Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La dentist...

#31
Eu si dentistul suntem vechi,vechi cunostinte. Multumita caderii mele de calciu (care de ani de zile ma tine, insa a ramas intr-un anume stadiu) dintii mei ai de suferit xD Asa ca eu si nenea ala de la cabinetul cu maselute ne stim fara sa ne mai intrebam cum ne cheama. O privire e de ajuns pt a-si aduce minte de cate ori l-am muscat,am tipat sau chiar am fugit din cabinet, de mai avem si acum momente cand radem impreuna pe seama anumitor intamplari ^.^

De spalat pe dinti ma spal fara comentarii,dar chiar si acum,dupa atatia ani in care am frecventat cu regularitate dentistul, imi mai tresare inima si mi se face pielea de gaina cand simt mirosul specific din cabinet sau cand aud anumite zgomote xD.
[Imagine: 9r3myo.jpg]
Thank you VeVe :3

#32
Well,
Cat de des va spalati pe dinti? -2 sau 3 ori
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?- astept sa ma doara, am ceva cu durerea de dinti, cred ca ma calmeaza 2224
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?-Cabinet particular, il aleg din mai multe motive.
Cate plombe aveti?-39 sa le numar ?! cred ca am vreo 3
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?- Programare, chiar si pentru un simplu control.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?- Inainte nu anestezia, dar in ultima vreme rog sa anestezeze zona desi ma enerveaza sa simt buza de 3 ori mai mare decat e normal >.<.
Cate carii aveti? - 106 mananc rar dulciuri
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? -Si daca stiu oricum nu dau importanta 106
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- 14 martie
Cand v-ati dus la dentist prima data?- cred ca pe la 6-7 ani 39
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?-apropiat nu, departe da 10
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?- nu
Va e frica de dentist?- Nu imi este frica de el. Dentistul e ca orice medic obisnuit o.O.
Cred ca sunt unica carei nu ii este frica de aparatele alea 24)
[Imagine: aaaakip.jpg]

#33
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
De doua, trei ori pe zi.

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?
Astept sa ma doara.

Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Dentistul de familie. Altundeva nu m-as duce.

Câte plombe aveţi?

Doar una.

Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?
Cu programare. E destul de ocupata.

Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?
Ma anesteziaza cu spray. Injectiile nu le suport si pe viu nici atat.

Cate carii aveti ?
Niciuna.xD

Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?
Da, normal. Dar nu stiu ce-i aia dializa.

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
Acum 5 luni.

Când v-aţi dus la dentist prima dată?
In clasa intai.

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Nu cred. Nu am nicio problema dentara acum.

Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?
Nu. Si nici nu vreau.

Vă e frică de dentist?
Da. Urasc sa merg la dentist. Defapt urasc sa merg la doctor in general.
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#34
Imi amintesc prima zi la dentist.Aveam 4-5 anisori si imi amintesc cum intrasem in cabinet si m-am asezat singurel pe scaun si abia asteptam.Imi baga aia burgiul ala de masele sau ce-o fi in gura si ma loveste la nerv.Sa ezi ce i-am zis vreo doua 21

Cat de des va spalati pe dinti?-Eto...de 4-5 ori pe zi

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?-Ma duc imediat

Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?-De familie.

Câte plombe aveţi?-una,obtinuta saptamana trecuta

Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?-Programare,desi o data m-am dus fara programare ca era o urgenta >.>

Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?-Nu,imi place sa simt durerea

Cate carii aveti ?-Nu mai am carii

Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?-Ce-i aia? xD

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?-Saptamana trecuta

Când v-aţi dus la dentist prima dată?-Pe la gradinita

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?-In momentul de fata nu ar avea rost sa merg

Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?-Prin clasa a V-a am avut aparat dentar

Vă e frică de dentist?-Nu,nu am nici-o problema cu ei.Desi cand am mers a doua oara am muscat-o pe aia de deget xD
Yaoi is like normal love,but the girls have no boobs,but they have penis.
[Imagine: BleachYaoi42.gif]

#35
Fiti atenti 21

Cat de des va spalati pe dinti? -De doua ori pe zi cam asa mai apuc unele zile cand ma spal o singura data XD
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?- Deobicei ma duc din prima dar in cazu in care am multa treaba si uit de ea astept pana in ultimul moment
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?- Acum mai nou merg la particular
Cate plombe aveti?- 0 15
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?- Da pai de cele mai multe ori a trebuit sami fac programare pt ca este ocupat
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?- Astept sa vad pt ca inca nam nici o plomba
Cate carii aveti? - Momentan niciuna
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - Da stiam ceva despre asta
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- acum cateva saptamani
Cand v-ati dus la dentist prima data?- Pai cred ca eram prin clasele 1-4 si ramasesem cu cativa dinti de lapte care nu vroiau sa cada 21
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?- Posibil
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?- Cam da...
Va e frica de dentist?- Holy 21 Well no not really Smile i can't say i love them but i m not scared

#36
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
Dimineaţa şi înainte să ies undeva pe-afară. Ajung să mă spăl de vreo 7 ori pe zi.XD

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?
Carie mică?! Am trei carii acum, dor ceva de groază când mănânc dulce sau rece/fierbinte, dar încă nu am mers să le rezolv. Nu de frică, dar pur şi simplu uit. XD


Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
La orice dentist atâta timp cât nu mai rezist. :]]


Câte plombe aveţi?
Niciuna.


Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?

Mă primeşte, trebuie să mă primească. >:]


Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?
Încă n-am nici o plombă, habar n-am. :]]


Cate carii aveti ?
Vreo două-trei. 9


Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?
Ştiu că aduc probleme, dar nu ştiu ce e aia dializă. *caută pe net*


Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
Pff...acum vreo 3-4 luni.


Când v-aţi dus la dentist prima dată?
În clasa întâi.

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Da, dacă nu uit.:]]


Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?
Nu.:]


Vă e frică de dentist?
Nu. Îmi era înainte, dar acum nu mai am nici o problemă cu mersul la dentist. XD Dar dacă cumva mă doare, îi dau un cap în gură. :-l
[Imagine: 2z7exb6.png]
Tnx, Tox!<3

Lăv mai femili :]]:
Fiică: Beki
Soţia: ♪ Ąѕђą ♪
Mama Soacră: Tweety
Cumnăţica: Ame

My fic: Hypnose; My drawings; My photos

#37
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
De 2 ori pe si

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?
Astept sa ma doara.

Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Dentistul de familie.

Câte plombe aveţi?
1..unfortunately

Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?
Depinde...Daca ma duc la inceputul programului si nu-i nimeni atunci e ok, dar deobicei fac programare.

Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?
Normal ca ma anesteziaza. dar tot simt durerea -_-

Cate carii aveti ?
cea plombata se pune?

Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?
really O.O

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
acum 3-4 luni

Când v-aţi dus la dentist prima dată?
cand eram la gradinita

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Da. Trebuie sa-mi inlocuiesca plomba in fieare an.

Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?
Din fericire nu.

Vă e frică de dentist?
Imi era cand eram mai mica. Acum mi-a trecut.
[Imagine: robin-1.jpg]

#38
Cat de des va spalati pe dinti?
Dimineaţa şi seara.
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Nu am nicio carie.
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
La aia la care m-a dus mama.
Cate plombe aveti?
Niciuna.
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Mă primeşte oricând.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Nu am nicio plombă.
Cate carii aveti?
Niciuna.
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Da. Am făcut la biologie.
Cand v-ati dus la dentist ultima data?
Acum un an...
Cand v-ati dus la dentist prima data?
Când mi-am scos primul meu premolar-
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Nu cred...
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Nu.
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?
Nu am.
Va e frica de dentist?
Prima dată mi-a fost frică.
Lawl.

#39
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
De 2 ori pe si

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?
Aştept să mă doară.

Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
De două ori, după ce mă trezesc şi înainte să mă culc.

Câte plombe aveţi?
Am avut două, dar mi-au căzut.

Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?
Programare.

Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?
Normal că da.

Cate carii aveti ?
Nu le-am numărat.

Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?
Ce-i aia "dializă"? Lol =)

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
doi ani în urmă, dacă nu mai mult

Când v-aţi dus la dentist prima dată?
când eram foarte mică

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Mâine sau pomâine mă duc, de nevoie.

Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?
Da - o măsea lipsă, din cauza prostiei mele, că nu mă duc la dentist atunci când trebuie.

Vă e frică de dentist?
Da, mă enervează la culme, mai bine zis, procesul în sine.

#40
Erm, cred ca o parte mai lunga din vietisoara mea am irosit-o in cabinetul dentistului ._. Am avut 3 aparate dentare, unul fix si doua placute, dar acum am dinti perfecti. Eu una am ajuns sa ma obisnuiesc, cu acel miros, acel cabinet, bla bla. Mai ales ca dentistul meu e asa funny. De pe a2a pana pe a7a am purtat aparat dentar si mergeam regulat la el;-? Erm nu e asa rau la dentist, te ajuta. Acum depinde de parerea fiecaruia.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)