani?intreb eu surprinsa
-Da.
-Ok.Deci e 1 mai.Firear.
M-am ridicat repede si am inceput sa injur si sa trantesc toate usile.
-Ce ai?ma intraba Axel prinzandu-ma de maini
-Ce am?Ma apropi de 14 ani.Mai am umpic si am varsta ta.Daca nu mor cand va avea loc lupta cu raul atunci o sa implinesc dupaia 15,apoi 16 ani si tot asa.
-Ti-am zis ca o sa revin eu la viata.
-Da,dar daca nu reusesti?Atunci eu astept pana la 90 si ceva de ani si mor cand arata ca dracu?
-Calmeaza-te vedem cum facem.
Deodata auzim un strigat de langa usa de la intrare:
-Axel!Sunt eu Safir!
-Ce cauta aici?intreb eu nervoasa
-Nu stiu.Stai sa vad.
-Nici vorba!Daca se apropie de tine ii zmulg capita aia din cap!
-Stai calma.
Axel s-a dus la usa si a deschis usor.Imediat a sarit pe el o fata cu parul maroniu-roscat,cu ochii negri si urata.Purta haine din piele rosie si pantofi cu tocuri de 10 cm.
-Axel ce dor mi-a fost de tine de cand ai venit la asta.spune ea aratand spre mine cand a zis cuvantul "asta"
-Safir da-te de pe Axel pana nu te omor cu mainile mele!strig eu nervoasa
Daca crede ca Axel este al ei se inseala.Daca nu proasta asta nu avea frate o omoram de mult.Fratesu era bland si cred ca nu se descurca singur.Safir era o fitoasa idioata.Ea nu il placea cu adevarat pe Axel.Doar il vazuse intr-o zi cand se antrena si a inebunit pentru ca el arata asa bine.
-Sa crezi tu ca il las pe Axel.zice ea.Niciodata nu o sa il parasesc.
-O da?Mai vedem noi!
Ma duc la ea si o trag de par ca sa o ridic in picioare apoi o arunc intr-un perete.Ea sa riposteze dar alunca pe tocurile alea si cade.Axel a incercat sa ma calmeze dar eu tot era sa o casapesc pe aia.Pana la urma am dat-o afara pe geam fara sa o omor.Gaby si toti ceilalti au coborat si au inceput sa iureze la multi ani si chesti dastea.Tot nu aveam voie sa mananc unele lucruri dar azi am cazut la invoiala cu ceilalti din casa sa facem o exceptie.Ca doar nu era sa mananc tort cu fructe ca nu imi place de nici o culoare.Am mancat o gramada,iar la desert am avut tort cu vanilie si ciocolata.La sfarsitul mesei am fost ingropata in cadouri.Gaby si Alex imi luase un cercel in forma de cruce si o rochie neagra cu strasuri albe.Lily si Marius mi-au luat o pereche de pantofi care sa se potriveasca cu rochia.Cred ca ei 4 s-au inteles la cadouri.Axel mi-a luat un buchet mare de trandafiri rosii si negrii,o bluza mov care imi placea si un colier care fusese al mamei lui.Ziua mea de nastere a fost frumoasa chiar da nu imi placea.Seara inainte sa adorm a venit fratemiu si mi-a dat si el un talisman vrajit si un costum de lupta negru.Cand m-am culcat eram foarte fericita de lucrurile pe care le-am primit si de faptul ca Axel a acceptat sa fim impreuna.Noaptea pe la ora 24:00 m-am trezit pentru ca am simtit o prezenta.Am aprins lumina alarmata si am vazut un baiat cu parul lila.Acesta mi-a zis la multi ani si m-a sarutat.A disparut inainte sa il intreb cine e.Habar nu aveam cine era asa ca m-am culcat la loc naucita si speriata,poate mai mult suparata si nervoasa pentru ca nu imi placea sa ma sarute nimeni fara sa ii dau eu voie.Deci m-am culcat.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama

#9
Well...ar fi cazul sa fiu putin mai dura :)
Adica actiunea la tine a luat-o la fuga la propriu...doamne mai respira. Iti dau un sfat...scrieti ideile intr-o pagina de word...ca sa nu pierzi nimic...iar apoi iei fiecare idee in parte si o dezvolti cu atentie...tot ce ai scris tu aici putea fi transpus frumos in cateva capitole.
Also inca scri cu greseli...mai si ti-am spus sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie...dar vad ca nu ai de gand sa faci asta.
Si...despre poveste in sine...pai prea m-a dus cu gandul la Twilight...faza cu sa nu fiu mai mare ca el si alte tampenii de genu.
Pacat de ideile bune pe care le ai si pe care nu sti sa le transpui...vad ca am postat degeaba pana acum...caci tu spui multumesc dar nu faci nimic din ce ti se spune...mergi pe ideile tale...cu greseli si cu actiune grabita...si nu-mi place asta.
Also, personajele tale au caracteristicile unor persoane razgaiate...tu ai crede ce ai citi daca ai fi un cititor?...iti spun eu ca nu ai face asta. Au 13 ani mai...si tu imi vorbesti de actiuni care se petrec in mod normal pe la 18-19 ceva in genul...macar zi ca a trecut timpul si au crescut sau nu stiu pentru ca e foarte aiurea. Imi lasa impresia de copii de gradinita prin comportamentul lor.
descrierea incepe sa dispara cu desavarsire...
Poate a fost un comentariu mai dur in comparatie cu celelalte...dar e frustrant sa vad ca tu nu vrei sa faci nici o imbunatatire...
Ai grija pe viitor...succes!

#10
Capitolul 5
Stateam pe canapea cu o cana de ceai in mana si tremuran. Imi era frica pentru ce se intamplase aseara. Deodata simt mana cuiva pe umarul meu. M-am intors speriata si l-am lovit cu cana pe cel din spate. Mare prostie. Tocmai il lovisem pe Axel. M-am ridicat repede si am inceput sa imi cer scuze.
-Cristy nu e nimic. a zis Axel zambin
-Doamne ce am facut? De ce tre sa fiu asa proasta?
-Gata!a strigat el
M-am speriat asa ca am tacut. Axel s-a ridicat si ma ajutat si pe mine din moment ce eram aproape paralizata de frica. Ne-am asezat amandoi pe canapea.
-Cristy? Esti bine? m-a intebat Axel fgrijorat de starea in care eram
-Da de ce nu as fi?
-Pai iti tremura vocea cand vorbesti siesti violenta.
-Sunt bine,stai calm.
Am vrut sa ma ridic si sa plec dar Axel m-a prins de mana.
-Mie poti sa imi zici.
-O sa te superi.
-Ba nu.
-Ok. Ieri seara,un demon cred ca era,m-a sarutat.
-Cum arata?
-Avea parul lila.
Axel s-a ridicat nervos si a inceput sa loveasca tot ce ii iesea in cale.
-O sa il omor pe demonul ala chiar daca e ultimul lucru pe care il fac! striga el nervos prin toata casa
Gaby a venit si i-a dat lui Axel una peste ceafa.
-Te-ai calmat amorezule? a intrebat Gaby dandu-si ochii peste cap
-Ia mai taci proasto. Tu nici nu sti cum e sa iti placa de cineva.
-O ia mai taci.
Au inceput iar sa se certe. Eu incercam sa ii calmez dar nu am reusit. M-am dus nervoasa in camera mea si am inceput sa dlucrurile de pereti. De ce trebuiau sa se certe mereu? Dupa 10 minute Gaby a venit la mine.
-Ati terminat? intreb eu
-Da,dar doar pentru ca Safir iar il alearga pe Axel prin toata lumea.
-Obsedata naibi. De data asta o bag in coma.
-Stai calma. Sama aproape ca a prins-o.
Sama era o fata blanda cu parul negru. Ea trebuia sa sa se marite cu Alex pentru ca asa voiau parintii ei. Gaby il place mult pe Alex dar nu e suparata din cauza lui Sama,pentru ca aceasta nu vroia sa se marite cu Alex. Ei erau doar prieteni,plus ca lui Sama ii place de fratele meu,ier pe mine nu ma deranjea deloc asta. Deodata Axel fuge pe langa noi,apoi Safir dar nu apuca sa iasa pe usa ca Sama o prinde de par si o arunca pe geam. I-am multumit lui Sama care a aruncat-o pe Safir prin 50 de copaci si a bagat-o in coma. Eram foarte fericita. Deodata un fum negru a aparut in camera si o aura intunecata s-a simtit.
-Buna papusa. s-a auzit un glas in camera
-Kin. rosteste Gaby nervoasa
-Da eu.
Kin era un demon idiot care avea ceva cu Gaby. La inceput avusese ceva cu mine,dar ii multumesc lui Dumnezeu ca malasat in pace. Gaby si Kin au incepu sa se bata si sa imi transforme camera intr-un camp de lupta. La sfarsit Kin a trantit-o pe Gaby la pamant si a sarutat-o. Se mai intamplase,dar Gaby tot avea nervi pentru ca spunea ca buzele lui Kin au gust de grefa si nu ii placea. Kin a disparut iar Gaby a inceput sa injure si sa blesteme in toate partile. Eu radeam pentru ca facea ca tote chestiile lumii. Alex a calmat-o pana la urma si a mers sa il oamoare pe Kin. Idiotul o sa intre in belele. Axel a mers dupa fratesu ca sa il opreasca. Inainte sa pm-a sarutat. Buzele lui Axel aveau gust de capsuni si se potriveau cu mirosul de trandafir. Idiotii lipseau de mai bine de 3 ore. Eu si Gaby ne-am hotarat sa mergem sa ii cautam. Eu m-am imbracat cu un costum negru de lupta. Pe spatele costumului era un trandafir de argint,pe manaci erau tot aceeasi trandafiri iar masca pe care o aveam pe fata avea tot trandafiri dar rosii. Gaby aveam costumul tot negru,dar in loc de trandafiri avea crini. Mi-am pus sabia cu zmaral rosu la brau,iar Gaby si-a luat sabia cu zmarald violet ai am plecat. Urma sa vedem ce ne asteapta pe drum.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.015 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  [Yaoi] Cum sa te indragostesti in trei pasi simpli. Natsuru 5 3.325 10-02-2013, 11:08 PM
Ultimul răspuns: Natsuru
  Dragostea eterna dureaza trei luni crazy little red 33 20.242 22-09-2012, 10:44 AM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Trei luni în Italia Ayu.Lore 3 2.510 06-11-2011, 06:51 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 8.923 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.428 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Trei minute! [+16] [yaoi] Aliss_anime 6 4.422 22-02-2010, 09:54 PM
Ultimul răspuns: Aliss_anime
  Cap 1:Inceputul unei noi fete.. Crazy Person 3 4.479 21-01-2010, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Surprizele unei fete de 14 ani Ryuu 20 13.299 08-06-2009, 04:08 PM
Ultimul răspuns: Obsession.
  Inger cu doua fete (SasuSaku) Mishelle 22 19.533 28-05-2009, 08:31 PM
Ultimul răspuns: Elina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)