Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La dentist...

#21
Huh`, zona crepusculara XD.

Cat de des va spalati pe dinti? ->> Deobicei de 3 ori pe zi, uneori mai uit si ramane de 2 ori pe zi ^^".
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? ->> NU MERG !! 24 Mi-o tratez singura, la dentist nu merg nici impuscata x.x .
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular? ->> Nu merg :]].
Cate plombe aveti? ->> Niciuna.
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? ->> Trebuie programare, dar eu nu merg.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? ->> Habar n-am 21.
Cate carii aveti? ->> Am doar doua mici si invizibile 4.
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? ->> Ce-i aia? 9
Cand v-ati dus la dentist ultima data? ->> Cred ca la 11 ani 22.
Cand v-ati dus la dentist prima data? ->> La 4 ani parca..
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? ->> Sper sa nu !
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )? ->> Am dintii din fata strambi [vreo 3 asa..]
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? ->> Se vor indrepta in timp Smile.
Va e frica de dentist? ->> DA!! Desi e posibil sa va fi dat seama de mai devreme 24.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#22
Mda, dentistul, coşmarul vieţii mele. Nu pot spune că am n - şpe mii de carii sau că merg des la dentist, doar că pur şi simplu nu-mi place. Acolo e acelaşi miros oribil ca la spital şi de aceea urăsc clinicile sau locurile unde sunt doctori. Dentistul, deşi face numai bine, nu-mi place. Cel puţin, nu mi-a plăcut când am fost prima dată, la şase ani. După ce mi-a făcut o carie nu a trebuit să beau/mănânc două ore şi mi-era aşa de sete xD . De aceea cred că nu-mi place dentistul. Acum însă, s-au perfecţionat şi există n şi n de aparate care usucă - nu găsesc cuvântul potrivit - plomba [ sau chestia aia ce se pune în găurică ] .
Acum întrebările.

Cat de des va spalati pe dinti?

Cred că de două ori pe zi. Uneori şi după masă dacă-mi intră ceva între dinţi sau cine ştie ce chestie.

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?

Nu prea îmi apar carii fiindcă am o igienă dentară destul de bună. Merg la controale de cel puţin două ori pe an şi atunci îmi face ce trebuie.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?

Cabinetul particular, for sure. Are tatăl meu nişte relaţii cu un dentist ce lucrează la un cabinet particular şi merg acolo oricând este necesar.

Cate plombe aveti? Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?

Am două plombe xD . Cât despre a doua întrebare, depinde de situaţie. Dacă e vreun tratament, atunci îmi fac programare. Dacă este vreo problemă urgentă, mă primeşte oricând.

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?

Usually mă întreabă dacă vreau sau nu să mă anestezieze. Şi, ofc, că spun că vreau. Mi se pare mult mai comod că nu doare, plus că-mi place senzaţia aia de după anestezie.

Cate carii aveti?

Momentan, nici una.

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?

Nu.

Cand v-ati dus la dentist ultima data?

Acum două luni la un tratament de albire.

Cand v-ati dus la dentist prima data?

La ÅŸase ani.

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?

Da. O să am un control curând.

Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?

Nu.

Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?

Spun pas că nu am.

Va e frica de dentist?

Nu îmi era/este frică, ci doar este o senzaţie de disconfort creată de faptul că stau pe un scaun dat pe spate, că bate o lumină orbitoare pe mine şi că unu' umblă în gura mea De aceea nu-mi place dentistul.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#23
Uhh, urasc tot ceea ce tine de stomatologie! Nu mi-a fost mereu atat de frica, dar am fost cand eram mica la un stomatolog foarte nesuferit [dar isi facea treaba bine] si am prins o frica. Spre ghinionul meu, a trebuit sa merg de foarte multe ori [carii 22]. Acum merg la altul, care e foarte bun, dar tot mi-e frica. Chiar am fost recent si tremuram ca varga, insa stomatologul a vazut asta si a lucrat foarte incet....

Cat de des va spalati pe dinti?
De doua ori pe zi.

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Astept sa ma doara :]]. Am speranta ca se va repara de la sine, desi stiu ca nu se poate. Prefer sa aman.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Cabinet particular

Cate plombe aveti?
Destul de multe. 4-5

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Merg oricand....Si stau la rand.

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Nu.

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Ammm...Ce-i aia dializa? :]]

Cand v-ati dus la dentist ultima data?
Luna trecuta

Cand v-ati dus la dentist prima data?
Din cate imi amintesc, trebuia sa imi cada primul dinte de lapte si imi era frica sa o las pa mama sa il scoala sau sa il scot eu, asa ca am fost la dentist.

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Da, trebuie sa merg dupa Paste.

Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Ii multumesc lui Domnezeu ca nu am. In schimb, am masele care se cariaza foaarte repede : |

Va e frica de dentist?
Da....:]]
[Imagine: 25rd0nd.jpg]

#24
Am trecut si eu pe aici:
Cat de des va spalati pe dinti? - De 2 ori pe zi .
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?- Pai depinde la ce dentist.Daca sta si ma freaca 100 de ori la aceeasi carie cu plombele lui cu tot si ii mai pute si gura mai bine ma spanzur decat sa mai duc la el.
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?-Cabinet particular!Si nu asta din cartier 17,pentru ca asistentei aleia ii putea gura.
Cate plombe aveti?-Vreo 4 .
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?-Programare.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?-Imi face anestezie,si ma simt ciudat.
Cate carii aveti? - Inainte sa le plombez erau 4,oribile .Acum din fericire nu mai am.
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - pe bune?.Nu stiam,e bine ca nu mai am...sper nici sa nu mai apara.
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- Asta vara.
Cand v-ati dus la dentist prima data?- Nu mai tin minte exact data dar stiu ca eram cam prin clasele 1-4.
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?- Poate atunci cand o sa fiu baba xD.Kidding,dar nu stiu,sper sa nu .
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?- Am avut cand eram mica aparat dentar,acum sunt ok
Va e frica de dentist?- Cand eram mica da,dar acum nu,nu e chiar moartea cu coasa.Insa imi este frica de aia care nu fac anestezie .

Gata 15.
Pentru iubire nu se multumeste, in consecinta, n-o sa-ti multumesc nici eu. Doar te iubesc sublim si nebuneste, atat de pur, total, nepamantesc.

#25
Cat de des va spalati pe dinti? - DImineata,seara si mai nou de 2 luni am aparat dentar si daca s0ar pute ca fiind si ei dintii mei...de vreo 6-7 ori pe zi
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? -Evident ca merg la dentist.Mai bine sufar o ora decat o viata...
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular? -particular cred ca e...
Cate plombe aveti? -nu le-am numarat....cred ca vreo 4 nu stiu , pe unele le-am schimbat
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? -daca este grav ma primeste oricand doar sa fie pe tura , daca nu fac programare.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? -Depinde de gaura.Ultima oara am fost in februarie si chiar daca nu era mare gaura a trebuit sa ma anestezieze deoarece freza imi atingea de multe ori nervul.
Cate carii aveti? - 0
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? -da si nu numai.
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- acum 3 luni
Cand v-ati dus la dentist prima data? ->> La 7 ani cand mi-am scos 1 canin,dar sa-mi plombeze o masea la 10 ani.
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? -Da 21 merg pe 26 mai la ortodont
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )? - da. Nenorocul meu sau norocul nu stiu cum sa o iau este ca am 2 randuri de masele ,iar maselele mele de minte bat la usa ....si trebuie sa le scot *pe cele de minte* peste 2-3 ani cand vor creste.Aparat dentar am purtat in clasa a 4-a pentru ca aveam strungareata si acum *de 2 luni* port un aparat dentar *dar nu este fix ci mobil* pentru a-mi trage dintii din fata mai in spate.*dubios faptul ca nu se observa nimic inestetic sau dubios...*
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? ->> Se vor indrepta in timp .
Va e frica de dentist? -Nu.Am o doctora super-super si nu imi mai este frica. Pe bune , de fiecare data cand merg are radio aprins si eu lalai cu el sau imi vine in minte actiunea unei carti citite recent...
[Imagine: wqymg0.jpg]

#26
La dentist... Toată lumea nu cred că are o părere extrem de bună despre mersul la dentist... În primul rând mirosul, e deranjant pentru unii, oribil pentru alții, iar câțiva își țin respirația până când sunt nevoiți să deschidă gura, pentru că e clar că e un miros neplăcut. Mi-a trecut acum prin minte, dentiștii nu aerisesc sau intră microbii în cabinet? xD

Cat de des va spalati pe dinti?
De două ori pe zi, pentru că așa am fost învățată. Dacă mai simt nevoia peste zi, mestec o gumă sau folosesc apa de gură. Îmi zicea mama acum ceva timp că și ața dentară e foarte importantă...

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Nu am avut nicio carie până acum [ I'm lucky xD ]. Dar dacă aș avea, sigur aș zbura până la cabinet, ca să scap rapid de ea, înainte să mă doară.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Nu știu sigur, dar cred că la dentistul de familie. Nu aș vrea să o schimb pe doctoriță, pentru că e o doamnă de treabă, simpatică, deși nu e în floarea vârstei.

Cate plombe aveti?
Niciuna. xD

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Cred că mă primește oricând, dar fac programare. Mă scutește de pierderea timpului în sala de așteptare, care din nefericire și ea miroase lafel ca restul cabinetului.

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
N-am de unde să știu, dar când îmi scotea dinții de lapte, mă anestezia și sigur mi-aș dori anestezie, fără discuții. : ))

Cate carii aveti?
N-am avut niciuna. xD

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Nu... Chiar nu știam... :-S

Cand v-ati dus la dentist ultima data?
Ăăă... I can't remember... ^^'

Cand v-ati dus la dentist prima data?
Pe la 5-6 ani, la cabinetul de la grădiniță. Primul meu dinte care mi-a căzut, l-am scos la grădiniță. A fost o aventură pe atunci. : ))

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Da. Mâine merg. Urați-mi succes. : ))

Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Păi, am un dinte foarte puțin ciobit. A fost vina unui idiot, poveste lungă. : ))

Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?
Doctorița a spus că și așa partea aia se tocea, așa că nu a fost o problemă.

Va e frica de dentist?
Puțin, până când mă pune pe scaun și acesta începe să se ridice. xD Nu știu de ce, dar mă relaxează puțin. Dacă aș avea o carie sau o problemă mai serioasă, mi-ar fi frică rău. : ))

Cam atât cu dentiștii. : ))

#27
Cat de des va spalati pe dinti?
De 2 ori pe zi, dimineaţa şi seara.

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Nu am carii (bine, doar una), dar mă dor dinţii când mănânc dulciuri. X_X Şi nu, nu merg la dentist, ultima oară când am fost acolo, femeia aceea îmbrăcată în alb a încercat să îmi bage un flex în gură. >.>

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Cabinet particular, deşi le evit pe cât posibil.

Cate plombe aveti? Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Nu am plombe. Merg cu programare.

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Fără anestezie nici nu poate să-mi facă ceva.

Cate carii aveti?
Una! X_X

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Nu.. O_O

Cand v-ati dus la dentist ultima data?
Acum vreo 2 luni, cred.

Cand v-ati dus la dentist prima data?
Nu mai ţin minte.

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Sper că nu!

Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Nu.

Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?
-

Va e frica de dentist?
Uh...da!

În fine, vara asta mi-a promis mama că o să mergem la dentist, în legătură cu caria aia. Sper totuşi să nu se ţină de cuvânt. >.>
Never cared for what they do
Never cared for what they know
But I know

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say

Trust I seek and I find in you
Every day for us, something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

#28
Cât de des vă spălaţi pe dinţi?
De două ori pe zi 4 gen dimineaţă şi seara. But sometimes only in the morning, sometimes I'm too tired and I forget to brush my teeth before I go to bed. Which is not a good thing lol.
Câteodată şi de 3-4 ori pe zi.

Când vi se face o carie cât de mică, vă duceţi imediat la dentist sau aşteptaţi să vă doar ca să mergeţi cu chiu şi vai?
Nu mă uit după carii. 21 sincer, mă duc la dentist când mă dor dinţii, văd că sunt mai sensibili sau la vreun control de rutină. Nu m-am dus niciodată pentru o carie, I just don't see them.

Mergeţi la dentistul de familie sau la cabinet particular?
Nu am dentist de familie lol. Mă duc la un particular, a pretty good one. But you can call it the family dentist or something, everyone from my family goes there.

Câte plombe aveţi?
Două 4

Când mergeţi la dentist trebuie să vă faceţi programare sau vă primeşte oricând?
Programare. Doar cu programare. Which sucks sometimes. I mean I had to wait an entire week or something once because there was no room for me and i just didn't want to go to another place. i had to handle this incredible horrible lol tooth ache

Când vă plombează vă anesteziază zona sau nu?
Anestezie... parcă? nici nu mai ştiu. a trecut vreun an ( sau 2 ? ) de la ultima plombă. Şi nu m-am dus doar pt. plombe, mă tot duceam la dentist şi ştiu că de obicei îmi făcea anestezie deşi la unele "lucrări" what ever was happening in my mouth lol nu se făcea anestezie. Dunno.

Câte carii aveţi?
Nu ÅŸtiu 21


Ştiţi că de la carii netratate puteţi ajunge la dializă?

Eh, yeah. ÅŸit happens.

Când v-aţi dus la dentist ultima dată?
Pff... cred că s-a făcut un an. Mă tot ţin să merg, but there's no time... or money lol.

Când v-aţi dus la dentist prima dată?
Nu mai ţin minte. It was a looooong while ago.

Credeţi că în viitorul apropiat veţi merge la dentist?
Cât mai curând posibil xD

Aveţi şi alte probleme cu dinţii? ( măsele lipsă, aparat dentar, dinţi ciobiţi )
Ăăăh, da, am o dunno what boală la dinţi, which sucks, e ereditară, but my teeth are okay except the fact they can't really be white and all, pentru că se pun bacteriile mai uşor pe ei, I suppose şi e foarte greu să elimini bacteriile or something like that, I use a special tooth paste but anyway. Ah şi da am 2 măseluţe lipsă. Sau 3? Oh i know that una nu mi-a mai crescut, like a fost o pauză de 2 ani în care trebuia să crească şi nu a crescut şi evident locul s-a micşorat, celelalte măseluţe s-au "interpus" şi acum a început să crească şi măseluţa care a hibernat în gingie pentru vreo 2 ani. so it sux, i think i'll have to extract that one. sadly
Nu am aparat dentar, am dinţii drepţi.

Dacă da, cum credeţi că le veţi rezolva?
Oh ÅŸit. Dunno, multe vizite la dentist.

Vă e frică de dentist?
Nuuu. ÃŽmi place la dentist 4

#29
Aleluia ! Paradisu' meu .Actually , not , but n-am nimic cu dentistu ' . Îmi place că îmi face anestezie cu gust de cireşe =p~ şi că e super de treabă - cuz' e o femeie * mwhahaha * . And that's all about my dentist .


Cat de des va spalati pe dinti? - O dată pe zi * rolling on the floor *
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? - Deobicei nu prea mă dor cariile , însă când se întâmplă tre' să tragi de mine ca să merg la dentist * de lene , nu de frică * .
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular? - Există şi dentist de familie ? O.o
Cate plombe aveti? - Una , de când aveam opt ani . * boss *
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? - Oricând .
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? - Nu prea .
Cate carii aveti? - Nu mai am nici una - ultima a fost pe o măsea pe care am scos-o * laugh * -
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - >_>
Cand v-ati dus la dentist ultima data?- ÃŽn Ianuarie .
Cand v-ati dus la dentist prima data?- La 7 ani .
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? - Da , cred .
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?- Nu * scared *
Va e frica de dentist?- Nu . * laugh *

[Imagine: MANOWAR.jpg]
Brothers everywhere
raise your hands into the air
we're warriors, warriors of the World !

#30
Cat de des va spalati pe dinti?
O data, cateodata deloc (de obicei in weekend). Daca ma doare maseaua, atunci ma spal si de doua-trei ori, pana la sange.

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist, sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Nici una, nici alta. Stau acasa si astept sa mi se carieze tot ce se mai poate.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
Nu am mers niciodata la dentist.

Cate plombe aveti?
Niciuna.

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
-

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
-

Cate carii aveti ?
Una (poate doua).

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Nu stiu ce este aia "dializa", dar stiu ca (,) cariile sunt periculoase.

Cand v-ati dus la dentist ultima data?
-

Cand v-ati dus la dentist prima data?
-

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Peste cativa ani. Am o masea sparta, sangerari de dantura si o carie (poate mai multe).

Aveti si alte probleme cu dintii (masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti)?
O masea sparta in doua (o parte a fost scuipata o data cu niste coji de alune). Inainte, cand eram mica si aveam dintii de lapte, obisnuiam sa am dintii ciobiti, plini de carii si mereu ma trezeam cu bucati din masele prin mancare.

Va e frica de dentist?
Nu cred ca as avea de ce sa imi fie frica.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)