Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Droguri

#41
@Mdeah Pai cum uni sunt dependeti de net,alti de jocuri de noroc alti de tot felu' de tampenii asa e si cu drogurile..pentru ca iti provoaca placere(pentru uni,depinde)
Daca ai fi intr-un grup undeva atmosfera si cineva ti-ar da sa tregi ceva ce ai face??(stiu ca se poate refuza eu vreau raspunsul lui)
Pentru a baga la vena tre' sa fi deja avansat...dar de cei care sa-u apucat intr-un moment de depresie ce zici??Si mai ales ca e acel necunoscut...
Cu drogurile (slabe) e ca si cu tigarile...daca esti destept nu patesti nimic.
Tin sa precizez ca nu am avut o experienta personala...
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#42
Eu am facut o mica excursie in Spania de 24 de zile, sa-l vad pe tatal meu. Am observat in timpul respectiv ca acolo toata lumea fumeaza, dar nu am vazut pici de 15 ani care sa o faca; in schimb se practica mult hasis si maria. Dar fiind la Fiesta del Pilar, in parcul din fata teatrului din Madrid, inconjurata de peste o mie de studenti din care cunosteam doar o mana, am fumat si eu maria, fiindca acolo toata lumea e dornica sa imparta cu tine. Sincer, dupa Vodka, bere si Jaggermeister cu Monster, iarba nu face decat sa ma adoarma, imi da o stare de moleseala placuta care e ok atunci cand nu bei, dar fiind 4 dimineata, nu e foarte indicata in mediul exterior. Nu stiu, nu sunt foarte entuziasmata cand vine vorba de droguri.

Prefer sa raman la tigari, pe care le consum de vreo 3 ani, cu opriri, in ultimii doi ani aproape constant. Sunt totusi constienta ca ma pot lasa, dar nu vreau, 5 zile cat am fost cu prietenul meu nu mi-a trebuit nici macar una, pentru ca el nu fumeaza, in schimb cat am fost cu tatal meu, el fiind fumator inrait, ajungeam la un pachet pe zi.

Prefer narghileaua (shisha, cacimba, cum vreti sa-i spuneti).

Am avut o faza cand am ajuns la pastile, din cauza unui tip canadian care impartise pe la tot staff-ul din Azia; sa fii la munca si sa fii high. A fost o zi de pomina, rad cand imi aduc aminte de cele 13 ore de hiperactivitate, anxietate si ras mult. Dar ephedrine nu e ceva care sa spui ca iti da dependenta sau are cine stie ce efecte, e ca si cum ai bea 10 Red Bull sau cam tot atatea cani de cafea. Practic e un diuretic si prima oara cand il iei (e facut sa inlocuiasca senzatia de foame) are efectul asta.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#43
(09-11-2011, 05:26 PM)Uberwald A scris: Prefer sa raman la tigari, pe care le consum de vreo 3 ani, cu opriri, in ultimii doi ani aproape constant. Sunt totusi constienta ca ma pot lasa, dar nu vreau, 5 zile cat am fost cu prietenul meu nu mi-a trebuit nici macar una, pentru ca el nu fumeaza, in schimb cat am fost cu tatal meu, el fiind fumator inrait, ajungeam la un pachet pe zi.


De ce toti fumatorii trebuie sa aiba replica asta atat de penala? Am cunoscut multi fumatori la viata mea si toti, absolut toti, imi baga aceasi prostie: "Eu pot sa ma las cand vreau eu, dar nu vreau". Si invariabil, toti mi-au dovedit acelasi lucru, ca nu pot. Imi pare foarte interesant cum unii "se lasa" si apoi se apuca la loc, ceea ce-mi pare ca se cam contrazice cu toata mantra asta de "ma las cand vrea muschiu meu hur hur hur". Va e frica sa va recunoasteti propriile obiceiuri proaste si cat de mult va conduc acestea viata de zi cu zi? Sau e ceva mult mai interesant de atat, undeva prin zona a "eu-s mai tare decat tigara, de asta ma aplec frumos in fata industriei respective si doar intind banutii oricand mi se cere, oricat mi se cere"?
Curios...foarte curios.

Era un banc candva cu o musca pe care se balega o vaca. Cine il stie o sa inteleaga la ce ma refer si cand zic: cat de inconstient tre sa fii sa consumi ceva ce ti se ofera, din INFINITA marinimie, de persoane care nu-ti sunt prieteni apropiati si cand te afli si intr-un mediu strain tie.
Ma rog, sunt sigur ca exista o oarecare atractie pentru un stil de viata "on the edge maaaan, feel the surf and the wind in your hair, and the fly in your nose".

Nu ma bagati in seama, imi exprim uimirea mereu crescanda fata de lumea ce ma inconjoara.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#44
(14-09-2011, 12:40 PM)Rocket Queen !! A scris: Daca nu ai incercat de ce iti dai cu pararea ?

Eu una am fumat , am luat pastile , plante haluginogene si prafuri .
La pastile cam scartie treaba , pentru ca sunt de rahat rau de tot . Fumatul e cel mai o.k , plante haluginogene sunt si ele cam naspa si de praf nici numai spun , m-am simtit super bine .
Eu una ma sparg de vre-o 2 ani , in vara lu 2010 am fumat foarte mult , adica erau zile la rand in care fumam in fiecare seara cu o prietena , si o tineam tot asa , dupa am mai fumat in anul scolar de vreo cateva ori , dar am bagat pastile si niste prafuri - nu de tras pe nas - ...
Vara asta nu prea am fumat de foarte multe ori , ca nu am avut chef si m-ai mult am baut si a fost ok , dar pe la sfarsitu verii acesteia am tras pe nas intr-o seara aprox, un gram jumate si acum cateva seri , vre-o 3 Smile si am si fumat si eram intr-o stare extrema de buna , vedeam un lac , si ma credeam la munte , si castele 21 Super smecher .
Daca esti prost nu te droga, nu are nevoia lume de prosti care trag o linie sau fumeaza putina iarba si vai doamne sunt praf si ii mai vezi si pe la tv -_-" din cauza ca sunt ei prosti .
Vroiam sa va spun ca m-am drogat foarte mult , si n-am nici ce-a mai mica problema pntru ca nu fac nici exces , oricum de la iarba nu am ce pati , pentru ca nu cred ca da dependenta . Sii daca stam sa o luam asa , totul da dependenta 21 Jocurile video dau dependenta , ciocolata , shopping-ul , tv , si multe altele . E si chestia aia de autosugestie , pentru ca tu tot iti spui , o sa ajungi un dependent si chestii de genu si chiar ajungi .
Ma simt extraordinar de bine , desigur mai ales daca esti cu un baiat sau fata pe langa voi euforia creste 21 daca m-ati inteles .

Si chiar ma enerveaza oamenii de genu "ca esti un depravat daca te droghezi" , cu toate ca ei nu au iesit in viata lor din casa si nu stiu care este treaba , pentru ca au auzit la t.v sau au vazut te miri unde sau auzit . Pai da acum intrebarea mea este :
De unde dracu stiti voi daca este asa sau nu ? Adica doar pentru ca sunteti voi manipulati de toate rahaturile si influentati , atunci scuza-ma , mai bine taci . N-ai incercat , n-ai de unde sa stii deci... :]
Eu nu incerc sa faca reclama acum , ca nu spun ca sunt foarte bune , multe au partile lor rele , dar ce numai drogurile au partile lor rele ? Ati vazut ce fac oamenii aceia care stau prea mult in fata tv sau a pc-ului ? Ajung cam rau . Si ciocolata este foarte buna , dar foarte nesanatoasa ,
internetul este foarte smecher , dar este si neaparat ok ? Nu si nu si nu . Scoala e neaparat buna ? Nu , mai ales ca scoala este una dintre cele mai mari manipulari in lume :]]
Oamenii care nu ies afara si nu au facut nimic interesant normal ca isi dau asa cu parerea , pentru ca ei nu au vazut doar au auzit sau citit Smile

Si uite un exemplu clasic de copil teribilist care incearca din rasputeri sa iasa in evidenta in cercul sau de prieteni banali. Sa nu mai zic ca miroase a minciuna de la o posta, dar sa trec peste scepticismul meu general, si zic ca hai, poate poate e pe bune ( POATE).
Sa trecem si peste limbajul tipic de "Requiem for a dream" sau de melodii rap care se refera la droguri, sau chiar si de copil din fata blocului ce sta cu tigara in bot si contempleaza la nemurirea gandacilor.
Cand lumea zice ca drogurile iti prajesc creierul si iti omoara neuronii, nu vorbesc ca sunt ei prosti si nu au spiritul aventurii cum au multe persoane care se drogheaza. Vorbesc pentru ca au dovezi concrete, sunt studii care demonstreaza asta stiintific, dar desigur, ei sunt doar pusi sa va strice voua combinatiile si placerile, nu vor sa va ajute sa va lasati de ceva ce ar putea sa va lase legume mai tarziu.
Sunt sigura ca nici cei care se drogheaza nu au nici un fel de problema, nu au un mod de a vorbi de zici ca le lipseste jumate din creier ( ceea ce probabil ca e adevarat dupa o anumita perioada de timp ).
Imi place cum te iei de cei care au totusi putin mai multa minte decat cei care fac tot felul de experimente pe corpul si creierul lor, cum ca sunt plictisitori si nu au luat in viata lor nimic. N-am nevoie sa incerc ceva sa vada cum ajung, pentru asta pot sa ma duc in spatele blocului sa ii vad pe aia care fumeaza si se drogheaza, sa ii aud cum vorbesc si sa ma uit la expresia lor generala. Si sincer, imi place sa am corpul curat de asa ceva, nu simt nevoia sa iau ceva sa ma simt bine. Am alte placeri mai sanatoase.
Ce vroiam sa zic pana la urma e ca fiecare are un creier dat de Dumnezeu si e liber sa si-l distruga cum vrea. Degeaba incerc sa zic "nu lua ca e rau" pentru ca oricum o sa fie teribilisti dornici de atentie, case in point, de ce am dat quote postului ala.
Intrebarea mea totusi, este: de unde aveti voi atatia bani sa dati pe tot felul de prostii? Imi imaginez ca sunteti majoritatea copii abia iesiti din scutece pe aici ( comparand cu varsta mea ), iar drogurile, din cate stiu eu, sunt scumpe.
( Apropo Queen, nu prea iti faci cazul cum ca drogurile nu iti fac nimic, nu la gramatica ta )
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#45
Cy, imi place cum vii intotdeauna cu o replica incercand sa-mi dovedesti ca addictul din mine nu se poate lasa, desi am facut-o inainte si o voi face, dar in momentul asta, stilul meu de viata e mult prea haotic, cand ajungi sa ai pauza sa bei o cafea in 9 ore doar fiindca fumezi, ma vei intelege. Cat despre Maria, dupa cum am zis, nu face decat sa ma adoarma, iar oamenii care mi-au oferit erau cei pe care ii cunosteam. Ai fi surprins cat de repede iti faci cunostinte in Madrid. Si daca tu crezi ca cei care fac asta sunt doar cei fara abilitati de gandire foarte mari, te inseli. In discutiile lor, am reusit sa inteleg ca vorbeau spre exemplu despre fizica quantica, majoritatea din ei fiind la facultate si avand locuri de munca pentru a se intretine. Deci scuza-ma daca nu iti servesc comentariile lipsite de substanta. Nu fumezi, bine pentru tine, dar nu incerca sa le bagi altora pe gat asta.

Cat despre frica, omule, de ce mi-ar fi frica? Am probleme existentiale mult mai mari, fata de faptul ca fumez. Get real. Cat despre banuti, lucrez intr-un hotel si majoritatea pachetelor de tigari, le am gratuit.

Nu mai sunt o pustoaica de 15 ani, care nu stie ce face. Ia-te de minori si lasa-ma pe mine sa-mi vad de ale mele. Mai bine vorbim de carti, mi-ar prinde bine o recomandare de la tine sau Diz.

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#46
Deja o dam in altele. Nu va mai certati aiurea. Fiecare cu parerea lui. Nu sarim acuma unul la gatul celuilalt ca avem opinii diferite.

[CENTER][Imagine: 351beib.png]
Mdeah. si atat !
Do you like Justin Bieber?
[Imagine: tumblr_lasqkk4ZAt1qa7vou.gif]
[/CENTER]

#47
(10-11-2011, 12:20 PM)Uberwald A scris: Cy, imi place cum vii intotdeauna cu o replica incercand sa-mi dovedesti ca addictul din mine nu se poate lasa, desi am facut-o inainte si o voi face, dar in momentul asta, stilul meu de viata e mult prea haotic, cand ajungi sa ai pauza sa bei o cafea in 9 ore doar fiindca fumezi, ma vei intelege. Cat despre Maria, dupa cum am zis, nu face decat sa ma adoarma, iar oamenii care mi-au oferit erau cei pe care ii cunosteam. Ai fi surprins cat de repede iti faci cunostinte in Madrid. Si daca tu crezi ca cei care fac asta sunt doar cei fara abilitati de gandire foarte mari, te inseli. In discutiile lor, am reusit sa inteleg ca vorbeau spre exemplu despre fizica quantica, majoritatea din ei fiind la facultate si avand locuri de munca pentru a se intretine. Deci scuza-ma daca nu iti servesc comentariile lipsite de substanta. Nu fumezi, bine pentru tine, dar nu incerca sa le bagi altora pe gat asta.

Cat despre frica, omule, de ce mi-ar fi frica? Am probleme existentiale mult mai mari, fata de faptul ca fumez. Get real. Cat despre banuti, lucrez intr-un hotel si majoritatea pachetelor de tigari, le am gratuit.

Nu mai sunt o pustoaica de 15 ani, care nu stie ce face. Ia-te de minori si lasa-ma pe mine sa-mi vad de ale mele. Mai bine vorbim de carti, mi-ar prinde bine o recomandare de la tine sau Diz.

Cartile sunt de discutat la sectiunea respectiva daca ai asa curiozitati.

Aici dupa cum bine stii ne aflam la Dezbateri, ai postat, ai oferit un punct de vedere, eu nu sunt de acord, ti-am raspuns cu argumentul respectiv si experienta mea. Si cu aparent mai mult decat un simplu argument, ca ai extras de acolo si cateva chestii care vad ca eu nu le-am zis.

Si personal gasesc ca e o gluma cand cineva zice "M-am mai lasat". Cat timp esti cu tigara in bot nu te-ai lasat, ai facut o pauza si ai reluat. Lasatul e cand incetezi determinat sa fumezi, nu cand "N-am fumat 5 zile si m-am simtit foarte ok". Bunicul meu s-a lasat, ca nu mai fumeaza de 15 ani...alta treaba.

Cat despre ce cunostiinte aveau respectivii (chestie de care nu m-am atins mai mult decat ca-mi pare iresponsabila asa atitudine), iti garantez ca si eu pot sa-ti gandesc o linie de productie robotizata beat fiind, dar asta nu inseamna ca alcoolul mi-ar face vreun bine in viata. E vorba doar de formare aici si oricum nu vad cum se leaga in vreun fel in discutia asta.

Recomand data viitoare cand vrei sa vorbeste de argumente lipsite de substanta sa urmaresti mai cu atentie ce zice un om. Nu ti-am zis sa te lasi de fumat, e problema ta la urma urmei, atat timp cat nu ma imputi pe mine n-ar putea sa-mi pese mai putin. E ideea de cat de rasuflata si lipsita de sens e replica aia care nu exprima nimic logic sau rational.

Si daca e sa vorbim de substanta, atunci adresez o idee care a mai zburat pe aici: argumentul cu "Incearca si tu ca sa vezi cum e" e o prostie in opinia mea.
Ca sa dau un contraexemplu direct: multe persoane se TAIE pentru ca asta le face sa se simta bine. Eu personal nu trebuie sa merg si sa-mi crestez o dunga cu lama pe piele ca sa stiu ca nu mi-ar face nici un bine asta.
Nu orice persoana raspunde la fel la aceasi stimuli. Tu esti deprimat (tu cel general) si fumezi iarba ca sa te simti bine...eu sunt deprimat si-mi fac ordine in viata ca sa ma simt bine.
Daca sunt stresat nu simt nevoia unei tigari sau unui paharel de nu stiu ce si tot asa. E naiv, si oarecum copilaresc, sa te astepti ca oricui ii zici "Fa ca mine / Fii ca mine si ai sa vezi cum e" va duce la aceleasi rezultate ca si pentru tine. Nu trebuie sa vad ca sa stiu ca nu am nevoie, ca rational resping aceasta idee deoarece nu se potriveste sistemului meu central de valori.

Deci nu, nu simt nevoia sa te inteleg sau sa simpatizez. E problema ta de ce fumezi, e problema ta ce bagi in tine si ce scoti apoi, a nimanui altcuiva. Nu-ti sunt parinte, nu-ti sunt bunic si cu atat mai putin nu-ti sunt dadaca sau preot ca sa-ti tin morala.
Aici discutam idei, poate stiluri de viata, dar aici sunt discutii si nu e loc de orgolii. Ai dreptate, nu ai, asta e, de asta e dezbatere. Zici ca te poti lasa, eu nu te cred si ti-am zis si de ce.

Daca vrei putem sa discutam in continuare ideea asta, putem sa discutam orice alta idee pe care am mentionat-o, ca de asta postam la sectiunea asta.

P.S> Pana sa-mi zica Andreea cine esti, sincer habar n-aveam. Deci nu o lua ca si cum am ceva cu tine (ca parca tot cu tine am mai avut discutia asta pe empire cand a fost sa fie).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#48
Sper ca nu va suparati ca ma bag si eu ca musca-n lapte praise.

Uberwald, mi se pare dragut cum zici tu ca te poti lasa, dar nu vrei. Intr-adevar unele persoane devin mai greu dependente. Si vara-mea zicea ca se poate lasa cand vrea. Pana nu a mai zis.
Desi personal, n-am nimic cu fumatorii, daca as avea probabil ca ar trebui sa ma cert cu ceva lume 21.

Si, CyBeR, unora le face bine sa se taie cu lama. Pentru ca suferinta emotionala este mai greu de suportat decat cea fizica, si atunci cand te doare, nu-ti mai arde de filozofii 21. Dar cred ca era si ceva teorie cu nu stiu ce substante eliberate in corp cu ocazia hemoragiei externe. Sa ma corecteze careva daca gresesc o.o'.

Daar, ca sa nu fiu total offtopic, nu am absolut nimic cu drogurile. Nu ma afecteaza, nu ma afecteaza nici ca-i afecteaza pe ceilalti. Sunt intr-o relatie foarte buna cu subiectul droguri. desi acum cateva luni nu as fi fost. dar am pareri paralele cu atata lume, incat prefer sa-mi conserv energia pentru o discutie mai utila decat cat de teribilisti sunt unii in ziua de azi.
Pentru ca este teribilism. De ce sa nu mananci ciocolata in grup 21? Cine i-ar putea rezista? In fine, termin inainte sa o iau pe aratura XD.
[Imagine: iK6og.jpg]

#49
Fleet tie ti se pare dragut orice.

Cy, da, noi doi am mai avut discutia asta pe empire, probabil cu un an inainte, cand in 8 luni de zile nu m-am atins de o tigara. Poate intr-adevar e ceva teribilist, dar nu ma deranjeaza, sunt un adult si stiu ce fac. Si stai linistit, e mult prea mare distanta intre noi ca sa te 'imput'.

Oricum nu am luat-o ca pe un afront personal, ar fii oarecum stupid, avand in vedere ca iti cunosc pozitia fata de droguri si tigari.

Nu am timp sa dezvolt, si sincer nu prea simt nevoia asa ca imi iau zborul.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#50
Droguri? Drogurile pot fi bune pentru o persoana si rele pentru alta. Eu sunt de acord cu consumul de droguri cat timp consumatorul ramane rational si el controleaza drogurile, nu drogurile pe el.

Eu nu as lua nimic organic. Fara ciuperci, fara opiacee. Nimic. Only purely synthesized shit. Nu vei putea sti niciodata cum va reactiona organismul tau la alergeni si alte substante care se gasesc intr-un drog. Paranoia? Maaaybe. Dar eu consider ca este mai bine sa fii in conditii sigure decat sa ajungi sa regreti mai tarziu.

Un lucru important care le scapa la multi este sa se DOCUMENTEZE inainte sa consume. Sa se documenteze in legatura cu doza, efectele(pe termen scurt si pe termen lung) et caetera. You must not dash headlong into a drug without knowing what you are about to deal with.

Now, now.. Desi sunt 'pro-droguri', asta nu inseamna ca imi place sa pierd total controlul asupa mintii mele. E o experienta fascinata, intr-adevar. Dar eu nu as recomanda asa ceva. Chiar daca este in scop recreational. Nu exista nimic in lumea asta mai neajutorat, iresponsabil si depravat decat un om pierzandu-si total controlul din cauza drogurilor.

Eu, fiind o persoana rationala, in orice caz as sti ca experientele si sentimentele mele nu au fost rezultatul unei experiente metafizice reale, ci creierul meu malfunctionand din cauza unei chimii schimbate la nivelul neuronilor si sinapselor. Dar tineti minte ca acesta este cazul meu personal si nicidecum universal.




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)