Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnalul unui vampir [+16]

#1
Adevarul dintre secole

Obositor..atat de obositor sa fi calator intre secole si sa vezi cat de mult se schimba lumea si capriciile ei.Ochi-mi obositi de atata schimbare incep sa se inchida incetul cu incetul insa am o datorie si trebuie sa o duc la bun sfarsit.Lumea a uitat ce inseamna sa traiesti cu adevarat si sa te temi in fiecare noapte pentru viata ta.Speta mea aproape a disparut iar acum suntem nevoiti sa ne ascundem de toti si sa pretindem ca nici nu existam.Insa de ce ?pentru ce ?din cauza cui facem noi,copii noptii si ai intunericului,asta ?E simplu de raspuns chiar prea simplu.Din cauza ca oamenii se tem de ceea ce nu inteleg,de necunoscut si nu au curajul sa-l exploreze si sa-l inteleaga mai bine.Si de ce nu au curajul ?Pentru ca noi ne hranim cu sange iar ei cu carnea animalelor sacrificate ?��Sunteti prea diferiti de noi ca sa putem convietui��.Aceste cuvinte inca imi rasuna in minte provocandu-mi greata de lumea pe care o vad acum.Unde au disparut acele vremuri in care vampirii erau respectati de catre cei inferiori lor iar noi ii ajutam cu tot ce puteam ?A fost uitata,la fel cum si noi trebuie sa-i uitam pe ei.Insa cum am putea face asta cand sufletele noastre moarte de secole intregi striga disperate dupa acele vremuri ?Cineva trebuie sa spuna adevarul si tot ce s-a intamplat acum 200 de ani.M-am saturat sa traiesc in nesimtire si sa nu-mi pot deschide gura ca apoi sa le deschid eu ochii lor.Chiar daca mi-e interzis nu am sa mai dau inapoi si voi lasa literele sa vorbeasca in locul meu.Luna ma vegheaza si imi da curajul sa astern pe foile ingalbenite de vreme,povestea,adevarul din spatele minciunilor lor.
S-a intamplat acum mult timp,mai exact 200 de ani,cand oamenii au descoperit o noua lume.Lumea celor care se tem de lumina si se hranesc cu sange.Lumea vampirilor.Noi,vampirii,suntem doar niste creaturi cere s-au dovedit a fi foarte folositoare in acele vremuri.Fata de muritori noi eram manierati si stiam ce inseamna cu adevarat sa respecti si sa pretuiesti un lucru atunci cand il aveai sau il vedeai.Am trait mult timp in acea pace inselatoare pana cand s-a aflat adevarul despre noi.Acel adevar ce ne-a facut sa parem niste monstrii in fata oamenilor.Ca noi sa puteam supravietui in acea lume cruda ne trebuia ceva decare noi ducem lipsa.Ne trebuia sange.Atata timp cat aveam acel lichid rosu al pacatelor eterne,ramaneam mereu tineri si puternic.Muritorii au observat asta si s-au folosit din plin de acest lucru.Enervant.Atat de enervant sa vezi cum oamenii au ajuns sa ne slugareasca,sa ne puna sa le facem lor munca murdara doar pentru a avea dreptul sa bem sange.Si decare sange?De animal.Dezgustator.Mi se face greata numai cand imi amintesc.A trebuit sa tacem din gura si sa inghitim tot.A fost greu insa trebuia sa supravietuim si noi cumva.Insa oare cat mai puteam indura aceste lucruri oribile ce ne calcau pe mandrie?Nu stiu sigur cine a inceput primul,ori oamenii ori noi,insa ceva este sigur.Am dat nastere celui mai nemilos razboi purtat vreodata de rasele noastre.��Razboiul Insangerat� ne-a marcat pe viata atat pe noi vampirii cat si pe ei oamenii.

Atat pentru astazi.Sper sa va placa si imi cer scuze de pe acum pt greselile de tastare.Astept comentarii

#2
Kya! :X Te-ai apucat repede sa postezi, nu? No problem, asa avem si noi cu ce sa ne delectam. Yeah, so here we go:


sa fi -> sa fii

Ochi-mi obositi de atata schimbare incep sa se inchida incetul cu incetul insa am o datorie si trebuie sa o duc la bun sfarsit. -> Ochi-mi obositi de atata schimbare incep sa se inchida incetul cu incetul, insa am o datorie si trebuie sa o duc la bun sfarsit.

Insa de ce ?pentru ce ?din cauza cui facem noi,copii noptii si ai intunericului,asta ? -> Insa de ce? Pentru ce? Din cauza cui facem noi, copii noptii si ai intunericului, asta?

E simplu de raspuns chiar prea simplu. -> E simplu de raspuns, chiar prea simplu.

Unde au disparut acele vremuri in care vampirii erau respectati de catre cei inferiori lor iar noi ii ajutam cu tot ce puteam ?A fost uitata,la fel cum si noi trebuie sa-i uitam pe ei. -> Actually, aici e "Au fost uitate", vremurile

S-a intamplat acum mult timp,mai exact 200 de ani -> Cred ca e mai bine "S-a intamplat acum mult timp, mai exact acum 200 de ani"

cere -> care

Fata de muritori noi eram manierati -> Fata de muritori, noi eram manierati

niste monstrii -> niste monstri

ne trebuia ceva -> "aveam nevoie de ceva" mi se pare ca suna mai bine

decare -> de care

Nu stiu sigur cine a inceput primul,ori oamenii ori noi -> "oamenii" si "noi" e mai multi ^^'

insa ceva este sigur. -> insa ceva este sigur:

’’Razboiul Insangerat’ ne-a marcat pe viata atat pe noi vampirii cat si pe ei oamenii. -> ’’Razboiul Insangerat" ne-a marcat pe viata atat pe noi, vampirii, cat si pe ei, oamenii.


Finish!
Sper sa te fi ajutat cu ceva [ si nu la cresterea nervilor :-" ]
Ah, te-as ruga sa lasi spatiu dupa semnele de punctuatie, pt estetica ^^
Sincer, ficul este foarte interesant si profund :X Intr-adevar, ai sanse sa devii scriitoare! Eli iti ureaza succes in continuare si promite ca ramane o cititoare fidela ;)

See ya with the next cap!

:bye:

P.S. : Topic-ul asta nu trebuia postat, de fapt, la Fan Fiction? o.o
[Imagine: thekillers.png]

#3
Vampiri.... M-ai lovit intr-un punct sensibil... Iubesc vampirii.
Imi place si ceea ce ai postat tu, ideea unui razboi si povestea acelui vampir dezgustat. Daca ma gandesc bine, chiar seamana cu mine, care am momente cand mi-as dori sa fiu orice altceva, numai om , nu, caci oamenii pot fii atat de rai si de idiotii :))[yap, am zis-o , oamenii sunt idioti de multe ori ]...

Asa , sa revenim... Am vazut ca greselile ti-au fost scrise mai sus , asa ca nu le mai scriu si eu...

Sper sa pui cat mai repede continuarea...

bye bye

#4
Multumesc pentru comm-uri si corecturi.Chiar am nevoie de ele.Sper sa ma corectati si de data aceasta

Razboiul Insangerat


’’Razboiul Insangerat’ ne-a marcat pe viata atat pe noi vampirii cat si pe ei oamenii.Ne saturasem sa fim calcati in picioare de catre cei inferiori si mai ales sa nu scoatem nici un cuvant.Am renuntat la toata mila si la toata dragostea pe care le-o purtam si am inceput sa luptam pentru idealurile noastre,pentru libertate daca se poate numi asa.Insa acei muritori nu erau chiar atat de slabi.Au descoperit diferite metode de a ne distruge.Argintul ne facea mult rau arzandu-ne pielea.Iar pentru vampirii puri care reuseau sa priveasca lumina zilei au folosit esente de usturoi.Atat de dureros sa vezi campuri pline cu lesurile celor dragi tie.Nu voi uita niciodata durerea pe care am simtit-o atunci,cand priveam cum curge sangele iar semenii mei dispareau sub ochii mei.Oh,lume cruda si plina de nenorociri...Cum ai putut sa-mi faci una ca asta ?Ma saturasem sa lupt impotriva lor si sa nu-mi pese de ce se va intampla.Prea multi au fost omorati,prea multe fiinte nevinovate ranite si prea multe lacrimi varsate.Cand vedeai cum firul verde al ierbii era patat cu roseala sangelui odata atat de dulce,ti se frangea inima.Cand vedeai norii negrii si ochii nostri rosii simteai ca a venit sfarsitul.Va asigur ca nici cel mai puternic si tare de inger nu ar fi rezistat ororilor acelea.Erau prea multe pierderi asa ca s-au luat masuri.A fost creat Consiulul Batranilor.Era un consiliu alcatui din cei mai intelepti oameni din ambele rase.Scopul lor era sa opreasca acest macel prin orice mijloace. Consiliul Batranilor a interzis rasei mele sa mai bea sange uman si sa-si mai petreaca viata printre cei vi iar oamenilor le-a fost stearsa memoria despre noi.A fost atat de dureros avand in vedere ca unii vampiri erau casatoriti cu oamenii.Ma intreb cum v-ati simtii voi daca cineva v-ar interzice sa iubiti,sa existati ?Pentru mine a fost groaznic. Insa tot iubirea a adus o raza asupra acestei interdictii atat de sfasietoare...



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Jurnalul unei fete pierdute in amintiri Hinata-san 3 3.013 13-10-2013, 12:26 AM
Ultimul răspuns: Mathilde
  [Naruto] dragostea dintre un om si un vampir rebeca 8 4.868 19-08-2012, 04:19 PM
Ultimul răspuns: rebeca
  Jurnalul întunericului Marie 1 1.880 18-12-2011, 04:31 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Jurnalul amicului meu onu' 4 2.787 12-12-2011, 08:59 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  Jurnalul vietii mele - [+18] Layla. 47 23.740 09-10-2011, 03:30 PM
Ultimul răspuns: Rose ^^
  Groaza unei iubiri cu un vampir Gothic Lolly Girl 6 4.521 13-02-2011, 12:37 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Iubirea dintre un vampir si un muritor.... i_love_anime 5 3.742 02-02-2011, 08:09 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  1/3 Vampir, 1/3 Om, 1/3 Ninja DeMentă 12 8.637 25-12-2010, 08:34 PM
Ultimul răspuns: DeMentă
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.559 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  Jurnalul secret al vietii mele [+18] Savarina Ali 7 7.580 21-09-2010, 11:36 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)