Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hate or Love

#1
no fic.....
sorry.....fata care il incepuse deja
numai are acest cont...:(
a abandonat.....:d
s-a suparat,este o persoana sensibila.
era entuziasmata era primul ei fic publicat
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg

#2
Pune`ti disclaimer, altfel topicul se inchide ^^
-

#3
:(:(:(:(:(:(

hei si andrra stiu ca ai vrut doar sa o ajuti,
dar cred ca ai fost prea dura cu ea
era entuziasmata,era primul ei fic,a luat prea in serios ceea ce ai spus tu
:(
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg

#4
Am aterizat pe la ficul tau si am zis sa-ti las si un comentariu
O sa incep prin a-ti da de veste ca nu am mai citit in viata mea un fic cu atata dialog, e mult prea mult si chestia asta trebuie remediata

Actiunea este extrem de grabita, puteai face doua capitole mai lungi decat primul cu actiunea ce ai cuprins-o in el
La inceput ai povestit din perspectiva Sakurei, apoi a povestitorului apoi iar a lu' Sakura si ai terminat din perspectiva povestitorului capitolul (asta ii o problema, hotarestete, nu le poti schimba chiar asa)
Ai scris acolo ceva in paranteza, nu mai stau sa caut dar iti spun ca nu are ce cauta acolo intr-un fic
Descrierea lipseste aprope cu desavarsire, foarte putina descriere fizica dar in rest nimic si asta ii un gol imens chiar daca poate nu realizezi. Incearca sa descri sentimentele personajelor, tririle interioare
Punctele de suspensie nu-si prea au rostul si sunt si prea multe
Fazele cu "hmmmm", trei m-uri erau suficiente,devine inestetic cand pui atatea
O chestie pe care am mai zarit-o, poate scrii prea repede sau nu stiu dar in multe locuri ai scris cu litera mica dupa punct sau ai uitat sa lasi spatiu dupa "." sau ","
A da.. ti-am scris de faza cu m-urile mai sus, ii valabila si la semnele de exclamare, unul ajunge. Arata-ne cea ce simt personajele prin descriere si nu o mie de semne "!!!!"

Ti-ai imbunatatit descrierea fizica in capitolul patru. Esti pe drumul cel bun.
Din capitolul doi povestea devine mai originala ceea ce e bine, se vede ca ti-ai adus aportul propriu

sper sa ti cont de sfaturile mele si sa te ajute sa te perfectionezi

bye bye

ps: sper ca nu te-am jicnit sau ofensat cu nimic
4

#5
da.....ok multumesk.....
si sincer nu cred ca o sa mai postez nimik....
mie frica sa mai incerc....:P:d:))
totusi ms mult ptr tot..
byee...
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg

#6
Buna, pai am dat si eu de ficul tau. In primul rand eu nu vad de ce sa renunti, ficul e unul promitator si ideea chiar imi place. Sa nu-ti fie frica sa incerci, pentru ca nu iti ia nimeni capu; noi te vom ajuta sa-ti imbunatatesti ficul. Am sa-ti las o mica critica si sper sa le iei in considerare si sa nu renunti sau sa te superi ca nu o fac cu intentie rea. Eu critic ficul nu autorul.

Titlu si ideea: sincer chiar l-ai ales bine, pentru ca are mister in el si asta atrage cititorul, deja ai pus suspansul in el. Chiar m-ai atras si l-ai ales bine. Ideea nu pot spune ca e chiar originala, dar imi place pentru ca are multa aventura si e vorba de putere si SasukexSakura [iubesc cuplu asta]

Descrierea si actiunea: cu ea chiar vei avea de munca. In primul rand nu descrii sentimentele deloc, tu tot ce descrii este vestimentatia si cum arata. Bravo, frumos, dar sentimentele sunt cele mai importante. Am observat ca la primul capitol ai inceput la persoana 1 si ai inceput destul de bine, insa dupa te-ai "prabusit" si ai trecut la persoana a 3-a; aici e mai greu pentru ca te referi la intreaga actiunea si la toate personajele si sunt foarte multe sentimente.
Incearca sa te hotaresti asupra unei persoane si sa gasesti modalitatea de a descrie.
Oferai personajului tau un contur de-al tau, nu il indeparta de personalitatea ta. Imagineaza-te pe tine in locul respectivului personaj, incearca sa simti acele trairi si dupa punele in word. "Sapa" cat de mult poti in acele trairi, fa-ne sa simtim emotiile din ficul tau.
Actiunea zici ca e pe pista de curse, ce o fugaresti asa? Noi nu plecam nicaieri. Incetineste-o ca asa ai sa termini povestea imediat. Cum? Te vei axa pe fiecare moment, vei descrie mai mult, locuri pe care uneori le poti asocia cu diferite sentimente. De exemplu cand erau la banca puteai descrie sentimentele rozaliei ceva de genu: "aici, acest loc ce a fost parca blestemat in ziua in care s-a creat si si-a revarsat blestemul asupra mea. Locul in care suferinta mea a luat nastere, la fel si noua Sakura. O pesoana mai rece, mai dura. Un loc ce va ramene in istoria inimii mele, aici mi-am marturisit sentimentele ce nu mi-au fost, nu imi sunt si nu imi vor fi impartasite vreodata. Eu sunt blestemata sa iubesc un demon cu chip de inger, un demon al intunericului ce m-a prins in lanturile sale reci. Ma tine prizoniera intr-un loc rece si intunecat din care nu pot scapa...sunt supusa unei torturi ce stau si o inghit in tacere fara sa spun cuiva. Nu vreau mila nimanui, vreau doar o schimbare, sa fiu cineva, mai puternica, sa am ceva special..."
si inca se mai putea, dar nu mai am eu idei. incearca sa adancesti lucrurile si sa faci o relatie intre evenimente. Si asa actiunea e incetinita.

Dialogul: mama da mult mai e o.o in toate capitolele tale e numai dialog, tu l-ai pus pe ele pe primul loc si actiunea si descrierea pe locul doi, ei bine trebuie sa fie invers. Unele replici sunt banale si seci, chiar nu le vad rostul. Exemplu: "buna, Garra, ce faci? " sau "noapte buna" si mai sunt. Incearca sa le transformi in vorbire indirecta pe unele.

Greseli:
ai avut, dar nu le mai caut acum. Lasa un spatiu dupa fiecare semn de punctuatie si ai grija cu virgulele si alte semne. Faci propozitii prea scurte si banale, incearca sa le "umpli" si sa le faci mai mari, fa fraze ample si frumoase care sa ne surprinda. Pana acum ficul tau seamana ca o poveste pe care o faci in clasele primare. [fara suparare]

Sakura obsedata de putere imi place, mai ales comportamentul ei fata de unele persoane. Faza cu tatuaju si puterea data de la Tsunade chiar m-ai surprins, dupa mintea mea ar rezulta ca Sakura are o putere nedescoperita :-? sau ceva de genu 8->

Sper ca nu te-am suparat, dar iti repet am criticat ficul nu pe tine si sper sa tii cont. Nu zic ca deja devii experta si ca in urmatorul capitol e super ok, treptat o sa reusesti, numai sa vrei si sa tii cont. Spor la scris si te rog sa ma anunti de next. Nu renunta, mie chiar imi place, am sa-ti urmaresc povestea si nu mai scapi de mine:* Ce com lung am lasat o.o
:bye:
[Imagine: h8v.gif]
 

#7
ok ms de comentariu dar nu o sa mai fie fic....
imi pare raw....
:(
...Kiss me...
...Love me...
...Suck me...

[Imagine: eb1f934drag_var05.jpg]

http://light.sunphoto.ro/photos/thumb/Q/...SKOZCL.jpg

#8
Frate daca sunteti sensibili nu mai postati si cu asta basta >.< nu va sta nimeni la dispozitie sa va asculte ifosele voastre. Puteai sa`l lasi si ti`l inchideam nu mai faceai spam aici degeaba. Daca sunteti sensibili nu mai postati si poveste incheiata ce tot atata tralala. -.-''
Zici ca sunteti mari autori frate. Normal ca vi se lasa critici daca aveti capitole pline de greseli de clasa I. >.< Fic inchis.
-



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  I hate that I love you! RosetteFoxy 17 7.891 14-02-2013, 09:06 PM
Ultimul răspuns: Lain
  [Naruto] The Passion of Hate [+16] sickness 0 1.838 14-09-2012, 11:40 PM
Ultimul răspuns: sickness
  Hate, no Love Liar 2 2.701 20-01-2012, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  I can't hate you Peppers 0 1.837 18-12-2011, 04:15 PM
Ultimul răspuns: Peppers
  [split] I hate you but I love you+18 Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 8 3.429 15-08-2011, 04:41 PM
Ultimul răspuns: ^Ciresica^
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 9 5.107 15-08-2011, 01:14 AM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  ,,I hate you because I love you!'' pinguin 2 2.423 22-07-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  I Hate Love Alle 16 8.059 15-07-2011, 10:23 AM
Ultimul răspuns: Denisa_Deny
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 3 2.975 26-06-2011, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  I hate maths. I love my teacher [+16] A'Svear 47 28.433 18-01-2010, 10:09 PM
Ultimul răspuns: Mitus


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)