Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata unei adolescente

#1
1.CONDAMNATA

Mama ma dus cu masina la aeroport , desi am rugat-o sa ma lase sa merg pe jos , vroiam macar inainte de plecare sa ma lase sa ma bucur de aglomeratia si haolus din LA.Asa ca in timp ce conducea pe strada princiala stateam pe bancheta din spate a masini cu capul lipit de geam incercand sa nu pierd nici o secunda din timpul ramas pentru ami lua ramas bun de la orasul meu natal.
Eram condamnata sa-mi petrec vacanta de vara impreuna cu bunici in cel mai plictisitor oras din lume: New Hampshire unde media de varsta era de vreau 60 de ani; Mama ma mai trimitea aici in vacante cand isi gasea un nou iubit insa asta pana am inplinit 14 ani si am inceput sai amintesc cum era si ea adolescenta si se simtea inchisa in acest loc si a renuntat , asta pana acum.
Am urcat in avion ara sa o imbratisez macar de ramas bun sistrambandu-ma la Jin , noul sot al mamei care e de-a dreptul scarbos; Bleah si din cauza caruia sunt condamnata pentru a-si salva mama casnicia.
M-am asezat pe scaunul meu laga un tip blond cu ochii negri care se crede mare gentalman dar nu m-am obosit nici macar sa il bag in seama , mi-am proptit picioarele in scaunul din fata si mi-am scos ,,carnetul vietii’’ din rucsac . ,,Carnetul vietii’’ denumit de mine contine cele mai inportante lucruri pe care vreau sa le fac inainte sa mor si cele mai bune moduri de a muri.
LUCRURI DE FACUT:
1.Sa invat sa pictez;
2.Sa petrec o noapte pe plaja si sa imi trec viata-n revista;
3.Sa-mi decorez camera exact asa cum am visat mereu folosind toti bani de buzunar daca e nevoie;
4.Sa absolv liceul;
5.Sa bat o proesoara/profesor;
6.Sa invat sa cant la chitara;
7.Sa ma imbat;
8.Sa impusc pe cineva care merita;
9.Sa gasesc o poza cu tata;
10.SA-MI PIERD VIRGINITATEA;

CELE MAI BUNE MODURI DE A MURI:
1.Infigandu-mi o sabie in inima pentru a muri cu onoare;
2.Incendiind casa;
3.Electrocutata;
4.Spanzurata
5.Aruncata de pe bloc;
Lista mea e completa si nu stiu daca mai am ce sa adaug la ea insa daca tot sunt captiva vacanta asta macar poate am ocazia sa fac cateva dintre aceste lucruri si daca o sa fie ca la inchisoare poate o sa renunt la una din dorinte si nu o sa mai termin liceul si o sa si mor inecata pe micuta lor plaja din New Hampshire sau de ce nu in alt mod , am auzit , totusi , ca inecul este unul dintre cele mai bune moduri de a muri.
Mi-am bagat carnetelul in buzunarul din spate al blugilor si am incercat sa adorm si sa visez la minenunatul meu LA de care o sa imi fie atat de dor… Si la prieteni mei , chiar daca falsi , totusi prieteni… ce mi-as dori sa hoinar pe strasile Los Angelsului doar ca sa scap de acasa.
Dupa ceva timp m-am trezit buimacita si mi-am dat seama ca adormisem din pacate avand un cosmar , eu si bunica avand grija de gradina? In visele ei si cosmarurile mele. Restul grumului l-am petrecut uitandu-ma pe fereastra la dori pufosi ce se destramau si ramaneau in urma avionului.
Cand am ajuns bunici ma asteptau , hmmm parca erau mai tineri ultima data cand iam vazut
-Jessie , draga mea ce mai faci?striga bunicul in timp ce ma imbratisa , bleah mirosea a tranpiratie .
-Hey! Bunici … huh bine
-Hai de Jess spuse bunica nu cu foarte mult entuziasm , niciodata nu ia placut caracterul meu , o sa ne distram si o sa inveti sa te comporti mai frumos.
-Da, cu siguranta , am spus eu nu oarte convingator lund-o iainte spre masina antica a bunicilor , sa mergem
Cand am ajuns acasa am crezut ca o sa fie mai bine cand am vazut casa alba cu doua etaje , veranda cu o masuta de suc si doua sezlonguri destul de moderna , dar seranta mi-a fost naruita imediat ce am intrat inauntru si am vazut canapeaua de uncafeniu decolorat si cele doua fotolii in fata televizorului antic si fiecare colt al camerei care era plin de scoici sau lucruri sin scoici: pasiunea bunici.
-OK! Am spus eu oftand , unde e camera mea?
-Sus , caera mamei tale , cum de nu mai ti minte , draga mea, veneai aici in fiecare vacanta inainte , spuse bunicul uimit.
-Da… pai, nu prea imi face placere sa imi amintesc lucruri neplacute , si neavand chef de o cearta , am fugit repede pe scari.
Camera era vopsita in culoarea mov , de fapt era praspat vopsita,bunicul incerca sa imi face sederea aici cat mai frumoasa , movul era una din culorile mele favorite. In camera erau de asemenea scoicilipite pe fiecare piesa de mobilier, chiar si lenjeria de par avea un imprimeu cu scoici , baba asta e chiar obsedata.Asa ca inca din prima zi aveam planuri marete.
Dupa cateva minute bunicul a urcat sa-mi aduca valizele, asa ca l-am rucat sa-mi aduca o lenjerie fara tema maritima , iar dupa ce am primit ce am cerut m-am apucat de redecorat.
Mi-a luat ceva timp dar la sfarsitul zilei camera mea arata chiar cool as putea spune: in locul lenjeriei maritime se afla o lenjerie rosie cu inimi negrea pe care bunicul mi-a cumparat-o , mobila a fost mutata asfel incat patul se afla pe peretele nordil acelasi pe care se afla si usa acum neagra , masuta de machias intr-un colt pe peretele sudic cu cele mai intime lucruri ale mele in sertar , pe peretele vestic era asezat dulapul pe care am lipit cateva bucati de material , iar peretele vestic care avea iesire spre balcon se aflau niste posere personalizate si o rama goala ca astepta sa inrameze o fotografie cu tata.Camera mea find personaizata, mi-am bagat carnetul sub saltea si m-am asezat in pat asteptand sa adorm.

#2
Helloh, vad ca esti noua..ei bine iti urez bun venit pe forum, si sper sa te distrezi. Dar hai sa vedem noi ce ai gresit tu :D

Greselute
Mama m-a dus cu masina la aeroport , desi am rugat-o sa ma lase sa merg pe jos , vroiam macar inainte de plecare sa ma lase sa ma bucur de aglomeratia si haosul din LA.Asa ca in timp ce conducea pe strada princiala, stateam pe bancheta din spate a masini cu capul lipit de geam incercand sa nu pierd nici o secunda din timpul ramas pentru a-mi lua ramas bun de la orasul meu natal.
Eram condamnata sa-mi petrec vacanta de vara impreuna cu bunici in cel mai plictisitor oras din lume: New Hampshire unde media de varsta era de vreau 60 de ani. Mama ma mai trimitea aici in vacante cand isi gasea un nou iubit insa asta pana am inplinit 14 ani si am inceput sai amintesc cum era si ea adolescenta si se simtea inchisa in acest loc si a renuntat , asta pana acum.[ nu crezi ca suna mai bine asa? :Mama ma mai trimitea in vacanta la bunici atunci cand isi gasea cate un nou iubit, pana pe la paistrezece ani dandu-si seama cum ma simt eu acolo, pana acum. [Cred ca suna mai corect asa :-|]
Am urcat in avion fara sa o imbratisez macar Suna mai bine fara "macar"ala de ramas bun strambandu-ma la Jin , noul sot al mamei care e de-a dreptul scarbos! Bleah! si din cauza caruia sunt condamnata pentru a-si salva mama casnicia.
M-am asezat pe scaunul meu laga un tip blond cu ochii negri care se crede mare gentalman dar nu m-am obosit nici macar sa il bag in seama , mi-am proptit picioarele in scaunul din fata si mi-am scos ,,carnetul vietii’’ din rucsac . ,,Carnetul vietii’’ denumit de mine contine cele mai importante lucruri pe care vreau sa le fac inainte sa mor si cele mai bune moduri de a muri. Fara suparate..dar fraza asta suna cam sec :-|
LUCRURI DE FACUT:
1.Sa invat sa pictez;
2.Sa petrec o noapte pe plaja si sa imi trec viata-n revista;
3.Sa-mi decorez camera exact asa cum am visat mereu folosind toti bani de buzunar daca e nevoie;
4.Sa absolv liceul;
5.Sa bat o proesoara/profesor;
6.Sa invat sa cant la chitara;
7.Sa ma imbat;
8.Sa impusc pe cineva care merita;
9.Sa gasesc o poza cu tata;
10.SA-MI PIERD VIRGINITATEA;

CELE MAI BUNE MODURI DE A MURI:
1.Infigandu-mi o sabie in inima pentru a muri cu onoare;
2.Incendiind casa;
3.Electrocutata;
4.Spanzurata
5.Aruncata de pe bloc;
Lista mea e completa si nu stiu daca mai am ce sa adaug la ea, insa, daca tot sunt captiva vacanta asta,macar poate am ocazia sa fac cateva dintre aceste lucruri si daca o sa fie ca la inchisoare poate o sa renunt la una din dorinte si nu o sa mai termin liceul si o sa si mor inecata pe micuta lor plaja din New Hampshire sau de ce nu in alt mod , am auzit , totusi , ca inecul este unul dintre cele mai bune moduri de a muri.
Mi-am bagat carnetelul in buzunarul din spate al blugilor si am incercat sa adorm si sa visez la minenunatul meu LA de care o sa imi fie atat de dor… Si la prieteni mei , chiar daca falsi , totusi prieteni… ce mi-as dori sa hoinaresc pe strazile Los Angelsului doar ca sa scap de acasa.
Dupa ceva timp m-am trezit buimacita si mi-am dat seama ca adormisem din pacate avand un cosmar , eu si bunica avand grija de gradina? In visele ei si cosmarurile mele. Corectare:Dupa ceva timp, m-am trezit buimacita, dandu-mi seama ca am avut un cosmar: Eu si bunica avand grija de gradina. Visul bunici si cosmarul meu! Restul rumului l-am petrecut uitandu-ma pe fereastra la nori pufosi ce se destramau si ramaneau in urma avionului.
Cand am ajuns bunici ma asteptau , hmmm parca erau mai tineri ultima data cand i-am vazut. Totusi..corectare: Cand am ajuns, i-am vazut pe bunicii mei asteptandu-ma. Stiu sigur ca ultima data cand i-am vazut erau mai tineri.
-Jessie, draga mea ce mai faci?striga bunicul in timp ce ma imbratisa , bleah! mirosea a tranpiratie! [Mai pune si tu cate un semn al exclamarii xD]
-Hey! Bunici … huh bine
-Hai de Jess... spuse bunica nu cu foarte mult entuziasm , niciodata nu ia placut caracterul meu , o sa ne distram si o sa inveti sa te comporti mai frumos.
-Da, cu siguranta , am spus eu nu foarte convingator luand-o inainte spre masina antica a bunicilor , sa mergem!
Cand am ajuns acasa am crezut ca o sa fie mai bine cand am vazut casa alba cu doua etaje , veranda cu o masuta de suc si doua sezlonguri destul de moderna , dar speranta mi-a fost naruita imediat ce am intrat inauntru si am vazut canapeaua de uncafeniu decolorat si cele doua fotolii in fata televizorului antic si fiecare colt al camerei care era plin de scoici sau lucruri din scoici: pasiunea bunici. [Fara suparare..dar si propozitia asta suna putin cam sec -_-"]
-OK! Am spus eu oftand , unde e camera mea?
-Sus , camera mamei tale , cum de nu mai ti minte , draga mea, veneai aici in fiecare vacanta inainte[Corectare: inainte veneai aici in fiecare vacanta] , spuse bunicul uimit.
-Da… pai, nu prea imi face placere sa imi amintesc lucruri neplacute , si neavand chef de o cearta , am fugit repede pe scari.
Camera era vopsita in culoarea mov , de fapt era praspat vopsita,bunicul incerca sa imi face sederea aici cat mai frumoasa , movul era una din culorile mele favorite. In camera erau de asemenea scoici lipite pe fiecare piesa de mobilier, chiar si lenjeria de par avea un imprimeu cu scoici , baba asta e chiar obsedata!Asa ca inca din prima zi aveam planuri marete.
Dupa cateva minute bunicul a urcat sa-mi aduca valizele, asa ca l-am rugat sa-mi aduca o lenjerie fara tema maritima , iar dupa ce am primit ce am cerut m-am apucat de redecorat.
Mi-a luat ceva timp dar la sfarsitul zilei camera mea arata chiar cool as putea spune: in locul lenjeriei maritime se afla o lenjerie rosie cu inimi negrea [negre...e la plural :-" ] pe care bunicul mi-a cumparat-o , mobila a fost mutata asfel incat patul se afla pe peretele nordic acelasi pe care se afla si usa acum [vopsita in negru..suna mai bine -_-"] neagra , masuta de machiat intr-un colt pe peretele sudic cu cele mai intime lucruri ale mele in sertar [Nu stiam ca peretele are un sertar O.o..ai grija te rog la exprimare -_-"] , pe peretele vestic era asezat dulapul pe care am lipit cateva bucati de material , iar peretele vestic [ai repetat "peretele vestic"..de si cred ca vroiai sa spui peretele estic XD]care avea iesire spre balcon se aflau niste posere personalizate si o rama goala ca astepta sa inrameze o fotografie cu tata.Camera mea fiind personalizata, mi-am bagat carnetul sub saltea si m-am asezat in pat asteptand sa adorm. [Ce repede si-a redecorat camera :)) ]


In caz de nu ti-ai dat seama, scrisul ingrosat sunt greselile pe care le-am gasit eu pe acolo :D. Desigur..unele fraze din cauza lenei..nu le-am corectat -_-"
In mare e destul de bine :]..asa ca nu te speria :P. Se vede ca esti incepatoare, si ma bucur ca nu ai facut ceva gen: scary movie 10 XD. Vad ca ai probleme cu virgulele..si cam uiti sa pui semnul excalarii [sa exprimi o stare:D ]
Un alt lucru care l-am observat a fost: Ti-e cam foame XD..mananci cratima si litere..reciteste inainte de a posta!
Well...unele fraze dupa cum ai vazut..sunau cam sec :D. Incearca sa faci in asa fel incat sa te unga pe suflet, sa se inteleaga...
Capitolul a fost cam scurt, dar din pacate nu pot cere prea multe avand in vedere ca esti la inceput :D
Mai baga nitel descriere, exprima ce simte personajul in acel moment, ai la dispozitie "n" cuvite cu care sa te joci. Ar mai trebui sa lucrezi la dialog, unele replici nu-si gasesc locul XD.
Ce sa mai spun.... :-?... Cred ca am terminat cu greselile intr-un final:))..mi-e teama ca am mai pierdut si eu cateva, sunt foarte obosita din cauza scl -_-"


Ce mi-a placut?
Sa nu crezi ca aveam de gand sa te las cu ochii in Soare...nah, nu ai numai greseli, sunt si parti bune ale fan ficului care trebuie sa le amintesc XD
In primul rand te felicit pentru curajul dobandit. Vad ca abia ai un post, si ai decis ca primul post sa fie la fan fiction original ^_^, si cel mai minunat: nu e un fan fic Naruto! 8D. Chiar e original..felicitari!
Pentru o incepatoare, te descurci destul de bine :], sunt doar cateva greseli din neatentie..si pe care le mai scapam si noi, dar cel mai bine e ca se pot corecta :D.
Sper sa nu renunti la poveste, cu putina munca, sunt sigura ca o sa ajungi departe [bine, nici chiar asa departe..pe Marte XD ]
Povestea e interesanta, oarecum..adica nu stiu la ce sa ma astept in urmatorul capitol, poate doar la un razboi: bunici contra nepoti! XD
Iti urez spor la scris si astept urmatorul capitol. Sper sa nu renunti. O sa fiu cu ochii pe tine! Asa ca...

Sper ca nu te-am speriat..si sper sa te simti bine alaturi de noi, si sa te cunosc mai bine pe durata sederi tale pe acest forum. Daca te-am suparat cu sinceritatea mea [care sper sa te ajute sa evoluezi] ..te rog sa sa scuzi, imi trimiti un PM..si-mi sterg postul :P.

with.much.love.kagome!
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#3
2.PRIETENI

Cand m-am trezit in camera mea isi faceau loc printre draperi razele soarelui , desi sperasem din tot sufletul ca afost un vis imediat ce am adeschis ochii toate sperantele mi sau naruit asa ca mi-am tras perna pe ochi sperand sa adorm la loc , insa eram prea odihnita si n-am reusit,m-am ridicat din pat chinuindu-ma sa merg drept spre baia pe care trebuia sa o impart cu bunici mei.
Dupa ce m-am spalat m-am dus jos sa i-au micul dejun dar fiinca nu era gata m-am trantit pe canapeaua ponosita si am dat drumul la televizor schimband cateva posturi care nici macar nu se vedeau bine sm inceput sa simt cum imi iau creieri foc, aici nici macar cablul nu mergea bine oare poate fi mai rau de atat?
-hey,bunico cred ca e ceva in neregula cu cablul , am strigat eu dupa bunica in timp ce aceasta trecea pe langa mine;
-oh, dar noi nu avem cablu…e o pierdere de timp ne place sa traim sanatos, spuse bunica nonsalanta.
-CE??? Cum adica nu aveti cablu?am sarit eu in sus ca arsa in capul meu izbucnind un incendiu, oare poate fi mai rau de atat?
-nu te alarma te poti uita la niste casete video sau poti gasi alte lucruri de facut , supese bunica cu un ton care imi dadea de inteles ca lucrul aceasta ar trebui sa fie evident
-casa asta este un dezastru social, adica, am o gramada de emisiuni de vazut si probabil ca nu v-as cauza atatea problem daca as avea ce face am spus eu cu un ton amenintatorinsa bunicaa trecut pe lunga mine intrand in bucatarie.
Am luat-o la fuga pe scari simtin cu o sa explodez si m-am repezit la rucsacul de pe pat si cautand cutiuta alba cu antidepresive , ih , uram medicamentele acestea , dac daca nu le luam si faceam vro scena ajungeam in tabara de reabilitare.Nu am inteles niciodata de ce s-au inventat medicamente pentru ati modifica starea de spirit .
Dupa cateva minute am urmat-o si eu la masa asezandu-ma langa bunicu’ si asteptand sa puna masa . Intre timp bunicul a inceput sa imi povesteasca despre barca pe care tocmai o reparase si cu care planuia o excursie in largul mari, eu ascultam neavand alceva mai bun de facut dar totusi gandul zburandu-mi la tata cand pomenea ceva de pescuit. Macar atata stiam si eu , acesta era hobiul sau , si la fel ca si lui si eu adoram marea si linistea din largul marii.
Dupa ce am mancat am mers sus sa ma schimb, mi-am aruncat pe mine niste blugi rupti si un maieu negru dupa care m-am dus in baia comuna.In timp ce ma pieptanam ma priveam in oglinda si am inceput sa ma intreb de ce pana cum nu am avun nici un prieten.
Am inceput sa imi analizez parul negru ca taciunele,era atat de lung cred ca nu m-am mai tuns de cativa ani buni asa ca imi ajungea pana la talie, dar imi placea, apoi m-am privit in ochii verzi ca smaraldul si erau draguti erau poate singrul lucru pe care l-am admirat intotdeauna la mine apoi mi-am privit pielea palida care contrasta cu parul negru si buzele rozali cu o forma plina , apoi am iesit nervoasa pe usa nemaivrand sa imi vad chipul sters, pfff ce nehotarata puteam sa fiu. Pe veranda bunicul si bunica jucau carti asa ca m-am asezat sa ii privesc insa dupa ceva timp m-am plictisit.
-Hey, bunicule dami ceva bani!am spus eu animata
-Jess daca mama ta nu ti-a spus in casa aceasta exista niste reguli. Spuse bunica sintinduse atacata
-da, stiu ca mi-a spus dar stiu si ca nu eram atenta asa c…
-asa ca daca vrei bani de buzunar o sa iti iei o slujba si nu ai voie sa vi acasa mai tarziu de ora 22:00 si nu ai voie in cartierul Halfway ma intrerupse bunica cu o voce autoritara provocandu-ma
-vin acasa la ce ora vreau si ma duca unde vreau, am spus eu indepartandu-ma de casa
Mergeam nervoasa pe trotuar injurand in gand cand deodata m-am trezit pe burta, stiind ca nu m-am impiedicat singura si ca cineva mi-a pus piedica m-am ridicat pregatita sa-l lovesc pe cel care a facut-o insa fiind discrete cu gandul meu.Dupa ce m-am ridicat si m-am scuturam m-am intors precauta sa vad cine a facut-o si am zarit un baiat blond cu niste ochi negri ca taciunele care imi parea cu noscut , m-am apropiat usor de el inca avand in minte planul meu
-mai sa fie, fata din avion care nu ma bagat in seama , spuse el pe un ton ironic
-mai sa fie , lam citat eu , frustratul din avion care sufera de singuratate cronica, apoi mi-am ridicat mana sa-l lovesc insa acesta m-a prins si printr-o rasucire rapida m-a lipit de peretele din spatele lui.
-da-mi drumul am spus eu pe un ton nervos din cauza ca planul meu n-a iesit cum trebuia
-asculta aici spuse el lipindusi buzele de urechea mea, sunt cel mai tare baiat din tot orasul si nimeni nu indrazzneste sa ridice undeget in fata mea si plus de asta la fel ca tine toate fetele sunt la picioarele mele sau un pic mai sps , iar in timp ce a spus asta ia aruncat o cautatura urata si m-am starambat, asa ca nu vi tu aici si faci pe deosebita ca nu esti
-nu fac pe deosebita si poate ca nici nu sunt , insa nici la picioarele tale nu sunt , am spus eu hotarata,si acum dami drumul ca o sa mi se faca greata daca ma uit prea mult la tine
- si daca nu vreau sa-tin dau drumul spuse el incercand sa ma sarute
-ha am spus eu luandu-l prin surprindere si lovindu-l intre picioare
Acesta a cazut pe asfalt iar eu mi-am continuat drumul spre surprinderea mea deloc speriata pana am ajuns la mare.Intotdeauna mi-a placut locul acesta , ajunsa pe faleza am inceput sa privesc cerul albastru care se intindea dincolo de orizont si care era interrupt de cateva varfuri ascutite din loc in loc sip e care se pierdeau in zare bucatele mici de vata alba , apoi am privit apa de un albastru intens ce se unea si contrasta puternic cu azuril cerului di care din loc in loc ieseau pietre si in departare se zarea o familie de delfini inotand spre linia care unea cerul cu marea. Apoi am privit nisipul alb si toti batranei de pe plaja intinsa si umbrelele viu colorate de langa barul de pe plaja.
Dupa ce am admirat peisajul mi-am scos adidasi si am pasit pe nisipul fin si fierbinte ce imi gadila talpa piciorului plimbandu-ma de-alungul marii am inceput sa ma gandesc involuntar la blondul care se credea sef.Mi-au venit brusc in minte ochii lui de un negru intes care ma priveau atat de patrunzator lucru pe care il realuzam deabia acum , mi-am dat un sut mental dupa care m-am indreptat spre un loc mai retras al plajei mi-am lasat pantalonii, maieul si adidasi pe nisi psi apoi am intrat in apa.Imi placea atat de mult sa stau in apa sis a inot chiar daca nu stiam prea bine , era ca o a doua natura pentru mine.
In timp ce stateam si ma uitam dupa un stol de pescarusi am simtit cum inpe sa ma ridica in sus iar mai apoi pe cineva trecand pe sub mine si facandu-ma sa cad in apa.Cand m-am ridicat am observat ca atacatorul meu era doar un catelus inoveziv cu blana rosiatica si lalaie.
Am iesit din apa cu unn zambet pe duze si m-am indepartat de plaja deoarece eram alergica la caini si nu vroiam sa merg prin oas cu fata umflata.
Am ajuns in centru si am inceput sa merg pe aleea principala privind cerul cu noante rosiatice cauzate de apusul soarelui si mai vinetii in departare ajunsa prin cea mai populata zona a orasului am inceput sa privesc vitrinele magazinelor care erau atat de plictisitoare si parasite.
Ajunsa in fata unui hipermarket am vazut anuntul pe care scria mare cu litere rosi ,,ANGAJAM’’ asa ca am intrat inauntru sa-mi incerc norocul.La tejghea era asezata o babuta cu parul carunt niste ochelari care ii mareau extraordinar de mult ochii caprui-rosiatici. Avea pielea plizata in zeci de riduri marunte in jurul ochilor si a gurii care avea niste buze de un roz palid si a pometilor pre accentuati pentru mine.
-am venit sa ma angajezm,am spus eu serioasa si chiar dorindu-mi postul
-avem nevoie de cineva care sa aseze marfa pe raft,spus aceasta prea rar si parand ca pune toata forta ei in acele vorbe.
-OK , o sa ma descurc , am mai lucrat si acasa si am nevoie de bani , cand pot sa incep? Am spus eu cu o urma de entuziasm in voce.
-dar…asteptam si alte oferte si mai intai sa vedem cum te descurci , spuse aceasta distrugandu-mi ultima farama de entuziasm dar asta nu a fost de ajuns sa ma dezarmeze.
-o sa fiebine , ce poate fi atat de greu? Am intrebat eu
Dintre rafturi aparu o fata blonda cu ochii negri piielea creola si puzele rosii ca ciresele cu o privire de copil. Era scunda la fel ca mine , poate doar cu cativa centimetri mai inalta , imbracata cu o fusta scurta alba si un maiou roz cu imprimeu rosu care se asorta cu cercei in forma de inimioara din urechile ei prea mari pentru capul ei micut.
-haide Fer , o sa se descurce si plus de asta sti ca nu esti in stare sa refuzi spre nimeni , spuse ea in timp ce intra dupa tejghea , apoin se intoarse cu fata la mine si ma privi sfidator si prieteneste totodata , nu-ti face griji esti angajata.
-super!am spus eu de data asta deloc entuziasmata, cand incep?
-poti sa ramai acum pentru tura de dupa-amiaza cu Shanna, si vei primi si primi tai bani daca faci treba buna daca nu un sut in fund , spuse batrana privindu-ma critic.
-hai sa iti dau uniforama, spuse Shenna , asa cred ca o chema , lundu-ma de mana si conducandu-ma printre rafturile magazinului.
Mi-a dat un halat albastru cu imprimeu alb si mi-a aratat ce aveam de facut , apoi ma lasat singura.
In timp ce am inceput sa aranjez sticlele de suc in frigider am inceput sa ma gandesc la faptul ca sunt singura aici si ca nu am prieteni.Bunica ma uraste , iar bunicul nu prea sta pe acasa.Am inceput sa ma simt invinsa si goala pe dinauntru. In mine a rasarit dinou samanta sinuciderii care mar scuti de toata aceasta goliciune sufleteasca.
Dupa ce am terminat m-am dus sa o intreb pe blonda ce mai trebuie sa fac dar totusi ezitand.
-poti sa dai cu mopul printre raioane , azi e sambata si o sa plecam mai devreme spuse aceasta binevoitoare si privindu-ma prieteneste.
Am luat mopul si galeata si am inceput sa spal podeaua de culoarea lemnului de cires in timp ce ma gandeam la vorbele prietenoase adresate de blondina si m-am gandit ca pana la urma ea poate fi prima mea prietena aici. Este destul de carismatica si draguta poate o sa iesim impreuna o sa incerc sa o intreb.
Dupa ce am teerminat de spalat am mai ramas pana la sfarsitul programului vorbind cu tipa blonda al carui nume mi-l amintisem , Shenna , mi-am dat seama ca eram destul de implicata in conversatie si ma simteam chiar bine. Am aflata ca are 18 ani si o cheama Shenna Winter si nu locuieste departe de casa bunici , culoarea ei preferata este albastrul si floarea preferata orhideea.
-Hey , Shenna , ce zici iesim in seara asta?, Chiar am nevoie de prieteni si nu cunosc pe nimeni aici, am spus eu cu speranta in voce.
-pai,aaa, am vorbit sa ma inalnesc cu niste prieteni,spuse ea in timp ce isi lasa uniforma sub tejghea, dar poti veni si tu si te poti alatura grupui nostru.
-ok , suna grozav la cat ne vedem? Am intrebat eu grabita
-ne intalnim pe plasa la ora 8 , sa iti iei si costumul! Aratand o expresie incatata
-ok, ne vedem la 8 , am spus eu in timp ce iesam pe usi .
Da!Prima mea prietena incepe sa fie din ce in ce mai bine , si parca incep sa ma umplu incet ince , mda suna cam stupid dar chiar asa ma simteam , intotdeauna am fost dependenta de prieteni , si aveam noroc sa ii gasesc si aici.

#4
...hi sunt noua de asemenea pe forum:P am citit multe ficuri iar al tau m-i se pare original ....lol.. sper k bunicii nu o vor tortura cu regulile lor demodate:-P[uneori bunicii pot fi dea drepul stresanti..credema stiu:)) :ask:] adik totusi regulile sunt facute pt a fi incalcateD:D:D......:zuppy10:hmm am o presimtire k din gashca shennei face parte si blondutzul cu ochii negri:>:> ..............greshelutzele de rigoare..hmm nici ele nu lipsesc:P....in concluzie abia astept urmatorul capitol chuu&gambate:-*:-* ;):pls:

#5
Pfff :x Omg deci iti ador ficul :x
Stii de ce ? :x Pentru ca am auzit ca filmul Greta e genial.
A da, ce legatura are Greta cu ficul tau ? Nimic si totusi foarte mult.
In primul rand, tu ai scris ficul 'tau' dupa acel film.
Ai schimbat doar numele personajului principal
Si puff a aparut ficul.


Topic inchis + o avertizare de plagiat.
Sper sa-ti iasa mai bine data viitoare :* .
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End















Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata unei fete ninja ~~~KiOko kimy~~~ 15 8.923 23-10-2011, 07:45 PM
Ultimul răspuns: FuckEverything
  Viata unei preotese Nixu 72 36.618 11-09-2011, 07:36 PM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Viata grea a unei fete ghinioniste Yoko-sama 14 8.416 11-02-2011, 11:59 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  viata unei printese mady_saku 8 6.839 22-04-2010, 01:10 PM
Ultimul răspuns: Aly
  Jurnalul unei adolescente imature Little Star 4 3.311 16-12-2009, 08:41 PM
Ultimul răspuns: Sushiiushii
  Aventurile unei adolescente.. [+16 / +18] [hentai] ~ Oxy by ZiZuLiCi ~ 6 6.710 11-07-2009, 03:48 PM
Ultimul răspuns: Bad Blood.
  Povestea unei adolescente... Hana-chan 9 11.845 10-12-2008, 07:49 PM
Ultimul răspuns: Hana-chan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)