Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Porecle

Hmm...am avut si eu cateva, cand eram mica multi imi ziceau scobitoarea findca eram foarte slaba si mica,deshi nu mai arat asa deloc, la un moment dat toti imi ziceau stirba findca eram mica si imi cazuse canini si aratam funny sau maimuta ca mereu ma gaseai cocotata pe uundeva 21 mda cand eram mica eram zapacita rau...si apoi toti au inceput sa imi zica Ionica din cauza tatalui meu care ma alinta asa desi e ma enerveaza aia,sau sormea mai mica imi mai zicea Yo ca ii era greu sa pronunte tot,sau uni imi mai ziceau Yue sau Yui sau Neko sau o colega de a mea,vai de mn,mereu sare in brate ,,Cf maimutoooi?,, sau bufnita...asta ca stau tarziu,sau Matz sau vb o data cu cel mai bun prieten si vb si i-am zis zis ca citesc o manga ,,Sunt un pian,, si el o inteles ca eu am zis si cand are chef sa ma necajeasca ,,Ce mai face pianul meu? 15,, am avut cateva porecle desi nu ma deranjat niciuna 71

Si eu am de curand o porecla la scoala, din moment ce aproape am luat punctaj maxim la olimpiada de religie mi se spune "maicuta" sau "calugarita" si ma intreaba cand ii spovedesc.
Am mai avut porecle si in familie, spre exemplu tata imi spune "zgabearta" si in multe alte feluri pe care nu le mai tin minte dar asta o foloseste cel mai des, mama imi spune tot timpul "ingeras", "puisor" si cea mai des pronuntata "in pi*da matii"24, bunicul(de la tara) meu imi spune "hinghier"(stau tot timpul cu cainii din curte), "Spic"(de la Spike,cum se numeste cainele meu), "scobitoare"(ca eram slaba dar imediat ce ma vede acum imi va spune "oaie"), "iepuras" si tot timpul cand bunica mea ma roaga sa-i aduc ceva bunicul vine si o intrerupe "Dar stii ce e aia?" sau "Spune-mi mie ca ea e fata de oras, nu se descurca." sau imi arata altceva fata de ceea ce trebuia ca mai apoi sa rada de mine...verisoara mea din Spania imi spune "Iubita"(cand mi-a pus porecla asta nu putea sa spuna Iulia sau Iuliana si de atunci imi spune "Iubita" si au trecut 5 ani de atunci). Unii imi mai spun si "floare", al doilea meu nume fiind Gherghina. Cam atatea mai tin eu minte, stiu nu e cine stie ce dar...tot sunt porecle,iar unii prieteni ce mi-au auzit parintii cum imi zic au inceput si ei sa faca asa.

Pai sa vad, de unde sa incep?
Incep, bineinteles de la gradinita unde toata lumea imi spunea Aragaz-cu patru-ochi ( si aici ma refer la baieti), iar fetele ma considerau o ciudata pentru ca stateam mereu singura si nu vorbeam cu nimeni.
Aragaz-cu-patru-ochi mi s-a mai spus si prin clasele primare pentru ca am niste colegi cam retardati. Cand am inceput sa fac meditatie cu un baiat a inceput sa-mi spuna Bebelus (probabil pentru ca el era de trei ori cat mine si ma considera mica).
Dupa a urmat o perioada lunga de timp in care nu mi s-a mai spus in niciun fel, pana acum in clasa a opta, cand toti prietenii mei au crescut iar eu sunt cea mai mica dintre ei. Un prieten a inceput sa-mi spuna Strumf ( pentru ca sunt mai scunda), iar cand am inceput sa mai iesim prin oras si a vazut ca bag in mine ca sparta ma striga intr-una Gogoase (nu Gogoasa). Desi aici nu prea vad legatura pentru ca sunt slaba.

Hmmmm o sa ia ceva timp...pai la inceput de tot inainte de liceu toti imi spuneau ceva in genul Georgel sau Georgica apoi au evoluat la Geo si Jorj si in cele din urma au incetat sa imi mai spuna asa si sa ma strige pur si simplu George.
Apoi in clasa a IX Am devenit Simple si in pana in clasa a IX am devenit Elf, cum imi mai spun si azi unii dintre colegi, si "mon cher" cum imi spune mereu @VladXB si Jorji-kun sau Jorji cum imi spun cei de pe forum si cred ca lista mai continua, dar nu mai tin eu minte...
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

In gradinita si in I-IV imi spuneau "Laura Balaura" pentru ca eram foarte grasa si printre cei mai inalti copii.
Prin a IV-a unui prieten i s-a parut dragut sa-mi spuna "Liura" si asa m-am trezit ca ma striga pana si cei care nu ma suportau. De-aici, o fata a facut un mini-joc de cuvinte si i-a iesit "Lingura", dar n-a prins la public *cry everytime*

De alte porecle nu mai stiu 21




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)