Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Droguri

#71
Citat:E ceea ce preferi tu in viata, ceea ce se potriveste gusturilor tale, nimic mai mult.
Sunt total de acord cu ceea ai zis mai sus, dar si consumatorii de droguri pot spune "e ceea ce prefer eu in viata" pentru ca pana la urma e alegerea lor. Nu vine nimeni la tine " BA TE OMOR DACA NU TRAGI ACUM CATEVA FUMURI, BAG CUTITU-N TINE! " , nu. E fix alegerea fiecaruia dintre noi daca incepe sa consume sau nu.
Ma gandeam... chiar ieri a murit un prieten din cauza asta. De ce? Cum? Simplu. Baiat, 14 ani, cardiac, si mai presus de toate aceste lucruri: consumator.
Ce spun oficialii? Asta. Dar nu asa a fost. Intr-adevar s-a jucat cu unu', se impingeau in gluma... dar nu l-a impins atat de tare. Pur si simplu lui brusc i s-a facut rau, a lesinat si pur si simplu a cazut si s-a lovit la cap, murind pe loc. Probabil a facut un stop cardiac... nu pot sa cred ca nu are legatura faptul ca era fumat.
Am avut multi prieteni care au murit din cauza drogurilor, dar asta nu m-a facut pe mine sa le las, si probabil nici n-o s-o faca vreodata, desi constientizez ca poate, intr-o zi, o sa-mi gasesc sfarsitul din cauza lor. Oamenii mor, este ceva inevitabil.
[posturi unite]
@Kashim , am zis in primul post , de ieri, ca iarba e mult mai buna si NU iti face rau, pe cand legalele da. Am incercat si, si, deci pot sa-mi dau cu parerea. Iarba te relaxeaza. Cand am fumat prima data legale, fever mi se pare, tin minte ca am dat tot afar' din mine. Chiar m-am simtit rau, recunosc.
E aiurea sa compari iarba care iti da relax cu entobotanicile, care iti dau teroare.

#72
(16-05-2012, 03:02 PM)Unix A scris:
Citat:E ceea ce preferi tu in viata, ceea ce se potriveste gusturilor tale, nimic mai mult.
Sunt total de acord cu ceea ai zis mai sus, dar si consumatorii de droguri pot spune "e ceea ce prefer eu in viata" pentru ca pana la urma e alegerea lor. Nu vine nimeni la tine " BA TE OMOR DACA NU TRAGI ACUM CATEVA FUMURI, BAG CUTITU-N TINE! " , nu. E fix alegerea fiecaruia dintre noi daca incepe sa consume sau nu.

Ma tem ca nu ai inteles absolut deloc despre ce vorbeam si ce diferenta am enuntat eu acolo, sau macar in ce directie generala bateam pe subiectul asta.
Exista o diferenta foarte mare intre ce zici tu acolo - eu n-am atins subiectul de ce ANUME cineva s-ar apuca de consum de stupefiante - si ce am indicat eu - adica valoarea argumentului "Nu stii daca drogurile sunt bune sau rele fara sa fi incercat" -.
Te rog citeste mai cu atentie ce zice cineva.

Si condoleantele mele daca respectivul iti era cu adevarat prieten.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#73
(16-05-2012, 09:11 AM)Unix A scris:
Citat:Eu nu am auzit de nimeni care sa se drogheze pentru ca au probleme. Serios, nimeni. Nu s-a spus niciodata: "Frate hai sa ne combinam ca am probleme.". Ma intreb daca chestiile astea voi chiar le auzi in realitate sau din filme.
Tu. Eu cunosc foarte multe persoane pe care cand le intreb " de ce? " imi dau un raspuns gen " probleme in familie..." sau "probleme cu prietena/prietenul". Mi se par niste scuze. Banale. Probleme nu se duc, ele raman acolo, doar ca uiti de ele pentru cateva zeci de minute/cateva ore.
Tinand cont ca mi-ai bagat-o p-aia cu "le dai din filme" , prefer sa nu mai comentez. Te las in lumea ta. ;*

Eu vorbeam din prisma persoanelor pe care le cunosc eu. Ceea ce inseamna ca afirmatia poate fi corecda daca tu o arzi cu niste ratati wannabe(gen din aia de 14 ani care trag iarba de rumega vaca cu pesticide si supradojaz de pastile anti-matreaza cu o gura de bere). Probabil va si intelegeti bine, zic eu asa...
Eu am considerat ca e vorbareala din filme pentru ca sincer cred ca tu habar nu ai despre ce vorbesti, critici cliseele dar si tu te legi de ele incontinuu. De exemplu ala cum ca daca utilizezi diferite substante devi automat fericit si pnm, sunt o gramada de trip-uri, sunt multe persoane care desfigureaza teoria batului de chibrit neaprins, as in stau si vorbesc dracu cu orele despre nimic (cu o anumite seriozitate regulamentara, desigur.). – Stiu ca am mai zis asta pe aici, dar e o vorba incredibil de deranjanta.

Kashime, problemele nu se uita, poate sa nu te preocupa dar nu e din cauza drogului... Daca iesi la o bere cu cativa prieteni, tu ce faci? Stai si-ti deschizi telefonul sa adunii datoriile pe care le ai sau esti mai relaxat/vorbaret, bla bla?
Si daca tot esti weed-fanboy, da, ti se poate face rau de la iarba. Like...aia tipica: daca tragi prea mult te cam albesti la fata si umplii podeaua de mancare. 10

P.S.: Weed or Hash?
Do not speak unless you can improve the silence.

#74
I've had just about enough with this topic si de copii care se cred mai mari decat le permite varsta. Am inteles, teribilismul rage in voi mai ceva ca leul la imperechere. Nici un consumator nu va afirma ca dorgurile sunt rele. Nu dorgurile sunt cool si e tare misto sa stai la colt de strada sa fumezi Maria cat timp altul sta de sase sa vada daca trece politia pe acolo. Ah sau poate unii sunt si mai cool si fumeaza in casa, sa intre mirosul in covor si in mobila ca apoi sa aiba de ce sa se panicheze ca afla parintii. Dar ma rog, e cool.

Daca mai aud pe unul ca zice "N-ai de unde sa stii daca sunt bune sau nu pentru ca n-ai incercat" cred ca ma urc pe pereti, asa ca spiderman, ca tot trebuie sa iasa filmul. Daca chiar nu sunteti in stare sa va deschideti putin mintea si sa va uitati la perspectiva laaaaaaaaaaaarga ce va este oferita, atunci va explic eu. Nu trebuie sa consum sa vad daca e bun sau nu. Ma uit la nea capsuna de langa mine care a luat LSD si imi spune cum canapeua vrea sa il omoare. Si apoi ma mai uit la el cat timp se chinuie juma de ora sa deschida o usa. Sau nu LSD, ci alte droguri pe care n-am chef sa stau acum sa le insir. Evident si acum urmeaza o serie de commenturi in care sa imi ziceti ca nu e asa, ca e asa si pe dincolo, ca voi stiti mai bine si ca nu sunt rele drogurile, etc etc etc fara ca macar sa luati in considerare ce am zis sau macar sa stati sa intelegeti.

In definitiv, nimeni nu iti zice nici sa iei nici sa nu iei droguri ( exceptand legea, dar cine o baga in seama si pe aia, voi stiti mai bine doar ) iar eu nu ma voi opune selectiei naturale.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#75
nu-s weed fanboy, lol.

Citat:problemele nu se uita, poate sa nu te preocupa dar nu e din cauza drogului.
Stai ca eu nu asa am pus problema. Am zis ca daca cineva are probleme (mai mult sau mai putin grave) isi poate gasi o metoda de detasare in droguri (oricare ar fi ele). la fel de bine ar putea gasi in mers cu bicicleta, bautul berii cu prietenii, 2 kile de vodka etc

Yoink!
CyBeR Edit: Vezi vezi ce am zis acu ceva timp despre discutiile ce tin de consumul personal sau experiente personale. Te rog sa nu mai repeti asta. La fel si pentru ceilalti. Puteti duce asa discutii, daca tineti neaparat, in privat. Va multumesc.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#76
Diz, nu crezi ca esti putin cam superficiala? - am asteptari de la tine(<3). De ce trebuie sa asociezi un act in sine cu o anumita categorie de persoane. Poti foarte bine sa consumi marijuana fara sa poti tricouri cu "legalize", fara sa vorbesti non-stop despre asta, fara sa te lauzi cu cat de calumea a fost atunci cand"..." .
Ce ai spus e un cliseu; "e cool sa fumezi iarba? " poate ca e cool, dar orisice e cool. Si doar pentru ca sunt persoane carora... le place un anumit film pentru ca e cool sau o anumita carte nu inseamna ca de fapt cartea si filmul respectiv erau lame. Asta nu inseamna ca toti admiratori acelor carti/filme sunt si ei la fel de lame.

Poate unele droguri sunt foarte nasoale, poate toate drogurile sunt foarte nasoale dar atata timp cat un individ alege sa le consume in cunostinta de cauza asta e treaba lui si atat.-> Un om normal, care are un job normal si care atunci cand are bani isi cumpara MDA, LSD, DMT, THC in loc de shaorma, substante pe care le consuma in intimitatea casei lui ca sa nu-i influenteze pe ceilalti. Urasc propaganda asta anti-droguri la fel cum urasc orice tip de propaganda. Mi se par niste hateari mancatori de rahat. Nu inteleg de ce-i nevoie de atatea sfaturi, de atata falsa emaptie si iubire. Hai mai bine sa-si vada dracu' fiecare de viata lui si sa-i lasam pe restul in pace!

Edit: ok m'am. understood now. metal-0-1 out.
Do not speak unless you can improve the silence.

#77
Faceam referinta la copii de 12-13 ani care "vorbesc din experienta". N-am nimic cu omul care consuma, atata timp cat nu imi face mie viata amara. Ce face in intimitatea casei sale este numai si numai problema lui ( in plus, faza cu LSD-ul era adevarata, but it was funny, imi inchipuiam cum vede el canapeaua care vroia sa il omoare ). Ma intelegi gresit, nu ma iau de droguri ca atare, ma iau de copii de pe aici care cred ca lumea le apartine din cauza ca sunt consumatori de droguri,

"E cool sa funezi iarba" era sarcastic. Poate ar trebui sa zic intamplarea, asa se intelege mai bine. In autobuz, cum nu aveai cum sa nu auzi avand in vedere ca vorbeau sa auda tot poporul, erau 2 copii, nu cred ca aveau mai mult de 14 ani, si unul din ei tot incerca sa il convinga pe celalalt sa vina nu stiu unde sa fumeze iarba cu ei. Ala refuza, ca nu, ca asa si pe dincolo, iar celalalt, primul, ii tranteste o replica: "Ce ma, nu vrei sa fii cool ca noi si sa fumezi iarba cu astia cool?" apoi incepe sa ii explice cum el va sta de sase sa vada daca vine politia cat timp ailalti fumeaza in locul lor secret.

Vina mea ca nu am zis-o initial, dar mi-a fost lene sa mai scriu. Cine vrea sa consume, sa consume din partea mea, numai sa nu vina sa se proclame Dumnezeu atotstiutor pe pamant.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#78
Intamplarea lui DiZ imi aduce aminte de acum cativa ani, cand eram acasa, si traversam trecerea de pietoni cu niste pusti, nu mai mari de 9-10 ani, fata si baiat. Si cum erau ei cu ghiozdanelele in spate si mergeau la scoala, tinandu-se de mana, fetita foarte simpatica cu codite impletite, ii spune lui la un moment dat: "Ai vazut episodul din Emanuelle aseara?". La care eu am rosit, avand deja 17 ani la vremea respectiva. Cine nu stie ce e Emanuelle, cauta pe propria raspundere.

Ceea ce vroiam sa spun e ca nu ma mai mira nimic, indiferent ce varsta au copii, mai ales cand vine vorba de iarba. Sincer nu condamn pe nimeni care are o varsta potrivita la care sa decida daca vrea sa incerce ceva. Cui ii pasa de ce o face?

Dar cand teribilismul da in copiii care nici nu au iesit de pe bancile generalei macar, ma apuca toti dracii. They're either spoiled brats or their parents f-ed up their up-bringing, or their parents are f-ed up to begin with.

Aveam doua colege in generala, Monica si Catalina, care erau intr-o 'prietenie' cu o tipa a carui tata le lasa sa fumeze maria in casa si de multe ori li se alatura sau facea rost de stoc nou. Prea multa reclama i se face si ca o persoana care a incercat pot sa spun ca nu e atat de 'cool' sa fumezi iarba. Te adoarme de cele mai multe ori, te arde pe gat si iti e sete constant, iar paranoia cand te loveste e mai amuzant sa o privesti decat sa o simti. Te relaxeaza si te elibereaza de orice stres. Dar ce stres real au copii de 12-16 ani din generatia asta?

We should make some kids watch Raoul Duke get fubar, see how they will like their own bat country after that trip and a half.

As for adults, I don't give a damn, I can't judge, I've done it myself, but if you're enough of a space cadet to board a ship into serious drugging, then you're on your f-ing own sweetheart. You ain't getting any sympathy even if you OD.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#79
Imi place foarte mult ca am vazut lume in threadu' acesta care s'a bagat in seama presupun ca sa faca post'uri deoarece erau total in necunostinta de subiect.Pentru unii care au postat aici am observat ca drogurile sunt cam tot una cu iarba .
Etnobotanicele (fiind cele de care s'au panicat parintii vostri acestea fiind vedetele stirilor de la ora 7 ptr o lunga perioada) sunt drogurile care pot fi facute chiar si de vecinu' tau de la partier daca are internet , in ziua de azi orice cretin care e dispus sa se riste sa vanda poate lua un cazan cateva tablete bune de pastile ptr schizofrenici si pus totul la fiert, exact cum obisnuiau bunicile voastre sa va faca supa numai ca indivizii de genu' pot adauga putina morfina sau pesticide ptr condiment.
Etnobotanicele au un nume diferit in afara (si da sunt vandute si in tari gen SUA , Franta ...etc) era ceva gen designer drugs or ceva asemanator , deci nu doar Romania se confrunta cu etnobotanice.
Acum sa va zic putin despre "Hemp" sau cum ati auzit multi dintre voi marijuana , maria ioana ,maria , gigi , has , ciocolata etc. sunt acele chestii care au thc si iti dau o anume senzatie diferita , esti oarecum mai fericit , mai aerian de unde si denumirea de "high" . bla bla bla bla ...
Psihedelice (lsd ,2cc ,2ce , trufe , magic mushrooms , salvia , datura , ayahuasca ,dmt ) cand iei astfel de droguri e ca si cum (la nivelul constiintei vorbind ) ai fi aruncat dintr'un avion fara sa ai o parasuta .Adica pe scurt nu prea ai ce face si foarte greu iti poti controla tripu la unele chiar imposibil , si pur si simplu trebuie sa astepti sa se termine ,depinzand acum de la persoana la persoana tripu' avut prima data.
Categoria down'ere sunt deobicei drogurile de party'uri ( x , cocaina , sarurile de baie etc) sunt cele care dupa efect iti provoaca o oarecare depresie.
Sper ca acuma dupa ce am predat o mica lectie Drugs101 o sa ganditi cand vor veni parintii vostri cu creieru' spalat de tv sa va invete ei de droguri si alte chestii.Informativa si nu credeti totul pe cuvant.


Drogurile exista pe planeta asta inaintea civilizatiilor antice gen alea aztece mayashe (insa prima data au fost descoperite si consumate de ei , aici ma refer strict la ciuperi) .Asa ca incetati sa le clasati ca droguri periculoase pentru toti , sunt periculoase doar pentru oamenii prosti , eu unu cred ca ar trebuie sa se legalizeze majoritatea drogurilor dar sa fie permise doar celor care trec un test.
[Imagine: 3a8TAAJ.gif?1]

#80
(15-02-2013, 04:35 AM)belial A scris: Imi place foarte mult ca am vazut lume in threadu' acesta care s'a bagat in seama presupun ca sa faca post'uri deoarece erau total in necunostinta de subiect.Pentru unii care au postat aici am observat ca drogurile sunt cam tot una cu iarba .
Etnobotanicele (fiind cele de care s'au panicat parintii vostri acestea fiind vedetele stirilor de la ora 7 ptr o lunga perioada) sunt drogurile care pot fi facute chiar si de vecinu' tau de la partier daca are internet , in ziua de azi orice cretin care e dispus sa se riste sa vanda poate lua un cazan cateva tablete bune de pastile ptr schizofrenici si pus totul la fiert, exact cum obisnuiau bunicile voastre sa va faca supa numai ca indivizii de genu' pot adauga putina morfina sau pesticide ptr condiment.
Etnobotanicele au un nume diferit in afara (si da sunt vandute si in tari gen SUA , Franta ...etc) era ceva gen designer drugs or ceva asemanator , deci nu doar Romania se confrunta cu etnobotanice.
Acum sa va zic putin despre "Hemp" sau cum ati auzit multi dintre voi marijuana , maria ioana ,maria , gigi , has , ciocolata etc. sunt acele chestii care au thc si iti dau o anume senzatie diferita , esti oarecum mai fericit , mai aerian de unde si denumirea de "high" . bla bla bla bla ...
Psihedelice (lsd ,2cc ,2ce , trufe , magic mushrooms , salvia , datura , ayahuasca ,dmt ) cand iei astfel de droguri e ca si cum (la nivelul constiintei vorbind ) ai fi aruncat dintr'un avion fara sa ai o parasuta .Adica pe scurt nu prea ai ce face si foarte greu iti poti controla tripu la unele chiar imposibil , si pur si simplu trebuie sa astepti sa se termine ,depinzand acum de la persoana la persoana tripu' avut prima data.
Categoria down'ere sunt deobicei drogurile de party'uri ( x , cocaina , sarurile de baie etc) sunt cele care dupa efect iti provoaca o oarecare depresie.
Sper ca acuma dupa ce am predat o mica lectie Drugs101 o sa ganditi cand vor veni parintii vostri cu creieru' spalat de tv sa va invete ei de droguri si alte chestii.Informativa si nu credeti totul pe cuvant.


Drogurile exista pe planeta asta inaintea civilizatiilor antice gen alea aztece mayashe (insa prima data au fost descoperite si consumate de ei , aici ma refer strict la ciuperi) .Asa ca incetati sa le clasati ca droguri periculoase pentru toti , sunt periculoase doar pentru oamenii prosti , eu unu cred ca ar trebuie sa se legalizeze majoritatea drogurilor dar sa fie permise doar celor care trec un test.


Tu chiar nu ai observat ca sunt persoane aici care sunt si adulti si stiu despre ce vorbesc, nu? Ce ar fi mai bine sa citesti mai mult de doua posturi inainte sa ne dai lectii?

Etnobotanicele se vand si aici in Cipru bine mersi, dar nu le-am incercat pentru ca nu am de gand sa bag chiar orice cacat in sistemul meu, daca o fac, mai bine hash sau iarba. Si personal mi se rupe de ce zic ceilalti si ce parere au ei, nu am 12 ani, sunt pe picioarele mele, sunt banii mei la mijloc deci nu deranjez pe nimeni cu nimic daca o fac.

PS: DMT is rare as f**k, and I know that from someone who has tried to look for it even in the UK, ex and lsd and ket are to be found at every corner, you just need to be there, not the case with dmt.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)