Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Spirit Crisis

#1
Varsta minina: 12 ani
Gen: Action, Comedy, Fantasy
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: Acesta este un scenariu, nu proza. Va rog ca atunci cand comentati/criticati sa tineti cont de acest lucru deoarece exista o diferenta uriasa intre cele doua. L-am postat aici deoarece nu am gasit o sectiune pentru scenarii.
Tipul de comentariu solicitat: Orice fel de critica sau comentariu.


~Capitolul 1~
~Astral!~


Credeti in demoni? Ei bine, indiferent daca credeti sau nu, acestia exista. Sau am rog, au existat. Acum mai bine de 10.000 de ani ei isi faceau de cap pe Pamant, terorizand lumea si cauzand multe razboaie si boli. Dar oamenii nu erau singuri, ei au primit ajutor de la spirite. Spiritele erau fiinte fara forma si corp ca si demonii dar ii ajutau pe oameni sa lupta contra maleficelor creaturi. Atat demonii, cat si spiritele aveau nevoie sa posede un om ca sa se poata manifesta in lumea materiala asa ca ei foloseau oamenii pe post de vesele. In urma razboiului, cel mai puternic spirit, numit Astral, care avea puterea de a controla spatiul si timpul a trimis toti demonii cu 10.000 de ani in viitor, sperand ca atunci oamenirea sa fie mai pregatita pentru ai combate. In zilele noastre spiritele stau inchise in niste pietre speciale numite "ganji" si sunt pastrate de catre familile celor care au participat in razboi. "Ganji" au fost trimise din generatie in generatie pana in ziua de azi. Cei care le pastreaza sunt numiti "Spirit Fighters". In prezent 10.000 de ani au trecut de la marele razboi dintre spirite si demoni, iar demonii incep sa apara tot mai des prin lume, luandu-i pe luptatori pe nepregatite. Din aceasta cauza s-a format o scoala menita sa ii ajute pe acesti luptatori sa isi controleze puterile ca sa ii invinga pe demoni. Aceasta scoala se numeste Spirit Crisis Academy si azi isi deschide din nou portile pentru un nou an.


Spirit Crisis Academy isi reincepe astazi activitatea dupa o pauza de 3 luni. Printre elevii academiei se numara si un student in anul 2 numit Aron. El este mai special deoarece nu lupta cu un spirit, ci cu un demon. Singurul demon bun din lume, numit si Crimson Demon. Pentru acest fapt Aron era dispretuit de multa lume insa lui nu ii pasa si isi pierdea vremea in padurea de langa academie, chiar si in prima zi.
-Ah, iar incepe taraboiul! Academia asta nu este nimic mai mult decat o durere in cur. Si demonii aia incep sa apara din ce in ce mai des, dar ma doare undeva de ei si de planul lor. Nu imi pasa daca mor toti. Eu am un singur tel. Sa devin cel mai puternic Luptator al Spiritelor din lume! (spune Aron stand pe creanga unui copac)
Deodata, Crimos Demon apare langa el.
-Huh?! Crimson?! (intreaba Aron, mirat)
Crimoson Demon se duce jos, iar Aron sare din copac si il urmeaza)
-Ce se petrece, amice? (intreaba Baiatu,l urmarindu-si partenerul)
Aron ajunge jos si incepe sa simta un miros urat.
-Phew! Ce este cu duhoarea asta? (spune pustiul, prinzandu-se de nas)
Din spate, apare un demon care incearca sa il atace pe baiat.
-Niciodata nu se termina, nu? (se intreaba baiatul)
Aron se intoarce si isi scoate sabia din teaca: (nota* In spatele lui Aron apare Crimson Demon)
-Plansul Demonilor! 1000 de taieturi! (spune baiatul, transand demonul in doua cu sabia lui)
Dupa ce corpul demonului cade pe jos, ochii lui Aron se transforma in ochii lui Crimos Demon si acesta are o viziune. In viziune vede Pamantul distrus de catre Demoni si in mijloc, un demon mare care rade sadic.
-Ce naiba se petrece cu mine? Sa fie asta viitorul? (se intreaba Baiatul)
Acum se aude clopotelul academiei.
-La naiba si cu festivitatea asta. (spune Aron incepand sa fuga catre academie)
In curtea academiei toata lumea se aduna pentru inceperea festivitatii. Aici sunt fel si fel de Spirit Fighter-i care studiaza. In fata curtii statea o fata tanara, tot in anul doi, care astepta nerabdatoare pe cineva.
-Geez! Unde naiba mai sunt si baietii astia? (spune Misty pe un ton nervos)
Din spate apare un alt elev, Roger!
-Hey, Misty! Scuze ca am intarziat dar am fost ocupat cu palanul meu de distrugere a lumii!
-De cate ori sa iti mai spun ca noi trebuie sa aparam lumea. (spune Misty)
-Asta sa o crezi tu! Eu nu ma voi da inlaturi de la nimic pentru a o distruge. (spune Roger)
-Unde mai e si Aron ala? (intreaba Misty)
-Probabil ca nici nu va aparea. Eu zic sa mergem pana nu incepe festivitatea. (spune Roger)
-Oh! Bine! (agauga fata, iar cei doi incep sa mearga in curte)
-Auzi!? Crezi ca ar trebui sa il asasinez pe director? (intreaba Roger)
-Termina odata! (ofteaza Misty)
In curte s-a aduna multa lume deoarece astazi, in noul an, se va alatura academiei si Spirit Fighter-ul care il detine pe Astral. Spiritul cel mai puternic, care a salvat lumea. Tanarul care il controleaza se numeste Vasto. Pe podiumul din curte se strang Directorul Scolii, Zancrow (care este un corput si un lacom, in permanenta cauta sa faca bani chiar daca trebuie sa isi ucida si mama pentru asta), fratele sau Absalom (care este la fel ca si Zancrow, in plus el mai este si impresarul lui Vasto)
-Ce este cu adunarea asta atat de mare? Anul trecut daca erau 20 de persoane era bine. (spune Roger)
-E din cauza ca Vasto, baiatul care il are pe Astral este aici. (spune Misty)
-Wow! Serios! Si ce face aici? (intreaba Roger, entuziasmat)
-Nu stiat? Va fi elev in anul intai. (spune Misty)
-Perfect! Am sa imi petrec anul doi incercand sa il ucid. Caci daca el moare si intreaga lumea moare. (spune Roger, dar nu termina bine ca este lovit de Misty)
-Dragi elevi, sunt mandru sa fiu martorul vostru l-a deschiderea acestui nou an, care se anunta a fi unul plin de surprize. Printre noi se afla si marele Vasto, cel care il controleaza pe cel mai puternic spirit din lume, Astral. El se va alatura academiei din acest an asa ca am sa il las sa spuna cateva cuvinte. (spune Directorul Zancrow)
-Ce este cu agitatia asta? (spune Aron aparand in spatele lui Mistry si Roger)
-E tipu' acesta nou care cica il controleaza pe Astral. (spune Roger)
-Astral?! O sa fie interesant. (spune Aron, activandu-si ochii lui Crimson Demon si uitandu-se la Vasto)
-Dar am sa ii vin eu de hac, pentru ca voi distruge lumea cu orice pret. (spune Roger, razand malefic)
-Inteleg! E inofensiv baiatul. Nu este in stare sa bata nici o musca. (spune Aron)
-Esti sigur de asta? (intreaba Misty)
-Da, ochii mei nu se inseala niciodata. (spune Aron avand o noua viziune)
In aceasta viziune il vede pe Vasto mort la picioarele unui demon.
-Esti bine? (intreaba Misty)
-Da, dar presimt ca o sa se intample ceva rau. (spune Aron)
Vasto merge catre microfon ca sa vorbeasca, insa se impiedica si cade jos dupa care toti incep sa rada de el. Studentul se ridica si incepe sa vorbeasca.
-Buna! Numele meu este Vasto si ma simt onorat sa fiu elev al acestei academii. Va rog sa nu ma tratati diferit doar pentru ca il am pe Astral. (spune Baiatul)
-Oh, nu! Nicodatai nu am face asa ceva. (spune Zancrow)
Deodata, deasupra lor se face o crapatura in spatiu si apare un demon mare, cam de 2 ori cat cel pe care l-a invins Aron inainte. Acesta apare exact deasupra lui Vasto si distruge scena. Lumea fuge inebunita si se creaza un haos total.
-Nu va faceti griji. Astal ne va proteja! (sptriga Absalom, impresarul lui Vasto)
Auzind acestea, toti se opresc si se uita catre Vasto.
-Te rugam, salveaza-ne! (spune Absalom)
Demonul sta fata in fata cu Vasto care sta inghetat de frica.
-La naiba! Daca nu fac ceva pustiul asta va muri! (spune Aron, scotandu-si sabia si dandu-si jacheta jos)

Va continua in capitolul 2: " Invatacelul!"
Never Give Up!

#2
~Capitolul 2~
~Invatacelul!~

-Salveaza-ne, Astral! (striga Absalom, plin de incredere fata de Vasto)
-Bbbb...iiii...ne! (spune baiatul, ridicandu-se si luand o pozitie de lupta, insa incepe sa tremure)
-Hei, Zane! De ce nu il ucizi tu? Pentru tine un demon ca si acesta ar fi un nimic. (spune Lucy, o fata din academie catre Zane, unul dintre cei mai buni studentii)
-Demonul asta ar fi o nimica toata pentru multi de aici, dar cu totii vor sa il vada pe Astral in actiune. Asta este singurul motiv pentru care demonul este in picioare inca. (spune Zane)
-Dar uita-te la bietul copil cum tremura de frica. (spune Lucy, chicotind)
-Am sa te te..te...termin. (spune Vasto, activand puterea lui Astral)
In jurul mainilor sale se face o aura portocalie, dar demonul nu este impresionat si incearca sa il loveasca pe copil. Chiar cand sa ii dea o directa apare Aron si blocheaza lovitura cu sabia. Vasto se uita speriat si il vede pe Aron in fata lui.
-Tu cine esti? (intreaba Vasto)
-Aron , idiotule! Nu il intrerupe pe marele Vasto. (spune Zancrow, agitat)
-Ce vrea fraierul asta sa demonstreze? (spune Boy, un alt membru al academiei care il priveste pe Aron)
-Aron! (spune Misty)
-Nu pe demon, Aron! Pe tipul cu Astral, pe el trebuie sa il ataci. (striga Roger)
-Oi tu! Crezi ca daca il ai pe cel mai puternic spirit din lume esti invincibil? In academia asta nimanui nu-i pasa de asta. Nu spiritul este important ci persoana care o controleaza. In functie de cat de puternic este acea persoana, atat de puternic este si spiritul. Degeaba are Astral o putere mare daca tu esti un sobolan mucos. (spune Aron, tinand piept Demonului)
-Cata obraznicie! (striga Zancrow)
-Da eu credeam ca......(sune Vasto)
Demonul il ataca cu pumnul pe Aron dar acesta se fereste, dupa care demonul face o raza de energie din gura si o lanseaza catre Aron, nimerindu-l in plin.
-Aron, nu! (striga Misty)
-Asa patesti daca nu ma asculti. (spune Roger)
-Aron a stricat toata distractia. (spune Boy)
-Hmph! (ofteaza Zane)
In urma atacului se creaza o perdea de fum, dar care se risipeste repede.
Dupa ce fumul dispare se observa silueta lui Aron si ochii sai stralucitori ca de demon.
-Cantecul Leului! Taietura Dubla! (spune Aron in timp ce ii taie ambele bratele demonului)
Demonul incepe sa urle de durere, insa nu a scapat inca. Aron se intoarce la el si spune:
-Flacarile Impure! Purgatoriul Durerii!
In jurul mainilor lui Aron apar niste flacari negre cu care il loveste pe demon si acesta cade jos, mort.
-Ce bine ca a supravietuit. (spune Misty, usurata)
-Ce prieten bun este Aron. Acum inteleg eu. L-a lasat in viata pe baiat doar ca sa am eu onoarea de al omori. Cum de m-am indoit vreodata de el? (spune Roger, plangand)
-Nu cred. (spune Misty)
-Sa plecam. Anul asta am sa te distrug, Aron! (spune Boy ,mergand cu un grup de studenti)
-Cine naiba esti tu si de ce l-ai sabotat pe stapanul Vasto? (intreaba Absalom, furios)
-Este unul dintre elevii mei problema. Este cel de care ti-am zis, cel care are un demon pe post de gardian. (spune Zancrow)
-Cum poti sa ai un demon pe post de gardian? Demonii sunt rai si vor sa ne distruga! Poate asta este un plan de-al lor ca se ne atace din interior. Demonule! (spune Absalom, uracios)
-Asculta, tataie! Nu imi pasa daca te legi de mine, insa daca te legi Crimson ai sa platesti cu viata. Ai inteles? (spune Aron, indreptand sabia catre Absalom)
-Acum nu mai este Legion aici ca sa te apere asa ca am sa te exmatriculez. (spune Zacrow)
-Terminati! (striga Vasto)
-Stapane Vasto! (spun Zancrow si Absalom)
-Nu o sa exmatriculati pe nimeni. Baiatul acesta este eroul care m-a salvat. Multumesc mult! (spune Vasto, aplecandu-se in fata lui Aron)
-A! (exclama Aron, plictisit)
-Daca tu asa vrei, asa o facem. Aron poti ramane. (spune Zancrow)
-As dorii sa te rog ceva. (spune Vasto)
-Ce vrei? (intreaba Aron)
-Vreu ca tu sa fi maestrul meu si sa ma inveti cum sa lupt. (spune Vasto)
-Stapane, scoala asta are o multime de profesori priceputi de la care poti invata! Nu vad de ce ai vrea tu sa inveti de la acest nemernic. (spune Absalom)
-Asta este decizia mea. (sune Vasto)
-Nu te obosi. Refuz! (spune Aron)
-De ce? (intreaba Vasto)
-Am lucruri mai bune de facut decat sa antrenez un mucos. (spune Aron, punandu-si sabia inapoi in teaca)
Dupa cateva ore se lasa seara iar toti elevii si profesorii se aduna in camerele lor, inclusiv Aron, care statea si se gandea la Vasto si oferta lui. Deodata, un ciocanit la usa se aude.
-Cine e? (intreaba Aron)
-Sunt eu, Profesorul Lever! (spune Profesorul, de dupa usa)
-Intra! (spune Aron)
-Vad ca stai si te gandesti. Am vazut ce s-a petrecut astazi. (spune Lever)
-Daca esti aici sa ma faci sa accept propunerea tancului mai bine uita. (spune Aron)
-De ce? (intreaba Lever)
-Nu am timp pentru el. Daca vreau sa devin cel mai bun Spirit Fighter nu trebuie sa pierd timpul cu copii neajutorati. (spune Aron)
-Copilul acesta imi aminteste de tine. (spune Lever)
-Tsh! Nu seamana deloc cu mine. (spune Aron)
-Poate ca nu, dar este exact ca si tine la inceput. (spune Profesorul)
-Cum adica? (intreaba Aron)
-Pierdut! Nu are pe cineva care sa il ghideze in viata. Este singur si derutat, exact ca si tine pana l-ai intalnit pe Legion. (spune Profesorul)
-Ar trebui sa te mai gadesti la asta. (spune Lever, parasind camera lui Aron)
Afara, pe terenul de antrenement Vasto statea singur,incercand sa si foloseasca puterile.
-O sa invat sa lupt! (spune micutul, lansand un atac cu pumnul stelar dar atacul rateaza tinta.)
-La naiba! Sunt jalnic! (isi spune baiatul)
-Tine pumnul mai aproape de corp cand lovesti. (se auzi o voce)
-Cine ? (intreaba Vasto, dupa care il vede pe Aronl)
-De ce ai facut fata asta? Credeam ca vrei sa te antrenezi. (spune Aron)
-Deci o sa devii maestrul meu? (intreaba Vasto, entuziasmat)
-Nu! Am sa devin prietenul tau. (spune Aron, zambind)

Va continua in capitolul 3: Incepe Antrenamentul!"
Never Give Up!

#3
~Capitolul 3~
~Incepe Antrenamentul!~
Este o seara normala pentru Spirit Crisis Academy, iar paznicul academiei isi face raidul obisnuit. La un moment dat aude un zgomot in tufisurile din apropiere si se duce sa vada ce se petrece.
-Cine este acolo? Arata-te! (spune paznicul, scotand un pistol)
-Din spate apare o fantoma-demon care intra in el si il poseda.
-Muhahahah! (urla paznicul, posedat)

Lasand la o parte cele petrecute in noaptea de dinainte, ne ducem pe terenul de antrenament, unde Aron si Vasto isi incep antrenamentul.
-Deci ce miscare super distrugatoare ai sa ma inveti astazi? (intreaba Vasto, stand intr-o pozitie de meditat)
-Nici una. Azi o sa inveti cum sa iti folosesti spiritul cat mai bine. (spune Aron)
-Cum adica? Stiu deja sa ma contopesc cu Astral. (spune Vasto)
-Ba nu stii nimic. Ce stii tu despre Astral? (intreaba Aron)
-Stiu ca este cel mai puternic spirit din lume. (raspunde copilul)
-Poate ca este, insa tu nu stii nimci despre el. Pentru a-l folosi la puterea lui maxima trebuie sa stabilesti o legatura emotionala cu el, nu doar una spirituala. Vezi tu, exista doua tipuri de puteri ale unui spirit. (spune Aron)
-Cum adica? (intreaba Vasto)
-Prima putere se numeste "ijuu" si este puterea de baza a spiritului. Orice persoana care se contopeste cu un spirit poate folosi acea putere. In cazul lui Crimson Demon sunt flacarile negre, iar in cazul lui Astral sunt atacurile stelare. Dar mai exista inca o putere a spiritelor, mult mai mare. Asta o poti obtine doar dupa ce stabilesti o legatura emotionala foarte puternica cu el, chiar sa ajungeti sa depindeti unul de altul. Puterea aceasta se numeste "nijuu". Nijuu se poate obtine doar de catre cei mai buni. (acum isi activeaza ochii lui Crimson Demon). Eu sunt printre putinii din academie care pot folosi aceasta putere. Ochii lui Crimson Demon imi arata adevaratele sentimelte ale unei persoane. Nimeni nu poate ascunde nimic de mine, pot sa imi dau seama ceea ce planuieste fiecare om, ce sentimente, dorinte are si cat de puternic este. (explica Aron)
-Wow! Incredibil! Dar oare care este nijuu-ul meu? (intreaba Vasto)
-Nici asta nu stii? Nijuu-ul lui Astral este puterea de a controla spatiul si timpul. Este puterea care a salvat omenirea acum 10.000 de ani. Pana nu inveti Nijuu-ul, Astral nu e mai puternic decat un spirit normal. (spune Aron)
-Si azi ai sa ma inveti Nijuu-ul? (intreaba Vasto)
-Nu fi prost! Mai este cale lunga pana acolo. Pentru inceput trebuie sa iti intarim ijuu-ul. Pana nu o sa inveti sa il folosesti la maxim, nici gand sa inveti nijuu. (spune Aron)
-Si cum facem asta? (intreaba Vasto)
-Prin lupta, normal. (spune Aron)
Din departare, Absalom si Zancrow ii priveau pe cei doi cum se antrenau.
-Uita-te la ei cum stau acolo si se antreneaza. (spune Absalom, ofticat)
-Daca micuta noastra sursa de bani nu s-ar fi suparat l-as fi dat afara pe nenorocitul ala de Aron. (spune Zancrow)
-Poate e bine ca il antreneaza. In felul acesta va devenii mai puternic si ne va aduce mai mult profit. (spune Absalom)
-Sunt multi oameni mai puternici ca si Aron aici. Ma intreb de ce la ales pe el? Inca de anul trecut il urasc pe baiatul asta. (spune Zancrow)
Vasto se uneste cu Astral si intra in modul ijuu. In jurul mainilor lui se face o aura portocalie, dupa care pleaca sa il atace pe Aron. Cand ajunge aproape de Aron , acesta sare in aer si isi scoate sabia.
-Laido Slash! (spune Aron iar din sabia lui iese o lama de energie care se indreapta catre Vasto, dar il rateaza)
-Ai ratat! (se mira baiatul)
-Am ratat intentionat doar ca sa iti arat arma mea. (spune Aron)
-Arma ta? (intreaba copilul)
-Se numeste Laido si este unde din cele sapte arme apocaliptice. (spune Aron)
-Am auzit de ele. Acestea sunt sapte arme antice ramase de pe vremea razboiului dintre Demoni si Spirite. Se spune ca au o putere uimitoare. (spune Vasto)
-Exact. La terorie ai un cinci, dar sa vedem ce faci la practica. (spune Aron)
-N-am sa pierd. (spune Vasto, care deodata incepe sa zboare)
-Ce? Poti zbura! (se mira Aron)
Vasto merge catre Aron si isi intinde mainile in fata, dupa care face Space Bound, un atac care lanseaza o raza mare de lumina din mainile lui.
-Armura Flacarilor Negre! (spune Aron, iar niste flacari negre apar in jurul sau si il apara)
Dupa acest atac, Aron fuge catre Vasto, care nu mai stie ce sa faca si il loveste cu un pumnul. In jurul pumnilor sai fiind flacari negre. Vasto cade jos.
-Putem face o pauza? (intreaba baitul)
-Inca nu este timp de pauza. (spune Aron)
In tufisele din spate, Misty si Roger pandeau antrenamentul.
-Ce intens e! (spune Misty)
-Stiu de ce face asta Aron. (spune Roger)
-Ce sa faca? (intreaba Misty)
-De ce il ajuta pe pusti. Vrea ca Vasto sa capete incredere in el ca sa il putem ucide mai usor. Este o tactica foarte vicleana din partea lui. (spune Roger)
-Nu vrei sa intelegi odata ca Aron nu vrea sa distruga lumea cu tine? (intrba Misty)
-Asta crezi tu. (spune Roger)
-Pe cine pacalim? Nu sunt bun de nimic! (spune Vasto, trist)
-Daca chiar crezi asta insemna ca asa e. (spune Aron)
-Nu o sa fiu niciodata in stare sa te bat sau sa il controlez pe Astral. (spune Vasto, incepand sa fuga)
-Unde mergi? (intreaba Aron)
-Undeva unde sa fiu singur. (spune Vasto)
Aron isi pune sabia inapoi in teaca si isi ia jacheta. Misty cu Roger apar.
-Sa il faci sa se simta ca un gunoi. Buna tactica! (spune Roger)
-De ce l-ai lasat sa plece? (intreaba Misty)
-E confuz inca si nu isi da seama de puterea lui. Trebuie sa stea un moment singur. Sunt sigur ca o sa isi revina. (spune Aron)
Deodata, se aude un racnet puternic din directia in care s-a dus Vasto.
-Ce se petrece? (intreaba Misty)
Vasto a ajuns pe malul lacului unde s-a pus jos si a inceput sa arunce cu pietrel.
-Nu sunt destul de bun pentru a-l avea pe Astral. Mai bine l-ar fi avut altcineva. (spune Vasto, trist)
Din spate se aude din nou racnetul demonului, i-ar copilul se intoarce speriat si vede un demon ca si cel de ieri.
-Oh nu! Ce ma fac? Nu pot bate un demon ca si asta! (spune Vasto, speriat)
Demonul se indreapta catre el si il prinde pe Vasto in mana, dupa care se pregateste sa il termine cu palma.
-Sunt mort! (spune Micutul)
Demonul ataca, dar chiar inainte sa lovesca Vasto incepe sa straluceasca si demonul il arunca jos, fiind ars la mana. Astral apare in fata lui Vasto.
-Astral! Tu mai protejat!?
Astral da din cap si arata ca vrea sa lupte.
-Vrei sa lupti? Dar eu nu stiu cum sa iti folosesc puterea. Nu sunt destul de bun. (spune Vasto)
Astal vine langa baiat si ii pune mana pe cap.
"Vasto, tu ai fost ales de catre stele sa imi controlezi puterea. Nu este nimeni mai potrivit in lume decat tine. Doar ai incredere in tine si in puterea mea si vom invinge" (se auzi o voce dupa care Astal dispare)
-Astral! Ai dreptate. Am fost un fricos atata timp, dar acum am sa termin cu asta. Am sa inving domul asta. (spune Vasto, intrand in ijuu)
Demonul face o raza de energie din gura si il ataca pe Vasto dar acesta zboara si se ferereste.
-Ce ar fi sa gusti roca adevrata din spatiu? Meteorit Shower! (spune Vasto, intinzand mainile in aer)
Din cer incep sa cada niste meteoriti, mici de dimensiune, care se abat asupra demonului si il distrug.In urma lui ramane doar pe paznicul care era lesinat.
-Am reusit, Astral! (spune Vasto, fericit)
Dupa ce totul se termina ajunge Aron si vede dezastrul lasat in urma.
-Ce s-a intamplat? (intreaba Aron)
-Aron, sunt gata sa reincep antrenamentul! (spune Vasto)

Va continua in capitolul 4:"Introducerea!"
Never Give Up!

#4
Am o intrebare: Cum faci sa iasa asa de bine? Adica, intri profund in actiune si nu te poti dezlipi de monitor pana nu citesti tot. Este absolut interesant. Parca m-as uita la desenele cu Shaman King ....:))... foarte tare.
Bine, poate mai este suparator faptul ca in paranteze se foloseste mult cuvantul ''spune'' , insa este de inteles pentru ca dialogul este chiar consistent si ma distrez in acelasi timp:D
Soo, acum revenind chiar la ce ai scris. Capitolul 3, poi, Vasto chiar asa de rapid stia ce puteri are Astral? Nu stiu ce sa zic, mi s-a parut cam grabit. Ma bucur ca Aron l-a salvat la ceremonie.....a fost dragut.
Roger ma amuza la maxim, pe cat de obsedat este de dristugerea lumii pe atat de naiv si....si... aiurit (nu mai gaseam cuvantul), iar cu Misty fac o pereche criminala. Felicitari pentru acesste personaje amuzante.
Poi ce ar mai fi de adaugat?!...Aaa..da... spor la scris >:D<

P.S. Poate ma anunti de next :D
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#5
@ohaio-angel
Multumesc mult de comentariu si ma bucur mult ca iti place povestea. Ca sa iti raspund la intrebare: nici eu nu stiu, instinct poate :-?? Cat despre faza cu folosirea excesiva a cuvantului "spune", acesta este un scenariu deci in mod normal trebuia sa apara numele personajului in fata replicii scris cu majuscule, dar mi se pare ca arata prea urat sa pun numele tuturor in fata asa ca de dragul esteticii am preferat sa folosesc aceasta varianta cu paranteze la final. Nu stiu, mie mi se pare mai curat in felul acesta. Multumesc inca odata si sper din suflet sa nu te dezamagesc in capitolele ce urmeaza sa vina.


~Capitolul 4~
~Introducerea!~

Pe terenul de antrenament Aron si Vasto se lupta de zor, ambii fiind in ijuu. Vasto, din aer comanda meteoritilor sa cada asupra lui Aron care se fereste de ei.
-Vad ca ai facut progrese, tancule! (spune Aronm, fugind catre Vasto cu sabia in mana)
-Abia ma incalzesc. (sune Vasto, lansand mai mult meteoriti)
Aron ajunge langa copil si se invarteste de 2 ori in aer dupa care il loveste cu teaca sabiei. Vasto blocheaza atacul cu mana dar o tornada se produce si il arunca jos pe invatacel.
-Hell Tempest! (spune Aron)
Vasto cade jos si isi pierde ijuu-ul. Dupa asta se ridica si se sterge de praf, dupa care ii spune dezamagit lui Aron:
-Aw! Chiar credeam ca te pot bate!
-Doar pentru ca ai invins un demon nu inseamna ca inca esti puternic. Mai ai multe de invatat. (spune Aron)
-Hei! Nu vrei sa imi arati imprejurimile scolii? (intreaba Vasto)
-Ce?! (spune Aron)
-De cand sunt aici nu am mai cunoscut pe nimeni inafara de tine. Plus ca inafara salilor de clasa nu mai stiu nici un loc. Ar fi frumos daca mi-ai arata mai multe. (spune Vasto)
-Asta nu e treaba mea. Eu doar te invat sa lupti. Dar ce ti-a venit cu asta? (intreaba Aron)
-Nu stiu. As vrea sa vad si eu mai multe locuri de pe aici. (spune Vasto)
-Se pare ca nu am ce face cu tine! Stiu exact cine te-ar putea ajuta. (spune Aron, ironic)

Aron il duce pe Vasto sa ii intalneasca pe Roger si Misty.
-Piciule, ei sunt Misty si Roger! Misty, Roger, el este piciul! (spune Aron)
-Wow! Nu imi vine sa cred ca stau chiar fata in fata cu Astral....adica Vasto, cel care il are pe Astral. (spune Misty, prinzandu-l de mana pe Vasto)
-Nu este chiar asa mare lucru. (spune Vasto)
-Lasa-l in pace Misty! Copile, mai bine ai venii cu mine. Am auzit ca prin perioada asta a anului umbla Ursii Siberieni prin padurile din apropiere. Ei sunt foarte mari si foarte periculosi. Ce ai zice daca am merge sa ii vanam? Cu sigurata vei muri... adica izbavi dupa asta. (spune Roger, luandu-l pe Vasto cu el)
-Hei! Adu-l inapoi! (striga Mistry)
Aron, nervos, il pocneste pe Roger.
-Si asta este prima parte a spitalului de nebuni. Acum urmeaza si restul. (spune Aron, luandu-l pe Vasto si ducandu-l in curte)
-Hei, asteptati-ne! (striga Misty, urmarindu-i)

Cei patru ajung in curte, unde era plin de elevi.
-Wow! Vad ca este foarte multa lume in curte, chiar daca nu sunt ore. (spune Vasto)
-De obicei aici se aduna toti ratatii care nu au ce face . (spune Aron, pe un ton arogant)
-Nu-l asculta! Majoritatea vin aici ca sa se relaxeze si pentru ca e un bun prilej de socializare. (spune Misty)
-Hei, Vasto! Nu vrei sa iti arat sala armelor? (intreaba Roger)
-Nu mersi! (spune Vasto)
-Mai, mai! Daca nu e chiar bufonul de Aron! (spune Boy, care apare insotit de gasca lui)
-Ca tot vorbeam de fraieri. (spune Aron)
-Ce face un creier subevoluat ca si tine aici? De obicei tu iti pierzi vremea prin padure, ca maimutele. (spune Boy)
-Esti sigur ca mai vrei sa ai capul pe umeri? (spune Aron, scotand putin sabia din teaca)
-Calmati-va baieti! (spune Misty)
-S-a trezit si obsedata asta! (spune Boy)
-Pe cine faci tu obsedata, razgaiat mic si incompetent? Da-mi drumul sa ii trag o mama de bataie! (spune Misty, furioasa, in timp ce este tinuta de Roger ca sa nu il atace pe Boy)
-Oricum, Aron, anul acesta o sa fie diferit. Am sa te infrang si umilesc atat de tare incat o sa iti bagi capul intr-o gaura de strut pentru tot restul vietii tale. (spune Boy)
-Daca ai gandii macar pe jumatate atat de mult pe cat vorbesti poate ai avea o sansa. Dar asa, mai mari sanse are Roger sa distruga lumea. (spune Aron)
-Hey! (spune Roger)
-O sa mai vedem noi. La revedere, gorilelor! (spune Boy, plecand cu gasca lui)
-Hahahaha! (rade gasca lui Boy)
-Cine a fost asta? (intreaba Vasto)
-Un idiot. Numele lui este Boy iar el si Aron se cearta de cand s-au cunoscut. (spune Misty)
-Din moment ce este rivalul lui Aron inseamna ca este si destul de puternic. (spune Vasto)
-Rival?! Nu am face sa rad! Razgaiatul asta nu se ridica nici la jumatate din nivelul meu. (spune Aron)
-Nu uita ca anul trecut a-ti avut un meci foarte strans. (spune Roger)
-Asta a fost anul trecut. Acum sunt mult mai puternic. (spune Aron)
De sus, cade un bolovan destul de mare exact deasupra lui Aron, insa acesta il taie in doua cu sabia.
-De unde a venit asta? (spune Misty, speriata)
-Scuze, Aron! Ma antrenam si am exagerat putin. (spune Gillian, un alt elev din academie)
-Data viitoare sa fi mai atent! (sune Aron)
-Oh nu! (spune Misty)
Gillian se uita mai bine si o vede pe Misty, dupa care se pune in genunchi langa ea si scoate o verigheta.
-O, preafurmoasa Mistry! Vrei sa fii sotia mea? (intreaba Gillian)
-Nu! Ti-am mai spus sa ma lasi in pace, obsedatule! (spune Misty)
-Dar vai! De ce ma refuzi? Ti-a furat altcineva inima deja? (intreaba Gillian)
-Nu! (spune Misty, rosiind toata si uitandu-se la Aron)
Acum Gillian il vede pe Vasto.
-Hei, tu esti tipu' cu Astral! Eu sunt Gillian, incantat. (spune Gillian, dand mana cu Vasto)
-Ma bucur sa te cunosc. Eu sunt Vasto! (spune baiatul)
-Te-am vazut la festivitate. Ti-ai cam pierdut credibilitatea atunci. Dar oricum, toti avem zile proatse. (spune Gillian)
-Mersi, cred! (spune Vasto)
-Hei, Gillian! Drew nu este cu tine? (intreaba Roger)
-Ba da. Uite-l! (spune Gillian, aratand catre Drew, un alt elev care se apropie de ei)
-Vai, Aron, imi pare rau pentru bolovan! Spune-mi cum ma pot revansa. Am sa fac tot ce imi sta in putinta. (spune Drew)
-Nu e cazul. (spune Aron)
-Scuzati-l pe Drew, el este un pic cam prea saritor. (spune Gillian)
-Gillian! Ai o zgaritura! (spune Drew, uitandu-se la o zgarietura mica pe care Gillian o are pe brat)
-Asta este o nimica toata! (spune Gillian)
-Nu fi prost, s-ar putea infecta! Trebuie tratata. (spune Drew, rupandu-si o bucata din bluza sa ii lege mica zgarietura lui Gillian)
-Ce adunatura frumoasa de natarai! (spune Lucy, o fata din academie, stand intinsa pe fantana o arteziana)
-E Lucy! (spune Roger)
-Lucy, nu vrei sa fi sotia mea? Am sa te fac cea mai fericita femeie din lume! (spune Gillian, facand acelasi lucru pe care la facut si cu Misty)
-Vai! Ma simt flatata dragule, dar nu imi plac ratatii buni de nimic! (spune Lucy, iar Gillian impietreste)
-Te-a trimis Zane sa faci pe micuta spioana? (intreaba Aron)
-Hai sictir! Am venit ca sa ma asigur ca nu poluati zona cu slabiciunea voastra. (spune Lucy)
-Vrei un meci? (intreaba Aron)
-De parca unul dintre voi m-ar putea bate! Uita-te la picul asta jalnic! (spune Lucy)
-Eu? (intreaba Vasto)
-Da, tu! Cel care il are pe marele Astral, dar nu ai fost capabil sa invigi nici macar un amarat de demon. Cred ca toate povestile despre "marele spirit" au fost false. (spune Lucy)
-Hei! Este in regula daca te legi de mine insa sa nu te legi de Astral! (spune Vasto)
-Oh, nu imi spune ca te-ai suparat! Demonstreaza-mi ca ma insel si invinge-ma! (spune Lucy)
-Ai sa vezi tu! (spune Vasto)
Vasto se enerveaza si intra in ijuu, dupa care o ataca pe Misty cu un "Star Punch".
-Vasto, nu! (striga Aron)
Vasto incearca sa o lovesca pe Lucy dar aceasta dispare, lasand o rafala de vant in urma ei.
-Unde a disparut? (intreaba Vasto)
Lucy apare in spatele lui si ii pune mana pe piept spunand:
-Presure!
Vasto este aruncat cativa metri, iar Lucy se inalta in aer, fiind inconjurata de vant si pregatind un atac.
-Vasto! (striga Misty)
-Sa il ajutam! (spune Drew)
-Perfect! (adauga si Roger)
-De ce nu ma vrea? (spune Gillian, care era inca intepenit)
-Stop! (se auzi o voce)
-Zane! (spue Lucy)
-E Zane! (spune Misty)
-Cine? (intreaba Vasto)
-Unul dintre cei mai buni elevi ai academiei, Zane Sapatinas! (spune Misty)
-Lucy, termina imideat! (spune Zane)
-Dar Zane, ma distrez si eu putin! (spune Lucy)
-Daca l-ai fi atacat pe baiat ai fi fost grav ranita. (spune Zane, uitandu-se la Aron care avea ochii lui Crimos Demon activti, sabia scoasa si era gata sa o atace pe Lucy in orice moment)
-Tu! (spune Lucy)
-Imi pare rau pentru purtarea ei. Va rog sa imi acceptati scuzele. Haide Lucy! (spune Zane)
-Ma rog! Ai scapat de data asta, piticule! (spune Lucy, plecand)
Aron incepe sa fuga catre Zane cu sabia pregatita de atac dar acesta se intoarce brusc.
-Nu acum! O sa vina si ziua aceea. (spune Zane, iar Aron se opreste)

Va continua in capitolul 5:"Ochii Dragostei!"
Never Give Up!

#6
Oi..nu ai intarziat cu capitolul nou. Eu abi am terminat de citit si boom unul nou. Genial! Nici eu nu sunt asa de rapida. Ti-am zis ca-mi place ceea ce ai scris pana acum deci nu am sa mai repet de prea multe ori. Am sa fac doar observati in legatura cu actiunea si personajele (nu stiu cat de bine ma pricep la gramatica:))...dar voi incerca ;)) )
Cat am citit pana acum... ai cam grabit, hmm, nu, in timpul conversatiilor dintre Aron si Boy, a cam scartait. Nu trebuie chiar totul dezvaluit din prima, lasa putin mister, iar cu ''-Hahahaha! (rade gasca lui Boy)'' a fost exagerat. Mi s-o parut un grup de idioti cu ''L'' in frunte.

Greseli ca se le poti corecta mai repede:

verigheta - veregheta (asa stiu ca este corect, daca gresesc sa ma corecteze cineva)
''-O, prea (spatiu) furmoasa Mistry! Vrei sa fii sotia mea? (intreaba Gillian)''
''-Te-am vazut la festivitate. Ti-ai cam pierdut credibilitatea atunci. Dar oricum, toti avem zile proatse. (spune Gillian)'' - proaste
-Ce adunatura frumoasa de natarai! (spune Lucy, o fata din academie, stand intinsa pe fantana o (poate fara o) arteziana)
-Hai sictir! Am venit ca sa ma asigur ca nu poluati zona cu slabiciunea voastra. (spune Lucy) - sitir (cred ca era)
invigi - invingi
...S. A. (care or mai fi ..ca mie prea lene sa le corectez..sorry)
Acum partea mea favorita. Personajele.... :
Incep cu Gillian care este un obsedat de femei..nu, obsedat sa-si puna catuse de pe acum :))..Ma amuza personalitatea lui, chiar ca este comedie pura si cu Drew cel ce se ingrijoreaza de tot..frumoasa pereche.
Lucy mi se pare o infumurata, dar asta-i viata, nu toti sunt draguti.
Zane...mi se pare misterios...(hmm interesant)
Si acum astept capitolul urmator ca deja imi suna interesant :>
Succes la tastat >:D<
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#7
Never Give Up!

#8
Soo, din nou ceva nou :)) . Dar nu te ''grabesti'' sa aduci next-ul, il intreci si pe Rock Lee (daca asa s-o scrie numele lui). Acum daca ai inspiratie si timp sa scri, felicitati.
Bon, sa incepem la fantezia lui Misty pentru Aron (m-o amuzat cand Gillian se afla in camera ei si era asa incantat...), mi s-a parut depalsata si comica, dintr-o data indragostita. Mai apoi ii se pare absurda chestia sa se indragosteasca de un adormit :)). Diabolica mai este, dar nu putea pur si simplu sa-i ceara asta? (nota: nu am citi tot si acum ma strecor printre propozitii :D)
Am termina tde citit si a fost comara rau faza cu Aron, nu a inteles despre ce era vorba si apoi ea cerandu-i sa iasa. Sincer , nu stiu de ce, dar ma asteptam la asta. Oricum dialogul nu este sec si te duce cu imaginatia (puna unde esti capabil sa ajungi) departe.
Un capitol dragut. Te astept si cu next-ul >:D<
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#9
~Capitolul 6~
~Conspiratia~

O noua zi, o noua aventura asteapta dupa colt! Aron si Vasto se lupta din nou iar ambii sunt destul de obositi si au putina energie ramasa.
-E timpul sa iti arat cat de mult am evouat in ultimele saptamani. (spune Vasto fiind foarte obosit)
-Nu ma face sa rad. (spune Aron atacand din fata)
Vasto isi impreuneaza mainile dupa care in mana lui se formeaza o gaura neagra mica, care tot creste
-Black Hole! (spune Vasto)
-Ce naiba! (se mira Aron)
Gaura se mareste tot mai mult pana cand ajunge cat corpul baiatului si incepe sa absoarba in ea tot ce prinde, de la pietre la copaci. Aron este tras de forta gaurii catre ea.
-Asta nu e de bine. (spune Aron)
Baiatul este aporape sa fie absorbit in gaura dar Vasto opreste atacul si ii da un Star Punch lui Aron care il arunca pe jos.
-Vad ca ai mai invatat un truc. Dar asta nu ma opreste pe mine (spune Aron ridicandu-se si scuipand sange)
Aron intra in Nijuu iar o aura de foc mare il inconjoara, dar nu apuca sa stea mult ca Vasto lesina. Aron se duce si il prinde
-Cred ca m-am fortat prea mult. (spune Vasto)
-Mai ai un drum lung. Dar faci progrese, nu te mai forta. Du-te si odihneste-te! (spune Aron)

La coltul unei cladiri, Zancrow si Absalom pandeau.
-Incredibil! Ai vazut asta? (intreaba Absalom)
-Nu imi vine sa cred cat a evoluat. Pana la urma antrenamentul cu puslamaua aia de Aron a fost un lucru bun. (spune Zancrow)
-Da, dar la cat de puternic este acum nu mai avem nevoie de Aron. Este timpul sa il luam pe baiat sub aripa noastra. (spune Absalom)
-Dar cum? Nu va renunta la el asa usor. (spune Zancrow)
-Stiu, lasa-ma sa ma gadesc. Daca l-am putea face cumva pe Vasto sa isi piarda incredearea in Aron. (spune Absalom)
-Sau mai bine sa il facem sa il creada slab. (spune Zancrow)
-Cum adica? (intreaba Absalom)
-Ceea ce are nevoie acum Vasto este cinema care sa il indrume. Ca sa evolueze are nevoe de cineva mai bun. Daca am putea sa il facem pe Vasto sa creada ca Aron e un pricajit si ca nu mai are ce invata de la el il va parasi cat ai zice peste. (spune Zancrow)
-Bune idee! Dar cum il vom face pe Aron sa para un slabanog? (intreaba Absalom)
-Lasa-ma....ma gandesc....Zane, asta e! (spune Zancrow)
-Zane?! (se mira Abasalom)
-Este unul dintre cei mai buni studenti. Anul trecut la batut pe Aron de i-au sarit capacele. Daca am organiza o lupta intre cei doi cu Vasto de fata, iar Aron va pierde, Vasto va vedea cat de slab este. (spune Zancrow)
-Si ce? Daca vede ca Aron pierde in fata tipului asta va merge la el si noi tot nu v-om avea contol asupra lui. (spune Absalom)
-Asta nu conteaza, pentru ca Zane va face exact cum ii vom spune noi, deci este exact ca si cum ar veni la noi. (spune Zancrow)
-Brilianta idee! Bine ca mi-a venit in cap. (spune Absalom)
-Cum? (spune Zancrow nervos)
-Nu mai pierde timpul si pregateste meciul. Astazi va a vea loc un meci mare, Zane vs. Aron! (striga Absalom razand malefic)

Dupa ceva timp, toti elevii se aduna in curtea academiei, formand un cerc. In mijloc erau Absalom cu Zancrow si Zane.
-Ce ia apucat? De ce au organizat un asemenea meci? (intreaba Vasto)
-Probabil este o schema a celor doi ca sa il compromita pe Aron. (spune Misty)
-Da, Zancrow are boala pe el inca de anul trecut. Frate, tipul asta e mai rau ca si mine! (spune Roger)
-Acest Zane, e puternic? (intreaba Vasto)
-Este printre cei mai buni din academie. (spune Misty)
-Se pare ca lasul ala de Aron nu mai apare. (spune Zancrow)
-Asta te face pe tine castigator, Zane. (spune Absalom)
-Ma rog! (spune Zane stand intr-o pozitie serioasa)
-Ce este cu agitatia asta? (se aude o voce iar toti se intorc si il vad pe Aron)
-A venit! (spune Misty)
-Nici nu ma asteptam sa nu o faca. (spune Roger)
-Mai, mai, uite cine a venit. Cum de ai decis sa apari si tu? (intreaba Absalom)
-Hmph! Doar nu credeai ca am sa ratez ocazia asta. Se pare ca timpul a venit mai repede decat credeai, Zane! (spune Aron)
-Asta nu e timpul potrivit, dar nu avem incotro. (spune Zane)
-Atunci sa inceapa meciul! (spune Zancrow)

Toti se retrag lasandu-i doar pe Zane si Aron in centru.
-Haide Aron! (striga Roger)
-Poti castiga! (spune si Misty)
-Du-te Zane! (sptriga Absalom)
Aron isi activeaza ochii lui Crimson si spune:
-Plansul Demonilor! 1000 de taieturi!
Atacul porneste catre Zane si il loveste din plin iar o perdea de fum se face in jurul sau.
-La nimerit din plin! (spune Vasto)
-Poate chiar va castiga. (spune Roger)
-Nu fi-ti mai idioti decat sunteti. Credeti ca atat il poate bate pe Zane? (spune Lucy aparand langa ei)
-Lucy! (spune Roger)
-Ce vrei, urat-o?! (intreaba Misty)
-Nu indraznii sa ma faci tu pe mine urata, obsedat-o! Acum lasa-ma sa ma uit cum Zane sterge pe jos cu Aron!
Fumul se risipeste iar in centru sta Zane, inconjurat de flacari normale, fara nici o zgarietura.
-Spitirul Focului, Purehito! Nu ai sanse impotriva mea. (spune Zane)
-Cata putere! (se mira Vasto)
-Nu-i asa!? Nu ar fi un antrenor mai bun pentru dumneavoastra de cat Aron? (intreaba Absalom)
-Nu conteaza asta. Dar cum poate folosi si el focul ca si Aron. Exista mai multe spirite de foc? (intreaba Vasto)
-Crimson Demon nu e spirit, este demon. El reprezinta focul iadului, focul negru, in schimb Purehito este focul de pe pamant, focul pur. (spune Misty)
-Asta este lupta pe care o vroiam. (spune Aron fugind catre Zane)
In jurul mainilor lui Zane apar niste flacari iar el incepe sa lovesca cu pumnii in fata. Din pumnii lui ies niste pumni de foc care se duc catre Aron. Aron se tot fereste pana ajunge langa Zane
-Te-am prins! Taietura Dubla! (spune Aron incercand sa il taie pe Zane)
-Patetic! (spune Zane sarind in aer si ferindu-se usor de lovitura)
Zane intinde mainile in fata si din ele incepe sa iasa un foc puternic, ca dintr-un tun, care aproape il nimereste pe Aron dar acesta se fesrete in ultima clipa insa este putin ars pe brat. Aron isi aduna aura in jurul lui si spune:
-Focul Negru! Stransoare!In jurul lui Zane apar niste flacari negre care care se invartesc pe langa el si il cuprind, arzandu-l.
-Ce meci intes! (spune Vasto)
-Inca se incalzesc. Adevarata lupta nici nu a inceput! (spune Misty)
-Copii astia sunt niste mostrii! (spune Absalom speriat)
Flacarile dispar deodata si Zane ramane pe loc inconurat de flacari normale.
-Armura Flacarilor! Flacarile tale "patate" nu pot trece de focul meu pur. Acum e timpul sa atac! (spune Zane)
Flacarile se intetesc in jurul lui Zane iar un Dragon urias de foc se formeaza si se duce catre Aron.
-Fire Slamander! (spune Zane)
-La naiba! (spune Aron incercand sa fuga din calea dragonului de foc)
Dragonul il ajunge si il arde puternic dupa care il baga intr-un zid.
-Cata putere! (se mira Absalom)
-Se pare ca am avut dreptate. Zane e mult mai bun ca si Aron. (spune Zancrow)
-Aron, nu! (spune Vasto)
Aron se ridica cu greu dintre daramaturi, plin de zgarieturi si isi activeaza nijuu-ul!
-Sa inceapa petrecerea! (spune acesta)

Va continua in capiutolul 7:"Probleme!"
Never Give Up!

#10
~Capitolul 7~
~Probleme!~

Aron isi activeaza ochii lui Crimson Demon si intra in nijuu cu toata puterea. Aura lui neagra, ce il inconjoara devine mult mai mare si Crimson Demon apare in spatele sau.
-A intrat in Nijuu! (spune Misty mirata)
-Pai pana acum nu era in Nijuu? (intreaba Vasto)
-Nu. Pana acum a luptat in ijuu. Cand ochii ii stralucesc atunci inseamna ca este in ijuu dar cand albul din jurul lor devine negru intra in Nijuu, iar puterea ii creste considerabil. (spune Misty)
-Incredibil! (spune Vasto)
-Deci asta este puterea legendara de care sunt capabili doar cativa, Nijuu! (spune Absalom)
Aron merge si se uita cu ochii demonului la Zane.
-Hmph! Esti o persoana foarte greu de citit, Zane. Chiar si cu acesti ochi nu prea pot sa iti vad sentimentele, asta deoarece nu prea ai. Dar pot sa vad ca nu iei lupta asta in serios. Pana acum te-ai jucat cu mine, nici macar sabia nu ti-ai folosit-o. Dar am sa schimb eu asta, am sa iti arat ca daca ma subestimezi ai sa te arzi. (spune Aron, incepand sa mearga catre Zane)
-Ma rog! Nu imi pasa daca esi in ijuu sau nijuu, pentru mine este tot una. (spune Zane)
Zane intinde mainile in fata, iar din mainile sale ies niste bile mici care se misca incet catre Aron. Cand ajung in zona lui Aron , acestea explodeaza toate in acelais timp cauzand o explozie uriasa.
-Asta e! (spune Zancrow)
-Oh nu! (spune Vasto)
Din fum, Aron sare fiind inconjurat de o aura puternica si isi intinde sabia, pregatind un atac.
-Taietura Lunii! (din sabia lui Aron iese un manunchi de foc negru care se duce catre Zane)
[Nota: Acesta este un atac gen Getsuga Tensho a lui Ichigo din Bleach]
Zane isi scoate repede sabia si bareaza taietura, care il duce cativa metri pana sa dispara. Aron nu renunta si fuge catre Zane, dupa care incearca sa ii taie capul dar acesta se ferste repede si se alege doar cu o zgarietura.
-Se pare ca te-am subestimat. Ai mai invatat un truc sau doua de anul trecut, dar sa nu crezi ca poti castiga. (spune Zane)
-Haide Zane, vad ce este in sufletul tau. Esti mai surprins decat pari. Pentru o secunda ai crezut ca mori acolo. (spune Aron cu un zambet arogat)
Zane se duce cu sabia catre Aron si Aron face la fel iar cei doi incep o batalie a sabilor. Se tot lovesc si isis bareaza loviturile, luptand de la egal la egal . La un moment dat Zane pune mana pe piciorul lui Aron si spune:
-Pressure!
In jurul maini lui Zane se face un fel de camp de forta care il arunca pe Aron cativa metri dar acesta face o tumba in aer si isi revine pe picioare.
-Nu ma vei invinge nici daca folosesti kisai. (spune Aron atacandu-l pe Zane)
Cei doi incep o noua lupta cu sabiile dar de data asta se propulseaza in aer cu ajurotul flacarilor. La un moment dat, Zane il loveste pe Aron cu piciorul in gura, piciorul fiind inconjurat de aura lui alba dupa care in timp ce este in aer, ii mai da si un pumn. Dupa lovitura Aron este aruncat jos.
-Ce este asta? Nu foloseste puterea focului in loviturile lui dar totusi sunt prea puternice ca sa fie niste lovituri normale. (intreaba Vasto)
-Asta este pentru ca foloseste Kisai. (spune Roger)
-Kisai?(intreaba Vasto)
-Este un stil de lupta care foloseste puterea spiritului uman. (spune Misty)
-Vrei sa zici ca spiritul uman are putere? (intreaba iar micutul)
-Da, fiecare spirtit are puterea acesta dar unii o pot controla, altii nu. Trebuie mult antrenament. Cand te lupti de obicei folosesti puterea spiritului care te protejeaza dar cei care folosesc Kisai isi folosesc propriul spirit in lupta. (spune Misty)
-Kisai face un fel de camp un jurul corpului tau care care iti mareste cu mult puterea si viteza. Un pumn dat cu ajutorul kisai-ului echivaleaza cu puterea a zece oameni. (spune Boy, aparand langa ei)
-Tu ce faci aici? (intreaba Misty)
-Te rog, de parca as rata asta! De cand astept ocazia sa il vad pe Aron facut bucatele. (spune Boy)
-Neneoro..... (spune Roger vrand sa il lovesca pe Boy dar este oprit de Misty)
-Daca stau bine sa ma gandesc, cand m-am batut cu Lucy a folosit o tehnica asemanatoare. (flashback la lupta)
-Foarte probabil, Lucy si Zane sunt experti in kisai. (spune Roger)
Aron se ridica cu greu de la pamant, fiind plin de rani si sangerand.
-Inteleg! Trebuie sa devin mai puternic. Acum vad, dar asta nu ma va opri. Chiar daca stiu care este rezultatul meciului eu tot am sa incerc sa castig. (spune Aron atacadnu-l pe Zane)
Zane ataca si el iar cei doi isi ciocnesc sabiile. Deodata lui Zane ii apare o taietura urata pe piept dupa care Aron zambeste si cade jos aproape inconstient.
-Chiar mi-ai pus niste probleme serioase dar mai ai mult pana la nivelul meu. Acum e timpul sa termin asta. (spune Zane )
Zane pregateste un Fire Salamander cu care sa il lovesca pe Aron care este inconstient.
-Aron, nu! (striga Misty)
-La naiba. (spune Roger)
-Aron! (striga Vasto care incepe sa fie cuprins de aura lui Astral si deodata apare in fata lui Zane)
-Daca vrei sa il ataci trebuie sa treci de mine. (spune Vasto degajand o putere uimitoare iar ochii lui fiind portocalii)
-Maestre Vasto! (striga Absalom si Zancrow ingrijorati)
-Vasto! (spune Misty)
-Fie. (spune Zane lansand atacul)
-Piciul asta este nebun. (spune Boy dandu-si parul pe spate)
Vasto opreste atacul cu un camp de forta dupa care controleaza gravatitatie in jurul lui Zane si il arunca intr-un perete. Folosind prea multa putere, Vasto lesina dupa ce face atacul.
-Incredibil! (spune Misty)
-Nu poate fi......(spue Lucy)
-Cata putere! (se mira Absalom si Znacrow)
Zane se ridica si spune:
-Se parte ca te-am subestimat, Astral! (dupa care pleaca)
-Stai! Nu am terminat inca! (spune Aron ridicandu-se greu de pe jos)
-Poate altadata. (spune Zane plecand)
-Aron esti bine? (intreaba Vasto ridicandu-se si el)
Aron merge la el si ii da un pumn ce il tranteste pe Vasto.
-Sa nu te mai bagi niciodata in luptele mele! (striga Aron)
-Dar... eu ...am vrut doar sa ajut. (spune Vasto)
-Sa te bagi in meciul unui razboinic este cea mai mare dezonoare. Trebuia sa stii asta. (spune Aron)
-Imi pare rau. Daca nu vrei sa ma mai antrenezi din cauza asta am sa inteleg. (sune Vasto)
-Nu...nu am sa te mai antrenez. Nu am am de ce. Azi ai dovedit ca nu mai pot sa te antrenez, esti destul de puternic. De maine am sa ma lup cu tine cu toata forta. (spune Aron zambind)
-Da domunle! (spune Vasto fericit)

Departe, pe marginea unei stanci aflate la cativa km de academie apare un demon nou, unul de statura unui om dar mult mai puternic decat demonii normali. In plus acest demon are un corp propriu.
-Se pare ca sunt in viitor. Dar unde sunt ceilalti? Axa timpului nu este precisa asa ca este posibil ca pentru mine timpul sa fi trecut mai repede, dar sunt convins ca vor aparea si ei curand. Intre timp mai bine pregatesc terenul pentru sosirea lui! (spune Demonul)

Va continua in capitolul 8:"Planul de eradicare a lui Vasto!"
Never Give Up!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Amor si Spirit Flash 28 22.533 10-04-2009, 09:04 PM
Ultimul răspuns: Elina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)