Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Droguri

#61
(07-04-2012, 12:34 AM)Kashim A scris: Deci daca spun ca iarba e buna si nu face nimic rau se cheama ca instig sau nu? Daca se accepta doar "drogurile sunt rele" nu mai are rost sa avem un topic.

Orice detaliu despre consum, cumparare, experiente delirante ridicate in slavi si tot asa ESTE INTERZIS, mai ales consumul personal. Nu-ti convine, sanatate, exista alte topicuri, sectiuni sau chiar forumuri unde iti poti oferi pararea despre alte subiecte.

Doresti sa discuti beneficiile unui drog sau altul, de ce sa fie legalizat sau nu, cum ne afecteaza societatea sau cultura, sau orice altceva ce sa denote un pic de interes intelectual in acest subiect, esti invitat sa o faci. NU suntem aici sa va citim despre experientele spirituale, halucinante, sau mai stiu eu ce alte povesti fara rost in contextul acestei sectiuni.

Azazel, deoarece este un forum prietenos noi nu am sters acest topic si a fost dezbatuta problema sa si ce sa facem in asa fel incat nici sa nu cenzuram de-a dreptul orice despre droguri, dar nici sa lasam mana atat de libera incat sa ne poata fi cauzate probleme ulterioare. Dumnezeu stie ca sunt destui tampiti care cauta doar ocazii sa denigreze comunitati online precum a noastra, iar noi nu dorim sa le oferim asa sanse.

In speranta ca s-a inteles, va invit in continuare sa participati la o discutie.
Ne-ar afecta in mod fundamental societatea daca am legaliza drogurile? De ce? De ce nu?
Legalizarea drogurilor ar fi morala? Invit o discutie asupra ideii de:
"Omul are dreptul de a face ce vrea cu corpul sau si in acest sens ar trebui sa aiba ocazia de a o face. Dar, prin anumite actiuni, omul isi pune in pericol propria persoana, capacitate mintala, si chiar liber arbitru. In acest context, este moral ca omul sa fie protejat de propria tentantie, sau este moral sa fie lasat sa-si administreze singur soarta, de bine sau de rau? "
Si va garantez ca acest subiect nu se rezuma la "Daca omu-i prost, e prost" cum ar fi unii tentati sa creada. Simtul moral apartine intregii societati iar ceea ce se petrece trebuie sa fie inregistrat de toti.

In concluzie insa, pentru a calma ideea pe care Kashim a prezentat-o deja: subiectul drogurilor nu se rezuma la "E bine sau e rau", altfel nu e o dezbatere. Pentru protectia imaginii forumului, membrilor nostri, si pentru a nu avea neplaceri ulterioare (putin posibile, dar posibile insa) exista aceste interdictii. Sunt insa sigur ca puteti gasi si altceva de discutat decat "E iarba buna sau nu".

Sanatate.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#62
(07-04-2012, 12:53 PM)Ryuu A scris: Userul e rugat sa-si reformuleze opiniile intr-o maniera civilizata si calma. Dupa cum bine stiti de acum, nu apreciem atitudini agresive sau confruntationale.

CyBeR

__
Scuzele mele am avut o zii.. si mi-am revarsat nervii aici.

Am observat ca in acest topic sunt unii care au spus ca s-au/se drogat/drogheaza. As dorii sa stiu si eu de ce faceti asta. Inteleg, este oarecum ca si hainele, adica e ceva nou si doriti sa experimentati, insa nu va ganditi si la ce se va intampla apoi? NU am nimic cu voi, insa as dori sa stiu care a fost cauza de ati inceput sa va drogati. Printr-un PM, sau aici ati putea spune?

Am observat ca multi se drogheaza pentru ca au probleme in familie sau nu le iese ceva bine. Chiar am vorbit intr-o seara pe tema asta cu un coleg si voi spune ce i-am spus si lui: cei ce au inceput acest "sport" periculos, cred ca doar asa pot scapa de stres, probleme si altele. Chiar daca luati pastile ce va dau senzatia ca sunteti fericiti, organismul sufera. Nu le am cu drogurile, insa spun din auzite si din ce am mai citit si eu.
O problema nu o rezolvi cu niste cocaina, heroina si altele, ci pur si simplu cu cap. Totul ar trebui facut cu cap, insa o facem? Preferam calea scurta. E gresit ce fac multe persoane.
Vorba unui coleg: Pana la urma pe o placuta va scrie: " ROMANIA: populatie -> 1 "

Ryuu, nu mai fa afirmatii atata timp cat spui ca nu esti nici experimentat nici documentat, pici de prost. Faci niste generalizari tampite cat Dumnezeu de mare si vorbesti mai plin de prejudecati si clisee ca o pensionara cu samanta-n gura.Ceea ce...f**k it, e o performanta. Inca ceva, nu e un mod corect si un mod gresit de a trai, astea-s doar conventii si nu ar trebui sa fie problema noastra in ce mod alege sa respire o persoana atata timp cat nu ne deranjeaza. Cu alte cuvinte, pastreaza-ti atitudinea asta duhovniceasca si puzderia de sfaturi pentru cand o sa ti le ceara cineva.

Prima greseala, din punctul meu de vedere este ca nu ierarhizezi categoria de droguri, iarba, ciupercile si pastilele de matreata in supradozaj nu se incadreaza la categoria de droguri spre care tintesti tu. Useri forumului nu au vieti atat de solicitate si nu folosesc diverse tipurile droguri ca reziste stresului. Sa fim seriosi, cine dracu nu a consumat doguri usoare?
2.Drogurile nu sunt fucking happy pills, pur si simplu accentueaza anumite stari, uneori tinzi sa fi easily amused, sau mai meditativ, mai senin, mai...activ, mai speriat, etc ; depinde ce consumi,de starea pe care o ai, de persoanele cu care esti. Ain't that good, that cool, that bad, "that" anything.

In alta ordine de idei, nu cred ca poti sa instigi pe cineva sa consume droguri prin simpla mentionare a ce servesti tu. Asta... in cazul in care useri de pe forumul vostru nu sunt maimute. You really don't think so poorly of us, do yoooou? *sniff*
Do not speak unless you can improve the silence.

#63
@ Ryu: "Romania se drogheaza ca forma de protest"

@ Cyber: Acceptarea limitelor care te inving pare sa constituie sanatatea mentala sau o componenta a comportamentului non-deviant. Succesul si esecul inseamna satisfacerea si frustrarea dorintei. Dorinta poate fi fire intrinseca fie extrinseca. Conceptia unui junkist despre succes si esec nu opereaza decat individual, nu individual SI social.
Datorita esecului de a recunoaste recompensa sociala, succesul nu poate fi o experienta decat pasagera, pentru ca aceasta experienta nu poate fi sustinuta de o acceptare intretinuta social.
Bucuria junkistului se pierde. Lui nu-i pasa daca are gagica misto, masina misto, gagica cu sani misto dar urata, etc. Asta pentru ca placerile lui nu sunt intretinute social. Nu e asta adevarata fata a depresiei ?

Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home[...]Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#64
Gasisem o intrebare interesanta pe tpu: http://www.tpu.ro/stiinta-si-filosofie/s...e-chinuri/

Cred ca la fel e si cu drogurile doar ca intr-o faza mai usoara. Si cu drogurile legale daca omu' (din ce in ce mai mult copilu' ) nu stie ce,cat si cum gebeaba. Si oricum tot o sa existe probleme intre intermediul de varsta 14-18 pentru ca in aceasta categorie este tentatia cea mai mare.
Cum a fost si cu legalele,am auzit de baieti cazuti la pat si am cunoscut baieti care consumau de ceva timp si nu aveau nimic.
Dar totusi sunt de acord. Fiecare sa faca ce vrea. Atat timp cat au bani si au de unde
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#65
(07-04-2012, 12:53 PM)Ryuu A scris: cei ce au inceput acest "sport" periculos, cred ca doar asa pot scapa de stres, probleme si altele.

"Sport periculos" ? Serios ? 23. Nu stiam ca daca, fumeaza cineva iarba, este un sport periculos ^^

(07-04-2012, 12:53 PM)Ryuu A scris: O problema nu o rezolvi cu niste cocaina, heroina si altele, ci pur si simplu cu cap.

Da intradevar o problema se rezolva cu cap, insa nu cred ca esti in masura sa vorbesti daca nu esti experimentat, despre efecte sau ce putem 'patii' sau ca nu e bine, doar pentru ca ai vazut la stiri sau pe canalu' ala TV unde ii arata pe negrii aia care isi vand tot pentru un pic de heroina sau cocaina.

Hai sa-ti explic, iarba nu se compara cu ' cocaina si heroina ' si in plus iarba nici nu provoaca dependenta. Dependenta ti-o dau cacaturile de la shop si prafurile ce le tragi pe nas.

(07-04-2012, 12:53 PM)Ryuu A scris: Totul ar trebui facut cu cap, insa o facem? Preferam calea scurta. E gresit ce fac multe persoane.

E gresit ce fac multe persoane?! 21. Da nu inteleg de ce te doare pe tine ce face altu' atata timp cat nu te deranjeaza cu 'activitatea' lui.

(07-04-2012, 12:53 PM)Ryuu A scris: Vorba unui coleg: Pana la urma pe o placuta va scrie: " ROMANIA: populatie -> 1 "

Stai linistit mai este mult pana sa se intample chestia asta.

[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#66
Uhm, drugs? Parerea mea, in ceea ce priveste drogurile, oamenii se impart in mai multe categorii.
Una ar fi "nestiutorii". Cum poti sa zici "drogurile nu sunt bune, sunt rele!" atata timp cat tu nu ai incercat? Jesus Christ! A, pentru ca peste tot [ la televizor, irl, etc] auzi ca drogurile nu-ti fac bine, ca nu stiu ce si nu stiu cum? Da, trist.
O alta categorie ar fi cei care fumeaza/trag pentru a fi "jmecheri", lol. "Da frate, uite, sunt cu jointuletu in mana, sunt smecher ;>! " Si din nou, trist.
Mai sunt si cei care, cand ii intrebi, sunt gen " eu?! eu nu baaag, cum sa fac asa ceva?!" si parca incet incet iti revin amintirile de seara trecuta cand l-ai vazut in scara blocului tragand in piept, uitandu-se in stanga si-n dreapta, sa nu cumva sa vina ceva, ca na, el/ea e baiat/fata cuminte.
De asemenea mai sunt si cei care incep din prostie, influentati de anturaj. "Haide, un fum. O sa fie bine, o sa vezi. O sa uiti de toate probleme, o sa te simti ca-n rai!" Si uite asa, azi un fum, maine doua, peste o saptamana " hai sa ne combinam si luam ceva " si peste cateva luni deja vezi ca o dai in dependenta. Cei care folosesc scuze gen "am probleme in familie, si de asta consum droguri " sau " m-am certat cu iubiiiii" sau chestii de genu sunt retarzi, zic eu. Da, ok, ai probleme. Si probleme trec dupa ce tragi cateva [mai multe] fumuri, nu? Eventual dai tot afar' din tine, eventual ajungi si la spital daca tragi ca idiotu' / idioata. Afla ai tai, iti iei si o bataie bunicica... cat de frumos.
Acum na, depinde ce fumeaza fiecare.
Etnobotanicile au gust de cacat. Iarba-i cea mai buna + ca nu-ti face rau ca legalele.

#67
(15-05-2012, 05:01 PM)Unix A scris: O alta categorie ar fi cei care fumeaza/trag pentru a fi "jmecheri", lol. "Da frate, uite, sunt cu jointuletu in mana, sunt smecher ;>! " Si din nou, trist.
De obicei, persoanele de genul nu consuma for real si in rarele cazuri in care o fac sunt sigura ca-i marfa de rahat.

Citat:De asemenea mai sunt si cei care incep din prostie, influentati de anturaj. "Haide, un fum. O sa fie bine, o sa vezi. O sa uiti de toate probleme, o sa te simti ca-n rai!" Si uite asa, azi un fum, maine doua, peste o saptamana " hai sa ne combinam si luam ceva " si peste cateva luni deja vezi ca o dai in dependenta. Cei care folosesc scuze gen "am probleme in familie, si de asta consum droguri " sau " m-am certat cu iubiiiii" sau chestii de genu sunt retarzi, zic eu. Da, ok, ai probleme. Si probleme trec dupa ce tragi cateva [mai multe] fumuri, nu? Eventual dai tot afar' din tine, eventual ajungi si la spital daca tragi ca idiotu' / idioata. Afla ai tai, iti iei si o bataie bunicica... cat de frumos.
Eu nu am auzit de nimeni care sa se drogheze pentru ca au probleme. Serios, nimeni. Nu s-a spus niciodata: "Frate hai sa ne combinam ca am probleme.". Ma intreb daca chestiile astea voi chiar le auzi in realitate sau din filme.



Do not speak unless you can improve the silence.

#68
Citat:Eu nu am auzit de nimeni care sa se drogheze pentru ca au probleme. Serios, nimeni. Nu s-a spus niciodata: "Frate hai sa ne combinam ca am probleme.". Ma intreb daca chestiile astea voi chiar le auzi in realitate sau din filme.
Tu. Eu cunosc foarte multe persoane pe care cand le intreb " de ce? " imi dau un raspuns gen " probleme in familie..." sau "probleme cu prietena/prietenul". Mi se par niste scuze. Banale. Probleme nu se duc, ele raman acolo, doar ca uiti de ele pentru cateva zeci de minute/cateva ore.
Tinand cont ca mi-ai bagat-o p-aia cu "le dai din filme" , prefer sa nu mai comentez. Te las in lumea ta. ;*

#69
(15-05-2012, 05:01 PM)Unix A scris: Uhm, drugs? Parerea mea, in ceea ce priveste drogurile, oamenii se impart in mai multe categorii.
Una ar fi "nestiutorii". Cum poti sa zici "drogurile nu sunt bune, sunt rele!" atata timp cat tu nu ai incercat? Jesus Christ! A, pentru ca peste tot [ la televizor, irl, etc] auzi ca drogurile nu-ti fac bine, ca nu stiu ce si nu stiu cum? Da, trist.

Asta e un argument pe care il aud des si care personal il consider o prostie de cea mai inalta treapta (argumentul in sine, nu cine il foloseste). Nu poti pune drogurile pe acelasi nivel ca un serial de televiziune, sau nu stiu ce formatie, sau vreun joc sau chiar orice activitate mai ciudata.

"De unde stii ca nu-ti place skydrivingul? N-ai incercat niciodata."
"De unde stii ca nu-ti place sa te uiti la 'Nora pentru mama'? Nu te-ai uitat niciodata, ar trebui sa incerci."
"De unde stii ca nu-t place mancarea de la KFC? N-ai incercat niciodata."

Si tot asa. Acolo merge sa zici ca n-ai incercat niciodata si de asta nu poti avea o parere, deoarece sunt activitati / lucruri pe care le judeci ca fiind bune sau rele in functie de propriile gusturi si nu te poate judeca nimeni obiectiv pe baza lor. E ceea ce preferi tu in viata, ceea ce se potriveste gusturilor tale, nimic mai mult.

Acum, de ce nu poti aplica aceasi gandire la droguri. Consumul lor pica intr-o categorie auto-distructiva pentru cei ce folosesc, unde este riscat propriul liber arbitru.
Este sau nu este adevarat ca drogurile creaza dependenta? Si nu vorbesc aici de iarba pretioasa a multora, vorbesc de droguri in generalitatea lor.
Asta e incontestabil, dependeta de droguri este unul dintre cele mai discutate subiecte in lumea medicala, precum si efectele adverse asupra sanatatii.
De ce ar trebui cineva, o persoana normala trecuta prin viata, sa incerce o substanta ce i-ar putea perverti respectul de sine si constiinta de sine, doar pentru a determina daca e buna sau rea, obiectiv?
Are nevoie cineva sa fie sclavul cuiva pentru a realiza ca asta e o situatie nedezirabila? Ma indoiesc.
Intr-o lume in care problemele de zi cu zi sunt tot mai dificile (carburanti, intretinere, caldura, hrana, chiar si mici luxuri), consumul unei substante exagerat de scumpe e dezirabil in vreun fel?
Sa nu uitam nici de existenta unor substante care-ti pot literalmente desfigura trupul si mintea in maniere absolut grotesti. Doar din motive de decenta nu voi pune link-uri catre victimele unor chestii precum krokodil si tot asa.
Sa nu mai vorbim ca insansi productia, exportul si vanzarea acestor substante in multe locuri din lume lasa o dara de sange si de vieti nevinovate patate.


Drogurile nu trebuie incercate pentru a determina daca ne opunem lor sau nu. Ce senzatii ofera, ce trairi, ce abureli, nu sterg in nici un fel restul fenomenelor asociate si dependete de consumul acestora. A te astepta ca parerea cuiva legata de un drog sa dispara doar fiindca "a incercat" e un argument extrem de naiv.
Internetul e o sursa arhisuficienta de informatie, atat oficiala cat si neoficiala, unde chiar si intre psihopatii normali ai netului poti gasi farame de informatie care atesta unor adevararuri foarte neplacute despre aceste "luxuri".

Partea mai trista e ca existe acum alte lucruri, incredibil de legale si "inofensive" care au ajuns sa faca chiar si mai mult rau in lume, printre care si televiziunea de zi cu zi.
Fucked up world we live in...
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#70
@Unix: tu stii pe cineva caruia sa i se fi facut rau de la iarba?
Problemele nu se duc, dar cine nu-si doreste o jumatate de ora de relaxare si uitare?

CyBeR zice bine. E gresit sa vorbesti ca si cum ai detine adevarul suprem in problema asta cand tu nu stii nimic despre asta sau stii doar ce ai auzit la televizor/ti s-a spus la scoala. Nu trebuie sa consumi ca sa stii, trebuie sa te informezi.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)