Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cu Romania?

#51
Eu consider ca base e un mincinos.Si-a ales "pionii"(Boc,Elena Udrea)si acum da promisiuni in stanga si in dreapta,nefacand alceva decat sa strice tara.Cand au fost inundatiie,m-am uitat si eu 30min sa vad ce se intampla si am observat ca Boc era intr-un sat in care toti vorbeau,dar nu s-a auzit nimic.Eu cred c-a fost trucat,pt ca lui Boc i-a fost frica de adunarea de oameni care voiau explicatii.Si o alta chestie care am auzit-o de la mama,cand au facut greva,ca unor autocare cu profesori si alti oameni care voiau sa se exprime,nu le-a dat voie sa intre in Bucuresti de frica...cei de sus se tem de noi cand facem ceva serios.Pana acum puteam sa-l dam jos pe Base de o gramada de ori,dar am vazut nepasarea la unii.Ei se bazeaza pe indulgenta noastra pe care am avut-o si cu Ceausescu,insa ei au sarit prea mult coarda.Mi se pare o prostie ca au platit atat pe o frunza cu roti,pe care si un copil o putea desena.Romania are o gramada de potentialuri,dar noi trebuie sa miscam lucrurile si nu sa asteptam pana ni s-a facut greata de el.Sistemul este infectat.Scoala cu informatii in plus,cand ar trebuii sa nu ne imbuibe capul cu atatea informatii,modul de predare este monoton,fiindca nimeni nu poate sa nu se planga de ceva,neacceptarea cu care si eu ma confrunt la fiecare pas.Noi trebuie sa schimbam toate astea,macar ca cealanta generatie sa nu intre in ceea ce am intrat noi.Sunt mai multi hoti chiar si in politie sau alte joburi de care dreptatea si viata depinde,poate in mica masura,dar depinde.
Romania are toc ce ne dorim:mare,munte,campie,podis,istorie,cultura,edificii.Tara noatra are tot ce ne-am putea dorii si o omoram.Intr-o zi,cand butonam la TV,am dat din greseala pe stiri si mi-a venit sa plang.Pe atunci voiau sa distruga Sarmisegetuza Regia,un edificiu de pe vremea Dacilor,inca intact.Si toate astea pentru a face nu stiu ce chestie imobiliara.Am vazut ca ne distrugem trecutul pentru ceva mai modern,comod si nu ne respectam stramosii care au construit ani buni ca sa ramana un semn al culturii lui,iar noi daramam in cateva luni...mi se pare ingrozitor ce se intampla.Vad oameni nepasatori peste tot care nu sar in ajutor cand cineva moare sau este batut.Zuppy03
Tara a inevoluat,dar inca putem s-o scotem,unindu-ne fortele.Impreuna putem face ceva!^_^
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#52
Citat:Eu consider ca base e un mincinos.
Toţi suntem mincinoşi. Nu ştiu dacă doar în România, dar dacă vorbim despre situaţia ţării noastre, toţi suntem exact la fel. Nişte mincinoşi. Că eu, tu sau eu mai ştiu ce alt adolescent de vârsta noastră îşi minte părinţii cu chestii minore şi totodată importante, ei bine - şi asta se poate considera minciună, puţin câte puţin şi aia e. Gen, adolescenţi care fumează şi se ascund şi mint cu înverşunare că nu au făcut, fete care ies noaptea din casă să se întâlnească cu băieţi şi se jură că sunt cuminţi, mint cu măşti de copii decenţi. Astea sunt doar primele exemple care duc repede spre fraudă, minciuni mai mari, corupere şi tot felul de chestii, evident şi furtul. Băsescu este un mincinos. Dar, hai să fim sinceri! Toţi suntem nişte mincinoşi. Pentru asta, nu-l putem învinui. Când a fost votat şi făcea promisiune, l-a crezut cineva? Nu, nu cred. Cât de naiv să fii să crezi în promisiunile unui politician? no words to add.

Citat:Impreuna putem face ceva!
Spui că împreună putem face ceva. Dar care împreună, te întreb eu? Care!? Patriotism nu există. Nu suntem loiali. Nu suntem un tot, suntem pur şi simplu grupuleţe grupuleţe, la fel ca în parlament. Partidul x şi partidul y, ca să nu dau nume concrete. Aşa suntem şi noi, exact aşa, nu mai că noi nu avem denumiri şi membri exacţi. Dar suntem grupuri foarte restrânse, cel mai adesea fiecare pt. el. La noi în ţară nu există împreună la momentul actual.
Ce să facem? Există vreo soluţie când nici măcar cuvântul împreună nu ne poate defini?

#53
Citat:Impreuna putem face ceva!
Urasc toate sloganele de genul asta. Care impreuna? Ce impreuna? Ce sa faci impreuna?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#54
Tara asta a ajuns in mizeria in care suntem din cauza evaziunii fiscale. Adica toti cei care iau spaga cum sunt doctorii, functionarii de la finante, manelistii care nu platesc impozit, parlamentarii care isi fac legi care sa ii avantajeze pe ei, toti au dus tara asta de rapa. Atata timp cat exista evaziune fiscala, coruptie, smecherie, va tine si criza asta. Si sunt multe de spus...
Astept si eu o ocazie in care sa emigrez si sa imi dau demisia din societatea romana cum spune Cioran.

#55
(26-08-2010, 10:46 PM)Sachiko89 A scris: Tara asta a ajuns in mizeria in care suntem din cauza evaziunii fiscale. Adica toti cei care iau spaga cum sunt doctorii, functionarii de la finante, manelistii care nu platesc impozit, parlamentarii care isi fac legi care sa ii avantajeze pe ei, toti au dus tara asta de rapa. Atata timp cat exista evaziune fiscala, coruptie, smecherie, va tine si criza asta. Si sunt multe de spus...
Astept si eu o ocazie in care sa emigrez si sa imi dau demisia din societatea romana cum spune Cioran.

Si se vede ca vorbesti aiurea!

Daca spuneai "evaziunea fiscala a smecherilor" da, aveai dreptate partial.

Dar firmele mici sunt obligate sa faca evaziune fiscala la halul in care sunt impozitate. Gandeste-te doar la ce reprezinta impozitul forfetar - ori ai profit, ori nu ai, platesti! Cum sa nu faci putina evaziune?

Doctorii au un salariu idiot de mic. Eu personal n-as avea incredere sa ma opereze un medic cu un salariu de mizerie. I-as da bani!

Si ar fi si altele de spus despre postul tau, dar nu am chef acum.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#56
(26-08-2010, 11:03 PM)YKashim A scris: Si se vede ca vorbesti aiurea!

Daca spuneai "evaziunea fiscala a smecherilor" da, aveai dreptate partial.

Dar firmele mici sunt obligate sa faca evaziune fiscala la halul in care sunt impozitate. Gandeste-te doar la ce reprezinta impozitul forfetar - ori ai profit, ori nu ai, platesti! Cum sa nu faci putina evaziune?

Doctorii au un salariu idiot de mic. Eu personal n-as avea incredere sa ma opereze un medic cu un salariu de mizerie. I-as da bani!

Si ar fi si altele de spus despre postul tau, dar nu am chef acum.

Nu cred ca vorbesc aiurea...
In primul rand, nu am vorbit despre firmele mici. In al doilea rand, afirmatia este la modul general.
Poate trebuia sa mentionez si de salariile mici pe care le au doctorii. In cazul lor nu am fost explicita... (Ce sa-i faci? E noapte tarziu, mai scapa omul din lucruri... Se mai intampla...) In fine...
Impozitul forfetar este opera celor de sus... Trebuie sa stranga si aia ceva bani la buget, ca la cat au furat, au cam dat de fundul sacului...

Apoi, ce am mai scris in postul meu, este opinia mea, ca e buna sau proasta... Suntem liberi sa ne exprimam opinia.

#57
(27-08-2010, 12:17 AM)Sachiko89 A scris:
(26-08-2010, 11:03 PM)YKashim A scris: Si se vede ca vorbesti aiurea!

Daca spuneai "evaziunea fiscala a smecherilor" da, aveai dreptate partial.

Dar firmele mici sunt obligate sa faca evaziune fiscala la halul in care sunt impozitate. Gandeste-te doar la ce reprezinta impozitul forfetar - ori ai profit, ori nu ai, platesti! Cum sa nu faci putina evaziune?

Doctorii au un salariu idiot de mic. Eu personal n-as avea incredere sa ma opereze un medic cu un salariu de mizerie. I-as da bani!

Si ar fi si altele de spus despre postul tau, dar nu am chef acum.

Nu cred ca vorbesc aiurea...
In primul rand, nu am vorbit despre firmele mici. In al doilea rand, afirmatia este la modul general.
Poate trebuia sa mentionez si de salariile mici pe care le au doctorii. In cazul lor nu am fost explicita... (Ce sa-i faci? E noapte tarziu, mai scapa omul din lucruri... Se mai intampla...) In fine...
Impozitul forfetar este opera celor de sus... Trebuie sa stranga si aia ceva bani la buget, ca la cat au furat, au cam dat de fundul sacului...

Apoi, ce am mai scris in postul meu, este opinia mea, ca e buna sau proasta... Suntem liberi sa ne exprimam opinia.

In primul rand te-ai contrazis cel putin o data in postul asta.
Cand spui "la modul general" intra TOATE. In toate intra si cele mici.
Impozitul forfetar a fost o lovitura pentru economie. Pentru multe (MULTE, foarte multe) firme forfetarul a insemnat sfarsitul. Firme care daca nu cadeau plateau alte dari in continuare.
Tie ti se pare normal sa ti se ia bani fara niciun motiv?
Tu ai dreptul sa-ti spui parerea, eu am dreptul sa o critic.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#58
DUDELOR SI DUDUILOR

la prima cearta care o mai vad pe aici va dau ban, clar?
Aici se dezbat parerile despre UN SUBIECT nu parerile userului de deasupra. Grea romana, prea grea sa o pricepeti.

#59
Interesant subiect.M`am gandit sa ma bag si eu ca musca`n lapte.Dupa parerea mea,nu e numai vina lui Basescu.Adica sunt 20 de ani de la revolutie in care totul a stat pe loc.Nimeni nu a miscat un deget.Nu s`a mai produs mai nimic.Ceausescu a fost el cum a fost...dar era drept.Pe vremea aia toti munceau.Acum a venit Basescu cu turma lui de hoti si au stors Romania de bani.Au furat si au furat de`a lungul anilor si acum...ietete mai !Nu mai sunt bani !Plus ca el mai are dreptate intr`un fel...doar intr`unul.Unii romani...marea majoritate ce`i drept au muncit bine de tot la viata lor si intr`adevar e nedrept sa nu li se dea banii DAR sunt si unii romani smecheri care nu stiu pic de carte si vor sa ajunga mari milionari,sa stea pe un scaun la un birou toata ziua si sa dea ordine.In ultimii ani toti au vrut asta.Toti au vrut sa fie mari oameni de afaceri.De asta da Romania pe afara de cretini avocati,notari,judecatori si nu numai cand ei habar n`au pe ce lume traiesc.
Iar de boii din parlament...ce sa mai zicem ?Toti sunt niste batuti in cap....Elena Basescu da pe afara de botox si de genti de nu stiu cate mii de euro,Udrea face brand`uri neoriginale si da mii de euro pe un desen cu "Romania land of choise",Mircea Toader da gresit din degete pe la voturi,Roberta Anastase invata sa numere..in sala erau 100 de deputati,ea a numarat 175,Marian Evanghelie ne trimite sa cautam pe goagal de Herodot si de papadie deci...Romania produce manelisti si cersetori si face turism cu pitipoance.Nu traim intr`o tara tare?
[Imagine: Urahara_Sig_by_KaitoWatanabe.png]

#60
Logica economica - http://www.logec.ro/
Marea depresie - http://mareadepresie.blogspot.com/
Business Day - http://businessday.ro/
Dan Popa - http://hymerion.ro/
Dileme Existentiale - http://blog.flavian.ro/
Riscograma - http://www.riscograma.ro/
Scenarii economice - http://scenariieconomice.blogspot.com/
Analize economice - http://horea-m-analizatehnica.blogspot.com/
Standard.ro - http://standard.money.ro/
Voxpublica - http://voxpublica.realitatea.net si Blogary - http://blogary.ro/ (unii anti pdl, altii pro, ca sa va puteti face mai bine o idee)

Si astea doar pentru inceput.
Nu va mai construiti opiniile pe baza a ceea ce auziti de la televizor si de la altii.
Daca e cineva cu adevarat interesat de subiect, v-am dat mai sus cateva surse interesante de informatii (desi nu au mereu dreptate), cu comentarii la fel de interesante (in general). Cititi in cat mai multe locuri, vedeti si celelalte puncte de vedere si formati-va apoi propriile idei.

Vad ca s-a vorbit mult aici despre impozite, salariul doctorilor, furturile facute de Basescu, manelisti, coruptie si asa mai departe. Intr-un fel e bine ca sunteti interesati de subiect, dar am observat ca parerile sunt in general bazate pe "din auzite" si preluate de la altii.
In primul rand, tot ce auziti la televizor e adesea neadevarat. Cam toate posturile manipuleaza audienta si spectatorii, prezentand deformat lucrurile. Realitatea cel putin a inceput sa ma enerveze la culme cand vad cate idiotenii debiteaza si cum nu fac decat sa discrediteze guvernul (chit ca si eu cred ca Basescu si Boc fac numai prostii).

Ati prins niste vremuri destul de tulburi si nu se stie exact ce ne rezerva viitorul. Incercati sa va documentati din timp, ca va va prinde bine. Cand eram mic nu dadeam doi bani pe politica si economie si credeam tot ce auzeam la televizor sau pe la cunoscuti. Acum regret nespus asta, pentru ca observ cat de multe pareri gresite aveam.

Teh, vorbesti despre baietii lui tata de la facultatea de medicina. Pe ce te bazezi cand spui asta? Ai fost intr-o facultate de medicina? Stii exact cum stau lucrurile? Stii exact cum e in toate facultatile? In toti anii? In toate grupele?

BLforever, ce potential are Romania? Ce resurse are practic la dispozitie? Ai date exacte pe tema asta?

Sachiko, stii exact ce e evaziunea fiscala si cum se manifesta? Ai citit cumva niste rapoarte pe tema asta? Ai vazut niste procentaje, ceva? Ai citit studii care plaseaza evaziunea fiscala printre principalele probleme ale acestei tari?

Kashim, stii exact cum functioneaza sistemul de taxe si impozite? Stii exact ce e impozitul forfetar? Stii exact de ce au dat atat de multe firme faliment din cauza lui?

AKA, stii tu cum si ce a furat Basescu? Stii cat de drept era Ceausescu? Stii cum se muncea pe vremea lui?



Vreti sa stiti care e principala problema a Romaniei? Suntem o tara de rahat si desi aproape toti sustin asta, putini o cred cu adevarat.
Romanii sunt de fapt printre cei mai prosti din Europa (plasati pe ultimele locuri in multe studii de specialitate, atat pe baza IQ-ului, cat si al nivelului de educatie). Suntem foarte nesimtiti, foarte lenesi si foarte fuduli. Ne dorim din toata inima sa impresionam chiar daca nu avem cu ce.
Credem insa ca ne pricepem la orice si ca le stim pe toate, ca traim intr-o tara plina de potential si cu multe bogatii si ca e doar vina politicienilor si daca ei se schimba si vin altii mai buni, ni se rezolva toate problemele. Guess what, e total fals.

Eu, ca roman, trebuie sa accept urmatoarele lucruri: sunt nesimtit, prost, incult, lenes si nu ma pricep la nimic. Astept sa mi se dea mura in gura de la stat si cred ca altii sunt responsabili pentru tot ce imi merge mie prost.
Si tot eu, ca roman, daca vreau sa ajung undeva, trebuie sa incerc sa fiu mai civilizat, sa nu arunc gunoaie pe strazi, sa nu injur, sa fiu politicos si diplomat. Trebuie sa invat si daca proful imi baga toate prostiile pe cap sa citesc singur ce ma intereseaza si sa nu pierd vremea aiurea si sa ma plang de sistemul eductional "care este" si sa ma complac in a cauta referate pe net. Trebuie sa mai pun mana pe cate o carte care nu e bestseller din categoria Dan Brown/Harry Potter sau mai stiu eu ce chestie la moda, care poate ca e ok ca lectura, dar nu ma face mai cult. Sa mai merg la cate un muzeu, pe la teatru, sa mai ascult si muzica ce nu se bazeaza doar pe bass si sa nu ma sparg in fitze de hipster pe urma, si sa ma dau mare cu cat de "cult" sunt. Trebuie sa muncesc si sa incerc sa fac o treaba cat mai buna pentru ca munca ma reprezinta si sa realizez ca desi poate ca nu imi place sa o fac, daca tot o fac, sa o fac astfel incat sa fiu mandru de ce am realizat sau macar sa nu ma fac de ras. Trebuie sa realizez ca nu e de datoria statului sa imi faca viata mai buna si cam eu trebuie sa fac asta prin propriile puteri si sa realizez ca eu sunt principalul vinovat si responsabil pentru ceea ce mi se intampla.

Stiu ca par arogant si ca las impresia ca ma dau mare, dar credeti-ma ca dupa atatia ani de "adminareala" nu imi mai arde sa-mi gadil singur ego-ul pe un forum. Dar vad ca sunt destui oameni pe aici care au potential sa deschida ochii si sa realizeze ce e de fapt gresit la tara asta.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.855 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Romania republica Andrei. 6 4.320 10-01-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)