Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pro sau contra manele?

Eu nu pot sa fac diferenta dintre manele, Tokio Hotel(^), Rebelde, Justin Bieber si alte nume grele din industria muzicii de rahat
Do not speak unless you can improve the silence.

Pai dupa mine, manelele nu sunt nici pe departe un gen muzical.
Adica, chestia asta a fost creata asa, ca sa faca si incultii bani din ceva. Cel mai culmea la, uhm.. muzica asta e faza cu "am masini,am femei" care e intalnita in mai toate melodiile. Chiar acum ceva timp nimerisem pe postul ala de televiziune in care au doar manele si ma uitam la un videoclip, asa, for fun. Si nu aveau nimic artistic, ceva creativ, care sa te impresioneze. Era 'cineva' intr-o masina 'bengoasa' si se prefacea ca [,] conduce or smth. Plus ca oamenii astia nu au nici un pic de studii in domeniul muzical.
Macar sa ne multumim ca nu s-au gandit sa traduca manelele in engleza, ca sa fie mai cul, ca sigur nu mai era engleza limba cea mai vorbita :]]
deci sunt CONTRA MANELE!
Cea mai reuşită semnătură.

Sincer .. chiar imi displace total genu asta de 'muzica' 4 . dar sa nu`mi zica cineva ca IN VIATA LUI n`a ascultat o manea21 .
Eu de exemplu ascult rock . dar totusi . exista o manea, nu stiu cum [21] , care chiar imi place. Despre ceicare canta manele? asta e cutotu altceva . pt ca multora nu le plac manelele tocmai din cauza celor care le canta: isi dau cu 2 tone de gel , umbla cu 20 mii de fete dupa ei, se imbraca aiurea .. dar asta e . fie ca ne place fie ca nu, tot trebuie sa suportam .

Acest "gen" de muzica e cel mai jalnic pe care l-am auzit vreodata,nu se poate numi muzica!Evident ca numai romanii au putut inventa o asemenea prostie.Toate cantecele de acest gen sunt mereu despre dragoste,bani,femei si alte tampenii de acestea la modul cel mai pervers.Poate ca acesti stupizi manelari sau cocalari cum vreti au bani dar sunt precum niste oameni fara educatie la fel ca mesajul transmis prin muzica asta de super proasta calitate.Sunt fara indoiala contra!!!!!
[Imagine: Untitled-1.png]

Contra desigur o.O ... sunt pentru rock ... si ar trebui sa fiti constienti ca noi pe manelisti nu ii prea avem aproape. Pur si simplu nu pot inghiti muzica lor . Tot ce fac ei pe acolo este sa se jeleasca si sa se planga si asta numesc ei muzica ? Ei bine nu au decat sa asculte manele pe unde vor ei dar sa nu deranjeze intreg orasu cu melodiile lor de vai ce smecheri is si sa aiba impresia ca vor atrage fete ( poate pitipoance da ...) cu muzica lor care sa arate cat de " cool " sunt .

S is for the simplety
E is for the extazy
X is just a mark to spot
'Cause that's the one you really want!



That's what i'm talking about! : :X:X:X

[Imagine: 190109.jpg]

To be passionate about yaoi is not a crime !


Ce nu vor sa inteleaga unii oameni de aici e ca fiecare gen de muzica abordeaza in general anumite teme, care sunt epuizate, indiferent de gen. Fata de pop manelele au o arie mai larga a temelor - incetati sa va legati de asta.

Cat despre "se jelesc", draga mea ghotic_yumi, si in rock sunt melodii de jale - cum am spus: lasati ipocrizia deoparte. Nu sunteti cu nimic mai buni decat cei pe care ii considerati inferiori datorita genului ascultat.

astept sa fiu facut manelist si cocalar b-)
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

LoL!Mai intrebi pe cineva care asculta rock daca ii plac manelele?Logik ca nu!
(01-08-2010, 05:31 PM)Lynn A scris: Maneaua nu se numeşte muzică.
Adevar graiesti!N am auzit de genul de muzica 'manea'.E o porcarie.La o nunta,la ceva de genu merge...Populara...menele dar nu toate specimele-ceva de petrecere-pan la urma n o punem rock la o nunta ca sa dea toti din cap 21 Dar in rest nu vad de ce ar asculta cineva manele.Suna groaznic,versurile sunt idioate si penibile;la fel si cei ce le canta.Eu vad menelele ca pe niste 'parodii' nereusite.
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"

nu stiu exact de ce am intrat aici dar in fine, am zis sa-mi dau cu parerea
sincer, eu am ascultat manele cand aveam vreo 13 anii (nu-mi sariti in cap!), acum am aproape 18 si le detest, am impresia ca cei care asculta manele nu o fac pentru ca chiar le place, o fac ca sa fie la fel ca ceilalti, in generala eram intr-o clasa plina de manelisti si imi era oarecum frica sa ma afirm ca fiind diferita, de asemenea prin clasa a 8-a un baiat mi-a facut cunostinta cu rock-ul si de atunci mi-e greata de manele...
deci, multi oameni asculta manele pentru ca nu au ascultat niciodata alte genuri de muzica si nu prea stiu ce inseamna ca ceva sa sune cu adevarat frumos sau sa aiba niste versuri macar acceptabile
acum sunt total contra manelelor desi la scoala sunt intr-un colectiv de manelisti si din fericire mi-am dat seama ca nu e deloc rau sa fi diferit, din contra...
totusi de cate ori vreunul dintre manelisti asculta melodii de pe mp4-ul meu par foarte incantatii de ce aud desi initial zic ca detesta rock si ca numa satanisti asculta asa ceva... 29

ok... am aburit destul, m-ai mult decat as fi vrut poate, deci daca totusi nu v-am lamuri pe deplin sunt contra manelelor 10
4

Contra, contra and... ofc, contra. De ce? Pai bineinteles am si un motiv. Persoanele care le canta sunt defapt niste ipocriti care imprumuta ( sau mai bine zis fura ) ritmurile de la alte melodii si baga versurile lor stupide despre femei, bani, bautura si... ce or mai vrea ei. Faceti diferenta dintre melodiile triste in engleza care intr-adevar te fac sa plangi si te ajuta sa te descarci si manelele astea, care nici nu se pot dovedi a fi un gen muzical.
Dupa mine, nu am nimic impotriva cu cei care asculta sau cei care canta, pana la urma sunt si ei oameni, dar uneori oprea ies in evidenta cu asta ( ma refer la persoanele care asculta manele la maxim la 4 dimineata sau in toiul noptii, ori aia care se plimba pe bicicleta cu telefonul in mana, cantand guţă ).

Nu sunt nici pro nici contra. Fiecare are dreptul sa asculte ce muzica doreste, chiar daca maneaua nu este tocmai un gen de muzica. >_>" Totusi ar trebui respectata intimitatea omului si nu sa vezi cum trece o masina cu manele date la maxim incat sa auda tot poporul roman. In orice caz, gusturile in materie de muzica nu se discuta (daca cuiva ii place un anumit gen, sa asculte), iar atata timp cat asculta in particular si nu se aude pe toata strada, sau pana la 3 dimineata, nu am nimic impotriva.
[Imagine: AnimeGirlSigV22.png]
[Imagine: 830089ew0r4hg5kr.gif]
-Cand, in sfarsit, gasim ceea ce am cautat in intuneric, aproape intotdeauna constatam ca era chiar asta. Intunericul.
C.G. Reinhart



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.220 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Animale in casa. Pro sau contra? Ichigo. 17 12.750 09-05-2015, 10:23 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.196 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 27.069 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.104 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)