Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Menit ei

#81
Oook..se pare ca am intarziat.
Capitolul 10, destul de slabut, cam mult dialog, ai trecut cam repede de la o faza la alta, minde'urile alea fiind usor cam scurte. Ai compresat destul de multe lucruri intr'un capitol. Nu zic ca e rau, insa in acel caz trebuia sa te intinzi cu o descriere destul de lunguta.
In al 11'lea, vad ceva mai bun. Ai inceput cu o descrierea cam scolareasca insa, bunicica, indeajunsa sa'ti faca o impresia asupra peisajului.
Ai facut cateva repetitii suparatoare, spre exemplu ai spus de mai multe ori 'roscata'. Ma rog, eu am si ceva cu acest cuvant...m'am satura de 'rozalia' si chestii de genul.
Fata de inceput, da, ai evoluat, cel putin cu exprimarea.
Ca de obicei, am sa'ti spun sa descri mai mult lucrurile, mai ales in momentele tandre etc etc..de fapt nu, stai...mereu!:))
Succes, astept nextul si nu uita ca astept mult de la tine!:))

#82
Ooo un nou capitol :> ...ahh nu sunt prima >_> ...da le bea Ella nu gluma :)) cat despre Ren si Sharky sa numai discutam totusi Ella e o fiinta umana nu un trofeu X( dar spre sa castige Ren acest "trofeu" :X ...deja mil imaginez pe Ren la costum 8-> si pe Ella in rochia aceea rosie care il inebunea pe Ren :)).
Bine hai mai repede cu urmatorul capitol ca fac crize :)) ...succes si spor la scris in continuare :*.

Ciumbay :bye:
[Imagine: chibi_1634.gif]
Ignis, chibi-ul lui XxX...GeorgianA...XxX


[Imagine: 68202047.png]

-------------------------------------------------------------------

[Imagine: renji2.gif]


#83
frate ce stupid ii Ren asta...acum el si Sharky se vor infrunta intr-un concurs unde pe deasupra exista si un trofeu...Ella...deci pur si simplu ii total enervant,biata de ea
Ella bea cam mult dupa parerea mea si mi-e teama sa nu se intample ceva...ca apoi va regreta enorm
ne greseli de tastare nu am vazut...descrierea mi-a placut la fel si dialogul^_^
spor la scris^_^
[Imagine: tumblr_lo65w6rqUy1qfkfkho1_r1_500.gif]
He is mine...so don't touch him.

Juliette, chibi-ul lui Sadic Juliette

#84
Cand este scris inclinat sunt aratate gandurile personajului despre care e vorba, care a fost descris etc. Deci nu ma atentionati ca n-am scris "gandea X."
Melodiile sunt: CojoneSrecordS-O fata pierduta si Bebbe feat. Blondu'-Asculta-ma . Sper ca va voi multumi si de data asta, e un capitol destul de lung, dar sper ca o sa va placa. Enjoy!

Chapter 12#: De ce iubirea intotdeauna implica suferinta?

Soarele a alungat stapana noptii, facand ziua sa biruiasca noaptea. Odata ce razele ucigatoare au intrat in camera adolescentei, obligand-o sa se trezeasca, si durerea apasatoare de cap, cu care fata nu era obisnuita, a aparut. Noaptea trecuta a exagerat cu alcoolul, iar acum trebuia sa mearga la scoala. Perfect! Eu beau ca nebuna, ma doare capul de mor si trebuie sa merg la scoala CHIAR ACUM! Se poate mai rau?! Si-a dat cu litri de apa pe fata pentru a se trezi si sperand ca durerea cu care s-a pricopsit ii va disparea. Vazand ca nu are sanse sa se poata lupta cu chinul pe care si l-a provocat, a hotarat sa indure. S-a indreptat spre dressing, unde a stat cateva minute, privind in gol.

Un top baby-doll albastru, din bumbac, se mula perfect pe corpul ei, accentuand bustul si talia. Jeansii negri, drepti, lungi, se mulau pe soldurile ei si ii scoteau in evidenta picioarele zvelte, care se odihneau intr-o pereche de tenisi inalti, care pareau destul de eleganti. Suvite roscate se revarsau peste umeri, parca indicand spre decolteu.

In timp ce mergea spre scoala, blugii ei sifonandu-se usor cand se misca, Ren era in masina, gandindu-se la viitorul concurs. Stiu prea bine ca nu am sanse cu trupa lui. Azii ii spun ca renunt. Nu pot concura cu cea mai buna banda a strazii, 757, avand pretentia sa castig. Mai intai o voi anunta pe Ella, obligand-o sa ma uite, iar apoi ii voi spune lui Sharky.
Desi trebuia sa fie preocupat de scoala, el cauta o metoda de o face pe Ella sa devina indiferenta fata de el, sa-l piarda din memorie. Se uita pe parbrizul masinii, cautand cuvintele potrivite, cand a vazut-o pe adolescenta mergand linistita pe trotuar, ascultand muzica la casti. Mercedesul negru a oprit langa ea, lasandu-l pe tanar sa iasa din masina.

Continua sa isi caute cuvintele potrivite, dar acestea veneau tot mai greu cand ii privea chipul angelic al roscatei. A tras adanc aer in piept, dupa care a spus:
-Sa iti fie clar, Ella! Eu am facut pasul spre realitate si te-am uitat, asa ca ma voi retrage din competitia propusa de Sharky. Vom fi doar frati!
Adolescenta nu a putut scoate niciun cuvant, dar a dat din cap aprobator. Pur si simplu nu-mi vine sa cred. Ma saruta si-mi spune ca va lupta cu Sharky pentru mine, iar acum renunta pentru ca, peste noapte, m-a uitat. Ce naiba se intampla? De ce nu pot sa-l uit? De ce am devenit.. dependenta de el?
Nu voia sa isi arate sentimentele fata de baiat, asa ca si-a continuat drumul, concentrandu-se asupra melodiilor ce rasunau in castile ei.

Au ajuns la scoala, tanara bucurandu-se ca prima ora era muzica. I se parea cea mai simpla ora deoarece ea avea ureche muzicala, pe cand, pentru altii, era o adevarata tortura. A cautat sala minute bune, pana cand s-a oprit in fata unei usi mari, negre, pe care era asezata o placuta inscriptionata cu: "Sala 45- Sala de muzica; Locul unde mici talente isi fac aparitia."

A apasat usor pe clanta, indreptandu-se spre o banca. S-a asezat in ultima, nevrand ca toti sa se holbeze la ea. Se uita pe pereti, analizand tablourile care erau asezate. In spatele ei erau diferite dulapuri cu instrumente, de la chitara si tobe pana la flaut si nai. Era inconjurata de alte banci, fiecare avand cate o poza cu un mare maestru al muzicii. A observat cateva fete care cantau la chitara si un baiat brunet care tinea ritmul tobei cu sunetele instrumentelor care rasunau in toata sala.

A aparut profesoara imediat ce s-a auzit clopotelul. O chema Ashley Harrison si arata foarte bine pentru varsta ei, 35 de ani. Chipul ii era invaluit intr-un par blond, in care se observau suvite roscate. Bluza alba, de matase, era acoperita de un sacou crem pana sub sani, care ii scotea in evidenta trunchiul inalt, iar fusta alba ii accentua picioarele subtiri. O pereche de cizme albe, fara toc, erau asortate cu panglica de pe cap.
-Pentru ca e prima zi de scoala, as vrea sa va descopar vocea. Va invit pe rand, in fata clasei, pe scena, sa ne cantati o melodie. As vrea ca ceea ce veti interpreta sa se puna in armonie cu ceea ce simtiti, ceea ce vreti de la viata sau parerea voastra despre realitate. Sa incepem! Primul este Ren Hallens.

Roscatul s-a ridicat rapid din banca, urcand pe scena. Totii ochii din cala erau atintiti asupra lui, in special ai fetelor, care il sorbeau din priviri. Chiar si Ella era curioasa, intrebandu-se ce melodie va alege. Adolescentul a tras adanc aer in piept, gandindu-se asupra melodiei. Cand s-a hotarat a inceput sa cante melodia care il reprezenta pe moment:

Sa stii ca-ti scriu aceste versuri nu ca sa-ti fac pe plac,
Ci pentru ca acum in fata ta nu pot decat sa tac,
Nu pot decat sa-ti spun ca am gresit si-mi pare rau
Si-as da orice ca sunt iar prietenul tau.
Mi-as dori sa pot da timpul inapoi,
Sa nu mai am griji si sa profit ca suntem doar noi doi,
Dar cred ca tu acum la mine nu mai tii,
Cu toate ca te vad, incet, cum vii.
Ma strangi in brate si ma saruti usor,
Iar eu constat ca dupa tine mor
Si nu pot trai cu gandul ca esti cu altcineva,
Nu pot crede ca nu mai fac parte din viata ta.
As face orice sa stiu ca ma iubesti,
Dar cu fiecare vorba tu incerci sa ma ranesti.
Nu am recunoscut niciodata ca sunt gelos,
Dar acum in mintea mea e un mare haos.
"Cand?" , "cum?" , "unde?" si "cu cine?" erau
Intrebarile puse cand plecai de langa mine.
As vrea sa te uit, dar nu pot
Pentru ca esti idolul care putere imi da.


Sfarsi cu o privire adanca asupra fetei, care avea lacrimi in coltul ochilor. Dupa alti colegi, era randul ei. Nici macar nu se gandise la ce cantec sa aleaga. A mers gratios spre scena, reflectand asupra sentimentelor ei. Dupa cateva clipe in care s-a gandit, a ajuns in fata clasei, privindu-l pe roscat. A tras adanc aer in piept, vrand sa uite de privirile adanci ale baietilor si de cele ucigatoare ale fetelor, parca asteptand ca cineva sa spuna "Start!". A inceput, toti ramanand stupefiati de vocea incredibila a fetei, chiar si profesoara.

Asculta-ma putin, iubitu', nu vreau sa ma repet,
Dar o fac spre infinit, iti explic incet-incet,
Pas cu pas toata relatia, de la primele cuvinte,
Primele atingeri, ce le regasesc mereu in minte.
Imi aduc aminte de cate vorbe dulci mi-ai zis,
Promisiuni multe, lacasuri in Paradis.
Nu stiu a cui a fost vina de ne-am despartit,
Spune-mi ce s-a intamplat, de ce m-ai parasit?


A deschis brusc ochii, indreptandu-si privirea spre roscat. Se vedeau pe fata ei urme lasate de agonia din suflet, mai ales dupa melodia aleasa. Eu am adus-o in starea asta. Eu o fac sa cante o astfel de melodie. Nu, nu am uitat-o, dar trebuie sa arat asta in fata ei. Imi pare rau, Ella! . Fata parca a auzit ceea ce gandea baiatul deoarece si-a incruntat usor privirea, dar continua sa cante...

Nu pot peste sentimente sa trec, am ramas tripata,
Am ajuns sa cred ca nu te voi uita niciodata.
Asculta-ma, iubitu', asculta-ma de departe,
Ca inca scriu si plang in miez de noapte,
Stii foarte bine ca nu pot renunta la noi, te iubesc,
Iti dedic ultimele versuri, ca fara tine nu traiesc!


Datorita faptului ca mai avea putin si plangea, a hotarat sa ii ceara directoarei o camera pentru o singura ora in internatul liceului. Spre surprinderea ei, aceasta a lasat-o, ba chiar i-a oferit cea mai luxoasa camera, desi era temporar. A luat cheile si s-a indreptat spre acea incapere, despre care a auzit ca era destul de spatioasa, perfecta pentru ea, apasand pe clanta. S-a aruncat pe pat si a inceput sa planga. Asculta la casti melodia cantata de roscat, in timp ce lacrimile se prelingeau pe obrajii ei de o nuanta rozalie. Parul ei des era rasfrant pe perna albastra, in timp ce ea suspina, plangand din ce in ce mai tare. Si eu care speram sa nu plang azi. Dar de ce vars lacrimi? Pentru un baiat! Un baiat.. voi gasi multi ca el. Gata, Ella, calmeaza-te!

#85
hi girl! new cap and i'm first so dau edit dupa ce citesc! oh god! ce m-a impresionat cap asta :(( :X
esti asa talentata si sorry ca nu am trecut la cap precedent
dialog:X descriere:X naratiune:X
mai vreau si nextu acum
chu & gambate & kissu':*:*
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#86
noul capitol...hmmm actiunea a fost frumoasa
dialogul cam putin...dar a fost ok
descrierea de asemenea
o problema majora este faptul ca anumite propozitii nu au inteles cand le citesti....suna foarte aiurea...greseli de tastare am observat pe ici colo...

totusi Ren continua sa ma enerveze pentru ce ii face Ellei*_*
spor la scris^_^
[Imagine: tumblr_lo65w6rqUy1qfkfkho1_r1_500.gif]
He is mine...so don't touch him.

Juliette, chibi-ul lui Sadic Juliette

#87
Se pare ca iti dai silinta, lucru ce ma bucura.
Ai incercat sa te joci mai mult cu descrierea, sa il faci mai piperat. Uhm, binisor!
Am vazut cateva fraze nu foarte bine aranjate. Nu uita *cred ca toata lumea stie ce urmeaza :))*, curat si simplut! Naratiunea are la baza in primul rand modul simplu de a transmite un mesaj clar, inteles de toata lumea.
Nu stiu daca tu ai pus acele versuri pentru a trage de text sau pentru a impresiona, insa nu le'am vazut foarte atractive. Puteai sa faci cate o mica referire corespunzatoare cuvintelor, ci nu sa le trantesti pur si simplu. Pana la urma, melodia trebuia sa'mi starneasca ceva prin versuri. Spre exemplu, puteai sa spui ca vocea ii crestea treptat in intensitate, partile cele mai importante erau rostite cu o dictie ce le evidentia, privirea atintita asupra lui etc. Ai fi putut insira destul de multe lucruri in ceea ce priveste cele doua pasaje. Ideea era ca trebuia sa ma faci sa simt, cel putin sa scoti ine videnta sentimentele celor doua personaje mult mai detaliat.
In rest, am mai observat cateva greseli nesemnificative.


Citat:dialogul cam putin...dar a fost ok
Eu tot m'am chinuit sa'i zic ca are mult dialog pe tot parcursul ficului, iar acum, tu spui ca nu e de ajuns cand face bine -.-
S'a vazut clar ca a vrut sa renunte la el ce'i drept si a incercat sa mearga pe descriere si naratiune. Insa, in opinia mea nu cred ca a clacat.
Acum ce pot spune, asta e un lucru si de gust raportandu'ne strict la capitolul ei...adevarul e ca e putin, poate tie iti place in general sa predomine.
Anyway, de la nu e bine pana gusturi cred eu ca e cale lunga.
Ar fi ok daca ar fi scris mai mult insa sa se formeze un echilibru in tot si desigur, sa aiba un sens.

#88
Chapter 13#: Sick of love

S-a oprit brusc din plans, gandindu-se ce ar trebui sa faca. “Oare imi va fi mai bine cu Sharky, voi reusi astfel sa il uit pe Ren?”. Diferite intrebari ii invadau mintea, iar unele o chinuiau mult prea tare incat o faceau să scape cateva lacrimi. A fost intrerupta de sunetul asurzitor al clopotelului, care anunta pauza. Abatuta fiind, si-a luat geanta cu cartile si a plecat spre casa.

A intrat vijelios pe usa vilei si s-a grabit spre camera ei, nevrand sa fie observata. Pe patul moale statea pretiosul ei ghemotoc de blana. S-a asezat langa el, in timp ce era adancita printre ganduri.
A adormit langa catelus fara sa-si dea seama, dar a tresarit cand a simtit o mana calda pe abdomenul ei. Ren o privea curios, observand ca adolescenta avea ochii rosii, umflati. Nu a intrebat-o nimic. S-a asezat langa ea, indepartandu-l pe Bijou. A prins-o usor de talie cu mana stanga, uitandu-se insistent spre ea.
-Ce?! intreba suspicios fata, avand un ton aspru.

Tanarul nu scotea niciun cuvant, doar si-a mutat privirea spre tavan, meditand.
-Cum am zis, m-am saturat de tine. Deja am o iubita, la care tin enorm de mult. Nimeni nu o va putea inlocui, in niciun caz tu! a spus el pe un ton indiferent, plecand din camera Ellei.
S-a oprit la usa acesteia, ascultand suspinarile fetei care tulburau linistea monotona. Il durea sa stie ca el o face sa planga, sa sufere, dar o mintea. Nimeni nu o va inlocui pe roscata lui, nicio fata, nici macar Annya, iubita lui actuala.

Annya, fata tupeista a liceului, era cea mai vicleana, vrand mereu sa aiba ceea ce e mai bun. Era una din ingamfatele scolii, desi era chiar foarte simpatica in anumite cazuri. A invatat sa fie indiferenta datorita diverselor persoane cu care a avut contact la scolile pe care le-a frecventat. Odata cu trecerea unui an, ea schimba orasul deoarece mama ei era mult prea ocupata cu treburile firmei si era nevoita sa calatoreasca foarte mult. Aceasta i-a promis fiicei sale ca vor ramane aici, cel putin pana cand Annya va termina liceul. Corpul ei arata foarte bine, acesta fiind motivul pentru care toti baietii roiau in jurul ei, in rest era inchisa in ea si nu vorbea despre sentimentele sale. Soldurile ii puneau in valoare talia si abdomenul perfecte. Sanii voluptosi, mereu accentuati de un decolteu generos, erau limita parului ei saten, drept. Picioarele sale zvelte erau acoperite mai mereu de o pereche de blugi stramti.

[center]~*~[/center]

Era un decor intunecat: lumina lunii patrundea discret in camera adolescentei prin perdeaua lila. Asternuturile patului erau umede, iar ea se incalzea din ce in ce mai greu. Parul ei rosiatic se revarsa pe perna, in timp ce corpul sau tremura sub patura. Ea se afla intr-o stare de inconstienta, fiind intre vis si realitate. Alarma telefonului suna iritant, iar fata constata ca era dimineata si ca nu dormise deloc. S-a ridicat incet din pat, indreptandu-se lenes spre celularul care scotea un sunet infernal. “De parca nu ma durea destul capul!”
A luat telefonul in mana si a avut senzatia ca toata camera se invarte. Ultimul lucru pe care l-a simtit a fost un fior pe sira spinarii la contactul pielii sale cu podeaua rece.
Starea ei se agrava incetul cu incetul. Nu mai avea putere sa se ridice, era slabita, terminata. De la o vreme nu mai manca, nu se odihnea si se consuma plangand, dar acum trupul ei zacea pe podea fara sa arate ca e viu. Nu se misca, nu plangea, nu avea niciun reflex, doar statea acolo singura.

[center]~*~[/center]

S-a trezit pe patul de spital, simtind dureri fizice ingrozitoare numai cand clipea. Nu se putea misca, statea si privea camera in care se afla. Intr-un final, a deosebit ca un ac ii intra in vena, nestiind de ce, iar un tub cu aer ii statea la baza nasului. Imobilizata fiind, a mai aruncat o singura privire in incapere si s-a adancit intr-un somn adanc.
In cele din urma s-a trezit, dar simtea o mana calda care o tinea ferm, dar bland pe a ei. S-a dezmeticit greu, incercand sa se ridice. A constatat trist ca era inca imobilizata, dar a incremenit si mai tare cand a vazut ca Ren era langa ea, tinand-o de mana, avand cearcane imense la ochi. Desi era inca slabita, voia sa aiba o discutie cu roscatul. A facut un efort imens pentru a vorbi, dar a reusit, uimindu-l pe adolescent.


-C..ce s-a intamplat? a intrebat confuza.
-Ai dormit ceva timp, cam trei saptamani. Doctorii credeau ca erai pierduta dupa prima saptamana, adica tinuta in viata numai de aparate, dar cand au vazut ca te mai trezesti din inconstienta, chiar si pentru putin timp, au hotarat sa insiste asupra ta.
-Hn..
-Cand ma gandesc ca toatea astea au fost din cauza mea...
Acesta a fost intrerupt de palma fetei, ea facand un efort aproape inuman.
-Nu te invinui! Eu am fost de vina! Daca ma odihneam nu se ajungea aici.

Ren era in fata ei fara sa scoata vreun cuvant. Nu stia ce sa-i spuna Ellei pentru a nu ii provoca si mai multa durere. Vrand sa schimbe subiectul, a gasit imediat cele mai potrivite cuinte pe care i le putea spune.
-M-am despartit de Annya pentru ca am realizat ca toate sentimentele mele sunt menite tie. Mereu a fost asa, speram sa ma uiti si sa te uit, dar am realizat ca nu va fi posibil. Cand te-am vazut lesinata m-am panicat, pur si simplu nu stiam ce sa mai fac. Annya a trebuit sa se mute cu mama ei in Franta, iar Sharky a plecat cand a auzit ca doctorii au spus ca nu mai esti in viata.

Fata a amutit, simtea o bucurie enorma pe care ar fi aratat-o daca se putea misca, iar tot ceea ce a putut face a fost sa zambeasca strengaresc. In inima baiatului a incoltit un sentiment de entuziasm, mai ales cand a vazut reactia adolescentei, zambetul caruia ii ducea dorul.

#89
so new cap and i'm first! so dau edit dupa ce citesc! wii! imi place la nebunie:X:X:X! dialog:X descriere & naratiune:X... love it!:X
acum sa inteleg ca vor fi together ella si ren?;;)
astept nextu' mai repede:X:X:X
chu & gambate & kissu':*:*
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#90
"cuinte"= cuvinte

Bun:d
Deci...nam mai comentat de mult:)))..ehh incepu acum:D...greseala de tastare am menionat-o...altele nu mai ai...dupa parerea mea....descrierea....imi place:X...dialogul e super si nu e sec:X
Ella a dormit 3 saptamani:-o...wow....ma bucur ca ca Ren a recunoscut ca o iubeste pe Ella. Sharky ce bine ca a disparut:D
Astept nextu'
Chu si gambate:*
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)