Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pentru orice cautatori de carte

#31
@Cherie, poti sa incerci sa citesti Intoarcere in Bucurestiul interbelic de Ioana Parvulescu. Am auzit cuvinte frumoase despre cartea aceasta si mi-am propus sa o citesc si eu, pentru ca se merita.
Chiar daca nu are o legatura directa cu perioada interbelica, tot de la Ioana Parvulescu iti recomand si In intimitatea secolului 19, editura Humanitas. Se aseamana din punctul de vedere al abordarii cu Intoarcere in Bucurestiul interbelic si lectura e savuroasa. Daca nu ma insel se fac si referiri la perioada care te intereseaza.

Totodata, Cismigiu & Comp. si Buna dimineata, baieti sunt doua romane de care ar trebui sa faci rost. Au fost scrise de Grigore Bajenaru si actiunea are loc in Bucurestiul interbelic. Se leaga in mare parte de invatamantul romnesc in acele vremuri, in prima carte, iar in a doua sunt dezvoltate si alte aspecte. Este de preferat - si iti zic asta cu incredere - sa cauti editia de la Jurnalul National, sunt ambele opere intr-un singur volum de 400 de pagini.

Jar si Amandoi - Liviu Rebreanu - tot atunci sunt plasate cronologic. Ti le recomand si pe acestea, mai ales ca le poti procura tot de la Jurnalul National. Sunt ambele in acelasi volum ca mai sus. E o editie foarte frumoasa in opinia mea.

Din pacate doar atat iti pot recomanda acum.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 226.609 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.246 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.695 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.472 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)