Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#1
N-am mai vazut topicul asta pe aici...si daca tot am nasul "pudrat" cu faina in acest moment, mi-am zis ca ar fi bine sa deschid si discutiile despre...mancare!
Ce le place romanilor mai mult decat bavardeala, fotbalul, si mancarea?
Innerself: Stai, stai, aia era in cazul barbatilor, stu-pid! >.<
Revenind...

Intai, sa explic titlul, si ce legatura au pompierii cu bucataria o.o In principiu e simplu; cateva intrebari ca-mi place sa fac chestionare Smile
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?21
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Care este mancarea voastra favorita?

And a bit wierd question... o.o
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?


Ahh, as vrea sa se posteze aici si retete incercare de voi, pareri, ce ati vrea sa mancati.. O.o
Ohh well, gotta go, mi se ard cornuletele in cuptor. ^^
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#2
well ... hai sa raspund la intrebari 4 :

Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu mi s'a intamplat pana acum ^^... Dar orice e posibil ^^"
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Mdah... Cam da XD
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu si nici nu vreau sa se intample 10
Care este mancarea voastra favorita?
PiZza ^^
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Normal ... te gandesti k cel pe care'l tai/fierbi/decojesti etc. este acela care te'a stresat atat de tare 10

#3
Sa vedem ...
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Nu , deoarece intru acolo ca sa servesc masa , si eu nu sunt genul de persoana neindemanatica .
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Nu si nu voi avea. Ma descurc la capitolul asta .
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu dar ma-am ars odata foarte rau la cateva degete de la mana stanga .
Care este mancarea voastra favorita?
Nu am una . Mananc orice mai putin peste ( care sa aiba oase)

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Nu , deoarece la mine nu functioneaza asa .

#4
[De ce am impresia ca mai era un topic de genu .-.]

Revenind o.o
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Pai,nu.Ca daca folosesc aragaz/cuptor atunci stau langa el sau ma duc din 2 in 2 minute sa vad ce se intampa o.o
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Ahhh,pai,a fost atunci,prima oara cand cica incercasem eu sa folosesc cuptorul.De desteapta ce sunt ,am tot deschis usa si mancarea mea...Normal ca s-a facut in o groaza de timp..si am consumat loads of butelie -_-
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu,nu m-am taiat cred ca niciodata cu (,) cutitul,actually o.o Chiar daca mama imi tot zice sa am grija,mai degraba i se intampla ei decat mie 78
Care este mancarea voastra favorita?
Duuuude,prea multe xD
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Well,depinde de persoana.Mie una imi place sa gatesc[well,of course,nu o fac prea des si alea,alea.Jasmine deja experminetata 24] dar sa gatesc lucruri care imi plac si mie ca deh,sa pot manca si eu *scratches head* Cam atat.


Btw,Jas,cum ti-au iesit cornuletele ?5
Btwx2 ,vreti o reteta? Ah,va dau eu una GREA 15
Paine cu unt
Ingrediente 10aine,unt ,sare si o foame mare
Se ia painea si se taie cateva felii.Se ia un alt cutit si se pune niste unt pe felii.Se presara sare.Pofta buna! 15
LOLNOPE

#5
*Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Neah... nu am avut yo "norocu" 21

*Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Odata cand gateam bezele... le-am ars si s-au lipit

*V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Neah... is cat decat atenta cand tai painea sau altceva.

*Care este mancarea voastra favorita?
N-am una... nu-s mofturoasa dar pot spune ca urasc spanacul. [inresc mananc orice comestibil]

*Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
No way.. yo il fac doar de nevoie 21

#6
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Din fericire nu ca nu prea dau pe acolo.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Nu am patit cine stie ce 39. Doar odata faceam la cursul de japoneza niste clatite(mai faceam si mancare din cand in cand 21) si cand a venit randul meu sa-mi fac clatita am aruncat-o cu tigaia si a cazut pe jos si a trebuit sa fac alta.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Mai grav nu. o singura data m-am taiat un pic la deget.

Care este mancarea voastra favorita?
Cartofii prajiti cu gratar

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Poate ca da 39 tot taind si batand la ingrediente mai scapi de ceva stres, dar in acelasi timp poti acumula stres daca te chinui si nu-ti iese mancarea 21
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#7
Heck, mai povestiti si voi, alea alea... in fine. T.T

Acum, succesul meu personal, muschi de porc in tigaie cu sos de vin alb. *mwhahahaa*


Muschi de porc la tigaie

INGREDIENTE : 1 kg muschi de porc, 40 gr unt, o jumatate pahar vin alb, 3 catei usturoi, sare, piper

Se curata muschiul de firele de grasime si de pielite, dupa care se taie in 5 felii egale. Se prajesc feliile de carne in untul topit, intr-o tigaie bine incinsa, cate 5 minute pe fiecare parte. Dupa ce s-au rumenit, se scot din tigaie pe un platou, iar in sosul ramas se pune usturoiul feliat marunt, putina sare si piper si vinul, dupa care se lasa sa fiarba acoperit la foc moale inca 2-3 minute. Cand sosul este gata se strecoara si se toarna peste carnea prajita.

Se poate servi cu salata verde sau salate de muraturi.


Personal...n-am respectat gramajele. :- ?? Jumatatea aia de pahar de vin s-a transformat in jumatate de sticla 24 Si da Doamne ca parca a iesit mai bine asa 38
Chiar va recomand sa folositi unt/ margarina [ eu am facut cu margarina ca nu mai avea unt la magazin ] pentru ca da o alta aroma carnii decat uleiul.

Am facut si o poza ^^ Dar am facut-o inainte sa pun sosul T.T
http://i525.photobucket.com/albums/cc338...o_0061.jpg

Sa aveti poftE daca va ganditi sa faceti reteta...e chiar usoara!
Si usor cu vinul! 21
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#8
Mi'e frik de topicul asta o_o...De ce?....Pai cum il vad, cum imi doresc sa ma loveasca frigiderul(la figurat) o noapte intreaga. Retetele puse ma fac sa ling monitorul(mai ales mushchiul ala file *_*)...in timp ce le citeam imi imaginam asha...farfuria cu pomana in fatza mea...shi acum zgarii ecranul monitorului cu unghiile ca un catzel ce vede un os shi nu poate sa ajunga la el*_*

1. Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

Not quite....cand intru in bucatarie, intru d obicei sa mananc nu shi sa gatesc21 Nu mananc mult, decat ce imi place. Sunt categoria d om: gateshte'mi ce'mi place shi o sa te iubesc mereu. La mine dragostea trece prin stomac(I'm a girl...yes...but my stomach thinks like a man's O_O). Sunt pretentioasa la mancare, ce nu'mi place nu mananc clar...sau mananc da' in urmatoarea secunda dau la boboci, ce ma lasa indiferenta-ciugulesc...shi c ador-devorez.
Atunci cand gatesc iese bine, fara incidente SF.


2. Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

Uhm...nu. Decat odata, in timp ce mestecam in ciorba, gatita de mama, eu fiind doar asistent, mi'a cazut lingura in oala >.> shi n'am mai pescuit'o, am lasat'o acolo. Shi intamplarea a facut sa serveasca ciorba musafirilor. Imaginatzi'va cum e: toata lumea la masa, vine mama cu oala cu ciorba, ia prima farfurie shi cu zambetul pe buze, fiind atenta la o discutie, hopa!!!... scoate in polonic o lingura, care scapa inapoi in oala cu un pleosc!...shi stropeshte cei mai apropiatzi dudes in moaca, inclusiv pe ea, care s'a ales cu o camasha trendy cu pete. Toti eram o_o....bine nu totzi, eu eram*hides under the table*.

Shi alta data, in timp ce gateam eu, intr'un moment de mad genius inspiration...am lasat borcanu cu sare langa cratita cu sarmale shi nefiind atenta, am dat cu cotul de el shi s'a varsat o cantitate cat sa depasheasca pragul critic admis de cantitate de sare pe care o poti consuma...cu muuuult s'a depashit. Ce'am facut in momentul ala? Am zis ca de la sarmale la saramura e doar un singur pas, asha k am turnat apa cat sa egaleze cantitatea de sare varsate, ceea ce a rezultat in ciorba de rulouri d varza umplute cu carne*_* O ciorba f sarata...ah da...shi cu un papuc in cap d la mama ptr incompetentza. Ha!....Asha patzesc toate geniile neintzelese...oamenii ashtia banali...sheesh*gets another slipper in the head*

3. V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

Nu...nu m'am taiat foarte grav cu cutzitul..decat odata cu un satar in timp ce tocam urzici ptr puii de gaina, if this counts as cooking.^_^. Shi mi'a ramas o dara pe post d cicatrice.
Dar, odata, in timp ce prajeam cartofi de zor shi mestecam vesela in tigaie, brusc un cartof s'a trezit la viatza shi'a sarit pe mana mea, la incheietura. Eu ma uitam la el asha visatoare, pana cand mi'a trecut prin taratzele din cap, un gand cum ca, cartoful ala sarise din tigaie, care era incinsa, care ma frige acum, care doare rau, care imi arde din piele. Shi am inceput sa urlu, sa tzopai shi cartoful a ajuns pe storcator o.O. In final m'am ales cu o bashica destul de mare, care m'a tzinut cateva saptamani bune, apoi cu o pata in locul cu pricina. Acum nu se mai vede nici o urma a vreunui atac cartofar.

4. Care este mancarea voastra favorita?
Ramen!!!*drools* Mi'am luat retzeta de pe net shi tata shi'a rascumparat pacatele fatza de mine, gatindu'mi o minunatzie de ramen. De atunci caut mereu motive d shantaj ca sa'mi mai faca21
Mancarea mea preferata e...orice cu ciuperci o_O. Ciuperci la gratar prorpiu'zis, sau pui umplut cu ciuperci...sau ciulama cu bucatzi imense de ciuperci*massive drool* Shi ardei umplut sau ardei copt. Dar, doar roshu sa fie.

5. Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Da...e o metoda foarte buna de relaxare. Are mai multe avantaje. Te shi 'dezstresezi', dar shi gateshti ceva din care potzi profita mai tarziu...shi altzii odata cu tine^_^ Dar, de asemenea, daca dai gresh, shi nu'tzi iese...mai acumulezi stres shi pe urma s'ar putea sa fie mai grav, decat era original.
Gatitul e o metoda de relaxare ptr cei acre au talent shi inclinatzii ptr asha ceva. Care iubesc sa gateasca. Ptr mine, e un motiv de boringeala.

Retzeta

Uhm...nu e o retzeta propriu'zis...e ceva ce'mi place mie sa mananc, de care totzi prietenii mei se crucesc cand aud, dar care are un gust genial de bun.
Retzeta a la Mina sau "Cum sa faci coada la veceu in 10 minute" sau "Omleta cu porumb shi salata de roshii cu branza"
In primu rand, ptr omleta:
Un ou sau 2, sau cate vrei, le spargi, pui oregano shi delicat shi piper(condimentele astea imi plac mie in particular, dar potzi pune shi marar, patrunjel, morcovi, un castor mort...ce itzi place shi ai prin bucatarie), le amesteci shi le pui in tigaia incinsa. Nu lashi mult...sau potzi sa lashi shi mult...lashi omleta cat itzi place, in tigaie. Mie imi place, cand are o culoare aurie pe ambele partzi^_^
Apoi, cumperi o conserva de porumb, langa omleta pusa in farfurie, ashezi porumbul, pui putzina maioneza peste el shi gata mancarea! ^_^
Pe post de refreshing. Toci roshii, pui putzin ulei(masline, floarea soarelui, de corp...c preferi), pui cimbru shi putzina sare, razi branza pe deasupra shi gata! Se poate adauga shi castravetzi pe langa roshiile alea, iese la fel d bun.
Shi se serveshte omleta shi porumbul cu salata de roshii!^_^ Pofta buna!

P.S: nu, nu e bomba gastronomica^_^ Nu itzi creaza probleme la stomac, asta daca nu combini cu lapte batut sau cu pepene galben o_O shi nu are f multe calorii(ptr cine e preocupat de asta). Eu am mancat shi n'am patzit nimic, facand abstractzie de faptul ca ma baricadez in baie cam 2 ore dupa c mananc asha ceva65....nope...just joking21...e safe, e inventata shi patentata de mine shi e ok^_^
[center][Imagine: SOTW2-House.png][/center]
[center]~only God doesn't believe in...God~[/center]


[center][Imagine: 1241698538_scrubs-party.gif][/center]
[center]Trolebuuuuuuuuuuuzzzzzzzzz[/center]


[center]Do you know a woman who hates herself enough to date me?[/center]

[center][Imagine: chibi_2605.gif]
Pompertziu Fulangesh, chibi-ul lui YamaMina
[/center]


#9
Heh tocmai m-am apucat sa imi dezvolt "talentul" la gatit [din lipsa de ocupatie nu altcv] si am vazut topicul si am zis "de ce nu?"
so...

Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
Pay nici chiar asa...asta pentru ca am aragaz electric deci nu trebuie sa folosesc chibrit10

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Hm...nu le-as numi peripetii cat le numesc esecuri21 Odata am incercat sa fac cartofi prajiti si i-am invartit de atatea ori incat la sfarsit era o tocanita de cartofi cu ulei fiindca se sfaramasera21.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu si doamne ajuta ca nu am facut-ophew. In primul rand si asa mie imi e frica de sange apoi de cand am vazut-o pe mama ca s-a taiat mai rau cu cutitul, simpla imagine a cutitului imi provoaca frica [ eh acum depinde si despre ce cutit e vorba71]

Care este mancarea voastra favorita?
Mancare favorita...defapt sunt cam "mofturoasa" cand vine vorba de mancare... nu-mi plac legume ca ceapa si usturoiul si orice contine aceste legume iese din meniul meu21 Imi plac cartofii prajiti, spaghetele si...hm pizza se pune? Cred ca nu..ah si mai imi plac cartofii copti4
Dar cel mai mult imi place sa mananc fructe doar ca nu intra in categoria mancaruri.

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Actually pe mine chiar ma streseaza gatitul gandindu-ma ce va iesi dupa ce termin eu cu punerea in practica a "marii mele vocatii". Dar poate ca pentru altii [care probabill se si pricep] aceasta activitate reduce stresul fiindca au cu ce sa-si ocupe timpul, altfel chiar nu vad avantajele.
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]

#10
Când intraţi în bucătărie incendiaţi casa?
Oarecum.

Aţi avut vreodată peripeţii cu gătitul?
Păi da. Încercam să`mi fac omletă şi am scăpat tigaia plină cu ulei pe jos, plus ouăle care s`au spart, evident.

V-aţi tăiat vreodată mai grav cu cuţitul?
Nu, spre surprinderea mea. o,o

Care este mâncarea voastră favorită?
Sushi.

Credeţi că gătitul poate fi considerat o formă de a reduce stresul?
Nu cred. o,o Aş ajunge să nu mai am degete la mâini dacă aşa aş reduce eu stresul.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)