Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I hate maths. I love my teacher [+16]

#1
Dap, stiu sunt nebuna...inca un fic. Nu stiu cat e de reusit, sper totusi sa va placa. Primul capitol nu este foarte dezvoltat, si nici extraordinar de lung nu e drept sa zic. Anyway, I hope you`ll like it :).
Astept critici/pareri/sfaturi/etc. Shi stiu...nu ma prea pricep la capitolele de inceput.

Capitolul 1: Da...ma rog, am uitat sa fac tema, probleme?

- Bagati-ai scoala in cur! M-am saturat de regulile voastre stupide!
- Kristen, iti dai seama ca ai trecut clasa datorita activitatilor tale suplimentare da? De ce continui sa faci probleme?
- Stii ceva, poti sa ma lasi repetenta. Am din ce sa fac cariera, nu stau eu in cacatul asta de liceu ca sa imi asigur viitorul!
- Haide sa vorbim calm. Stiu, esti coregrafa scolii si olimpica la literatura, dar constientizea-za, ai nevoie de mai multe decat dans si carti ca sa traiesti, primesc raspunsul calm al directorului.
- Stiti ceva, haideti sa incheiem discutia aici. Eu m-am saturat sa ma abtin sa nu fac biroul asta praf si cred ca si dumneavoastra v-ati saturat de prezenta mea. O lasam moarta da?
Am plecat ca o vijelie din biroul directorului, lasand usa sa se tranteasca in urma mea. M-am saturat de papagalul ala constipat. Mereu imi spune ce sa fac, Domane de ce i-ai dat voce? Ca sa ma frece pe mine la melodie de aia...
Am deschis usa clasei si m-am indreptat spre locul meu. Matematica, cine a fost dobitocul care a inventat-o? Ma rog, scot caiteul din geanta si il arunc in scarba pe masa. Profesoara se uita urat la mine. Sa zica mersi ca nu i arata degetul din mijloc. Sa se obisnuiasca cu ideea, urasc matematica.
-Farrow, la tabla! spune profesoara uitandu-se in catalog.
Doamne arde catalogul! Ma ridic lenesa de pe scaun, si ma indrept spre tabla taraindu-mi picioarele. I-au creta in mana si astept sa imi dicteze exercitiul. Dar fiindca sunt copil al dracu, intorc creta aia pe toate partile incat scartaie de iti crapa timpanele. Intr-un final am terminat de scris enuntul si m-am intors spre profa’, care se uita nervoasa la mine. Doamna Victoria, era o femeia pe la cinzeci si cinci de ani.
- Rezolva, ce astepti? spuse ea, vocea devenindu-i din ce in ce mai nervoasa.
- Nu stiu, raspund eu calma, cu un ranjet intinzandumi-se pe toata fata.
Cred ca am sarit calul. O vad pe profesoara cum se ridica de pe scaun si se apropie de mine, rosie de furie, venele devenind vizibile pe gat. Inchid ochii, fiind sigura ca va urma o palma. Astept,doua, trei secunde, nimic. Deschid ochii si o vad pe profesoara cum cade, atingand podeaua dura. Alarmata, ma aplec sa i iau pulsul, restul colegilor holbandu-se ca la masini straine.
- Mergeti dracului dupa director, ce stati ca idiotii? urlu agitata, observand ca pulsul profei mele era tot mai slab.
Pe usa intra directorul, la fel de speriat ca toti de altfel. Eu stau aplecata deasupra profesoarei, luandu-i pulsul din nou. Am cazut in fund. Nimic. S-a oprit. Nu eu am omorat-o, nu-i vina mea.
Ma uitam ingrozita la corpul de pe jos. Ochii erau deschisi, morti si se uitau cu ura la mine. De ce se uita asa, nu eu te-am omorat babaciune-o!
- NU EU!
M-am ridicat si am iesit pe usa in viteza. Nu eu am omorat-o. Auzeam vocea directorului care tot striga pe acolo. Apoi a venit si salvarea offf, trebuie sa scap cumva. Am urcat pe acoperis. Ma uitam la cer, era asa albastru. Un zambet schimonosit si-a facut loc pe buzele mele. Simteam vinovatie, dar nu, nu e vina mea...
Au trecut trei zile de cand a murit Victoria. Infart, asta i-a cauzat moartea. Mai mult nu stiu, ce-i drept nici nu m-a interesat. O secunda mai tarziu, gandurile imi sunt intrrupte de sunetul usii care se deschide. In clasa isi face aparitia directorul. Se posteaza in fata clasei, luandu-si pozitia de papagal constipat.
- Dragi elevi, dupa cum stiti, de cand doamna Victoria a plecat dintre noi, clasa aceasta a ramas fara profesor de matematica. Am gasit un inlocuitor. Acesta va fi profesorul vostru de matematica acest an, Cristopher Godwin.
Pe usa a intrat un barbat tanar, nu aveam mai mult de douazeci si cinci de ani, proaspat iesit din bancile facultatii zic eu. Parul blond, scurt era aranjat dragut, lasate cateva fire rebele. Ochii sai nergii ne studiau atenti. Ce matematica ne invata asta nu stiu, dar ma rog nu prea imi pasa. Un moment nu am fost atenta, timp in care directorul a iesit din clasa. Acum tanarul nostru profesor, rasfoia catalogul.
- Farrow, hai la tabla si adu-mi si caietul de teme te rog.
Iar? Ce au toti de vor sa ma asculte? In fine ma duc taraindu-mi picioarele spre tabla, cu caietul de teme in mana. Ajunsa in fata catedrei arunc caietul in scarba, parca sa i dau in cap profului. Acesta il ia in mana ranjind si il rasfoieste. Cu acelasi ranjet tembel pe buze spune:
- Am cerut caietul de teme, nu un caiet gol, spuse el ironic.
- Asta e caietul de teme. Nu mi-am facut temele, probleme?
- Nu, chiar nici o problema. Patru. Am impresia ca ne vedem la olimpiada din toamna...
Dupa ultimul cuvant, mi-a facut cu ochiul, afisand un zambet nepasator. Mi-a aruncat caietul in sus. Foile zburau intr-o veselie. Am dat cu pumnul in catedra si am prins ce a mai ramas din caietul meu. M-am intors cu spatele nervoasa si am iesit din clasa. Cine e tipul asta si ce cauta in scoala asta? Trebuie sa dispara! Nervii ma acaparu incetul cu incetul, nepasarea mea devenind o furie puternica. Un moment mai tarziu, un suras siret si-a facut aparitia pe chipul meu. Era dragut totusi, arata foarte bine, dar trebuia sa dispara. Si o sa isi ia talpasita de aici, garantez eu.
Am mers la toaleta. Am trantit usa zgomotos in urma mea, in spreanta ca voi deranja tot etajul, mai ales ora mea de matematica. Ma uitam in oglinda, aratam putin ciudat. O culoare rozalie imi colora obrajii. Ce-i drept fata putin rosie, in combinatie cu parul albastru inchis arata chiar bine, dar de ce?
Oricum nu cred ca, are o importanta prea mare, pariu ca m-am inrosit de la furie...
http://quizilla.teennick.com/user_images...nkGirl.jpg - Kristen Farrow
http://www.testq.com/nfs/testq/photos/00...max600.jpg - profu’ de mate Cristopher Godwin
KyuMin.

#2
Anne's here!

Pot sa spun doar "uau"! Te-ai facut cu o cititoare fidela chiar de la primul capitol. Chiarm imi place! Vad ca nu esti genul care sa bage descriere multa, dar e ok si asa... Capitolul e destul de lung, deci e bine. Nu imi place felul in care ai grabit actiunea. Adica abia a ajuns noul prof si deja asculta si pune si patru si... Anw, in rest e destul de bine...
Kristen are o super atitudine( si eu urasc matematica :)) )
Astept continuarea! Kisses! :*

#3
Hello there!:)

well..sa o luam asa....descriere putina, mai trebuie adaugata, mai ales a personajelor, reactilor acestora, locurilor etc. si avand in vedere ca relatezi ficul la persoana 1, ai un mare avantaj sa descrii trairile "tale" mult mai usor; dialogul bine plasat si contine replici bine alese, iar actiunea ai cam grabit-o adica s-au intamplat mult prea multe dintr-o data :|...fii mai atenta la aceste aspecte :3:
marimea capitolului este OK si am vazut si cateva greseli de tastare...dar nu-i mare paguba, caci se intampla, doar sa iti recitesti capitolele cu atentie ca sa le poti depista ;))

altceva...imi place caracterul lui Kristen :X si faptul ca se pricepe la dans si mai imi place ca este un fic cu/despre adolescenti :>...

spor la scris!:* si ast nextul!
:bye:
My fic:
Predestined paths : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13338
[naruto]Teenagers : http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=13050 (finish 4)

[Imagine: anime-kiss.jpg]
I wish to meet you again next time
Love is more selfish the deeper it gets
until you want to tie each breath down
unreasonable, yet...

We climb a spiral of light
the red memory is a poisonous tattoo
a tattoo that shows the future's chaos
if we're together, until we shatter

#4
Citat:- Bagati-ai scoala in cur! M-am saturat de regulile voastre stupide!
*Asta da replica frumoasa pentru un director =]]

Citat:- Am cerut caietul de teme, nu un caiet gol, spuse el ironic.
- Asta e caietul de teme. Nu mi-am facut temele, probleme?
- Nu, chiar nici o problema. Patru. Am impresia ca ne vedem la olimpiada din toamna.
Waaa ..Tipul joaca dur .
Deci ai greseli ...Sa le insir? Imi este lene mai ales la ora asta TT^TT
Este un fic comic ...iar babaciunea sa faca atac de cord in public ? Ntz ntz ..ce nerusinare ..
Gambate is astept nextu :^^
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#5
ua... frumos inceput, proful e bun :X
actiunea, cum au zis si altii mai sus e putin grabita dar se poate remedia :)
descriere: de obicei cand i se spune cuiva ca nu prea are descriere incepe doar sa descrie, deci mai adaugi da sa nu exagerezi ;)
personaje: imi place caracterul lui kristen, rebela... si totusi ar trebui sa o faci mai ascultatoare putin pt ca teoretic nu cred ca intr-un liceu sau scoala in fine la o ora atat de importanta cum e matematica (de obicei sunt profesori exigenti) se poate comporta asa :) ; iar de christopher nu stiu ce sa zic... simpatic

deci imi place, ma declar fana al ficului , astept nextu'; bafta :bv:

#6
Sysu :X
Imi place la nebunie ficul:D
Descriere&naratiune: sunt si este bine, dar este loc pentru mai multa, dar acum nici sa exageram :-"
Dialog: este tare =)) mai ales replicile lui Kristen
Quote:- Bagati-ai scoala in cur! M-am saturat de regulile voastre stupide!
God, daca eu i-as spune directorului - care se comporta urat cu mine >.< - m-ar da in trambite afara din scoala :D
sau
Quote:- Am cerut caietul de teme, nu un caiet gol, spuse el ironic.
- Asta e caietul de teme. Nu mi-am facut temele, probleme?
- Nu, chiar nici o problema. Patru. Am impresia ca ne vedem la olimpiada din toamna.
ASta-i iar este tare, dar eu nu pot s-o zic, ca directorul este proful meu literatura universala si ne da teme cu carul X(

Actiune: s-a mai spus. Este un pic grabita, dar asa-i ca o redresezi ;;)

Ce sa mai spun? A, da vreau nextul.
Hug si spor

#7
*laughs her ass out * OMG, cât de tare. Bună bună. Am citit, mi-a plăcut, comentez.

Vreau să zic că nu sunt o împătimită a poveştilor elev - profesor, deşi par interesante. Nu mă atrag la maxim, totuşi, când o poveste e descrisă bine nu poate să nu îţi placă. Jur, am râs de n-am mai putut :]] mâncam un măr şi era să îmi stea în gât ; vorbesc serios.
Aşa, deci Kristen este pur şi simplu o figură.

Ai avut totuşi greşeli; majoritatea au fost de tastare, cred eu. Am văzut pe undeva că ai pus doar un '' i '' , unde era '' ii '' -- altfel spus : îi , doar l-ai mâncat pe ' î ' . Pe altundeva ai pus doi de '' r'' :]] adică ai mâncat vreo literă pe acolo, mă rog şi aşa mai departe. Sincer nu am notat greşelile atunci când au apărut şi acum nu le mai ţin minte, ştiu că au fost câteva.
Apoi am văzut vreo două virgule puse unde nu trebuie sau nepuse, după caz. Nu le-am notat, aşa că nu mi le amintesc.
Infart -- infarct . Nu ştiu dacă a fost o greşeală de tastare sau nu, dar ideea e că este cu acel ' c' pe acolo D: .

Replicile au fost pur şi simplu bestiale. Nu cred că mai e cazul să bag câte un quote or something, văd că s-a făcut asta mai sus în posturile celorlalţi cititori / comentatori, but believe me, AU FOST SUPER. Mi-au plăcut şi m-au făcut să râd considerabil :]]. Nu îmi vine să cred că baba a murit la ora de matematică; hei avea doar 55 de ani :]] săraca femeie. Totuşi, şi eu m-aş fi simţit oarecum vinovată dacă aş fi fost în locul lui Kristen [ atunci, pe moment ].
Farrow sună prea tare ; i-ai ales un nume pur şi simplu minunat. Naraţiunea la persoana I este super, descri foarte bine . I mean, se simte personajul , probabil ai intrat în pielea acesteia. Şi este cu mult prea comică :]]. Frate, şi eu urăsc matematica :]] deci o înţeleg pe deplin. Am adorat faza cu caietul şi noul prof de mate. Girl =]] WTF? A fost prea tare; are aşa o personalitate omu', şi arată şi bine din descriere [ sincer pozele nu mă atrag atât de tare aşa că mi-i imaginez eu D: ]. Kristen are tupeu mare mare, nu glumă :]]. Cum să aducă ea un caiet gol de teme? *laughs * prea tare , prea tare . Mă declar pur şi simplu mulţumită de acest capitol. M-a satisfăcut din toate punctele de vedere. Aştept să aflu şi mai multe despre profu' nostru de mate :]] vedem ce şi cum iese. Şi Farrow a recunoscut că e bunoc : > mă rog, arată bine dar tot asta înseamnă în dicţionarul meu D: .

Deci, dacă este + 16 înseamnă că o să avem şi scene d-alea ? Cu alea - alea? :]] De abia aştept să apară, deşi cum am mai zis poveştile cu elev - sensei nu sunt printre preferatele mele. Merg , merg din când în când dacă sunt construite bine.
Mă aştept ca şi celelalte capitole să fie pline de replici asemenea celor de mai sus şi ... Să mă uimeşti tot mai tare; de ce nu? Ok. Succes la scris, aştept next-ul.

#8
Am ajuns si pe aicia ..ohh Doamne....MATEMATICA O_O .... multumesc...te asigur ca sterg toate greselile pe care le ai daca te razbuni pe matematica O_O

Gata nu mai comentez nimic, nu mai iau in considerarea nici o gresela...RAZBUNARE XD


PT moderatori....nu ma omorati va rog +_+
PT TeikiatsuYoru...baga viteza la urmatorul cap 8D

SeeYa ^_^
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#9
Hello!!!

Waaaa!!! Deci ai inceput un fic super bestial! Bravo ;) Imi place ideea cu proful de mate, imi plac chestiile care par imposibile sau mai rar intalnite :X Mult de tot! Stau si ma intreb... Si tu le faci la fel profilor? Daca da, inseamna ca terorizezi liceul :)) =)) Tare faza cu infarctul si imi place atutudinea profului ;) Cu alte cuvinte... Ce mai? Ai inceput cum nu se putea mai bine ;)

Keep it up!

See ya! ;)



... One day... Freedom will be legalized... One day... One day...


[Imagine: sad_anime_by_CrimsonMoonTide.jpg]

#10
hm...
interesant primul capitol, desi mi s-a parut ca ai grabit putin actiunea....
imi place modul cum ai conturat personalitatea lui Kristen... ar fi bine sa treaca o tura shi pe la babaciunea de la mn de la sc=))
ar fi amuzant...
oricum.. nu am multe sa-ti zic... a fost un prim capitol interesant...
sa vedem ce o sa scrii in continuare;)
so.. astept nextul :P
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  I hate that I love you! RosetteFoxy 17 7.885 14-02-2013, 09:06 PM
Ultimul răspuns: Lain
  [Naruto] The Passion of Hate [+16] sickness 0 1.838 14-09-2012, 11:40 PM
Ultimul răspuns: sickness
  Hate, no Love Liar 2 2.698 20-01-2012, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  I can't hate you Peppers 0 1.836 18-12-2011, 04:15 PM
Ultimul răspuns: Peppers
  [split] I hate you but I love you+18 Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 8 3.428 15-08-2011, 04:41 PM
Ultimul răspuns: ^Ciresica^
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 9 5.107 15-08-2011, 01:14 AM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  ,,I hate you because I love you!'' pinguin 2 2.423 22-07-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  I Hate Love Alle 16 8.049 15-07-2011, 10:23 AM
Ultimul răspuns: Denisa_Deny
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 3 2.973 26-06-2011, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Hate or Love DiamondZ 7 3.884 05-06-2011, 10:15 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)