Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pentru că iubesc să trăiesc.

#81
Bun, deci am aterizat si eu pe aici. In primul rand, am sa-ti reprosez ca e un capitol destul de scurt. L-am terminat prea repede de citit. Data viitoare poate il faci mai lung, please.
Ai avut o greseala dar a fost mentionata mai sus, deci nu are rost sa o mai spun si eu. Actiunea mi s-a parut putin grabita, fara suparare, poate e doar parerea mea. Descrierea, ce pot spune, bunicica dar o poti imbunatati, la fel si in cazul naratiunii. Dialogul mi-a placut, aici nu am ce comenta. Asezarea in pagina e buna, nu am nimic de reprosat. Hm, nu prea mai am ce zice, decat bafta cu next-ul*hugs*
[Imagine: j5atg3.png]


#82
Capitolul asta a fost de fapt unul dintre cele mai lungi de cand am citit ceva scris de tine, pe cuvant. Ai un stil unic de a aseza in pagia si de a te exprima, cuvintele plutesc pe langa ochii tai rosii de atata nesomn. Cel putin asta se intampla la mine, kewl.
Cred caaa putea sa stea ceva mai mult in 'corpul' acela de fantoma, o experienta destul de socanta pentru ea, oare i-a lasat traume permanente? Sper. Sa vedem, adica sa cititm ceva scary like hell.
Asa, actiunea, merge, tinand cont ca trebuie sa rescolesc mintea doar ca sa imi aduc aminte ce naiba s-a intamplat in capitolul trecut. Te descurci bine ca de obicei si la dialog si naratiune. Esti buna la toate cele. Soooo cam asta e.
Te kizz, pe U, kewl girl.
XOXO'ss.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#83
I'm here, aşa cum ţi-am promis * huuugs *
Citesc de mult (de la început), dar mereu îmi e prea lene să-ţi las un comentariu; totuşi, meriţi, aşa că doamna lenea mai are de aşteptat. Totul e atât de natural în descrierea ta, parca ar fi un jurnal în care istoriseşti frumos tot ce s-a întâmplat în ziua precedentă or stuff like that. Dialogul e genial, din punctul meu de vedere, nu am cum să mă plictisesc cititndu-l. Îmi place că acţiunea îşi urmează cursul firesc, n-o tragi de păr, n-o fugăreşti şi nici nu exagerezi cu ea. Descrierea e în regulă, deşi eu am impresia că tu te bazezi pe acţiune, lucru care nu-i greşit, mie chiar îmi place; te admir pentru asta, really, eu niciodată n-am fost în stare să fac ce faci tu aici. Am observat că pe Claire ai cam modelat-o după tine. Poate am înnebunit sau poate mi se pare, însă în unele momente e impulsivă ca tine. - No offense, eu o iau ca pe-un lucru bun * laughs * -. Celelalte personaje sunt frumos conturate, fiecare cu personalitatea ei în buzunăraşul ei. Îmi place că nu le-ai făcut să semene între ele şiii îmi mai place că ai fantome, sf şi chestii de genul ăsta; ficul pare mai interesant, are o latură mai genială să zicem. Cred că dacă ar fi fost Slice of life ar fi fost destul de plictisitor, dar tu ai avut grijă să-i adaugi acel strop de ceva care să atraga cititorii. Estetica îmi place, nu ai greşeli de tastare şi nici semne de punctuaţie aşezate aiurea.
Voiam să mai menţionez ceva, dar am uitat. T_T' . Se mai întâmplă, oricum, cred că era ceva neimportant, am menţionat oricum, în mare parte, ce era de menţionat.
Aştept următorul capitol. Baftă-n continuare, Alexule ! xD
>:D<

#84
Aici sunt, aici sunt. *smug*
Well, eu am citit capitolul ăsta încă de când l-ai postat ^^ doar că lenea asta-i mult prea mare. *laughs* ah, faza cu fantoma aia a fost puţin ciudată * straight face * adică a venit, a vrut să-i facă nu - ştiu - ce lu' Key, a făcut pe 'nebuna' apoi a plecat. ._. ştiu că Claire e uşor 'agresivă' * altu' nu-mi vine în minte * dar chiar să o facă pe domnişoara fantomă să plece ? * laughs *
Îmi place când îi ia apărarea lui Key. ;> se vede că-l iubeşte. xD
Acum sunt curioasă *sigh* să văd ce s-a mai întâmplat cu Mihaela şi Shane [ parcă aşa îl chemă, nu ? *rolling on the floor* ] anw, la capitolele naraţiune/descriere/dialog/greşeli de tastare/exprimare/punctuaţie nu am ce critica, ştii şi tu asta. *laugs*
Now, capitolul următor.
Baftă ! *smile*

punct.

#85
Hey ^^ Asa cum ti-am promis am venit si aici si se pare ca mai repede decat ma asteptam. Nu pot sa cred ca am pierdut 2-3 capitole. Imi cer scuze pentru asta :"> Dar nici tu nu m-ai anuntat ^^" Decat astazi, ma rog ieri. Sa revenim.. Mi-a placut nextu` ^^ A fost chiar interesant. Imi place cum a inceput sa decurga actiunea. Devine din ce in ce mai interesant si ador asta. Sunt curioasa ce idei mai ai in continuare. Sigur vor fi geniale ^^. Cu modurile de expunere stai bine. Greseli de tastare nu am vazut deci e ok. Astept nextu` sh nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]

#86
Capitolul treisprezece - Fantome ÅŸi iar fantome

M-am ridicat uşor din pat, clătinându-mă din cauza săriturilor din ultimele minute. Am zâmbit gândindu-mă că totul va fi bine şi va reveni la normal. Dacă va fi aşa nu ştiu, căci s-au întâmplat prea multe în ultimul timp în viaţa mea. Prea multe noutăţi şi nu cred că voi mai suporta şi altele. Am aruncat o privire dezolantă către Key, dar se pare că nu a observat-o, aşa că mi-am schimbat atitudinea rapid şi am zâmbit cât am putut de dulce. Un zâmbet pe care ştiam că-l iubeşte şi care este mereu binevenit, care pur şi simplu îi umple sufletul de bucurie. Nu suportă să mă vadă tristă, chiar dacă uneori nu mai pot suporta şi cedez. Azi nu aveam de gând să fac asta, prefer să las entuziasmul să mă cuprindă şi să încerc să fiu cât mai naturală posibil. Mai pe scurt, să fiu eu, nu o străină care-mi ia locul câteodată.
I-am spus în şoaptă că am de gând să fac un duş scurt şi a înţeles imediat. De ce am vorbit în şoaptă, chiar nu ştiu. Probabil nu eram sigură pe mine sau.. habar nu am. Nu mai sunt stăpână pe mine acum. Nu-mi place când îmi schimb comportamentul des, dar nu am ce face.

Jetul călduţ de apă îmi desfăta simţurile. Duşul este partea mea preferată din zi şi este oricând un bun remediu pentru a mă calma şi a-mi face gândurile care mă stresează, să plece departe.
Şi gândul că îmi voi revedea cea mai bună prietenă mă încânta. Mai ales după acest " incident " cu Jake şi, în fine, după toate evenimentele din ultimul timp.
Stăteam şi priveam într-un punct fix, mintea fiindu-mi complet goală, de parcă nici nu aş fi fost acolo. Două braţe puternice m-au făcut să tresar şi m-am întors în lumea în care nu aş fi vrut să fiu. Am zâmbit la vederea chipului pe care-l iubeam şi de care aveam nevoie în momente critice. Nu era un moment critic acum, dar nu conta. Ochii săi erau profunzi şi crede-ţi-mă dacă mă mai uitam mult acolo, riscam să mă pierd cu totul. M-a sărutat apăsat, ca şi când ar fi sărutul nostru de rămas bun. Lucrul ăsta m-ar fi înspăimântat dacă nu-l cunoşteam aşa de bine cum îl cunosc acum.
I-am cuprins gâtul cu braţele şi el şi-a mişcat mâinile ritmic pe tot corpul meu. Îmi dădea fiori şi mă făcea să vibrez, mă făcea să-l doresc. Ziceai că este un bun cântăreţ şi că eu sunt pianul său, sau orice alt instrument potrivit contextului.

Atunci când a fost gata să mă pătrundă ceva mi-a atras atenţia. La început nu am dat importanţă şi l-am lăsat să se joace cu mine cum vrea, dar când am observat că se apropia atât de mult de mine, am ţipat. Key s-a uitat la mine tulburat şi m-a cuprins cu braţele întrebându-mă ce s-a întâmplat. Nu-i puteam răspunde. Nu ştiam ce să-i spun. Aş fi încercat să-i explic, dar mintea îmi era goală şi mă uitam doar la silueta care trece prin faţa mea, făcând ture de cameră. M-am îndepărtat puţin de Key, am închis apa şi am înfăşurat un prosop albastru în jurul meu. M-am uitat atentă la cei doi, căci spiritul era un băiat. Era destul de chipeş, deşi nu-l puteam vedea clar. Pe el nu, dar aura sa da. Şi din nefericire Key şi această fantomă au aceiaşi aură, aceiaşi culoare, ceea ce înseamnă că este fantoma sa.

Credeam că o să ameţesc de la atâtea ture pe care le tot făcea.
- Stai odată pe loc! mi-am auzit propria voce strigând.
Key a crezut că vorbesc cu el, dar nici vorbă. Nu mă uitam înspre el, deci şi-a dat seama imediat ce făceam.
Din fericire pentru mine chiar a stat. M-a ascultat şi a stat pe loc, uitându-se uimit la mine.
- Tu mă poţi auzi? m-a întrebat sfios.
Mi-am abţinut un rânjet.
- Nu doar te pot auzi, te pot şi vedea. Ce e rău în asta? Asta fac eu. I-aş spune " carieră ", dar nu câştig bani şi că tot veni vorba, nu eu am ales să fac asta.
A rămas mut de uimire. Nu ştiam că pot face până şi fantomele să tacă din gură când îmi folosesc farmecul, dar în fine mă abat de la subiect.
- Care e numele tău? am continuat la scurt timp.
- Damien. Nu întreba, eu unul îmi urăsc numele şi pe cel care l-a ales. Sună a gay.
Am început sa râd la auzul cuvântului " gay ". Tot timpul m-a amuzat, dar un lucru e sigur detest persoanele care sunt pe invers. Sincer nu pot înţelege ce văd bărbaţii la alţi bărbaţi, e un lucru inexplicabil pentru mine. Şi tot timpul îmi aduc aminte de cine ştie ce cântăreţi care au faţă de gay.
- Mie-mi place numele tău! am spus zâmbind. Nu era chiar o minciună. În mare parte îmi plăcea, dar avea dreptate şi el. Sincer nu aş vrea sa fiu în locul lui.
- Mulţumesc, a spus şi el şi a schiţat un zâmbet.
Acum că ştiam cum arată şi îi ştiam numele eram nedumerită din două privinţe.
- De unde vii? Åži de ce ai aura lui Key?
A început să râdă, un lucru care pe mine m-a făcut să mă înfurii şi să mă cutremur. Avea un râs ciudat, malefic.

Aş fi vrut să-i spun să nu mai radă, căci mă sperie, dar i-aş fi dat satisfacţie şi o plăcere imensă dacă mă auzea spunând o asemenea prostie. O prostie reală.
- Păi, a început el, de unde vin nu ştiu. Presupun că din pulgatoriu. Ştii şi tu ce înseamnă nu?
Am dat din cap că da. Evident că ştiam. Orice suflet chinuit umblă pe pământ, între rai şi iad. Mă întreb cine l-o fi chinuit, dar mai bine să nu aflu.
- Perfect, a spus mai apoi. Am aura lui pentru că sunt al lui. Îi aparţin şi-mi aparţine. Ştiu că sună ciudat şi gay, dar nu sunt pe invers! Să nu-ţi faci o impresie proastă, da? Vroiam să spun că îl pot poseda când vreau eu, asta dacă el nu vrea şi te asigur că nu doreşte acest lucru. Vocea lui se va schimba şi culoarea ochilor la fel, iar când eu voi vrea nu va mai fi deloc conştient de ceea ce face şi când îi voi părăsi corpul şi va reveni la normal nu-şi va mai aminti nimic din ceea ce a făcut. Uite, am o mică surpriză pentru tine. În spatele tău e cadoul.

Tonul pe care a spus cuvântul " cadou " nu era tocmai unul entuziast sau normal, ci mai degrabă ciudat şi pervers. M-am întors cu încetinitorul. Îmi era prea frică să mă uit la, orice o fi acolo.
- Întoarce-te odată! s-a auzit o voce de fată din spatele meu.
M-am întors şi am privit-o. O altă fantomă? O Doamne!
- Uită-te în oglindă, mi-a şoptit ea la ureche.
Am tresărit când am simţit-o atât de aproape de mine, dar nu m-am clintit deloc. Nu i-am arătat nici ei că sunt speriată.
M-am uitat în oglinda mare din mijlocul băii. Nu am înţeles ce vrea prima dată, dar uitându-mă mai atent am observat că aveam aceiaşi aură ca a sa. Era fantoma mea. Glumeşti?
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#87
Buna >:D<! Ui , ce titlu"fantome si iar fantome " .
Frumoasa descrierea , ca intotdeauna :).Hm..dialogul e potrivit ..:))..Nu stiu ce as putea sa comentez la tine .Dar in fine ;).
Damien?!Dragutel numele .Dar nu inteleg ..adik aura lui Key?! :-?..Nu prea pare deloc gay.Acolo nu inteleg .Chiar nu pare a fi gay..mi se pare normal baiatul .Si incepe se devina cam "scarry".Fantoma ei ? Huh?!Ciudat si infricosator.
Super si acest capitol !! Bafta la urmatorul!
● ● Iubesc si voi fi iubita ● ● Imi voi dorii ● ● Voi castiga si voi pierde● ● Voi visa si visele ajung realitate● ● Imi iubesc prietenii ● ●
:love:
● ●Unde e Momo?:blink:
● ●Snowy and Love_neji_Forever .. Me too 71● ●
:bye:
[Imagine: ajvtw3.png]

#88
Helăăăău, Alexulee * huuuugs *
Am citit pe nerăsuflate acest capitol, sincer, tu ştii cât mă pasionează pe mine fantomele/aurele/bântuielile şi alte cele . * laughs * Nu ai probleme cu descrierea, de fapt, ador modul tău de a descrie, e unic, amesteci naraţiunea, dialogul, acţiunea şi descrierea într-un mod frumos, plăcut. Îmi place că foloseşti un limbaj colocvial şi nu te chinui or smth să ai un fic pompos, filozofic. Ca idee e pur şi simplu special, original (mă duce cu gândul la ceva, dar după o dau în chestii prea personale). Personajele sunt frumos conturate, iar aceste două noi fantome care-au apărut mă intrigă grozav, deşi am o vagă bănuială că le-ai conturat după alţi doi cineva. }n fine, nu vreau să mă mai întind, că aberez, deşi aş putea să vorbesc mult şi bine numai despre acest capitol. Aştept următorul capitol (sunt curioasă !) şi sper să vii repede cu el.
Baftăăă, darling * huuuuuuuuuugs *

#89
Hello :] Am aterizat si eu pe aici. In sfarsit, ma bucur ca ai adus next-ul. Chiar m-a atras acest capitol, inca de la inceput, cand am vazut titlul capitolului. Stiam ca va fi un capitol foarte interesant si chiar asa a fost. Nu am sesizat nici o greseala, iar daca ar fi fost, modul tau de a scrie ar fi compensat greselile, care, ma repet, nu sunt. Cum a spus si Abbeh (Spence.) tu ai un stil unic de a scrie pe care il ador. Imi place cum imbini descrierea cu naratiunea si dialogul, chiar e frumos, si placut sa citesti un fic in care naratiunea se imbina atat de bine cu descrierea si dialogul. Personajele incep sa fie din ce in ce mai interesante, si sa prinda noi contururi. Chiar sunt curioasa ce se va intampla cu aceste doua fantome. Nu prea mai am nimic de spus, fiindca toate sunt numai de bine, decat bafta cu next-ul si sa ma anunti, te rog, cand il pui, fiindca m-ai facut super curioasa.
Spor la scris! >:D<
[Imagine: j5atg3.png]


#90
Wow. Ce tare :X Imi cer scuze de intarziere. ^^" Cum am promis am trecut si eu pe aici. Mi-a placut nextul asta foarte mult. Nu stiu de ce ti se pare ca e groaznic sau cum ai zis tu atuncea. Eu cred ca e foarte fain. Cu descrierea nu ai probleme, chiar imi place. Naratiunea este la fel de buna, actiunea nu este grabita, dialogul nu este sec si greseli de tastare nu ai avut ceea ce e bine. Pe scurt totul mi-a placut. Astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] P. S. Sa stii ca te iubesc naruhinasasusaku 2 3.001 16-09-2013, 09:14 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Am realizat ca te iubesc CandyGirl 25 14.456 28-12-2011, 10:17 PM
Ultimul răspuns: CandyGirl
  Pentru ca inca te mai iubesc Debb.' 41 34.104 22-09-2011, 09:00 AM
Ultimul răspuns: DeMentă
  Complicat,dar tot te iubesc. Îngeraşş 1 2.411 06-09-2011, 05:33 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Tu m'ai invatat sa iubesc ♪RockPrincess♪ 31 15.077 03-07-2011, 11:50 PM
Ultimul răspuns: ♥FallenAngel♥
  Eu inca te mai iubesc Juneko 5 4.719 03-04-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Vreau sa te iubesc! Karinutzzza 7 4.753 08-03-2011, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Karinutzzza
  Te iubesc Ioanna ღ 17 9.131 26-01-2011, 08:08 PM
Ultimul răspuns: •нąкü•
  ÃŽnvaţă-mă să trăiesc chocolate muffin 6 2.938 12-01-2011, 09:16 AM
Ultimul răspuns: Addeh
  Invata-ma sa iubesc Alexi 34 20.106 12-03-2010, 07:10 PM
Ultimul răspuns: pufu_pis_pis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)