Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La dentist...

#11
Mie imi place la dentist21, si habar nu am de ce...
Cat de des va spalati pe dinti? cam o data sau de doua ori de zii[ uneori ma apuca lenea]
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Am vreo trei carii, si abia saptamana asta m-am trezit sa ma duc la dentist ca una ma durea ingrozitor, luna o sa fac vre-o trei vizite pe la dentist71
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
La un cabinet particular...
Cate plombe aveti?
Pai doar una momentan, insa peste doua saptamani voi avea trei71, dar sunt tare enervante plombele astea...
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Cu programare din pacate... a trebuit sa indur 3 zile amarata aia de carie pana cand sa ma primeasca...
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Well.. daca ma doare cand imi curata caria, imi anestezia nervul, daca nu ma doare, mi-o plombeaza asa, insa e mult mai bine daca iti anesteziaza nervul de la inceput, asa nu m-ai ai probleme dupa cu durerea...
Cate carii aveti? - doua.. si le urasc...
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - habar nu aveam.. ma informez si eu acum71
Cand v-ati dus la dentist ultima data?
~ acum patru zile39, din cate imi amintesc eu...
Cand v-ati dus la dentist prima data?
~ cand aveam 10 ani parca, dar de atunci nu m-am mai dus decat acum, cand am facut carii
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
~ dupa ce rezolv problema asta.. nu prea cred... lenea asta ce sa-i faci
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
~ inca nu m-am luat la bataie cu nimeni ca sa am masele sau dinti lipsa dar nici mult nu m-ai am... insa as vrea sa-mi pun un aparat dentar, caci nu sunt perfect drepti si nu-mi place asta...
Va e frica de dentist?
~ Nu.. chiar deloc, nu face altceva decat sa-mi trateze dintii... so nu prea am nici un motiv de care sa-mi fie frica. Aparatele pe care le foloseste acolo, nu se compara deloc cu aparatele de tortura





#12
Dentistul....Hmmm... Mie fie ca mi-e frica sau nu trebuie sa merg saptamanal pentru ca am fost fetita rea.... Ehhh pai sincer nu mi se pare ingrozitor pentru ca numai acele aparate iti dau aceasta senzatie de frica. Nici nu te doare, mirosul este specific... MIe chiar nu mi se pare infricosator. Problema este ca noi oamenii( in general) nu stim sa facem diferenta intre un dentist si ustensilele lui. De dentist chiar nu mi-e frica....Foarte putin imi e de ustensilele lor.. Insa poate sgomotul si aspecxtul ma sperie....Totusi mai intai de toate trebuie sa ne gandim ca ne face noua bine si este spre binele nostru 4

#13
Deci... sa vedem. Am avut decat o singura data nevoie la dentist, dar am dat de mai multe ori pe acolo.
Sa incepem cu inceputul. Cum intru ma izbeste un miros de hoit de 5000 de ani... atatia oameni care se tin de gura si citesc brosuri tampite si neinteresante despre tot felul de chestii... apoi cand intri in camera torturii si vezi scaunul acela cu tot felul de sarme si uneltele alea... ma apuca groaza.
Zau ca e aiurea... mie una imi vine rau cand intru la dentist...
[center]Riesige Himmel verstecken Tausende und Tausende von Sternen ~
Hide My Tausende und Abertausende von Gedanken ~
Life ausblenden Tausende und Abertausende von Hindernissen~
Verstecken Sie Ihre Augen Tausende und Tausende von Farben ~
[Imagine: sintaxsig.png]
When your image disappears from the front of your eyes, you create it as you like.

[Imagine: chibi_2140.gif]
Chibi-ul lui SintaX_Dev
[/center]

#14
My turn..well, voi da si eu copy/paste 65

Cat de des va spalati pe dinti? => De 3 ori pe zi [a lil' obsessed, i know -_-"]

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? => Nu am carii pt. ca nu mananc asa multe dulciuri, si cola beau odata pe an 21. Dar in caz ca am, trebuie sa merg 22, ma obliga mama..crud..22

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular? => Pai...sincer nu stiu daca e particular, but i think so...

Cate plombe aveti? => Una...

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? => Cu progamare, si cand e libera, oricand 21

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? => Mai, din cate stiu eu nu se anesteziaza, si nici nu mai tin minte cand mi-am plombat si eu maseaua [o duc eu prost cu memoria 21 ]

Cate carii aveti? => Am 1..dar e la un dinte care trebuie sa cada [chiar daca am 14 ani 22]

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? => N-am stiut...

Cand v-ati dus la dentist ultima data? => Acum 2 vineri

Cand v-ati dus la dentist prima data? => Cand eram un borac mic si prost...oricum...cand mi-au rasarit dintii de lapte

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? => Vinerea viitoare merg 65

Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?=> Da...am aparat dentar xD

Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? => Cu multa grija si atentie...oare..daca am aparat, prin continuarea sesiunilor de mers la dentist e 2 ori pe luna...

Va e frica de dentist? => Nu prea...

#15
hey ya :))...am aterizat sh eu cu elicopterul pe aici...
Cat de des va spalati pe dinti?-3-4 ori pe zii
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?astept sa ma doara:))
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?well..habar n'am :))
Cate plombe aveti? 3 :d
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? face bunicu programarea:))...dar pot sa merg sh fara :d
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? numai stiu :-??
Cate carii aveti? vreo 2-3
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? nu
Cand v-ati dus la dentist ultima data?aaa...:-? prin decembrie...
Cand v-ati dus la dentist prima data? cand eram micutza :))
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? yep...
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?un dinte ciobit :-ss....da ii in partea din spate..deci nu se vede..norocul meu :))
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? rezolva Domn' Basiu,nicio problema :))
Va e frica de dentist? mda :))..cateodata da,cateoda nhu


B'bye :-h

#16
Cat de des va spalati pe dinti? de 3-4 ori pe zi
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? fug la dentist
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?nush 22
Cate plombe aveti? 1
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? trebe sa fac programare
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? nuu20
Cate carii aveti? n-am .. am avut inainte sa mi-o plombeze21
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? daaa 29 ne-o spus profa de fizica21
Cand v-ati dus la dentist ultima data? sapt trecuta 20
Cand v-ati dus la dentist prima data? demuult
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? nu
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti ): da am un dinte ciobit si am purtat aparat dentar
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? nush 106
Va e frica de dentist? daaa20((((20((
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#17
Eu am fost printre putinii copii norocosi in ceea ce priveste dusul la dentist. Nu am avut probleme si nici nu imi doresc sa am pe viitor. Am avut intradevar o plomba la o masea de lapte dar de atunci nu s-a mai repetat .Sincer nici nu mai stiu cati ani aveam cand am fost pentru prima data la dentist . Oricum a fost pt prima si ultima ora * lucky me*...si sincer nu mi s-a parut pe asa de ingrozitor .... Singurul dezavantaj este ca am gingiile destul de sensibile si se mai intampla sa sangereze =_= ... "dar cu LACALUT activ scap de probleme *grin*"... si am toti dintii in gura xD
[center][Imagine: 444444.gif][/center]

[center]I know that i'm not a part of your dreams
But time makes me see that it's easy for me
To pray for the truth and hope to achieve
The love that i hope to find
In you...[/center]

[center][Imagine: elflove.jpg][/center]

#18
*Cat de des va spalati pe dinti?-de trei ori pe zi..normal22 *Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?-depinde....106 *Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?-106 *Cate plombe aveti?-3..parca *Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?-cu progamare *Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?-nu *Cate carii aveti?-106 *Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?-tocmai am aflat *Cand v-ati dus la dentist ultima data?-aaa....luna trecuta *Cand v-ati dus la dentist prima data?-in decembrie *Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?-la cata ciocolata mananc....logic *Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?-nu Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? Va e frica de dentist?-sincer...prima data si eu am spus "vai ce frica imi e si ce rau e la dentist(bineinteles nu mai fusesem niciodata21) dar cand m'am dus am vazut ca nu e rau deloc4(vorbesc serios) voi spuneti ca e ingrozitor acolo....pai...depinde si cum e dentistul...
[Imagine: kikwang.gif]

#19
sincer ? merg rar la dentist si asta nu pentru ca imi e frica ...... bine imi este putin teama cand vad sangele si simt durerea aceea ...... o doamne si cum ati zis si voi la dentist miroase a farmacie si sunt si pozele alea cu dinti aia urati pe coridor .......
ultima data cand m-am dus la dentist acesta mi-a spus ca am dinti aproape perfecti si ca mai trebuie sa imi iasa marelele , a spus ca nu va durea . atunci , l-am luat pe tati de mana si i-am spus ca eu nu-mi scot la el maselele ....... 24

Cat de des va spalati pe dinti?- ca tot omu de 2 ori pe zi
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?-pai astept sa vad daca se mareste
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?- particular dar nu ma prea duc
Cate plombe aveti?- 0
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?- nu ma duc
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?- nu are sansa sa puna mana pe dinti mei
Cate carii aveti?- una pe o masea care trebuie schimbata
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - doamne asta e ceva grav?
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- stai sa ma gandesc ..... la 12 ani
Cand v-ati dus la dentist prima data?- la 5 ani ( doamne ce cari aveam pe vechi dinti ! ce bine ca i-am schimbat )
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?- poate daca va fi " musai " 24
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )? Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? Va e frica de dentist?-nu imi este frica .... bine umpic si nu am nici o problema daca am ma duc la dentist

#20
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
De două, trei ori pe zi. Depinde.

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist, sau aşteptaţi să vă doară ca să mergeţi cu chiu cu vai?
Sincer? Aştept să mă doară tare ca să merg xD.

Mergeţi la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Dentistul de familie. Chiar îmi place tipa. [ asta nu înseamnă că trebuie să merg foarte des 65 ]

Câte plombe aveţi?
Păi ... vreo patru.

Când mergeţi la dentist, trebuie să vă faceţi programare, sau vă primeşte oricând?
Mă primeşte oricând. [ Altfel o avertizez că ştiu .. arte marţiale, na xD ]

Când vă plombează, vă anesteziază zona sau nu?
Nu! Şi asta doar pentru că aşa i-am cerut eu. Detest injecţiile, iar porcăria aia de spray nu ţine deloc [ cel puţin la mine nu are efect >.< ] aşa ca m-a lucrat pe viu. Chiar dacă durea, nu spuneam nimic şi o lăsam să facă treabă; sunt destul de rezistentă.

Câte carii aveţi?
Acum nici una, doar le-am plombat, ne?

Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?
Da ştiam, dar sincer habar n-am ce-i aia dializă. :]]

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
Acum un an.

Când v-aţi dus la dentist prima dată?
În clasă întâi [ 8 anişori 9 ] Dar nu am vrut să stau :]]. Când am văzut-o pe tipa aia cu seringa în mână am muşcat-o.

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Nu ÅŸtiu, tot ce e posibil.

Aveţi şi alte probleme cu dinţii ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )?
Nu. Din fericire. :]

Vă e frică de dentist?
Chiar dacă am fost de atâtea ori, încă îmi e frică .. şi nu vreau să mai merg T^T.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)