Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Merita continuata?
Da
75.00%
9 75.00%
Nu
25.00%
3 25.00%
Total 12 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

In drum spre un nou inceput

#11
so ... LEt's see ...
"A doua zi dimineata,cand Cortney s-a trezit Lidsay nu mai era acasa.Asa ca wa Totusi ce inseamna wa O_o s-a indreptat spre bucatarie si a pregatit o cafea.
In timp ce bea cafeaua Prea multa cafea isi amintea fiecare moment impreuna cu bunicul sau.El a avut grija de ea in totdeauna.Cand era suparata o consola,ii era alaturi.Cand era plictisita
se juca cu ea,cand era nervoasa o inveselea.Ii era foarte greu sa se desparta de bunicul ei ,dar trebuia sa accepte adevarul.Era dur,dar real.El murise.Asa ca Courtney si-a petrecut ceva timp
pe balcon,gandindu-se numai la bunicul eiDe prea multe ori bunicul ei , incearca cel care a avut grija de ea pentru a nu repeta .Dar de odata linistea a fost distrusa de un telefon.Courtney a fugit repede sa raspunda.Era Lindsay:
-Ce faci?Esti bine?
-Da..de ce nu as fi?
-Pai ma gandeam ca esti suparata...
-Sunt,dar sunt in regula.
-Ok.Am cautat pe net ceea ce vroiai.
-Ce vroiam..?
-Nu-mi spune ca ai uitat.Ieri ai spus ca vrei sa te muti undeva pe o plaja pustie.
-Aaa,da.Imi aduc aminte.Si ai gasit ceva?
-Da.Fi atenta:Este o casa pe plaja.In jur nu este nici o casa REpetitii , repetitii .Privelistea este superba.Se vede oceanul,iar de la fereastra am inteles ca se vede un far parasit.
Cred ca o sa-ti placa.
-Si eu.As vrea sa ma duc.Defapt chiar acum.
-Acum?!
-Da,nu prea am ce face singura in casa.
-Bine.Dar nu poti pleca singura,acum.Cand vin incerc sa fac rost de un bilet de avion.
-Multumesc,esti cea mai buna!
-Sunt prea buna!
Courtney a inchis,dar foarte fericita.De cand era mica visa sa locuiasc undeva langa ocean.Iar casa aceea era tot ceea ce isi dorea acum.
S-a imbracat si a mers in parc.Acolo era foarte frumos,mai ales primavara.Erau foarte multi copaci de toate culorile.
Ii placea foarte mult sa stea si sa priveasca copacii stiu ca nu e chiar echvalent dar mai bine ai pune pomii .CHiar daca unora li se parea plictisitor,asta era metoda ei de a alunga tristetea din sufletul ei.
De obicei statea ore in sir,dar astazi vremea nu era de partea ei Ei ,ei .ei ma innebunesti ~x( incearca sau .Incepuse sa toarne cu galeata.A fugit repede pentru a se adaposti sub un copac.Dar ploaia era mult prea puternica asa ca a udat-o oricum.
A traversat strada si a dat de o florarie.A intrat repede pentru a se adaposti.Acolo,exact in fata ei erau niste crini superbi.Atunci ea a ramas nemiscata.Erau florile preferate ale bunicului sau.
A bagat mana in portofel cumparand de toti banii trei buchete.A fugit repede acasa pentru a lasa florile.
Si cum statea sa se usuce privea florile mai bine crinii ,gandindu-se la bunicul ei.Atunci a luat un buchet si a fugit la cimitirul unde bunciul ei era ingropat.
Ajungand la mormantul lui,a lasat florile langa mormant si s-a asezat jos nu se putea aseza sus , dar ma gandesc ca ai vrut sa spui ca se aseaza pe pamant,in ploaie.Nic nu ii mai pasa de tot frigul si umezeala de afara.Tot ceea ce face era sa priveasca poza de la piatra funerara.Era el la aniversarea ei de
cinci ani.Acea zi a fost cea mai frumoasa zi din viata ei.Nu numai ca a primit foarte multe cadouri,ci in ziua aceea isi gasise in sfarsit un loc.Ea ramasese orfana.Parintii ei au murit incecati la mare,intr-o vacanta de familie Intr-o vacanta de familie.nu avea predicat , deci nu era o prop..
Apoi Courtney a fost crescuta de o prietena de familie,care se comporta urat cu ea.Dar cand era aproape sa implineasca cinci ani,bunicul sau a luat-o pentru a o creste el.
Dar cand Courtney si-a revenit ploaia deja se oprise.Soarele era gata sa apuna,asa ca Courtney fugit repede spre casa.
Acolo Lindsay deja ajunsese.Ea,foarte fericita s-a apropiat de Courtneyprea multe Courtney foloseste si fata , adolescenta etc ,i-a pus mainile pe umeri si i-a spus:
-Maine!Maine pleci spre ocean!
-Cum?!
-Ti-am luat un bilet de avion.O sa aterizezi intr-un oras,iar apoi am aranjat eu cu cineva sa te duca direct la caasa pentru a ti-o prezenta!
-Multumesc!Esti cea mai buna prietena!
-Haide,fa-ti bagajul!Pleci maine dimineata!
Asa ca Lindsay si Courtney s-au apucat de bagaj."

Scuze dak am fost prea dura ^^"
Fii atenta cand scrii si dupa reciteste tot capitolul sa vezi dak nu cumva ai repetitii sau sa nu fi mancat vreo litera . Greselile de tastare sunt , dar repetitiile ma omoara!
So ... Succes in continuare ! ^^

#12
ma intreb in ce oras va pleca Courtney :-/ ????
ai avut cateva greseli(atat in exprimare cat si gramaticale) dialogul nu e sec, insa mai ai de lucrat
So ^____^ :

"-Pai (,) ma gandeam"
"Defapt"- de fapt;
"Cand vin (,) incerc sa fac"
"sa locuiasc"- sa locuiasca;
"Erau foarte multi copaci de toate culorile"- aceasa propozitie e foarte banala, adica in loc sa spui ca erau "multi copaci de toate culorile" puteai sa ii descrii: sa zici daca erau inalti, daca erau infloriti etc.
"unora i se parea"- (unora) li (se parea);
"sin sufletul"- din;
"Incepuse sa toarne cu galeata"- din nou o propozitie banala, ploaia este ceva mirific si merita din plin sa fie descrisa sau cel putin sa se vorbeasca depre aceasta intr-o fraza/propozitie ceva mai dezvoltata; + "sa toarne cu galeata"- mai bine ai evita anumite expresii deoarece nu toti le apreciaza si adesea chiar strica :)
"Parintii ei au murit incecati la mare.Intr-o vacanta de familie."- in loc de punct intre cele doua propozitii mai bine ai fi folosit virgula;

spor la scris si sa pui repede nextu' >.< :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Un pas spre fericire Dimasika 7 5.382 11-06-2013, 06:26 AM
Ultimul răspuns: Dimasika
  [Naruto] Drumul spre razbunare(SasuSaku) CiokolataxPortocala 6 4.688 10-08-2012, 05:19 PM
Ultimul răspuns: RalucaGabor
  O noua speranta . Un nou inceput [ Naruto Fic ] Sayumi 4 3.740 21-01-2012, 05:07 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Crezi că există un portal È™i spre inima ta ? ( +16 *yaoi* ) ×Tα℮♏iᾔ× 21 8.816 02-10-2011, 02:32 PM
Ultimul răspuns: Addeh
  [ Vampire Knight ] - Un nou inceput Yoko-sama 7 5.947 19-08-2011, 09:22 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Vampire Diaries - Un nou inceput - Iryna 20 11.862 27-05-2011, 04:30 PM
Ultimul răspuns: anime_addicted
  Spre ziuă Panzer 1 1.751 22-04-2011, 07:26 PM
Ultimul răspuns: aurelyon
  Un nou inceput,un nou talet! Bleidy 4 3.611 13-02-2011, 11:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Drum nestrăbătut ; Snowy. & AlerimxD SnowFlake. 51 14.086 18-01-2011, 07:01 PM
Ultimul răspuns: AlerimxD
  Totul are un inceput (yaoi) yaoi maniac 7 4.289 26-06-2010, 11:31 AM
Ultimul răspuns: βεκi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)