Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cu Romania?

#31
Citat:Dacă îţi flutură cineva pe la nas câteva bacnote valoroase, uiţi şi cum te cheamă 3 ar fi ipocrizie să spunem: eu nu sunt aşa ! când te aflii în situaţia aia, cine ştie cum reacţionezi. Materialism!
Adevarul gol-golut !
Stii, la noi doar banii conteaza. Pot spune ca banii valoreaza mai mult ca viata cuiva. Mda, chiar asa este.
Stii, daca stau sa ma gandesc, noi nu avem mandrie. Ne-am facut de ras in fata atator tari, atator oameni, si asta pentru ca suntem niste incompetenti. Tara noastra este condusa de niste incompetenti. Astia suntem, dar cred ca ne putem schimba, nu?
Am vazut o chestie la tv cum ca Basescu l-ar demite pe Boc din functie. El l-a facut prim-ministru, ca de, era de-al lui, si acum cand tara este la limita in demite pe Boc, care dati-mi voie sa spun, si asta este tot un incompetent. 21
Ma intreb ce se va intampla cu Romania peste.. 5 ani. Ce stadiu vom mai avea atunci.

Citat:Puţini din noi să nu fie aşa, nu ştiu dacă există.
Chiar si ala care zice ca nu este asa si face pe ingerul, tot simte ceva pentru furt 21. Doar a mostenit asta 15

#32
Citat:@Zăpă
:
Ne-am facut de ras in fata atator tari, atator oameni, si asta pentru ca suntem niste incompetenti.

Nu sunt de acord aici. Românii nu sunt incompetenţi. Este adevărat că ne-am făcut de râs, dar nu suntem proşti. Din contră, ne conştientizăm situaţia şi nu facem nimic. Nu pt. că suntem incompetenţi ci pt. că nu ne pasă, ceeac e ne face mai mult inconştienţi. Mulţi dintre românii noştrii au plecat în S.U.A sau în cine ştie ce ţări chiar din Europa să facă bani, şi au ajuns bine acolo. Pt. că acolo sunt plătiţi la adevărata lor " valoare". Muncesc, cu adevărat, fac bani şi trăiesc bine. Se stabilesc acolo, îşi fac familii şi aşa mai departe şi uită de ţara proprie, pt. care nu simt nimic. Hai, nu suntem deloc incompetenţi. Sunt şi proşti în ţara asta, trebuie să admitem. Dar cu toţii suntem vicleani, e o trăsătură pe care chiar am moştenit-o. Că nu vrea nimeni să facă ceva cu ţara asta şi că nu se zbat cine ştie ce pt soluţii, asta e altceva. Oricum, am ajuns într-un stadiu în care e foarte greu să decizi ce e de făcut, chiar dacă eşti inteligent de puţi sau ai creier de găină, e clar pt. toată lumea, situaţia e aproape de limită şi trebuie făcut ceva. Dar, avem noi timp de asta! Mai întâi să mai scoatem nişte bani de ici şi colo, ca să avem viitorul asigurat :p, nu?
Asta mă seacă pe mine, că nu suntem proşti, românii nu sunt proşti şi nici incompetenţi, doar că nu ştiu să se folosească de anumite valori şi rămân inconştienţi, indiferenţi, îşi pierd trăsăturile morale, de parcă nu ar fi vorba de ei înşişi şi de noi, semenii lor. Cui îi pasă? Să se întâmple ce-o vrea! Eu stau bine aici, " după mine, potopul" şi asta-i.

#33
Ai pus punctul de I cu comentariul de tau, Teh.
Ai dreptate, nu suntem incompetenti, ci doar inconstienti. Dar poate incompetenta celor de sus se vede acum, nu? Cand tara este la limita, atunci se vad valoriile si gandirea celor de sus, dar avand in vedere ce se intampla in continuare si cum reactioneaza ei, m-a facut sa ii fac incompetenti.
Singuri si-au facut asta, cu mana lor. Sunt sigura ca unii din politicienii astia nu pot dormi noaptea de griji, dar isi pastreaza egoul si sunt mereu cu nasul pe sus in fata camerelor .
Mmm, si ne mai miram de ce ne pleaca oamenii in alte tari 21. Totul este foarte simplu, precum spuneai si tu, acolo sunt platiti la adevarata lor valoare. Aici se munceste pe rupte pentru un salariu de tot rasul si stiu asta de la parintii mei care sunt platiti foarte prost. Dar asta este Romania, nu?
"Dupa mine potopul". Da, asta se citeste pe chipurile celor de sus, caci in ochii lor poporul nu valoareaza mai nimic, dar gresesc, cred ca poporul este adevarata putere.

#34
(06-08-2010, 01:32 PM)Teh A scris: Mulţi dintre românii noştrii au plecat în S.U.A sau în cine ştie ce ţări chiar din Europa să facă bani, şi au ajuns bine acolo. Pt. că acolo sunt plătiţi la adevărata lor " valoare". Muncesc, cu adevărat, fac bani şi trăiesc bine. Se stabilesc acolo, îşi fac familii şi aşa mai departe şi uită de ţara proprie, pt. care nu simt nimic. Hai, nu suntem deloc incompetenţi. Sunt şi proşti în ţara asta, trebuie să admitem. Dar cu toţii suntem vicleani, e o trăsătură pe care chiar am moştenit-o.

Multi dintre romanii nostri au murit in tarile alea intr-un mod tragic deoarece no country cares about their minorities! Crezi tu ca au ajuns bine, insa cazurile alea sunt unice si sunt in general cazurile prezentate la TV. Cu unchimiu', marele cibernetician al anilor 90' ce s-a ales atunci cand s-a mutat in Franta? A deschis un magazin de reparat calculatoare din care a facut bani la un mod acceptabil. A facut sacrificii enorme pentru familia lui si a murit intr-un spital privat, deoarece nu era niciun medic in noaptea de anul nou acolo. A murit din cauza unei viroze...
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#35
Citat:cred ca poporul este adevarata putere.

Dacă poporul ar fi adevărata putere, atunci cu toţii ne-am transforma în câte o Udrea sau câte un Băsescu :p nu cred că vrem asta
E un fapt simplu: eşti la putere, eşti corupt, şi deci rău şi urât de "popor". Dacă un om din popor ajunge la putere, că până la urmă se mai întâmplă şi asta, şi el devine corupt. Se întâmplă, oricâte promisiuni ar face şi cât de sigur ar fi de sine, cum dă de bani şi fiind şi în jurul unor oameni corupţi, devine asemenea. Îşi uită originile, uită ce a păţit şi cum semenii lui din popor suferă pe un salariu de mizerie. Nu îi mai pasă , pt. că el acum stă pe picior mare aşa merg lucrurile peste tot, în general.

Cei de sus, cei de sus. Hai să fim sinceri, e vina tuturor, nu numai a lor. Desigur, cam ei au dus ţara în ruină cu furtul lor excesiv. Dar nu că noi am fii mai buni. Dacă am fi în locul lor, am face la fel. Nu suntem, mulţumesc lui Dumnezeu. Cine ştie în ce monştrii ne-am transforma şi câtă ură am inspira celorlalţi.
Noi ne-am ales un preÅŸedinte, ne trebuia unul.
Noi ne-am lăsat plătiţi pt. nişte voturi! Mai ţine-ţi minte cum îi cărau pe ăia cu maşinile să îi ducă la vot and stuff? 21 că eu mai ştiu! Oh, şi ce s-a întâmplat? Ăla nu era poporul? Nu erau oameni de-ai noştrii care s-au vândut şi deci au deventi ca ei? Hai, toţi suntem la fel. Tot ce ne diferenţiază este un cont bancar, nişte vile, nişte maşini, apartamente, în fine - banii şi poziţia socială. că în rest pare să avem aceeaşi gândire.
Desigur, trebuie să dăm şi noi vina pe cineva, aşa că spunem: cei de sus! Ăia, ****** şi băgăm înjurături la greu. Guvernul, ftw. . . Trebuie să avem vinovaţi concreţi, doar nu o să ne înjurăm singuri şi o să ne spunem: bă ce proşti suntem şi noi, românii din "popor". Neah. E mentalitate la nivel de ţară. Toţi suntem aşa, unii mai bogaţi şi alţii mai săraci lipiţi 21 dar ne-am născut în România, am fost educaţi jalnic şi nu facem decât să ne luptăm aiurea pt. ceva în care nici măcar nu credem. Jos corupţia, jos preşedintele, jos Guvernul. Hai, îi dăm jos. Şi apoi ce facem, pe cine dăm vina? Băgăm pe alţii, hai , facem lovitură de stat, băgăm alţi oameni sus, la putere şi situaţia redevine cât ai clipi în aceeaşi
trebuie doar să aşteptăm să ne revenim financiar , să avem iar bani şi să nu ne mai plângem că vedem ceva în magazin şi buzunarele ne sunt goale. După, nu ştiu cum se va întâmpla asta dar presupunând că o să se întâmple, o să uităm cu toţii că a fost odatză criză şi că a fost România aşa. Să ne meargă nouă bine că altceva nu mai contează 21 ce uşor putem fi vânduţi, fără morală, fără demnitate, fără .... aş putea continua la nesfârşit :p
Şi poate că situaţia nu e aşa doar în România. Nu ştiu, n-am părăsit niciodată ţara.
Dar sunt curioasă, or funcţiona şi alte ţări după acelaşi mecanism?

edit:
@tzahranul
Mda, ai dreptate. La asta nu m-am gândit. Vedeam doar o parte a lucrurilor. E cu siguranţă că le poate merge şi rău, unora. altora doar bine. Poate că exagerăm cu toţii cu toată treaba asta, dar te apucă crizele când îţi vezi părinţii cu feţe îngrijorate când citesc facturile şi când le ceri bani de buzunar. Şi spusesem acele lucruri deoarece cunosc nişte persoane plecate cărora le merge foarte bine în altă parte. Bine, depinde, nu e un caz general, trebuie să fiu de acord.

#36
Da, ai dreptate, noi putem fi cumparati cu orice 21
Stiu ca mai veneam la tara in timpul alegerilor si primarul impartea oamenilor galeti si sepci si pelerine de ploaie cu PD-L 24
Si asa omu` de la tara care nu stia prea multe s-a dus si l-a votat pe Basescu ca doar i-a dat galeata 15
Si pe galeata scria "Sa traiti bine ! " 15. Cine mai traieste bine acum? Nimeni. Deh, s-au dus vremurile cand cumpara cutarita 5 masini pe saptamana ca sa aiba si nepotii celui de-al saptelea neam 15. Acum s-a cam terminat malaiul.
Noi suntem in groapa de mult, dar deabia acum realizam ca ne-am scufundat de tot.
Mda, mai bine ramai sarac lipit si impacat cu inima, decat unul de sus si urat de un intreg popor.

#37
Citat:Din contră, ne conştientizăm situaţia şi nu facem nimic.
Si tu spui ca asta NU e dovada de incompetenta?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#38
"Ne-am facut de ras in fata atator tari, atator oameni, si asta pentru ca suntem niste incompetenti."
"Din contră, ne conştientizăm situaţia şi nu facem nimic."
"noi putem fi cumparati cu orice"
etc.

poftim? "noi" ? care noi? crezi ca toti sunt asa nesimtiti sau prostanaci? sunt multi care vor o schimbare, dar ganditi-va putin, cum vrei sa faca asta? nu-i atat de usor sa dai jos un presedinte. stiu, imi veti spune ca "noi" l-am votat. in Romania traiesc multi oameni. dintre acesti "multi" mai sunt si naivi. AIA l-au votat pe base. asta este, acum poate depinde si de Dumnezeu. poate ca El ni l-a lasat pe cap, cu un rost. pana la urma o sa treaca totul, o sa vedeti. eu una as vrea sa-mi ajut tara, dar sunt prea mica, si cum spuneam mai sus, sunt multi oameni ca mine. acum spre deosebire de voi (15) incer sa ma incurajez, si acum stiu ca voi mai glumiti ca "aaaa romania Rolleyes" dar gluma-i gluma, ce-i prea mult strica.
[Imagine: 72802840.png]
Merci Mimi ^^
[Imagine: 28940614.png]
"Imagine all the people
Living life in peace"
[Imagine: Shiny_La_by_SmilingMuffin.gif]
[spoiler]
so cool like
[Imagine: tumblr_lgw3mu5Ho51qatkou.gif]
[/spoiler]

#39
Citat:YKashim wrote:

Si tu spui ca asta NU e dovada de incompetenta?
Da , lol, exact asta am spus. Frumos post al tău, să mă întrebi doar asta : p. În orice caz, ca să îţi explic şi totodată răspund la întrebare, asta nu e incompetenţă în sine. Se numeşte indiferenţă. Faptul că noi conştientizăm cum stă situaţia şi nu facem nimic, unii cică nu putem, alţii ba pot ba nu pot, ba de fapt nu fac nimic... Incompetenţă ar fi, din opinia mea, atunci când s-ar încerca o soluţie ceva şi am da greş pt că nu avem nicio bază solidă. şi de fapt, dacă stau să mă gândesc, în ultima vreme cică au început să se ia măsuri incompetente, s-ar zice de "oameni incompetenţi", eu cred că sunt indiferenţi şi atât. Nu le pasă... cui îi pasă? Dar ar trebui să se gândească la faptul că situaţia e aşa de multă vreme, că nu se mai putea fura de oriunde şi mai făceai ce făceai în politică, doar că acum nu se mai poate fura nici de acolo că sunt găurile prea mare... Ciuciu, ţeapă şi asta e...


Citat:Luka wrote :

poftim? "noi" ? care noi? crezi ca toti sunt asa nesimtiti sau prostanaci? sunt multi care vor o schimbare, dar ganditi-va putin, cum vrei sa faca asta? nu-i atat de usor sa dai jos un presedinte. stiu, imi veti spune ca "noi" l-am votat. in Romania traiesc multi oameni. dintre acesti "multi" mai sunt si naivi. AIA l-au votat pe base. asta este, acum poate depinde si de Dumnezeu. poate ca El ni l-a lasat pe cap, cu un rost. pana la urma o sa treaca totul, o sa vedeti. eu una as vrea sa-mi ajut tara, dar sunt prea mica, si cum spuneam mai sus, sunt multi oameni ca mine. acum spre deosebire de voi (15) incer sa ma incurajez, si acum stiu ca voi mai glumiti ca "aaaa romania Rolleyes" dar gluma-i gluma, ce-i prea mult strica.

Poftim, ce poftim? Care noi? Lol, m-am săturat să explic asta, dar fie să o fac încă odată. NOI suntem ţara. NOI fără excepţie. Tu nu eşti o excepţie. Eşti prea mică să faci ceva. Şi eu sunt prea mică să fac ceva. Deci nu fac. Deci , facem amândouă parte din categoria NOI ŢARA care NU face NIMIC ! Am zis că există cauze, unii nu au nicio posibiltate, ăştia fiind în special copii şi cei care au o posibiltate nu fac nimic. Zici tu că vrei să faci ceva pt. ţară acum, cred că eşti prea mică să îţi dai seama cum stă de fapt situaţia. Dacă ai fi în locul altora nu ai mai vrea nici tu să faci nimic. Pt. că aşa e pe la noi. Ar fi bine ca atunci când vei mai creşte să vrei în continuare să salvezi ţara, sau să lupţi pt. ea , să fii patriotă DAR să şi faci cu adevărat ceva. Pt că eu porcării de'astea aud tot timpul " vreau să-mi salvez ţara", bine, vrei , dar nu faci nimic. Nu ţii cu ţara ta , nu te interesează nici una nici alta şi când creşti şi îţi dai seama că nu ţi-a oferit nimic din ce ţi-ai dorit, nu vrei să dai nimic în schimb. Poate doar indiferenţă.
De fapt şi de drept, ar trebui să fim mulţumiţi. De faptul că la noi taxele şi impozitele nu prea se plătesc : )) de faptul că scăpăm nepedepsiţi pt. furturile zilnice, pt că noi toţi furăm. Mda, măcar de asta ar trebui să ne iubim ţara : )) că dacă s-a transforma peste noapte într-una corectă mai mult de jumătate de populaţie ar fi rasă, nu prea s-ar rezista cu corectitudine.
Revenind, spui că vrei să faci ceva pt. ţară şi că mulţi alţii sunt aşa, sau ceva asemănător. Chne e aşa? Alţii copii ca şi tine, ca şi mine, care spun unele lucruri acum pt. că nu ştiu cum e situaţia? Eh, eu nu cred. Pur şi simplu-s vorbe goale. Vrem noi multe dar nu facem nimic : p

#40
Cum s-a mai zis nu se intampla nimic in Romania.Tara e condusa de un pinguin constipat si de un cretn pe nume Boc.
Adevarat,intr-un fel era mai bune pe vremea lui Ceasca dar,totusi...orcum,trecutul e trecut si nu il putem intoarce.
Zic ca nu au banibla blaminciuniX-(basescu are bani sa-i cumpere rochii,pantofi,posete etc etc lu Udrea si lu fica-sa acre habar nu are sa tina un discurs si e mai proasta ca Leana.Macar ala e un rol si nu ne conduce Leana tara,e realitate si e trist.Vai de tara asta.Ce a fost si ce a ajuns22
Daca Basescu ar vinde o rochie sau o geanta de-a lu' Udrea ar scoate tara din criza.Ei traiesc bine si noi murim de foame.Basescu e o scarba,cea mai mare javra de pe Pamant,a facut numai rau si sper sa gaseasca si mai mult rau.
Proverbu ala:''rau faci,rau gasesti''sa i se aplice cu varf si indesat.
Nu a fost in stare sa faca nimic,nici pentru saracii oameni inundati.Sa-l ia moartea de m***ul dracu.Nu e un analfabet,un chior si un mare gaozar care merita impuscat in cap ca sotii Ceausescu.
Jos cu Basescu!Sa dea D-zeu sa scapam de vita asta incaltata si sa avem si noi parte de cineva care merita sa conduca tara.
Cam atat am de zis,cand ma gandesc la asta ma apuca toti dracii.Blestemat sa fi Basescu cu neamu tau de mu**tii dracu X-(
Scuze pentru cuvinte dar numai cand ma gandesc la el mi se face scarba.Nici sa te c*ci in gura lui nu merita.E prea curata si treaba mare pentru el.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.841 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Romania republica Andrei. 6 4.305 10-01-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)