Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Suflet mort

#1
Suflet mort

Nu vreau durere,si nu vreau prapad
Nu vreau sa plang, nu vreau sa mai vad
Uitare da-mi mie, intuneric privirii
Caci am sangerat din pricina iubirii

Nu mai vreau cuvinte, fara nici un rost
Soptite in noapte, sub un cer de stele
Acum trist realizez, ca am fost un prost
Ca le-am daruit aripi, visarilor mele

Cand ploaia cea rece, cazand pe pamant
Va uda si genele mele, uscate de timp
Am uitat sa mai plang, am uitat sa mai simt
Iubirea cea pura si cuvinte alint.

Acum doar uitare pentru sufletu-mi greu
Doar existenta sumbra fara Dumnezeu
Si amintirea trista a unui asfintit
Candva am fost om, candva am iubit.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#2
Wow!!! Frumoasa poezie. Imi place titlul, e original si cel putin pe mine ma atras. Poezia e frumoasa, e placuta la auz, cel mai mult m-ia placut ultimul vers, e genial, dea dreptul genial. " Candva am fost om, candva am iubit", sincer din versul asta am inteles ca daca u iubesti nu esti om, poate la asta ai vrut sa te referi sau poate la altceva dar acest vers este genial. Sper sa tu te lasi descurajat din cauza ca nu ai nici un comentariu , adevaratii scriitori nu lasa asta sa le stea in cale asa ca deabea astept sa vad ce alte poezii mai scrii.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#3
Draga mea eu scriu din placere, chiar daca primesc si critici negative, ma ajuta sa ma imbunatasesc. Desi in ultimul timp am cam neglijat pasiunea aceasta ce o am inca de cand eram licean(acum sunt cam ocupat cu munca), ma trezesc mereu pe strada gandind versuri. Multumesc pentru parerile pozitive si ma bucur ca ti-a placut.

Cat despre ultimul vers, poezia a fost scrisa la o perioada dupa ce o relatie de-a mea se sfarsise cam urat. Implica acel sentiment ca nu mai poti iubi, iar sufletul tau e sec, deoarece iubirea izvoraste din suflet.

If I cannot smoke in heaven, then I shall not go.

#4
Hmm...poezia ta este draguta...dar mai cam pierdut pe la rima:
In prima strofa avem: aabb
In cea de-a doua strofa: abab
In cea de-a treia strofa: se incearca un aaaa...dar este un abaa (si nu exista varianta aceasta)
Iar in cea de-a patra strofa: aabb
Daca tot vrei sa faci o poezie cu rima incearca sa te limitezi la un singur gen de rima...sustine mai mult muzicalitatea...daca nu poti, incerca versul alb...poate iti este mai usor asa...asta numai tu sti.
De asemenea nici masura metrica nu ti-o pot stabili...pentru ca difera de la un vers la altul.
Oricum ideea intr-o poezie este sa obtii muzicalitate si fluiditate....impletind frumos metafore si expresii, iar tu ai reusit cat de cat...adica poezia se citeste usor si asta reprezinta o bila alba.

Succes in continuare si astept urmatoarele creatii.

#5
A.Tattiana incearca sa citesti mai atenta poezia pentru ca 1. a avut rima la fiecare strofa si 2.exista si strofe fara rima daca inca nu ai invatat te anunt eu ca da...exista. Intorcandu-ne la 1 a avut asa rimele : 1 strofa - aabb(ad, ad, irii, irii), 2 strofa - abab ( rost, ele, rost, ele), 3 strofa - nu afos nici un abaa a fost ant, apoi imp, imt, si apoi int, daca vezi tu int cu ant si imp cu imt rimeaza oarecum intre ele si nu se numeste poezie numai scriele in strofe care rimeaza. Si strofele dintr-o poezie nu trebuie sa aiba aeeasi masura metrica. Am citit zeci dse poezii in care strofele nu au aceeasi masura metrica sau aceeasi rima, totul tina de metafore si fluifitate, muzicalitatea nush daca este asa de importanta dar ....nu mai conteaza.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#6
Crede-ma ca citesc cu atentie fiecare lucru si am recitit-o ca sa iti fac pe plac.
Am auzit si eu de vers alb daca la asta faci referire (si automat la asta te referi din moment ce imi spui ca nu am aflat despre existenta strofelor fara rima) si chiar am spus despre asta in post...dar nu este cazul aici...pentru ca se vede de la inceput ca nu are nici o treaba cu versul alb...plus ca versul alb este intalnit mai adesea la o poezie modernista...si a ei este departe de asa ceva...deci discutia se exclude.
Eu de obicei notez rima exacta...nu si formele apropiate...si oricum am precizat deja ca poezia are fluiditate...deci aproape ca nu conteaza acele fixatii ale rimei.
Stiu ca nu se numeste poezie numai strofele care rimeaza...si aici te contrazici putin singura caci ai spus ca nu conteaza muzicalitatea...ei bine nu conteaza rima atata timp cat are muzicalitatea...oricine citeste o poezie stie ca muzicalitatea este o parte importanta a acesteia...este una din conditiile de baza ale unei poezii si s-a scris mult despre asta in cartile de critica literara ca sa mai palavragesc si eu aici. Muzicalitatea in sine este cea care sta la baza transformarii versurilor albe in poezie.
Intradevar nu toate poeziile au aceeasi masura metrica si rima...dar vezi ca te abati putin de la subiect...daca elimini masura metrica si rima...crede-ma obtii o poezie modernista...si nu mai are nici o treaba cu genul ei de a scrie (cel putin genul care l-a folosit in aceasta poezie).
Eu nu am apreciat la general...despre rima si masuri metrice...ca exista sau nu...m-am referit strict la poezie...iar ea a creat o poezie care necesita asa ceva...

Oricum fiecare din noi are propria parere...tie probabil ti s-a parut ok din punctul tau de vedere pe care il apreciez...iar eu mi-am expus de asemenea opinia...care este una buna...cu micile precizari facute mai sus.
Acum ea va primi criticile cum va considera ca este mai bine...pana la urma vorbim de creatia altcuiva...nu a mea sau a ta...si nu trebuie sa uitam acest lucru.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pentru c? vechiul eu e mort. Costin 1 2.057 09-10-2013, 11:43 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl
  Un suflet abatut in ploaie.. Kyandi. 1 1.835 01-04-2012, 05:19 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Bucati de suflet... Diabla 7 3.625 17-03-2012, 12:05 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Suflet gol [16+]. Niska 19 8.820 17-01-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere RouXiss Đx 42 17.119 10-09-2011, 05:37 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Un suflet ratacit.... Hanna2300 0 1.953 18-12-2010, 11:43 PM
Ultimul răspuns: Hanna2300
  Suflet nemuritor ce eÈ™ti! Whisky 3 2.011 13-12-2010, 08:59 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence
  Suflet pustiu.... Inevitable Obsession 37 18.308 22-11-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Moon princess
  Suflet de sticlă - Cimitirul vampirilor - Little Star 7 3.262 04-09-2010, 01:51 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Un timp mort si-o viata traita Crazy Person 1 2.174 22-05-2010, 06:11 PM
Ultimul răspuns: Riluri


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)