Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cu Romania?

#41
(10-08-2010, 02:00 AM)Kaname-sama and Aidou sempai A scris: Adevarat,intr-un fel era mai bune pe vremea lui Ceasca


Adevarul e ca nu a fost mai bine; citeste mai multe carti ca sa vezi ca pentru adevarata valoare a societatii romanesti de atunci, nu a fost mai bine! Ai auzit de inchisorile din Pitesti si ce se intampla pe acolo? Sti ce a patit bunicul meu (fost director ICI) pentru ca a cumparat calculatoare din Germania democrata(care erau si mai bune) in loc sa cumpere porcarii rusesti? Nu inseamna ca daca soferii de tir faceau bani cu nemiluita ca vindeau marfa occidentala aici, la preturi fenomenale, toata lumea a dus-o bine!Intr-adevar, am progresat tehnologic cum nu am mai vazut noi pana atunci, dar asta din cauza vietilor irosite a catorva intelectuali plini de speranta si a multor oameni care si-au dat viata pe santierele de constructie. De asemenea te rog sa te limitezi la vocabular deoarece nu ti s-a cerut sa aduci injurii conducatorului ci ti s-a cerut sa iti dai cu parerea despre ce se va intampla; cat despre Basescu, incearca intai sa stai sa gandesti! Nu zic ca nu e hot, este al mai mare dintre hoti, dar nu el a dus tara asta in groapa in care se afla actualmente! Adevaratul criminal a fost Tariceanu, care la sfarsitul mandatului lui promitea, daca mai tineti minte , ca Romania a avut o crestere economica de 7% in anul ala si ca o duceam chiar bine de tot! El a "mintit" in speranta ca va mai pupa un mandat insa cum asta nu s-a intamplat, conducerea ulterioara s-a lovit de gogoasa lui Tariceanu si au nceput sa faca reduceri drastice!
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#42
Citat:Adevarat,intr-un fel era mai bune pe vremea lui Ceasca
Si uite ca, fie ca a vrut, fie ca nu, Ceausescu a reusit sa ramana in mintea multura ca un lider bun, drept si etc. Trist.

Si iarasi urasc ca nu tin minte ce zicea proful de istorie, dar inainte de comunism Romania era una din cele mai dezvoltate tari din estul Europei. Asta te face sa te intrebi cum arata prezentul daca nu veneau comunistii.

EDIT: si uite un lucru pur romanesc (pentru cine are 5 minute sa citeasca).
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#43
Siti,cred ca dupa parerea mea jumate din adolestentii/copii si tinerii adulti vor parasii tara cat pot mai repede. Chiar si unii batrani(aka mama). Adica taxe taxe taxe?22 Fraatee~ taxa pe dormit. Ma rog acum am citit o lege de curand ca interzice injuratul si chestiile obscene pe internet. Ai frate 22 Daca n`o fac pe net,o fac la telefon si daca nici la telefon se iau la bataie live nu?21. Dupa parerea mea guvernul is goin` nuts.21.

dance Let`s laugh when all those ppl who`re rich now will get poor. xD. Sau sau..atunci cand vor fii alegreri prezidentiale,sa castige altul si sa`i puna la punct pe Marinar,idiot si frunza tarii adica udrea.

Apropo..ai auzit "Imnul Crizei- KK Maka" de la Comedis? 21) Ar trebui sa`l schimbam pe Desteapta`te romane. Ca saraci romani niciodata n`o sa se mai trezeasca din coma asta..poate in 2040 ...sau mai devreme21 Dar mai devreme de copii copii copiilor nostri..nu cred XD
Ready for the bad part? ^o^

[Imagine: chibi_5276.gif]
, chibi-ul lui Annaaaaa
<- Chibiul lui Anna,care nu seamana cu ea O3O;.

http://deedhyicequeen.deviantart.com/ My DeviantART.
http://twitter.com/DeedhyxD My Twitter.
http://www.facebook.com/home.php?#!/Deedness My Facebook.
http://www.youtube.com/user/Deeeedlicious My Youtube.
L.o.v.e. or..i`ll kill yah.

#44
inainte de alegeri vroiam sa devina basescu presedinte ... in comparatie cu geoana .. care este si era complet condus de iliescu ..un mare comunist care a distrus tara noastra in urma cu cativa ani .. en fin nu ma abat de la subiect ...base e incompetent sa conduca o tara .. mai ales una ca Romania ..... sau poate ca nu vrea sa faca ceva ... unde credeti voi ca s.au dus banii taiati din salariile oamenilor ??? va spun eu unde .. in buzunarul politicienilor .. care sunt niste banditi care au stiut sa profite de aceasta criza ... uitati.va si voi .. s.a ales praful de tarisoara noastra ...intradevar ''ne.a ciuruit'' .noi si grecia ... stiti chiar daca nu sunteti de poarere cu mine .. eu cred ca a.m avea o tara foarte frumoasa daca nu ar fi locuita .. adica noi nu o sa ajungem nici peste sute de ani ca germanii ... daca vin ei la noi in tara .. daca se muta toti aici si noi la ei .. o sa ne faca tara ca a lor .. si noi ca a noastra ..... e o diferenta de minte .. pana la urma romanul tot roman raman ... tot un mincinos si un hot .. sa nu spuneti ca voi nu ati mintit sau ati furat vreodata ceva ..cat de mic ar fi .. ca o cireasa sau un zar ..21am ajuns de rasul europei ..adica de rasul terrei ... si cred ca o mare parte din vina o au si indienii veniti in romania (tiganii)... parerea mea este ca basescu nu vrea sa ne scoata din criza ...ci doar sa profite de ea impreuna cu ceilalti politicieni ...
[Imagine: 2j5yse9.jpg]
<3

#45
Păi cred că România se va duce de rapă . Adică e multa mizerie împrejur ,poluare si cel mai important criză . Se vor scadea pensiile care reprezintă pentru bătrâni ,munca lor de o viaţă întreagă şi merită pe deplin acei bani , se vor scadea salariile , alocaţiile and so on . Şi unde se duc aceşti bani ? A da , la guvern în buzunar . Ei trăiesc mult şi bine şi noi murim de foame . Parlamentarii ştiu doar să vorbească , să promită dar nu să facă .
Se spune într-una că or să se ia nişte măsuri şi nimic . Plus că nici muzica noastră nu " sclipeşte " faţă de alte ţări şi la fel se întamplă şi cu sportul . Papagalii care conduc ţara ar trebuii să-şi piardă funcţiile . Sincer cred că şi un copil de 10 ani ar face legiile mai bune decât ei . Bine , poate am exagerat . Ţara are nevoie de oameni competenţi , nu de papiţoi . ^^

#46
România...era....pe vremuri de foooarte mult apuse o ţată frumoasă
dar...ghinion!...au veni oameni şi au populat-o,au distrus-o şi au calcat-o în picioare
Am auzit acum ceva vreme o verbă care zicea :
,,România e o ţară aşa de frumoasă...păcat că e populată"
Sunt deacord!! oameni distrug ţara asta care pute a oameni nesimţiţi şi a mizerie!!

#47
(19-08-2010, 03:50 PM)Bloody Mary A scris: România...era....pe vremuri de foooarte mult apuse o ţată frumoasă
dar...ghinion!...au veni oameni şi au populat-o,au distrus-o şi au calcat-o în picioare
Am auzit acum ceva vreme o verbă care zicea :
,,România e o ţară aşa de frumoasă...păcat că e populată"
Sunt deacord!! oameni distrug ţara asta care pute a oameni nesimţiţi şi a mizerie!!

Sincer, esti 90% pe langa subiect.

Si doar ca sa nu fiu total offtopic: ce parere aveti de dezastrul cu maternitatea? Eu nu prea am urmarit stirea, dar am zis deja de ce intreb.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#48
Citat:ce parere aveti de dezastrul cu maternitatea?

Pai, sincer, si asta are legatura cu politica :]]
Geez, copiii aia sunt pe moarte, si ei deabia acum se gandesc sa puna alarme de incendii in spitale @.@
Trebuie neaparat sa se intample ceva groaznic ca ei sa realizeze ce trebuia sa faca acum ceva vreme >.>


Citat:România...era....pe vremuri de foooarte mult apuse o ţată frumoasă
dar...ghinion!...au veni oameni şi au populat-o,au distrus-o şi au calcat-o în picioare
Am auzit acum ceva vreme o verbă care zicea :
,,România e o ţară aşa de frumoasă...păcat că e populată"
Sunt deacord!! oameni distrug ţara asta care pute a oameni nesimţiţi şi a mizerie!!
Imi place tot ce ai scris tu acolo, numa` ca nu are legatura cu ce dezbatem noi >.>

#49
Treaba cu maternitatea, ei? Mi s-a parut amuzant ca atunci cand dom' Basescu a iesit pe post si a felicitat medicii ca pleaca din tara, RealitateaTV aducea argumente PRO cum ca ar fi bine ce a zis seful statului. Imediat dupa "accidentul" cu maternitatea, aceasi televiziune a inceput sa faca emisiuni sociale de strangere a milei, si sa il asupreasca pe acelas om caruia ii pupau posteriorul cu putin inainte! Voi ce parere aveti despre asta?
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#50
Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul, indeed.

Cam aşa stă treaba întotdeauna cu mass-media asta şi nu e doar în România aşa. Atâta timp cât au un subiect de dezbătut, îl dezbat pe toate părţile. Dacă la început va fi văzut sub o formă prea pozitivă trebuie să ne aşteptăm ca la final să fie mai mult decât foarte şi prea negativă. Doar exploatează. Dar asta nu e o treabă strict românească şi nu prea are legătură cu faptul că România se duce de râpă.

Buuut, in the other case, faza cu maternitatea de care nici nu am auzit >.< I am a lil bit shocked. Mi se părea că am menţionat deja asta, faptul că noi nu avem doctori bine puşi la punct, personal strict şi serios şi care e pe treaba lui. Îmi amintesc să fi spus asta, că se duc tot felul de puşti a lui tati la facultatea de medicină şi ies medici, într-adevăr, dar nu prea au dat aşa mult pe la facultate şi şi-au plătit examenele iar apoi ne ducem şi noi la ei, să ne trateze, şi ne trezim în coşciug. Suuuuper. Dar aşa stă situaţia la noi în ţară. Nu e vb. numai de medici, ci şi de securitate, învăţământ şi aşa mai departe. Nu mă miră că nu aveau sistem de alarmă pt incendiu( ? ) cred. Ar trebui să mă mire faptul că nimeni nu ia măsuri drastice? Neah, nici asta nu mă miră. Nici cu mass-media nu se mai face cine ştie ce pt ţară. Majoritatea stau şi se uită pe OTV şi la emisiunea acces direct ( deşi nu ştiu pe ce program e ) unde sunt cam aceleaşi porcării şi sunt(em) cu toţii supăraţi cât de rău ne merge, dar nu facem nimic pt a scăpa de situaţia actuală. Dar, zâmbiţi, nu suntem vinovaţi. Oricum nu mai putem face nimic acum, am făcut deja prea multe, să nu ne mai forţăm. Acum că s-a dus de râpă şi cu furtul din politică, chiar nu am idee ce o să se facă... mă întreb cum vom arăta peste 5 ani?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.855 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Romania republica Andrei. 6 4.320 10-01-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)