Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cu Romania?

#61
Ce se intampla cu Romania?
Nimic. Ia cursul normal pe care trebuie sa-l ia, din cauza actiunii populatiei. Faptul ca parti din tara au fost scoase la vanzare si sunt vandu-te, nu este decat rezultatul alegerilor populatiei.
Am ales un pinguin schizofrenic la conducere care a ales papagali schizofrenici in restul insitutilor si totul rezulta prezentul. Apoi, ca raspuns la intrebare, de ce sa nu merite Base si pupincuristii lui sa conduca? Sa fim seriosi Romania NU a avut niciodataun conducator real, asa ca nu e cu nimic mai prejos de ceilalti. Macar omu' e sincer, nu musamalizeaza atat de bine21
Simplu.
Cu toate ca ma doare sa stiu, spun, asta, nu prea pot face nimic nu?
Prezentul, actuala Romanie, in care totul e nimic, nu tu stare financiara, doar pentru unii, nu tu viata socila aproximativ normala, nu tu multe, sunt rezultatele actiunilor in cor al populatiei si-al celor susi pusi.
Pacat ca toti sunt mult prea lasi sa faca cevaSmile.
Cu Romania nu se intampla nimic, isi urmeaza drumul sapat de noi, populatia Smile. Asa ca hai sa nu mai aruncam in curtea vecinului ochii si hoiturile si sa ne holbam si la noi insine.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#62
E foarte simplu ce se intampla cu Romania. E condusa prost. Altii in loc sa faca ceva pentru stat, sa dea banii in constructii, in ceva sa ne ridicam, isi baga banii in buzunar. Te mai miri ca acu are un ferarri cand saptamana trecuta conducea un bmw si cum de acu are 3 vile si nu 2. Nu e clar. In privinta lui Base, nu mai zic nic. Oricum conducerea e de vina, nu stiu cum sa manuiasca carma si ne vom izbi de un iceberg exact ca titanicu si vom cadea, nu ca acu am fi super ok, dar macar in momentul asta mai e o portita de scapare, in schimb daca continua asa vom ajunge de rasul celorlalte tari si nu ne vom mai reveni. Parca vad ca Romania va ajunge o tara pustie daca se continua asa. Alte tari se ridica si noi coboram. Noi ne tinem de un fir de ata.

Va mai zic o chestie, poate stiti poate nu, dar Romania ce face? Importeaza, de exportat nu se face, ce ca nu avem nevoie, uite de asta ne prabusim si ne innecam. Te duci in magazine si vezi totul facut din alte tari. Din Germania, China, India, etc...Bravo lor. Aveam candva o fabrica de ulei (Unisol, chiar in Iasi) acu e doar ruine, la fel si multe altele si banuiesc ca vedeti asta si la voi in orase. Un lucru e pozitiv, avem propriu pretrol, macar cu ala ne mai sustinem. Poate vi sa spus la istorie sau geografie, dar tara noastra e foarte bogata in resurse. Exista un loc(mai multe, dar unu neexploatat), am uitat cum se cheama, in care este doar aur(in privinta asta suntem printre primele tari, pe locul 4 sau 3, oare 239) . Ce a facut conducerea? A dat Germaniei sau Rusie(nu stiu sigur) sa exploateze ea si noi nu am luat nimic, nici macar un fir de praf. Noroc ca acolo mai sunt cateva persoane care refuza sa plece si in felul asta nu sa apucat nimeni de treaba, dar avem petrol, carbune. Marea Neagra nu se discuta ca ar fi o mare de petrol? Avem atatea, dar nu stim sa facem nimic. Avem atatea peisaje si multe altele, dar nu stim cum sa le prelucram. Vezi firme inchise, altele in demolare si construite magazine, peste magazine. Uite rezultatul noi importam, trezirea ca asa nu vom iesi din criza asta. Cica suntem pe drumul cel bun. Aia viseaza, aia ne minte, priviti totul cu alti ochi. vi se pune un vual pe ochii si credeti tot ce se spune la stiri, e doar lucrat de ei, credeti ca o sa dea toate chestiile negative? Logic ca nu, altfel cetatenii ar innebuni, nu ca acu nu se fac revolte. Bine macar ca ne-am mai civilizat si nu ne ducem la parlament cu tortele, furcile, topoare... Asta e adevarul, nu va mintiti. Suntem de rasul lumii. Alte tari au atatea si stiu ce sa faca. Astia chiar au nevoie de lectii, cine naiba ia pus la conducere? Noi logic, am si uitat. (Scuzati daca vorbesc urat, nu e intentia mea) Romania va fi locuita doar de batrani, tineretu va pleca, recunoasteti. Acceptati adevarul, chiar de e crud, dar mai bine asa.

Se spunea ca perioada lui Ceausescu e rea(eu nu am prins-o si nici voi) dar din ce mi sa spus, ala a luptat ca Romania sa iasa la suprafata. Atunci nu aveai grija daca ai sa mori de foame sau altele, cand a murit a lasat o tara curata, fara datorii. El nu a bagat nimic in buzunar, a stiu ce sa faca. A exportat, nu importat si a luptat.
Pe cand acu nu esti sigur daca mai apuci ziua de maine. Crime, violuri, etc. Ce face politia, sta si bea cafeaua, la alte tari nu e asa. Uite ce a ajuns Romania. Nu cred ca viitorul meu va fi aici, avand in vedere situatia, dar sa speram ca vom reveni la normal si ne vom ridica. Ma doare ca e tara mea natala, dar nu se poate in felul asta. Ziceam cand eram mica, ca eu nu voi pleca de aici nicioadata, uite ca deja imi fac planuri.

Acu vezi pensionari pe caz de boala cand nu au nimic. Mananca banii Romaniei si mai au si o slujba pe deasupra. Doctorii pleaca si aia care mai sunt cer bani pentru o amarata de consultatie sau alte chestii. Da multi sunt nemultumiti, in special profesorii, dar daca ar inceta putin si ar ajuta am iesi repede din prapastia in care ne aflam(as vorbi mai urat, da nu se poate).
Daca nu punem mana de la mana sa facem ceva, cum am spus, ne vom prabusi ca titanicu si nu ne vom mai reveni. Vedeti si voi la stiri atatea, parlamentari etc. Ma intreb cand o sa zica la pro tv la stirile de la ora 17 "Romania a reusit! Am iesit din criza!" oare cand? Oare cand o sa vedem ca Romania exporteaza si totul se reface. Acu se darama cladiri vechi, firme unde candva acolo lucrau 1000 de oameni, chiar mai mult.

Sa punem mana de la mana si sa speram. Trezirea ca totul e ascuns dupa o masca bine lucrata, zic ca nu avem, dar avem. Zic ca ne vom reveni, dar ne inseala. cum am mai spus: trezirea. Ziceti ca stiti adevarul si credeti, dar va inselati. Am de spus doar atat: Romania trezestete!
Spuneti daca nu am dreptate? Stiu ca ma vorbit mult:d scuze, dar asta mi-e firea. Si sper ca nu am suparat pe cineva sau facut off topic. Eu am spus adevarul. Flaw sunt deacord cu tine.
[Imagine: h8v.gif]
 

#63
Nah eu am dat bir cu fugitii acum 5 ani, e greu sa ma pronunt asupra Romaniei. Chiar cand plecasem scartaia deja tara ... ma refer ceva mai serios, ca de la Ceasca`n coace toti se plang sau se fura 22
Si oricum nu numa politicienii sunt la plimbat ursi, si populatia (o parte) care inca are o educatie mediocra ... asteapta Doamne ca-ti cade in cap, iar daca vor descoperi existenta/neexistenta lui Dumnezeu atunci nus la ce miracol se vor mai ruga. De nu va ajunge Romania sa fie bio-agricola si orasele sa se transforme in sate e una.
In fiecare an au investi in carpitul soselelor astupand gaurile catran si asfalt compresat peste. Daca ai vedea cum fac aici strazile si te-ai gandi la Romania ti-ai pune mainile in cap. E pacat ca la romani unu munceste ceilalti dorm sau joaca carti, trag de timp parca ar fi platiti mii de Euro.
Macar de ar investi in educatia noii generatii ca cea veche de la sat nu mai pleaca ca nu are cum sa se adapteze sau nu vrea sa incerce(vacile si oile + Ilie, Gheo si Sande sunt mai prietenoasi decat vecinii de pe palier). Cica technologia e greu de utilizat ... :/ daca liftu si telecomanda pun probleme atunci centrala electrica si calculatoru is ca si fizica cuantica. Dupa care se plang in fiecare an ce le`a maturat valul tot, cand ei nu vor sa schimbe modu de viata... si cer la stat diguri... statu le da praf(nisip) in saci.
Si oricum bugetul statului e limitat, sa ia dintr-o parte si sa dea in alta parte fara sa intre in inflatie e greu.

#64
Wunderbar, are intr-un fel de dreptate, sa fim seriosi adolescentii sunt idioti, nu ma scot de la capitolul asta si eu sunt idioata. Pur si simplu nu ii doare decat de : destrabalare, durere ca a parasi-o x, netu si relatia, fuga dupa moda, emoneala si sa spuna " Romania e naspa" .
In curand n-o sa mai existe Romania21
Deci bucurativa cat o mai tinem ca romani24
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#65
Poi cu Romania nu se intampla nimic, si nici n-o sa se intample.
In acest moment suntem condusi de persoane care isi urmaresc doar propriile interese, nu interesele tarii. Romania ar putea fi exploatata intr-un mod pozitiv, si s-ar putea face ceva, pentru ca dpmdv exista potential. Si daca ne gandim la viitor, nici el nu e prea stralucit. Tinerii din ziua de azi nu se mai gandesc cum sa ajute Romania sau ceva de genul, vor doar sa plece afara, iar cei care raman aici probabil sunt cei care vor avea viitorul asigurat de catre mami si tati. 29
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#66
Mda, toata lumea se plange de presedintele tarii (nu ma refer la cei care au postat aici, actually nu prea am citit ce s-a scris XD), dar pana la urma cine l-a votat? :/
Treaba cu democratia nu merge, puterea nu va putea fi niciodata impartita in mod egal pentru ca intotdeauna va fi cineva care isi va dori mai mult, si mai mult decat are in momentul respectiv. And you can't really blame them, oricine s-ar pune in locul unei astfel de persoane, cel putin din punctul meu de vedere, ar face la fel. Pentru ca e imposibil sa ramai a perfect little person cand ai bani si influenta. Intotdeauna vor exista conflicte de interese, si din moment ce cei care sunt la putere au bani si traiesc bine (ce daca tara e in criza? nu cred ca respectivele persoane o simt) atunci de ce s-ar deranja si pentru noi oamenii de rand?
Cu Romania nu se intampla nimic.. mi se pare amuzant cum toata lumea foloseste scuza "eh, traim in Romania, ce sa-i faci? " Dar Romania suntem noi, after all. Inclusiv eu, care probabil par ipocrita scriind chestiile astea si in acelasi timp nefacand nimic. But I'm just a no-one si nu pot salva lumea 106

And meh, ce sa se mai intample cu Romania? Avand in vedere performanta extraordinara a elevilor de anul acesta de la BAC, presupun ca avem deja raspunsul. Pentru ca vad din ce in ce mai mult scazand interesul pentru scoala. Nu spun ca toti isi baga picioarele in scoala, bineinteles ca mai exista si elevi interesati de carte, dar marea majoritate sunt total indiferenti si asta se reflecta in notele lor, inclusiv cele de la BAC. Ce sa mai ceri? :/
Love me or hate me. Either way I'm on your mind.

#67
Tot ceea ce se intampla in tara este e in mare parte vina cetatenilor.
Se taie din salarii? Se taie din pensii? Se scumpesc toate?
Ce fac romanii? Nimic, doar un "okey" si gata. Si poate 2-3 sa fatzaie in fata camerelor de filmat ca ei protesteaza. Bu-hu-hu. Deci ce face romanul? In cel mai simplu si desenat mod posibil, asta:
[Imagine: okay-meme-face-m10150.jpg]
Dar daca s-ar intampla asta prin alte tari? In Franta? In Anglia? In Germania? Ce s-ar intampla? Mai nimic si acolo, doar ar lua din senin multe chestii foc, ca deh, e canicula afara, iar omului ii place foarte mult caldura si e si el in strada facand chestii samaritene precum incendieri, spargeri, proteste in masa. Simplu si suprins in imagini, this:
[Imagine: Areas-Hit-By-London-Riot.jpg].

A se vedea micile si nesemnificativele mentalitati dintre cetatenii din tarisoara noastra si cei din alte tari.

Iar cei din conducerea tarii stiu ca ceilalti nu fac nimic. Si profita de asta. Profita din plin.
I laik pie... and beer... period.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.763 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Romania republica Andrei. 6 4.271 10-01-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)