Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Porecle

Pe mine m-au facut in toate felurile colegii,deci nu cred ca mai este o noutate pentru mine.Primul meu nume este Lazar, so colegii,dupa o discutie amicala, imi spun lasagna.Nu ca ar mancarea mea preferata,dar nu stiu ce i-a apucat sa-mi spuna asa
Apoi primul prenume este Andreea si aici am la variante : Andreutza,Deea,Deeutza,Deya,Dya,Andreiuka,Andria.
Al doilea prenume al meu este Felicia(pe care-l urasc!)De aceea m-au poreclit : Fericita,Prea-Fericita,Prea-Sfanta(wtf?),Felicitarea,Fericirea...
Dar nu doar porecle de genul acesta a fost.Proful de istorie imi spune "Ninja negru" pentru ca sunt bruneta si imi spune ca arat ca o chinezoaica(O.O).O colega rautacioasa m-a facut "Mandica",adica personajul negativ de la Totaly Spies.Si persoana pe care am vrut sa o ucid cu mainile mele mi-a spus "Fata de Farfurie" pentru ca am fruntea mai lata(un bun motiv sa port breton)In rest, doar "Tocilara" sau "Perfecta", in rest,nimic.
[Imagine: ItachiSig.jpg]






Din fericire nu prea le am cu poreclele, dar nu contenesc sa apara si la mine. Poreclele pe care le am la activ sunt:
Anişoara - de catre un amic, cred ca e evident de unde provine.
Mâţă - copyright: boyfriend.
Mâţă + pisoi - de catre prietenii lui.
Şobo, (cap de) Sfeclă, (cap de) Roşie - un alt amic mai... glumet.
Melc - idem mai sus, plus nicio relevanta pentru personalitatea/ aspectul meu. 21
[Imagine: ls.jpg]

39 Nu am o porecla. Adica oamenii imi spun pe nume, eu cand ma prezint imi spun numele. Aveam o prietena pe care o chema Livia, dar toata lumea ii spunea Mot. S-a pierdut in negura timpului de unde Mot. Nimeni nu o striga pe nume, heck, eu i-am aflat numele abia dupa vreo doi ani. Eu nu am genul asta de porecla.

Aveam una in gimnaziu, dar e prea mean si painfull s-o dezvalui sau sa ma gandesc la ea.

Si am un prieten care imi spune Samy, tata imi spune Soarece si mama *cough* dont laugh *cough* Ciocolata. Aaaand that's kind of it. Toti ceilalti ma striga pe nume.

Cred ca "porecla" de la tata e cea mai cool, though. 21

Daca e vorba de porecle eu am destule.
Sa incepem cu mama fiindca ea este cea care "ma alinta" mai tot timpul: Marush, Marioara, Marie, Sugativa etc.
Tata imi spune curcan
Cei doi unchi din partea mamei imi spun Caras si Cyboarca
Bunica imi spune Marinushule ( avand in vedere ca ma numesc Marinela imi pocesc numele femeile astea doua in fel si chip)
Iar la scoala mi se spune Jang Mae_ree( vine de la obsesia mea pentru coreeni, in special actorul Jang Geun Suk), si Avocata (deoarece imi bag nasul in toate chestiile, si vorbesc in numele tuturor)
Iar porecla care ma terorizeaza inca de la varsta de 3 ani este Apa-jin( cand eram eu mica, mica vroiam mereu apa cu vin) Pe asta o urasc cu desavarsire.

Eu una nu am prea multe porecle. Cei din familie si toti cunoscuti de la munte imi spun Kitty, in partea cealalta la Iasi sunt stiuta ca Chriss si Morty, prima e evident ca vine de la numele meu, iar calalalt e prescurtarea de la Morticia, colegele de camera imi spuneau asa pentru ca ele erau genul de persoane bisericoase si "fetitele lu' mami si tati" si ma considerau o persoana sadica si satanista -_-'', dar imi place cum suna Morty XD
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS


Paaai.. Primele sunt chestiutele care provin de la numele meu. Niki, Nico, Nici, Nii, Leta, Coco, si foarte , dar foarte rar Nikita, pentru ca o singura colega imi spune asa si asta doar ca sa ma enerveze.
-Neko- o combinatie intre numele meu si asemanarea cu o pisica cand vine vorba de atitudinea mea
-Pocchi- ok. Urasc asta.
-Capra- din trio-ul : Capra-eu, Vaca-Madu si Oaie-Miha din ograda lu' diriga.
-Cola- ce sa faci daca dupa 2 shoturi de cola cu visinata ma imbat ca dracu'?
-Amor- :-> I'm so proud of this. Numai Amoru' meu (Natsuru) are voie sa-mi spuna asa.
-Bebe Mic- 9
-Zuza/Zuzi- aveam inainte o fixatie cu cozile. Tot tipul imi faceam doua cozi, iar cum sunt eu mai tampi un baiat imi tot zice asa. Si inca o face..
-Momo- pe asta am primit-o in vacanta de la bunici, pentru ca unui baiat i s-a pus pata pe mine.
-Dudu- Pintru ca tunt cute. 108
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.

Hmm de-a lungul timpului am primit destule porecle 21 mai mult pentru ceea ce faceam, iar unele chiar erau agasante ._."
1. Zapă - cat ma enerva porecla asta, eram terorizata prin generala cu ea.
2. Cosmi, Cosma, Cosmure, Cosmurici, Comina etc . . . - sunt absolut toate de la numele meu Cosmina, toti copii il poceau ._."
3. Maria - de la Maria, dar nimeni absolut nimeni nu imi zice Maria ci " Marieeeeeeee ! " ; " Ce faci Marie ? " Nu pot sa spun ca ma supar 21 e tot numele meu, dar sincer ma cam enerveaza ._."

Princess: Ma cheama Daiana, da, chiar asa scrie pe certificatul de nastere, buletin si orice act oficial pe care persoana mea il detine. Cand eram la gradinita mi se spunea Daiana Ross, acum de cand m-am angajat intr-un loc nou, Sofoclis (tatal manageritei, ma rog, business de familie, fie), imi spune princess, de la Princess Di/Diana, persoana care a fost motivul numirii mele cand m-am nascut. Pe frate'miu geaman il cheama Arthur, asa ca trivia.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

Sa vedem... Am cateva porecle, de la prieteni, familie sau oameni pe care nu-i suport.
1 Googga- Totul a inceput intr-o zi, cu cea mai buna prietena, varul ei de 2-3 ani si sute de intrebari la care am raspuns cu "Cauta pe Google.". De atunci, asa imi zic majoritatea prietenilor.
2 Gogz=Googga+Gogu. Pe asta o foloseste doar tipa de mai sus.
3 Gogosica- Tot de la Googga(Cel putin asa sper. Nu arat chiar ca o gogoasa), by Miss M.
4 Tampi- Pe asta o datorez normalitatii mele chestionabile si lui Blanket, care nu e in mod sigur o patura. Din pacate, a inceput sa ma enerveze si inca sunt multe persoane care-mi zic asa.
5 Yumi/Yummy/alte variatiuni enigmatice- la inceputul "carierei" mele de animeista, initiasem cateva RPG-uri Live Action cu prietenii pe teme ca Naruto, Shaman King si ce mai dadeau aia acum cativa ani pe Jetix. Cum nu prea stiam nume japoneze in afara de cele deja folosite in anime-urile in cauza, toate personajele mele se numeau Yumi. Am scris si o poveste despre una dintre aceste "Yumi"(aia din Naruto, versiunea care era sora cu Sasuke si Itachi. Da, stiu, e ciudat.). Toate astea se intamplau prin clasele 3-5, asa ca imi mai spun asa doar cateva persoane cu care vorbesc foarte rar in prezent.
6 Plod- Asa imi spune fratele meu. Avand in vedere diferenta uriasa de varsta, pot spune ca porecla e motivata.
7 Sorella- Evident, tot de la frate-miu. Imi spunea asa cand se apucase de invatat italiana. Acum pare ca s-a plictisit (doar de nickname, cu limba i-a iesit faza.).
8 Schioapo! (Da, mereu e in vocativ)- Nu, nu sunt schioapa. In acest mod mi se adreseaza un fost coleg, de care imi placea intr-a 3-a, inainte sa imi dau seama ca e un idiot arogant. In prezent, mergem pe acelasi drum spre scoala, asa ca ne intalnim zilnic si ne satisfacem placerea de a ne ironiza reciproc.
9 Bufnitica- Opera colegei surorii lui Blanket(din nou, nu e o patura), care insista sa ne enerveze pe noi doua, spunandu-ne "bufniticile" si derivate.
Cred ca asta e tot.
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]

Uite si poreclele mele, ciudata sua mai putin normale.
1. Aneta ( o vecina, desi e foarte ciudat cand imi zice asa ._. )
Porecle .. cateva :
2. Soul - eu si o prietena ne-am dat fiecarui ( prieten ) de la scara, o porecla ( un nume din Soul Eater ), iar numai ea are voie sa-mi zica asa. <3 Si oricum, nimeni nu-mi zicea asa decat bf, si nu le-am interzis 78
3. Anuta - numai un prietinamic imi zice asa. Imi place, dar uneori devine enervant.
4. Enis - doar unu si singuru imi mai zicea asa .. daa, ciudat. I know, but I like it. - intr-un fel sau altul -
5. - Am sa va zic o porecla .. ceva mai jenant, sa nu radeti. Respectati ordinu. Dar cine sunt eu sa va interzic ? Radeti. 24 - Ana Banana, nu vreti sa stiti cat m-au terorizat lumea de cand eram mica 21, iar acum s-a dus farmecu si bine imi pare. Nu-mi placea de niciun fel. Cui i-ar placea sa i se puna porecle asa jenante si oribile - mi se pare doar mi-e ? - .. ? Nu-mi place, cel putin.
6. Buburuza - asa imi spunea mama cand eram mica. Doar fiindca eram, micuta, - cica cute =.= -, si super-hiperactiva 21.
7. Gavros - Sau ceva de genul, dar .. asa era. Tot mom. Ea si cu poreclele ei ciudate. Ca cica a vazut un film sau serial, si imi zicea asa. Of, of.

Doar atat - din ce imi amintesc -.
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)