Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Muzica sufletului meu

#21
Hey ^^. Scuze de intarziere dar mi-a fost o lene sa citesc ^^". Mama ce capitol lung o.o". Nu as putea sa scriu atata nici in vecii vecilor amin! A fost un capitol frumos dar cum a spus si Abbeh ai cam grabit actiunea. Mi-ar fi placut mai mult daca nu era o dragostea chiar la prima vedere. Ar fi fost mai interesant. Descrierea mie una mi-a placut dar stii ca se poate si mai bine de atat dar pentru inceput e foarte bine. Naratiunea e ok. Actiunea cum am mai zis e putin grabita. Dialogul nu a fost sec, asta e bine si greseli de tastare nu am vazut. Cam atat am avut de spus. De idee s-a zis ca nu e asa originala si nu mai are rost sa ma repet. So, astept nextu si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye!


Bisous, Contagieuse.
[Imagine: EnvYQ.png]

#22
Hey ! >:D< Deci, imi cer scuze pentru intarzierea aceasta, ce pare ca de la un timp ma acapareaza tot mai mult, si, in al doilea rand, iti multumesc ca m-ai anuntat. ^^
Well, vad ca ai intarziat si tu, insa, da, scoala chiar e nesuferita.. [-( Si .. stiu cum e. :]]
Btw, familia lui Anthony imi pare normala, si totusi, poate cu exceptia lei Sam. Sper sa nu se apropie de Kristen. Dar ... Daca a zis ca o sa-i faca cunostinta cu ea.. sperantele mele sunt pe moarte. : ((
Si iata ca intra muzica in actiune. :)) Ma bucur, deoarece, asa cum spune si titlul, trebuie sa fie muzica pe`aici. : - D Btw, am vazut cateva greseli de tastare sau chiar de scriere. Eu stiu ca "abea" se scrie "abia". Sper sa elimini asemenea greselute. > : )
Darling, mai vorbim la urmatorul capitol. Bye bye! :o3

#23
Foarte interesant felul cum ai descris actiunea prin gandurile fetei cat si a baiatului, a fost o idee buna.
Ce modest este aceest baiat, si fratele sau... ce personalitati. Ai un stil propriu prin care faci ca persoanele care iti citesc fic-ul sa fie interesate de el chiar daca nu ai suspans.
Esti prea buna pentru mine.
[center]Timpul trece fara noi cu tot ce a fost
Ramane numai amintirea fara rost
Eu te iubesc cum te-am iubit, tu m-ai uitat
Din clipa in care...ai plecat.
[Imagine: lenand10.png]
http://www.dailymotion.com/video/xcmsqp_...-me_webcam[/center]


#24
Heylo! Desii m-ai anuntat mai demult abia acum am aterizat pe aici. Iti cer si tie scuze pentru intarziarea mea.
Asaa, acum ma pun pe comentat:
In penultimul capitol:
Cand am citit mi s-a parut cam direct ca deja l-a vazut si deja s-a indragostit de el. Cand zici "dragoste" [ ma refer la dragoste nu la altceva:))] te referi la ceva complex. In primul rand dragostea este un sentiment, iar sentimentele pot fi descrise foarte mult si niciodata destul. In capitolul asta ar fi fost mai bine sa descrii mai mult si sa ne spui doar despre tip si despre cum a fost ziua la scoala. Dar totusi ar trebui sa ai grija ca totul sa nu devina monoton.
"Avea parul saten, scurt si tepos, ochii de un verde paduratic, buzele carnoase si rozalii, inalt si cu fizicul frumos."
atat? Mai ales ca este o caracterizare directa. Aici minim 5 randuri ar merge. Nu zic ca nu este frumos cum ai descris, dar m-ai cam lasat cu ochii in soare de cum a inceput sa imi placa. Mai ales in capitolul asta, fata [scuze ca nu i-am retinut numele] mi se pare un personaj cam slab, deloc conturat. In primul rand narezi la persoana I. Ce e cu toata graba asta? tu nu spui mai nimic din ce simte fata, sau daca spui nu dezvolti. Asta conteaza! E un fic, ficul transmite sentimente. Tu pui prea mult accent pe naratiune. SPui fiecare gest al fetei dar nu o faci totusi cum trebuie. Sper ca nu te superi ca zic. Asta se face prin exercitiu, dar oricum nu vreau sa fiu dura daca este primul tau fic. Ah, da .. apropo de asta. Nu prea pare primul fic:)). Poate primul postat. Oricum, nu ma amestec. Doar ca fapt divers.
Oricum, dupa asta ai descris destul de bine ce simtea fata. Desi totul devine prea, prea trist. In titlu nu vad nicaieri "drama". Mai combina stilurile, sa fie totul dinamic. Dupa, am vazut ca scria ca fata avea un vis, acela de a deveni o pianista renumita. Deci chestia asta intr-un fic da bine, chiar imi place. Dar chiar daca asta e capitolul 2 e prea tarziu sa povestesti despre asta. In capitolul 1 nu prea ai pus accent. Cred ca visul si dragostea conteaza mai mult in acest fic decat parintii care o abandonasera si blabla. Oricum, ar fi bine sa afle cine au fost parintii si sa se termine cu un happy-ending ca la "Sarea-n bucate". Aberez si eu. Deja ma gandesc la ending:)).


Capitolul III:

In primul rand, capitolul incepe cu o greseala de exprimare. " Soarele isi face loc usor, printre perdelele albe din camera mea si se pare ca vrea ca eu sa ma trezesc. Imi deschid ochii si privesc lucrurile din camera mea"
ai mai spus "mea" si ai repetat si "Camera mea". Nu avea rost. Puteai sa scrii " imi deschid ochii si privesc in jur".
Ok,dupa asta tin neaparat sa spun ca ar fi fost mai bine daca (,) capitolul ar fi fost tot din Kristen's P.O.V. ca sa descrii mai mult. EU te bat la cap cu descrierea, si o sa continui pana cand o sa vad ca faci ce trebuie.
Dupa, am observat ca ai descris baia. Eu tind sa spun ca descrierea asta e cam seaca. Ori descriai mai mult si incercai sa faci o exprimare mai draguta, ori puteai sa scoti din cadru chestia aia:)). "wc alB" <- asta chiar m-a amuzat. Ti-am spus, trebuia sa mai lucrezi la descrierea asta.
Acum, am vazut ca mi-ai respectat sfatul de a se privi in oglinda si a se descrie. >:D< Mie imi place mai mult asa, ai un punct in plus. Te-ai descurcat mai bine la descrierea asta oricum.
Asaam.. ai mai repetat pe undeva pe acolo "eu".
"Un casanova innascut, deci. " -Deci ce?
La paragraful asta imi place cum ai descris.
Revin la descriere. ceva mai multa. Adica nu mai zic de descrierea sentimentelor pentru ca nu prea are ce sentimente. Dar oricum.. descrierea baiatului. Sa ne spui mai multe despre el. Eu zic ca ar fi fost mai bine, deoarece tu ca scriitor, mai ales ca esti incepatoare [ca si mine, si iti zic din experienta] nu ai putea sa iti schimbi stilul de scriere ca sa ne prezinti baiatul si viata lui. Asa ca sa descrii direct e cea mai buna optiune. Totusi fa-l mai diferit de fata, ca personajele sa nu fie la fel. God, e un baiat totusi.
Dupa ce am citit mai departe, adica atunci cand a ajuns la scoala deja incepusem sa fac crize pentru ca eu credeam ca vei povesti ce a povestit si Kristen. Acum da, e ceva bun. Cum arata Kristen prin ochii baiatului.
Si da, din nou ai inceput sa ne spui ce se intamplase in capitolul precedent. NUUU! :)) .. mai multe sentimente, sentimenteee! =)) o iau razna, zaau. Dupa ce termin de comentat cred ca ar trebui sa ma duc la psiholog =)). Nu aruncati cu prea multe rosii dupa mine ca pijamaua mea e alba. :))
Asa, in sfarsit ai terminat cu povestitu`. Deci se pare acum nu pot sa mai repet ce am zis mai sus, adica faptul ca nu ai descris mai mult baiatul. Imi plac replicile lui, sunt clare si deja pot sa imi dau seama ce fel de personaj este. La fel si Sam, si ce sa zic. Deja il urasc pe tipul asta. Adica tre` sa te felicit aici ca m-ai facut deja sa "simt" ceva pentru personaj, asa din prima.
Pe la sfarsit sunt cam multe verbe de zicere.

___
cam atat cu comentatul concret, tre sa ma scuz ca am inceput sa ma cam pierd pe la sfarsit dar sunt foarte obosita. Nu stiu daca am fost tocmai coerenta, dar eu sper ca te-am ajutat. Acum, daca imi permiti as vrea sa iti dau ceva sfaturi cu privire la actiune.:
1. In urmatorul capitol incearca sa mai descri sentimentele celor doi.. stateau impreuna la ora de muzica. Un prilej foarte bun. De asemenea mai descrie si ziua la scoala. Dar totusi nu mai zice de ce au facut la ore, cred ca orice cititor ar vrea ca cele doua personaje sa stea mai mult impreuna.
2. Lungeste actiunea. Adica sa nu isi dea seama asa in 2-3 capitole ca sunt indragostiti lulea si tot tacamul.
3. Fi atenta la tastare si la greselile de exprimare. Corecteaza capitolul cu voce tare inainte sa il postezi. E un truc. Asa vei vedea mai bine greselile si vezi unde se pun virgulele.

eu as mai avea ceva idei, dar daca le vei folosi dupa ce le-am scris aici [eu nu ma supar, mi-ar face mare placere] as strica tot ficul pentru ca cititorii ar sti dinainte ce se va intampla. Daca mai ai nevoie de sfaturi, desi nu cred ca sunt de mare ajutor, poti sa imi dai un PM sau Idul de mess si vorbim in caz ca mai ai nevoie de ajutor. Asta daca vrei, sper sa nu te supere ca am zis asta.
Si per total sper sa nu te supere comentul meu. Nu l-am mai citit inca odata deci s-ar putea sa am greseli. Scuze. Si scuza-ma din nou ca nu am mai trecut pe la fic. Data viitoare sper sa fiu mai rapida.
Bafta la next si sper ca ti-am fost de ajutor. sa ma anunti
bye-bye :>
Cea mai reuşită semnătură.

#25
Heya babe..vad ca ti-ai schimbat numele...de cand nu am mai fost pe Zup... :)
Deci dap nu-s prima :((
Soooo Anthony e cam...prea increzut ca sa soun asa...E de genu'
"Cum sa nu se uite la un om perfect ca mine cand arat atat de extraordinar de extraordinar" >.<'
So next la felul cum ai descris zici ca era un rezumat sau ceva de genu...Stiu ca nu vrei sa lungesti mult actiunea dar...e prea "comprimat" acest capitol. Incearca sa chimbi timpul ca arata foarte..bizar :D App mai e o chestie aiurea...Anthony vorbeste cu frate'su ca, cu un om in varsta...Adica e aiurea caci vorbesc foarte formal...Apropape toate personajele fac la fel...So yeah that needs to be fixed.
Si mai e altceva (Da stiu, te critic prea mult dar altefel cum sa nu avansezi sweetheart?)
Anthony o pleace prea inuman de repede adica se ataseaza prea repede de o persoana pe care nu o cunoaste(Ca cineva de fata :-" )

IN afara de asta e draguta povestea! Abia astept nextu !
Inca o data Sorry de absenta si GOOODO LOCKKU
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcSj7w6aX6FleDRwZa9BDCD...RuWhUr5CXA]

#26
In primul rand, vreau sa-mi cer scuze de absenta mea. Voi incerca sa postez mai des dar acum vin tezele asa ca am o groaza de invatat.Aici e capitolul 4. Lectura placuta:

Capitolul 4:

Partea 1:

Kristen P.O.V:

Ma plictiseam ingrozitor asteptand sa treaca ora de muzica. Testul fusese foarte simplu, ceva acorduri de scris si niste game de aflat dupa armuri. Chestii banale, pe care le intalnesti in fiecare piesa sau sonata sau orice alta compozitie muzicala. Imi doream sa se termine odata scoala si sa pot merge acasa. Ma uitam prin clasa, analizand pe fiecare coleg de-al meu in parte. Numai cativa din ei terminasera testul, ceilalti se uitau pirduti pe foaia lor si din cand in cand mai incercau sa copieze raspunsurile de la colegii din apropiere. Patetic. De ce sa fi la un liceu de muzica daca nici macar aceste chestii elementare nu le stii. Imi mut privirea spre ceasul care indica ora douasprezece. Super. Trecuse doar jumatate de ora. Parca secundele imi faceau in ciuda ca treceau atat de incet.

Ma mai uit putin prin clasa si il zaresc pe Anthony care, scria ceva pe caietul sau de muzica. Observasem ca terminase de asemenea testul. Fredona incet si batea ritmul unei piese. Era o melodie lenta, din cate mi-am dat seama, care din primele note iti transmitea o senzatie de calmitate iesita din comun.. Exprima o groaza de sentimente: dragoste, fericire, blandete si se vedea ca era compusa pentru o persoana draga celui care o scrisese. Ma intreb, oare Anthony o facuse pentru iubita lui? Mi se facuse pielea de gaina cand realizasem la ce ma gandisem. Oare avea o iubita? Am simtit cum un mic sentiment de gelozie pentru fata care probabil ii era prietena. De-ar sti ce nororcoasa este sa il aiba pe Anthony ca iubit. Dar oare, de ce eram geloasa pe ea?

- Kristen, esti aici? Pamantul catre Kristen ! Esti aici? Diana ma zgaltaia nervoasa pentru ca nu-i raspunsesem de prima data, sau de a doua, sau de a treia. Ma rog, nu o bagasem in seama aproape de loc de cand statea in fata mea si incerca sa ma aduca cu picioarele pe pamant. Mai bine revin, caci o vad uitandu-se la mine foarte suparata. Ma inspaimanta deja.

- Amm, da! Ce e? Ce s-a intamplat? ma trezesc eu din visare.

- Pai, te strig de cinci minute si tu esti cu capu-n nori, visand la un print frumos, cu ochii verzi, care se numeste Anthony.

- Nu-i adevarat, nu visam la el. Doar ca ma gandeam, ce-ar fi sa facem o petrecere in pijamale la mine acasa, in seara asta, pe la sase si jumatate. Ma gandeam sa ies si eu putin din starea asta de melancolie pe care o am tot timpul. M-am saturat sa plang trecutul. Vreau sa atintesc spre viitor. Fata prietenei mele se lumina si se pare ca uitase deja de toata indignarea pe care i-o pricinuisem.

- Buna idee, Kris. Aduc eu filmele si popcornul. Sa stii ca imi pare chiar foarte bine ca ai decis, in sfarsit, sa uiti trecutul.

- Mersi, Dia. Am spus si am imbratisat-o strans. Chiar aveam nevoie de ea, mai ales acum, cand incerc sa fac ca totul sa fie din nou cum a fost. Mi-a lipsit afectiunea unei prietene. I-am dat drumul, luandu-ne la revedere si am iesit din clasa, apoi din scoala si m-am indreptat repede spre un taxi care era parcat cu vreo 10 metri departare de cladirea scolii.

Cand am ajuns in fata taxiului, am deschis usa masinii grabita si am intrat rapid, asezandu-ma pe bancheta din spate si comunicandu-i soferului adresa strazii pe care locuiam. Nu-mi placea sa iau taxiul, dar de data asta era necesar deoarece nu vroiam ca atunci cand biata Diana va intra pe usa apartamentului meu sa faca un infarct. Pentru ca in apartamentul meu era un dezastru de nedescris.

Priveam pe fereastra fumurie a masinii, cum nori negri impanzeau cerul, formand o cupola negricioasa si acoperind soarele stralucitor care fusese de dimineata. Se pare ca o furtuna se anunta pentru aceasta noapte. Macar nu eram singura. Caci daca as fi fost, nu as fi dormit toata noaptea. Detestam furtunile, imi placeau doar ploile linistite si calde de septembrie. Adoram, de fapt, sa vad picurii mari cum se loveau de geamul camerei mele, spargandu-se in mii de bucatele si dandu-mi o senzatie placuta de somnolenta. Reflectia mea asupra vremii fu intrerupta de sunetul asurzitor- pentru auzul absolut al unui muzician- al unui tunet. Mi-am acoperit rapid urechile si mi-am tinut ochii strans inchisi cand am vazut lumina alba a zigzagului care strabatuse cerul, stiind ca dupa asta va urma un alt tunet. Da, furtuna era foarte aproape si speram sa ajung acasa inainte ca picurii de ploaie sa inceapa sa cada.

Mi-am indreptat atentia spre omul care statea pe scaunul din fata a masinii, conducand spre locul pe care eu i-l cerusem. Era un barbat zdravan si nu parea sa aiba mai mult de patruzeci si cinci de ani. Parul castaniu cu cateva fire albe era acoperit de o basca din piele neagra. Ochii caprui si inexpresivi exprimau plictiseala din sufletul sau, iar la capatul acestora erau formate cateva riduri . Avea nasul mare si sub el, o mustata stufoasa care ii acoperea mare parte din buzele-i rozalii. Se pare ca nu numai eu nu eram foarte incantata de vremea care urma sa vina.

Taximetristul imi intrerupse gandurile, anuntandu-ma ca am ajuns la destinatie. Mi-am intors din nou rapid, privirea pe fereastra, observand ca eram la distanta de vreo douazeci de metri de intrarea in blocul in care locuiam. Un zambet mi se largise pe fata la aflarea vestii ca nu ma voi uda toata pana voi ajunge acasa. I-am platit taximetristului, apoi am iesit rapid din masina, alergand spre casa.
Am simtit vantul ca o palma rece peste fata, ceea ce ma facut sa-mi inconjor trupul cu mainile si sa alerg si mai tare. Am intrat in bloc, apoi rapid am urcat scarile pana la etajul trei. Am descuiat usa apartamentului si am pasit in caldura caminului meu. Intr-adevar trebuie sa-i dau dreptate celui care a spus 'nicaieri nu-i mai bine ca acasa'. Ma simteam usurata, intr-un fel.

M-am descaltat incet si mi-am lasat jacheta in cuier. Mi-am dus geanta in camera si mi-am despachetat cartile, punandu-le in birou. Nu aveam chef de teme acum. Vroiam sa ma relaxez putin inainte ca Diana sa ajunga. Aveam nevoie sa imi pun ordine in ganduri, mai ales dupa cate sentimente a trezit Anthony in mine astazi. Am intrat in baie, mi-am dat incet hainele jos si le-am pus in cosul de rufe murdare iar apoi am intrat in cabina de dus, dand drumul la apa. Picaturile mici de apa fierbinte imi dezmierdau pielea, facand sa se relaxeze fiecare muschi de-al meu.

Am inceput sa reflectez asupra tuturor intamplarilor din ziua de azi...

_______________

Numai prima parte a capitolului , dar o sa vina saptamana asta si urmaatoarea. Sorry daca e mult prea scurta si nu extraordinar de bine scrisa.

Mersi mul pentru tot...
ByE ALL!:*

#27
Well, it seems I`m first. E asa de tare! Mi se pare fermecator tot ce scrii. Nu stiu...ai un fel de-a scrie. N-am vazut greseli. Mdaaa, nici nu m-am uitat dupa ele. Ai cate un pi din fiecare mod de expunere, i like it! Ceea ce ma deranjeaza, si ai spus si tu este lungimea capitolului. Astept nextu, si sper sa ma impresionezi in mod placut, ca si de data asta. Merci ca m-ai anuntat. Pe curand Bye.:)
Be smart. Be clever. Put me in your heart 4ever!

#28
Fir-ar ! Eu puteam sa dxau un comm aseara, jur.. dar de`. ^^' Lenea e chiar mare.
Btw, merci ca m-ai anuntat, darling ! * hugs *
This chapter ...
Greseli nu am vazut, so .. e bine pentru inceput. :-" Totusi, puteai baga mai multa descriere si te puteai baza mai mult pe sentimente. Adica, sentimentele lui Kristen. ^^
Eh, eu, acum sunt un pic de tot dezamagita ca nu l-am mai " vazut " pe Anthony prin acest capitol. ;o3 Poate ca doream o intalnire " fulger " intre cei doi. >:) Sa speram ca ai timp si de asta .. xD
Btw, am vazut ca ai scris ca ai teze. : | Ohh, frate ! Cine n-are ? ... :[[ Eu tocmai astazi am scapat de o simulare.. Mai am muuulte altele. o.o'
Nvm, tu doar vezi ce faci pe acolo. Adu-ne capitolul, insa, dupa teze. Succes la scoala, iubita ! * kiss *

#29
Heeeii lumeee!! Dupa cum am promis, am adus si partea a 2-a a capitolului 4, din Muzica sufletului meu. Hope you like it, so ENJOY!:*

Capitolul 4:

Partea a 2 -a:

Kristen P.O.V.:

Am inceput sa reflectez asupra tuturor intamplarilor din ziua de azi. Ma intrebam, de ce de fiecare data cand il vad zambind pe Anthony, desi il cunosc de atat de putin timp, inima imi creste atat de tare incat, parca vrea sa-mi iasa din cutia toracica. De ce atunci cand acele oceane de smarald imi rapesc privirea, mi se face pielea de gaina si ma pierd in profunzimea lor. Aceste intrebari nu imi dau pace din momentul in care, ochii mi-au aterizat pe aceasta splendoare de baiat. Nu numai ca era frumos din cale afara, dar modul in care se poarta, modul in care vorbeste, te ametesc si la propriu si la figurat. Ma rog, asta mi s-a intamplat mie. Desi, la inceput nu i-am dat atentie acestui sentiment.

De fapt, nici macar nu stiu ce simt pentru el. Totul s-a intamplat atat de repede, incat pur si simplu nu am avut timp sa-mi analizez sentimentele. In orice caz, pentru mine, Anthony era mai mult decat un prieten. Oare, il iubeam? M-am cutremurat la acest gand, in timp ce incepeam sa-mi spal parul cu sampon. Nu, nu il puteam iubi atat de repede. Probabil era doar o pasiune de moment care imi va trece. Sper sa-mi treaca cat mai repede. Nu-mi placea deloc faptul ca simteam ceva pentru el. Mi-am promis mie insumi, atunci cand am aflat ca "parintii" mei m-au mintit in legatura cu cine sunt ei cu adevarat, ca nu voi mai simti nimic pentru nimeni. Asa credeam eu ca este mai bine. Daca nu indragesti pe nimeni, nu vei plange mai tarziu pentru ca ai facut-o. Nici nu stiu cat am mai stat sub jetul fierbinte, dar stiu ca m-am pleznit mintal atunci cand am realizat ca nu facusem nimic prin casa, si nici macar nu stiam cat este ceasul. Daca este deja sase si jumatate?

Am oprit apa, corpul meu simtind instantaneu lipsa ei, si am iesit din cabina, cautand un prosop mai mare cu care sa-mi pot cuprinde tot corpul. Cand l-am gasit pe cel care-l voiam, mi l-am legat imprejur si am inceput sa-mi usuc parul cu unul ceva mai mic. Dupa ce eram aproape uscata cu totul, m-am uitat in oglinda si am observat cat de jalnic aratam. Noptile nedormite se vedeau sub ochii mei ca niste pungulite movalii, buzele imi erau crapate si uscate, pielea fetei imi era dezhidratata. Intr-adevar, aveam nevoie de o schimbare de atitudine. M-am dat cu putina crema hidratanta pe fata, mi-am plimbat irul cu gust de cirese pe buze si in privinta ochi lor nu prea puteam sa fac nimic, asa ca, am sperat ca la noapte sa dorm bine.

Am mers spre sifonierul din camera mea, l-am deschis, si am inceput sa-mi caut haine potrivite pentru o petrecere in pijamale. Sifonierul meu nu era foarte mare si nici nu aveam foarte multe haine. In general, ma imbracam cu haine inchise la culoare, gen verde, negru, gri, albastru inchis, maro. Cam astea erau culorile predominante in garderoba mea. Imi placea sa port tricouri mai largute, blugi skinny, tenisi sau sandale, atunci cand era mai cald. Nu-mi placeau hainele stralucitoare, preferam sa ma imbrac simplu, dar elegant si placut. Mi-am gasit o pereche de pantaloni scurti de blugi care imi acopereau doar fundul si putin din coapse, dar erau comozi, si un tricou negru, cu niste inscriptii in engleza.

Am inceput sa curat prin casa si sa strang hainele aruncate pe ici pe colo. Am sters praful, am aspirat, am aerisit cele doua camere si intr-un final, cand am ajuns la pian, nu m-am putut abtine si am cantat o piesa linistitoare, care imi placea foarte mult. Cand am terminat, m-am indreptat spre bucatarie, ca sa pregatesc niste gustari, pentru mine si Diana, pentru ca nu ne puteam hrani doar cu pop-corn. Am luat din frigider un suc Cola, doua pahare, doua pungi de fursecuri si o cutiuta cu sticsuri si le-am dus pe toate in camera in care aveam home cinema-ul.

Am auzit o mica vibratie care venea de la telefonul meu. Un mesaj se pare, destinatarul fiind Diana. In mesaj scria ca nu va veni singura, ci cu Anthony si fratele sau. Gura mi s-a deschis involuntar si am ramas perplexa pentru un minut. Ce a apucat-o pe Diana sa il aduca pe Anthony la mine acasa? Nota mintala: Spune-i Dianei ca nu e sanatoasa la cap. Nu am avut foarte mult timp sa ma pregatesc psihic pentru ceea ce urma, caci am auzit un mic bocanit in usa. M-am indreptat putin nervoasa spre intrare si am deschis incet usa din lemn masiv, incercand sa ma calmez. Cand am vazut oceanele de smarald atintite pe mine, picioarele mi s-au inmuiat, dar i-am poftit inauntru pe cei trei musafiri.

Diana ma scosese din transa, imbratisandu-ma strans, de parca nu ma mai vazuse de mult. Cand mi-a dat drumul, am putut sa-l observ, in sfarsit pe fratele lui Anthony. Am dat mana cu el, prezentandu-ma, si am vazut un zambet de copil pe fata lui. Am aflat ca il cheama Sam si ca are saptesprezece ani, impliniti de curand. Nu parea sa aiba saptesprezece ani. Arata foarte copil pentru varsta lui, iar acel zambet jucaus il dadea de gol ca nu este foarte matur la minte. Totusi, se pare ca in familia lui Anthony, frumusetea se mosteneste, pentru ca si el arata ca un star de cinema. Se pare ca si Diana ii observase frumusetea lui Sam. Oricum voi discuta asta mai tarziu cu ea.

Deoarece imi concentrasem toata atentia spre fratele frumosului meu coleg cu ochii verzi, nu l-am vazut pe Anthony cand a facut un pas spre mine si m-a imbratisat prieteneste. Pentru o secunda m-am panicat, dar cand i-am simtit mirosul dulce al parfumului sau, i-am returnat si eu imbratisarea fara sa ezit. Ne-am despartit repede, poate chiar prea repede, pentru ca imi placea acea senzatie de electricitate care imi fusese transmisa in tot corpul din cauza atingerii dintre noi.

I-am invitat pe baieti in camera in care aveam home cinema-ul, si le-am spus sa se faca comozi, pentru ca vom veni si noi in curand. Odata iesite din camera, am inchis usa si am tarat-o pe Diana pana in camera alaturata. Am inchis rapid si usa aceasta, si m-am intors la ea cu o privire foarte suparata.

- De ce nu m-ai anuntat mai devreme despre toata chestia asta? Sau, mai bine zis, de ce nu mi-ai spus mai devreme ca vrei sa-l inviti pe Anthony si pe fratele sau la mine acasa, la o petrecere in pijamale? Unde ti-a fost capul? aproape am tipat la ea, in timp ce bateam energic cu piciorul in podea. Pentru un moment, i-am vazut frica din ochii sai ciocolatii, dar apoi si-a facut prezenta un sentiment ciudat. Nu-l intelegeam, dar i-am vazut colturile buzelor ridicandu-se, in timp ce trase aer in piept.

- Kris, calmeasa-te. Asculta, m-am gandit ca ar fi mult mai interesant daca i-as invita si pe ei la 'petrecerea in pijamale', pentru ca stiu ca ai o atractie fata de Anthony si probabil ne vom distra mai bine in seara asta. Nu esti de acord cu mine?

- Ba da, sunt de acord cu tine, doar ca... eu vroiam o seara mai, 'ca-ntre fete'. Vroiam sa vorbesc cu tine despre anumite lucruri si vroiam ca tu sa ma ajuti sa uit trecutul si sa ne distram in seara asta. Apropo, te-ai gandit unde vor dormi? am spus ridicand o spranceana, sa vad daca avea deja un plan bine pus la punct.

- Sigur ca m-am gandit! spuse cu amuzament pe chip. Eu voi dormi cu Sam in camera cea mica, iar tu cu Anthony in camera cea mare. Avea acea privire de dracusor neastamparat de care ma temeam.

- Absolut nu! Nici nu ma gandesc sa dorm cu el. Nu se poate sa dorm cu tine in seara asta? Te rog, am spus lungind 'o'-ul.

- Nup! Nu se poate. Vreau sa am o noapte impreuna cu Sam, si vreau ca tu sa-ti invingi aceasta frica fata de sentimentele tale pentru Anthoy. Apropo, sa stii ca te-ai imbracat super in seara asta. Suficient cat sa sucesti mintile unui baiat, a spus in timp ce mi-a facut cu ochiul.

- Diana! Termina odata! i-am spus, in timp ce am luat perna de pe pat si i-am aruncat-o in fata. Totusi, stiam eu ca intre tine si Sam este ceva. Aveam nevoie doar de o confirmare.

- Mdaa, sunt cu el de trei saptamani si daca ai fi fost mai atenta, si fi stiut si tu ca am un prieten. Dar tu nu, tu trebuie sa stai si sa bocesti trecutul. Am vazut o urma de regret si dezamagire pe fata ei. M-am indreptat rapid spre ea si am inbratisat-o strans, parca vrand sa nu-i mai dau drumul prietenei mele cele mai bune. Fu surprinsa de reactia mea, dar imi raspunse la imbratisare si imi mangaie spatele ca sa ma calmeze.

- Ce te-ai face fara mine, chicoti ea dupa ce imi dadu drumul.

-Mdaaa, cred ca mi-ai luat vorba din gura. Oricum, ar fi bine sa nu-i mai lasam pe cei doi sa ne astepte. Cred ca lui Sam ii este deja dor de tine, ironia din vocea mea simtindu-se cosiderabil.

- Te urmez, colega, zise Diana, in timp ce ne indreptam amandoua spre camera cu pricina. Se pare ca se anunta o noapte plina de distractie pentru mine...


Asta a fost. Sper ca v-a placut partea a2-a. Astept comentarii muuulte. Pana atunci, byezz:*:*^.^

#30
Deci, capitolul este extraordinar. Ce dracusor e Diana, sa-i aduca pe Anthony si Sam la petrecerea in pijamale. Geniala idee. Greseli nu am vazut. Modurile de expunere sunt ok. Deodata mi se pare ca, capitolele sunt prea scurte (din cauza ca-mi place, logic). Deci, astept nextul foarte mult si il vreau mai lung. Deabia astept sa vad ce vor face cei patru. Merci ca m-ai anuntat. Bye--bye.
Be smart. Be clever. Put me in your heart 4ever!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Muzica si mai mult ..... alex 2 2.535 17-09-2012, 06:42 PM
Ultimul răspuns: alex
  Muzica pentru inima mea Hope 3 3.420 05-08-2012, 03:29 PM
Ultimul răspuns: Hope
  Ochii tai sunt oglinda sufletului meu Mina-chan 18 8.890 20-02-2012, 09:44 PM
Ultimul răspuns: Ayumi Michaelis
  Pacatul sufletului meu... Lussya 5 3.993 12-11-2011, 12:14 PM
Ultimul răspuns: Lussya
  Note pe portativul sufletului Unia 13 7.643 10-08-2011, 07:34 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Paralizia sufletului. Abbeh. 18 8.879 14-07-2011, 11:02 PM
Ultimul răspuns: Andrei.
  Cioburile sufletului meu. Trioxide chocolate.۩ 1 2.491 25-05-2011, 05:54 PM
Ultimul răspuns: IceCat
  Apa, muzica si tu tamoshiku 7 6.042 30-01-2011, 12:36 AM
Ultimul răspuns: Alyssia~Bulinuta~Roz
  Heroina sufletului - Return to innocence LivingInYourLettersMikela 0 1.764 16-08-2010, 11:59 PM
Ultimul răspuns: LivingInYourLettersMikela
  Muzica si Talentul Iubirii Reea4 4 5.576 23-07-2009, 09:40 PM
Ultimul răspuns: Eve.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)