Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La dentist...

#41
Pot spune ca si Lexxu ca .. si eu am avut aparat dentar si l-am purtat vreo 3 ani, mare chestie 78. Ma obisnuisem cu el, si mama ma ducea regulat la dentist, in Ploiesti. Eram mica ^^. Si bine ca eu stau in alta parte. Miros, laborator, " fiare " [ aparatul dentar, cum le mai numea mama si unii copii ] si toate astea m-am obisnuit usor cu ele. Acum, pot spune cu adevarat ca am o dantura frumoasa si am grija de ea. Ma spal de vreo 2 ori pe zi, ca mai rar nu am timp. Am avut chestiutele alea in gura si sus si jos, urma sa-mi puna aparate fixe, desi .. de unde bani ? ._. Mi se rezolvase dinti, si acum trebuie sa-mi faca o operatie sa scoata un canic, ca este dat mai intr-o parte, si nu poate altfel sa-l scoata, caci el nu poate cadea drept. Numai cand o sa ma doara si chesti. Eh, iar fiind vorba de dentist, aici in orasul meu a fost o doamna draguta si funny rau, iar pe urma a trebuit sa plec, cum v-am mai spus, in Ploiesti acolo dand de o doamna si mai draguta Smile.
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]

#42
Nu e chiar aşa de înfricoşător..umm..adică prima dată mori de frică dar te obişnuieşti..
Acum ca să raspund la întrebari:
Cat de des va spalati pe dinti?-De trei ori pe zi
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?Aştept până când mă ia cu plânsul21.Pur şi simplu mie lene să merg din prima.
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?Ăla la care mă duce mama.
Cate plombe aveti? Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?Am două plombe.Una de când eram mică,şi una recentă din Martie cred.Trebuie să îmi fac programare.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?NORMALLLL.Poi fară anestezie mori de durere,când îţi umblă prin canale.
Cate carii aveti?Niciuna
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?Nope
Cand v-ati dus la dentist ultima data?Martie cred,pt. o carie.
Cand v-ati dus la dentist prima data?La 7 ani.
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?Nu,fiindcă nu am nici o problemă,momentan.
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?Nu.
Va e frica de dentist?Un pic la început când ajung la cabinet.După,nu.

#43
Cat de des va spalati pe dinti?
De 2 ori pe zi

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist, sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Astept sa mor de durere si chiar si atunci tot ma las convinsa cu greu de mama.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
La un cabinet particular;am fost prima data la cel de familie si...nici nu vreau sa imi amintesc.


Cate plombe aveti?
Wow,pai.. am multe,cam toate maselele le am plombate,2 canini si 2 incisivi.(stiu,imi palce cam mult ciocolata)

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Cu programare.


Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Da!Iti da cu un spray special si te lasa 3 minute sa iti amorteasca zona si apoi iti face o injectie cu amestezic,apoi poti sa te si culci ca nu simti nimic.


Cate carii aveti ?
Momentam 0 ,dar am avut multe.


Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Nu stiam.


Cand v-ati dus la dentist ultima data?
Eto...acum 5-6 luni.


Cand v-ati dus la dentist prima data?
In clasa a II a.

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Da,desi sper sa nu.


Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Nu.


Va e frica de dentist?
Acum nu imi mai este frica deoarece am gasit un dentist bun si pe deasuprea este si tanar si necasatorit.Inainte de asta,am fost la un cabinet de familie,iar dentistul acela mi-a scos o masea fara anestezie si cand m-am ridicat dupa scaun eram palida rau la fata si imi era foarte rau,plus ca eram numai sange.Asta m-a facut sa nu mai merg la dentist timp de 6 ani pentru ca imi era frica.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

#44
Sincer, imi displace ideea de a fi 'scarmat' in gura cu niste ustensile ciudate.
Am avut vreo 3-4 vizite la dentist. Unele pentru niste plombe, iar alta pentru o carie din cauza dulciurilor.
N-am purtat niciodata aparat si nici nu am avut probleme grave. So, ma consider o persoana norocoasa.
Voi raspunde doar la cateva intrebari o.o

Cate plombe aveti? - una stiu sigur ca am. Restul... cred ca mi-au cazut dintii unde mai aveam si mi-au crescut altii. A trecut ceva vreme de atunci.
Cate carii aveti? - am avut acum ceva timp una, dar momentan toti dintii sunt in regula.
Cand v-ati dus la dentist ultima data? - cand mi-am pus ultima plomba 106
Va e frica de dentist? - Imi amintesc ce spunea tatal meu: "Nu mi-e frica de dentist, mi-e frica de banii pe care trebuie sa ii dau."

Psycho XD

#45
Cat de des va spalati pe dinti? - De minim 2 ori pe zi dar depinde de ce consum in ziua respectiva.
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai? - Aman pana in ultima clipa posibila.
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular? Particular.
Cate plombe aveti? Cred ca 3 dar sunt minore[lolilegal].
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand? Ma primeste oricand vreau eu, clar.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu? Cu cat mai mult anestezic cu atat mai bine.
Cate carii aveti? - Cred ca am o carie, nu-mi dau seama exact.
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa? - Minti!
Cand v-ati dus la dentist ultima data? - Acum... 2 ani, stiu doar ca am cheltuit multi bani.
Cand v-ati dus la dentist prima data? - Habar nu am. Probabil a fost o experienta prea traumatizanta.
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist? - Cu siguranta.
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )? - Momentan nimic grav, am reparat tot ce era mai important.
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva? Ignorandu-le.
Va e frica de dentist? Ultimul la care am fost era simpatic, mai ales asistenta.
"You got no business questioning a thang"

#46
Cat de des va spalati pe dinti?
De 2-3 ori pe zi.
Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist,sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
Eu merg imediat la dentist.Pe de o parte fiindca nu suport cariile si pe de alta fiindca merg la cel mai de treaba si amuzant dentist din lume.
Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
La un cabinet particular.
Cate plombe aveti?
Buna intrebare,habar-n-am.Cred ca vreo 4-5.
Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
Fara programare nu se poate merge decat la un control care dureaza maxim 5 minute.
Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
Fara nicio anestezie.Mie de la anestezic mi se face rau si daca chear doare doar ridic o mana si gata,pauza de stat la povesti 21 Serios
Cate carii aveti?
Momentan niciuna.
Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
Nu e adevarat!
Cand v-ati dus la dentist ultima data?
In urmca cu vreo 3 luni pentru o carie.
Cand v-ati dus la dentist prima data?
Nu am nici cea mai mica idee.
Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
Daca ma mai trezesc cu vreo carie.Daca nu nu.
Aveti si alte probleme cu dintii ( masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti )?
Pe la 9 ani mi-am spart un dinte,dar mi s-a pus ceva acolo sa redevina la dimensiunea normala.
Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?
Nu stiu.Stiu doar ca se poate rezolva definitiv dupa 18 ani.
Va e frica de dentist?
Nu.E super prietenos.
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]

#47
Cat de des va spalati pe dinti?
de doua-trei ori pe zi, dar exista si zile in care pur si simplu mi-e lene si folosesc doar apa de gura.

Cand vi se face o carie cat de mica, va duceti imediat la dentist, sau asteptati sa va doara ca sa mergeti cu chiu cu vai?
n-am avut nicio carie si ma bucur de asta. presupun ca as merge in momentul in care incepe sa ma deranjeze, ca sa nu-mi distruga complet dintele/maseaua si sa ajunga sa-mi omoare nervul.

Mergeti la dentistul de familie sau la un cabinet particular?
habar n-am daca exista dentisti de familie aici... merg la cabinetul care tine de liceul la care invat.

Cate plombe aveti?
una singura, pe un molar inferior din partea stanga. am reusit sa strang ceva tare in maseaua respectiva pana mi-a pocnit o parte din os, si a trebuit sa-mi pun plomba.

Cand mergeti la dentist, trebuie sa va faceti programare, sau va primeste oricand?
avand in vedere ca-s cu aparat dentar, am programare.

Cand va plombeaza, va anesteziaza zona sau nu?
tin minte ca am fost dat cu un spray cand m-am dus la plombat, dar si asa am simtit ceva disconfort cat mi-a curatat partile ramase.

Cate carii aveti?
niciuna momentan, si sper sa nu am.

Stiti ca de la carii netratate puteti ajunge la dializa?
e treaba cu infectia respectiva care ajunge in sange si produce unele boli, daca imi amintesc corect.

Cand v-ati dus la dentist ultima data?
pe 23 luna asta.

Cand v-ati dus la dentist prima data?
cred ca in februarie 2009 sau 2010, la ortodont.

Credeti ca in viitorul apropiat veti merge la dentist?
viitorul apropiat e chiar luna viitoare, inainte de vacanta.

Aveti si alte probleme cu dintii (masele lipsa, aparat dentar, dinti ciobiti)?
am aparat dentar inferior, dar nu asta e problema. problema o constituie dintii strambi pe care ii aveam inainte, si un mic incisiv central inferior nesimtit, care nu vrea sa intre in linie.

Daca da, cum credeti ca le veti rezolva?
purtand aparatul pana se rezolva dintele.

Va e frica de dentist?
e acolo sa ma ajute, si eu il platesc pentru asta. plus ca persoanele la care am fost erau de treaba si n-am avut probleme.
[Imagine: nDIKwXJ.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)