Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste de vampir

#1
Asa deci din moment cemi plac mult vampirii mi-am zis sa postez un fic despre acest subiect,chiar daca mai exista si altele, so ^^ sper sa va placa
Dragoste de vampir
By Zeina
1.Dorinta nestapanita

Afara ploaia torentiala imi bate in fereastra veche de vre-o 10 ani incoace.Micul orasel, Forks, nu mai e ce a fost cu ceva timp in urma.Oamenii au plecat unul cate unul lasand in urma lor doar amintiri sumbre legate de micul orasel din Washington. Plecarile lor au facut ca populatia sa scada alarmant,in fiecare zi din ce in ce mai putini oameni mai aveau curajul sa mai paseasca pe micile stradute care candva erau populate de cel putin un milion de oameni pe zi.Legenda orasului spune ca acum un milion de ani in urma au trait creeaturi magice sub numele de ’’vampiri’’.Desi eram una dintre ei nu puteam sa spun ca omoram oamenii doar pentru simpla mea dorinta de a bea sange ,pentru mine era un mod de viata .In fiecare zi auzeam de la sora mea,o alta creeatura bautoare de sange, acelas lucru si anume „omoara ca sa nu fii omorat”.Aceste cuvinte au inceput sa ma faca sa ma gndesc la mai multe lucruri care pana acum mi s-au parut minore la inceput,iar acum au devenit o mare problema.Nu mai acceptam sa omor oamenii pentru ca eu sa am viata vesnica,nu mi se parea corect,insa cand noaptea se lasa,un alt om moare pentu ca eu sa supravietuiesc,iar alti zece pleca in urmatoarea zi de frica noastra,a vampirilor.Unde o sa ajungem cu asta?
Deodata o voce feminina imi intrerupe sirul gandurilor: -Sarah!Sarah!trezeste-te, e ora mesei! -A,ce?!am intrebat eu ridicandu-mi capul de pe banca din lemn veche de aproape cinci zeci de ani -Cred ca ai adormit in ora,somnoroas-o!e ora mesei!spuse Kate incrcand sa isi stapaneasca un zambet -A,da,cred ca am atipit putin... tu du-te si ocupa o masa,vin si eu imediat.
Kate pleca fara sa mai zica nimic,lasand in urma acel parfum pe care numai vampirii il puteau simti,iar eu am ramas singura in clasa uitandu-ma dupa ghiozdan.Nu era acolo.Uitasem complet ca toate cartile mele erau in dulap,si ghiozdanul la fel asa ca am iesit din sala de clasa luandu-mi doar haina si indreptandu-ma spre cantina singurului liceu din Forks.Pe drum aminceput sa ma gandesc la naivitatea singurei prietene pecare o am.Kate nu intelegea deloc faptul ca eu nu mananc,nu dorm si nu beau nimic in afara de sange.La ce puteam sa ma astept de la un muritor de rand?daca ii spuneam ca sunt vampir as fi ajuns omorata de oamenii care inca locuiau in micul oras.Stai o clipa!La ce ma gandeam? Nu puteam sa mor decat din doua motive si anume cel in care nu mai exita sange pe planeta si al doilea incazul in care se intampla sa ma confrunt cu alti vampiri,ceea ce nu se putea intampla avand in vedere puterea pe care o mostenesc.
Ajunsa la cantina am lasat de-o parte gandurile de rau si m-am asezat pe un caun uitandu-ma la Kate care manca un mar rosu -Hei,Sarah!ai de gand sa mananci ceva azi? -Nu imi e foame,am mancat azi de dimineata. –O,haide!in fiecarezi spui acelas lucru si devine din ce in ce mai ciudat!
Convrsatia noastra nu dura mult pana cand aparu un baiat brunet cu ochii caprui inchis.Acesta se aseza la masa cu noi, de acolo mai era doar un pas pana la moate,caci langa el pofta mea de sange era mai mare decat as fi crezut.
-Hei,Jackson!vad ca ai terminat antrenamentele pe ziua de azi.Spuse Kate ca si cum ar vrea sa-l cucereasca pe baiat . - Da ,sper sa imi ajute la ceva pe viitor...ofta acesta uitandu-se la mine ca si cum as fi fost ceva ce n-ar mai fi vazut niciodata. –A,da Jackson,ea e Sarah.Spuse Kate uitandu-se la mine ranjind. Baiatul ma lua de mana zicand: -Buna,eu sunt Jackson!
Chipul lui era atragtor la fel ca si sangele,insa cand imi atinse mana facu o mare greseala.Am tresarit de pe scaun,luandu-mi cat am putut de repede haina si fugind cu mana la gura cat mai departe de el.Coltii imi crescura iar ochii mi se inrosira.Ajunsa intr-un colt mai intunecos al liceului m-am asezat jos pe gresia rece,ghemuita si cu mainile la tample.Incercam sa stapanec setea de sange care ma facea sa inebunesc.Inchizand ochii ma concentram sa nu atrag atentia celor din jur.Insa fara succes.Un baiat din clasele mai mari se oprise si se apropie de mine intreband: -Hei,esti bine? Mi-am deschis ochii si l-am privit incruntata.Ochii mei rosii ii priveau gatul cu mare atentie.O singura secunda,atat a fost de ajuns si sangele lui mi se revarsa pe coltii mei ascutiti si pe hainele mele invechite si demodate.
Nu-mi venea sa cred ce am ajuns sa fac.Eram o creeatura care ucide fara mila si asa aveam sa raman pentru totdeauna....

Imi pare rau pentru asezarea incorecta in pagina initial era asezata cum trebuie dar numi mai merge bine tastatura ^^ o sa revin si cu capitolul 2 maine

#2
a fic with vampires:X
am gasit cateva greseli:
"Afara (,) ploaia"
"unul cate unul (,) lasand"
"creeaturi"- creaturi :-w
"Desi eram una dintre ei (,) nu puteam"
"creeaturi"- creaturi(am mai scris-o pentru ca am vazut ca ai mai folosit acest cuvant inca o data si am vrut sa-ti atrag atentia cum se scrie corect :-) );
"acelas"- acelasi;
"gndesc"- gandesc;
"lucruri care pana acum mi s-au parut minore la inceput,iar acum au devenit"- repetitia cuvantului acum este cam deranjanta, ai fi putut sa il inlocuiesti cu "pana in prezent", "pana in ziua de azi/astazi" etc ^__^
"pentu"- pentru;
"pleca"- pleaca;
"Deodata (,)o voce"
"sirul gandurilor: -Sarah!Sarah!trezeste-te"- in primul rand, dialogul trebuie pus la inceput(ma refer ca nu in continuare:-w... daca intelegi ce vreau sa spun :D )+ este "Trezeste-te..."(cu litera mare deoarece este primul cuvant dintr-o propozitie(fraza);
"cinci zeci"- cincizeci;:-w
"somnoroas-o"- somnoroaso;
'!e ora mesei!spuse"- E...(cu litera mare:P)
"erau in dulap,si ghiozdanul"- fara virgula inainte de "si";
"la fel (,) asa ca"
"aminceput"- am inceput;
"pecare"- pe care;
"exit"- exist;
"puterea pe care o mostenesc."- pe care am mostenit-o sau pe care o detin deoarece din ceea ce ai scris se intelege ca tu(Sarah:D) in momentul respectiv mostenesti acea putere, insa tu ai vrut sa spui ca deja are acea putere... deci ceea ce am scris umpic mai sus ar fi mai corect :-)
"la cantina (,) am lasat"
"caun"- scaun;
"fiecarezi"- fiecare zi;
"acelas"- acelasi;
"Convrsatia noastra"- Conversatia;
"moate"- moarte;
"nu dura mult (,) pana cand "
"crescura"- crescusera;
"Inchizand ochii (,) ma concentram"
-incearca sa fi mai atenta cu semnele de punctuatie, deoarece iti lipsesc destul de multe virgule, de-asemenea, am vazut ca prima litera a primului cuvant din unele propozitii/fraze nu este scrisa cu litera mare(nu le-am scris pe toate asa, doar cateva:D).
-asezarea in pagina nu e corecta:|... dar am vazut ce ai scris la sfarsitul capitolului:D
spor la scris si sa pui cat mai repede continuarea:*
P.S: am vazut ca esti noua, asa ca welcome on animezup >:D< :*:* >(;-;)<

#3
Dragut capitol avand in vedere ca e o alta versiune a lui Amurg/Twilight...ai inversat..fata e vampir baiatul muritor... ce "original"... greselile care au fost mentionate mai in sus...
In rest... interesant...cel mai mult ma bucura faptul ca nu ai pus si versiunea cu vampiri vegetarieni.
Actiunea e cam grabita si nu prea descri sentimentele...am observat ca pe katie aia nu prea ai descris-o deloc, nu ne-ai spus cum arata sau ceva despre ea ca sa ne facem si noi o idee.
Ideea e interesanta dar in acelasi timp si neatragatoare... in fine...sa vedem al doilea capitol...

Bafta in contiunuare. :)
[Imagine: 97943774.png]
~Thanks Rx~!~

Fa exact lucrul de care ti-e frica!


#4
hei buna...am venit si eu cu un comm
O alta versiune a lu' Amurg..."super"...ma rog sa lasam asta...sper ca povestea ta va fi originala...st satula pana peste cap de ficuri total neinspirate care au ca origine " Amurg"
Ai avut destule greseli...dar au fost spuse...
Descrierea hmm...merita imbunatatita...dak nu ai descris personajul macar pune poze...sa ne facem si noi o idee
Titlul...e cva intre interesant si banal...merge si aja:)
Ai intrat cma molt in actiune din primul capitol...e cam grabit...dar nu foarte molt
Inteleg ca nu iti merge tastatura ....dar mai bn amanai postarea...pt ca aspectul lasa de dorit...mai ales unde apare dialogul
Cam atat am avut de spus... sper ca o sa ai pe parcurs o idee din ce in ce mai originala...pt ca a ta inspira din "Amurg " nu e o solutie
:bye: acum merg sa vad de unde vine mirosul asta de pui ca ma inebunit toata ziua X(
[Imagine: 2m2b9sn.gif]
*Sebastian Michaelis*

Black Butler

[Imagine: bj7bc6.jpg] [Imagine: a4n0w2.jpg] [Imagine: s3oiv5.jpg]
[Imagine: 168impv.gif]

...A Demon*...And A Butler





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] dragostea dintre un om si un vampir rebeca 8 4.913 19-08-2012, 04:19 PM
Ultimul răspuns: rebeca
  Groaza unei iubiri cu un vampir Gothic Lolly Girl 6 4.547 13-02-2011, 12:37 PM
Ultimul răspuns: Nixu
  Iubirea dintre un vampir si un muritor.... i_love_anime 5 3.748 02-02-2011, 08:09 PM
Ultimul răspuns: Stormrage
  1/3 Vampir, 1/3 Om, 1/3 Ninja DeMentă 12 8.652 25-12-2010, 08:34 PM
Ultimul răspuns: DeMentă
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.585 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  In cautarea unui vampir Summer 15 7.952 07-07-2009, 10:15 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way
  Jurnalul unui vampir [+16] Bye Bye nu's 3 9.607 20-05-2009, 09:08 PM
Ultimul răspuns: Bye Bye nu's


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)