Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Damnatii din sufletul noptii

#21
@ Fiction : Multumesc mult pentru comentariu. Am sa tin cont de sfaturile tale. Te mai astept pe aici.



Am ajuns foarte repede in centrul Venetiei si surprinzator, oamenii inca mai erau pe strazi, vorbind si razand, nestiind ca moartea umbla printre ei cu atata mandrie si gratie. Teama imi disparu complet, de parca as fi fost incapabil sa o mai simt, dar Rosalie avu grija sa nu ma lase sa ma infrupt prea mult din fericirea de a nu simti, amintindu-mi de Fabian. Atunci frica revenea, insa numai pentru o secunda deoarece bruneta incepu sa imi vorbeasca, sa ma ademeneasca si aproape uitam.
-Uite! Spuse ea aratandu-mi un cuplu ce stateau pe o banca de piatra. O vreau pe ea! Am privit mai atent. Fata parea sa nu aiba mai mult de 20 si ceva de ani. Cu ochii unui muritor nu as fi fost niciodata capabil sa o descriu atat de detaliat. Avea parul saten, strans intr-un coc la spate. Printre suvitele impletite zaream rubine, asemenea celor de pe rochia verde. Obrajii rozalii, barbia delicata, buzele frumoase ce conturau o gura mica, nasul carn si ochii mari, albastri. Poate frumusetea ei ma indemna sa ma apropii, insa Rosalie ma apuca de mana.
-Eu vreau fata! Se planse privindu-ma rugator.
M-am intors catre baiat. Parea sa aibe cam aceeasi varsta ca partenera sa. Era imbracat intr-un costum albastru cu fir de aur. Parul de culoare inchisa ii era pieptanat perfect, punandu-i in evidenta ochii de un verde deschis, ochi ce imi aminteau de privirea lui Fabian.
-Haide... simt ca nu mai resist.
Nici eu nu mai aveam multa rabdare, doream sa beau si asta cat mai curand. Am inaintat alaturi de bruneta. Am crezut ca totul se va intampla repede, dar Rosalie intra in vorba cu cei doi, ajungand sa fie invitata, impreuna cu mine, la ei. Eram surprins cu cata maiestrie ii ademeneste si ii convinge. Dar eu unul nu mai eram in stare sa il ucid pe baiat, acum ca il cunosteam. Nu ma vedeam in stare sa imi infing coltii in gatul unui om cu care am creat o legatura.

Cu toate astea am ramas neputincios, urmandu-i si vorbind ca si cand nimic rau nu se putea intampla. Zambeam si imi controlam cu atata indemanare expresiile fetei incat aveam impresia ca tot ceea ce se va petrece nu era decat un act dintr-o piesa de teatru in care eu sunt doar un simplu personaj. Eram atat de detasat...
Nu va pot povesti chiar totul, dar cu siguranta senzatia primei victime imi va ramane intiparita in mintea si coltii mei.
L-am prins pe baiat de guler si l-am tras catre mine. Era ametit de bautura si se rezema de umarul meu. Am privit-o pe creatoarea mea cum se infrupta din incheietura fetei adormite. Ma privea cu subinteles, poruncindu-mi din priviri sa beau. M-am aplecat deasupra lui, lipindu-mi buzele de gatul incins de sange, doar de dragul de a-i simti pulsul. Am deschis gura, coltii lungindumi-se, ochii arzandu-mi de o pofta nebuna.
Am muscat pielea, facandu-mi loc cu dintii prin carne, iar cand aceasta fu sfasiata am simtit cum lichidul clocotit imi curge in gura. Inima baiatului batea langa a mea, sangele ii curgea in venele mele, incalzindu-mi trupul mort. Am inchis ochii ascultand acele batai, lasandu-ma purtat de valul acelui ritm ce crestea. Am fost dezamagit cand incepu sa scada, dar ma lasam purtat de el, de fiecare miscare a inimii lui de muritor, fiecare incercare de a ramane in viata cu toate ca trupul sau mi se inmuia in brate.
Viata se scurgea din el, iar inima incepea sa se opreasca, dar eu refuzam sa ii dau drumul, apucandu-ma cu disperare de fiecare picatura pe care o sorbeam din gatul sau.
Fantezia imi fu spulberata de o mana pe umar, o stransoare ce ma arunca departe de trup.
-Ah... Am uitat. Am auzit vocea suava a lui Rosalie. Cred ca vorbea destul de tare pentru ca ea era singurul lucru pe care eram capabil sa il aud. Am uitat sa iti zic ca nu trebuie sa bei sange de la un mort. Te va trage cu el in moarte. Cand te hranesti cu o fiinta vie inima ta este conectata cu a sa, trupul tau devine una cu omul, iar daca inima sa se opreste cat timp tu inca mai esti legat de ea, atunci e simplu. Mori si tu. Si oricum! E inutil sa bei atat de mult. Doar daca asta iti provoaca o placere sublima. Cum se intampla in majoritatea cazurilor, si eu personal ucid din placere.

''Ucid din placere''...acele cuvinte au fost spuse cu atata raceala incat pentru oricine altcineva ar fi parut doar o replica nesarata, dar eu... Eu cel care stateam in pragul nebuniei, ametit pe podea, cu sangele pe care nu l-am inghitit iesindu-mi pe gura, murdarindu-mi camasa alba. Eu o credeam. Fiecare cuvant il credeam.

Ea se indrepta catre baiatul mort si ii scoase din buzunar o batista rosie, apoi veni langa mine si incepu sa imi stearga sangele asemenea unui parinte ce isi curata pruncul. Nu m-am miscat, simtindu-ma ingretosat, dar nu ma mai durea nimic, iar trupul cu trecerea minutelor imi devenea mai puternic, auzul si mirosul la fel ca si celelalte reflexe imi erau mult mai ascutite.
-Acum, iubitul meu, esti capabil sa iubesti muritorii. Acum ii poti uri si poti dansa cu ei. Ii poti duce spre moarte pe ritmul valsului sau cu teroarea intiparita in mintea lor. Acum esti complet.

Aceasta este seara cand am murit si cand am renascut. Eu sunt vampirul Alessio di Damiano, si sunt nemuritor.
[Imagine: 7nION.jpg?1]



#22
- Probabil bause prea mult vin... O auzeam pe Rosalie vorbind in timp ce statea asezata pe unul dintre fotoliile din living. Si eu la randul meu ma simteam ametit, ca si cand as fi fost beat. Da... nu ar fi trebuit sa ii las sa bea atat! Dar sunt asa frumosi cand dorm! Si ador vinul! continua ea.
- Ce se intampla?
- Ce? Ah, nimic... Asadar. Cum ti-a placut prima cina? Stii... acesta este cel mai intim moment pe care un vampir il poate avea cu prada. Dar cred ca te-ai prins si singur de asta, nu-i asa, draga?
- Da, mi-am dat seama! Acum ca am facut ce mi-ai cerut! Unde e Fabian!?
- Fabian in sus! Fabian in jos! Lasa-l dracu`pe baiat si traieste! Te asigur ca nu pleaca nicaieri!
- Vreau sa il vad!
- Nu vreau eu. Asculta iubire, inceteaza sa te mai prostesti! Ti-am spus ca ti-l voi da inapoi viu daca ma asculti, nu-i asa? Atunci, care e problema!? Nu ai incredere in mine? In cea a carui sange te tine in viata!? Ma simt jignita Alessio.
- Rosalie, vreau doar sa il vad. Imi este prieten.
- E om, iubitule. Gandeste-te... el va muri, iar tu? Vrei sa traiesti doar cu amintirea lui?
- Nu e mort inca!
- Inca, dar cat va dura? Cincizeci, saizeci de ani? Pentru noi ei sunt umbre care ne ranesc! Iar ei se duc, insa noi ramanem si suferim! Tu vei suferi ca un prost! Doar daca...
- Daca ce?!
- Omoara-l! Bea-i sangele!
- Poftim!? Sa il ucid!? Sa il omor cand eu il vreau aici, langa mine?
- Gandeste-te! Sangele lui curgandu-ti prin vene pentru totdeauna. Sa il ai inauntru pe dragul tau prieten pentru vecie!
- Nu!
- Imbecilule! Ia-l! Musca din carnea sa si bea, doar o gura dupa care ii poti rupe gatul!
In timp ce vorbea ma imaginam facand exact ceea ce imi zicea ea. Ma vedeam ranjind, band din trupul sau, apoi auzeam zgomotul oaselor sale sfaramte.

- Inceteaza! Nu vreau sa aud! Nu! Nu il voi ucide si nici tu! Daca o vei face iti jur ca te omor!
- Nu ma tem de moarte, iubire!
- Atunci ma arunc singur in fata soarelui! Iar daca incerci sa ma opresti vei arde si tu!
- Esti un prost fara masura! Deschide ochii! Nu esti o pisicuta pe care sa o tii in bate si sa o mangai pe cap! Esti un demon! Un diavol! Ucigas!
- Taci.
- Lio...
Incerca sa se apropie de mine, insa am reusit sa ii prind mana chiar cand dorea sa imi atinga fata.
- Am spus sa taci! Daca Fabian moare, mor si eu. Si stiu ca nu vrei! Stiu, caci sangele tau mi-a aratat totul!
Atunci s-a enervat, ochii care ma priveau calm s-au aprins, iar gura ii dezveli coltii. Isi trase mana din palma mea plesnindu-ma rapid de doua ori, facandu-mi zgarieturi.
- Atunci, imbecilul meu iubit, daca tot il doresti cu atata ardoare pe acest Fabian, cred ca ai fi in stare sa faci orice! iar eu am dat din cap in semn aprobator.
- Mergi cu mine la teatru! Ii vreau pe toti tremurand si tipand, sa moara in mainile mele! Vreau asta si vreau ca tu sa fii acolo! Sa faci ce fac si eu... sa fii un diavol desavarsit.
- Doar nu vrei sa ii ucizi pe toti?! spusesem speriat.
- Dar nici sa le dau voie sa plece si sa spuna ca au vazut demoni nu pot!
- Rosalie! Nu! Te rog... prea multe crime...
- Nu fi prost! Il vrei pe Fabian!? Atunci faci ce vreau si ti-l voi da.
Am inghitit in sec temandu-ma de acel plan, acel gand malefic. Nu avea sa le bea sangele decat catorva, celorlati le va rupe gatul sau le va infige o sabie prin inima. Iar eu voi fi acolo, o voi privi si acompania in crime.
- Mi-l vei da pe Fabian.
- Da, da, bineinteles! Spuse ea acum grabita si incantata totodata. Maine seara! Noaptea sangelui!
Cu aceste cuvinte facu o pirueta si se intoarse, lasandu-ma singur.
M-am intors catre sicriul meu, asezat chiar langa pian si am deschis capacul. Nu ma mai interesa de nimic, nici de faptul ca mai erau cateva ore pana la rasarit, nici de cuplul ucis. Gandul imi era la ceea ce urma sa se petreaca, la acel teatru al carui pereti urmau sa fie patati de sange, iar podeaua va fi acoperita de cadavre.

A doua seara m-a trezit un ciocanit strident. Am deschis ochii, eram in cosciug si ii priveam capacul. L-am dat la o parte si m-am ridicat, uitandu-ma Rosalie care era deja imbracata intr-o rochie alba si ma astepta batand din picior.
Imi spuse sa ma imbrac in alb, dorea sa vada sangele cum pateaza materialui imaculat. Il dorea rosu!
[Imagine: 7nION.jpg?1]



#23
[Imagine: 7nION.jpg?1]



#24
[Imagine: 7nION.jpg?1]





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sufletul întunericului Me†al. 10 4.297 29-12-2011, 03:47 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Priveste-mi sufletul de copil..+16 [SasoSaku] Elyy 7 4.113 02-09-2011, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Fituica de la miezul noptii Moony691 15 7.731 21-08-2011, 10:09 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Sentimente la miezul noptii xD Rukia JJ 1 2.367 27-03-2011, 12:00 AM
Ultimul răspuns: Reveuse
  Pericolul noptii Hitman 2 2.443 16-06-2010, 03:39 PM
Ultimul răspuns: IceCat
  Ganduri la miezul noptii aleee 5 3.283 24-05-2010, 02:10 PM
Ultimul răspuns: Jasmine
  Noptii din infern - Iubind demonul love_anime 30 14.279 26-07-2009, 07:38 PM
Ultimul răspuns: Yoko
  In inima noptii Eve. 8 9.141 13-07-2009, 09:30 PM
Ultimul răspuns: Alexi
  Contesa noptii Tao_Jun 0 3.438 15-09-2007, 06:07 PM
Ultimul răspuns: Tao_Jun


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)