Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Bucatarie, mancare.... pompieri?

#51
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

nu mi s-a intalmplat niciodata, dar am ars ulei de cateva ori. mirosul era tare aiurea.



Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

cred ca eram in clasa a doua si-mi era foame; mi-am zis sa-mi prajesc un ou, cat de greu poate sa fie? am lasat uleiul sa se incinga, si credeam ca-i gata cand incepe sa "fiarba", ca apa... cand am vazut ca iese ceva din el, am dat drumul oului, care a facut sa sara ulei incins peste tot... ma rog, am pus capacul si l-am lasat acolo. intre timp a venit tata acasa si a gasit bucataria duhnind de ulei ars, si cand a ridicat capacul tigaii oul era... maro.



V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

cred ca da. m-am mai taiat si alte dati, dar nu-mi pot aduce aminte exact... curatam un mar abia spalat, cu un cutit abia spalat. cutitul avea lama prea lunga si m-am gandit sa-l tin de lama, nu de maner, ca sa scot casuta cu seminte mai bine. zece secunde mai tarziu, mi-a alunecat cutitul din mana si m-am taiat cam adanc la trei degete (aratator, inelar si la ala micu'). nu stiu cum mijlociul a scapat, dar a fost destul de aiurea si cu trei degete taiate.



Care este mancarea voastra favorita?

atat timp cat n-are gust de canal, imi place. bine, aia facuta de mama.



Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?

pentru cei carora le place si gatesc de placere, de ce nu? uneori mai intru si eu in bucatarie cu chef sa-mi fac de mancare, dar pe la jumatate incep sa ma uit la ceas si sa ma intreb, "nu se mai termina?"
[Imagine: nDIKwXJ.png]

#52

#53
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
De obicei nu, dar sunt la o limita pe care nu indraznesc sa o calc. Cand fac omleta, o prajesc bine intotdeauna si am plangeri, asa incat trebuie sa deschid fereastra/usa de fiecare data. Daca imi fac altceva... well nu imi fac altceva. Pot sa traiesc cu oua zile intregi. Patetic.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Da, am incercat sa fac pilaf si mi-a clocotit apa sau ce pana mea si a dat pe aragaz. Am incercat sa fac ceva tort odata si mi-a iesit in loc de blat solid, o crema pufoasa. Like, wth? A trebuit sa il arunc, nu a fost bun de nimic. Am prajit rau, de fapt am ars carnatii dar nu la mine, ci cand munceam in vacanta. Pe o parte erau rumeni si frumosi si pe cealalta parte erau negrii. Ca o zebra.

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Nu, macar atat, cred ca ar plezni ficatul in mine. Imi e tot una sa vad sangele cuiva dar daca e al meu sau daca eu sunt cea ranita, lesin fara probleme.

Care este mancarea voastra favorita?
Imi plac cartofii foarte mult, gatiti oricum. Imi place carnea de pui la duba. Imi plac ouale *din necesitate* si imi place cafeaua xD.

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Poate, pentru alte persoane dar pentru mine nu.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#54
Ahaha, ia-ca un topic ce mi se potriveste ca o manusa! Titlul, mai bine zis, pentru ca sunt un complet anti-talent la gatit. Daca incendiez casa cand intru in bucatarie? Poate. Nu stiu. Ideea e ca nu prea intru. Si ca mai greu incendiezi cand folosesti cuptorul cu microunde. E drept ca singura daca cand am facut cartofi prajiti singura i-am ars complet, dar asta e alta poveste ^^'

Peripetii cu gatitul... mmm, poate doar atunci cand eram mai mici putin, eu si cu o prietena acasa la mine cu fratemiu si mai mic ca noi. Mama ne lasase in grija sa ne facem niste sandwichuri si sa-i dam si la "ala micu'", doar ca noi ne-am luat cu povestile si am uitat complet. Am realizat abia cu foarte putin timp inainte sa ajunga mama ca uitasem sa hranim copilul, asa ca am decis sa facem niste sandwichuri rapide. Doar ca untul era tare, direct de la frigider. Asa ca l-am bagat la microunde. In pachetul lui. Yep, cam asa minte aveam noi la vremea aia. Needless to say ca a luat foc ambalajul, ne-am super-panicat si pana la urma cred ca am trecut pe nelipsitul lapte cu cereale. Cu cutitul insa nu m-am accidentat niciodata so yay for that I guess ^^''

Mancarea favorita sunt clatitele pentru ca daaa, pentru mine sunt o mancare esentiala si, din fericire, una din putinele pe care chiar stiu sa le fac cat de cat. Cu gem, cu ciocolata, cu orice, sunt pur si simplu yum si nelipsite. Cat despre lipsa talentului meu la gatit... cred ca e pur si simplu o obisnuinta si o comoditate, sincer. Daca inveti sa folosesti cuptorul si dai un google pentru retete, ce mare lucru se mai poate intampla? Incerci o data, nu iese, incerci a doua oara, nu iese, dar pana la urma va iesi. Ceva decent si comestibil macar. Recunosc, mi-e putin teama de ce o sa ma fac cand plec de la bunica si voi fi eu si bucatarioara mea, dar sunt convinsa ca cel mai bun profesor e nevoia si, presata fiind de stomacul care mi-o va cere, voi invata eu si sa gatesc intr-un final ^^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#55
Eu si gatitul...hmmm cred ca suntem ca apa si focul. Singura chestie pe care stiu sa o fac este oul prajit. daca ma pui sa fac altfel de mancare cred ca mai bine ti-ai lua un extinctor daca ai vrea sa traiesti 21

Legat de taieturi, rareori ma tai cu cutitul deoarece nu prea umblu cu el. Mancare favorita, same thing si pentru mine gatitul e o forma de a induce si mai mult stresul deoarece mie sa nu ard casa cumva din greseala 21
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#56
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?
O singura data era sa sun la 112 .
Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?
Aveam vreo 7-8 ani si vroiam sa topesc , la cuptorul cu microunde 3 patratele de ciocolata . Am pus ciocolata in cuptor si am steptat 30 de secunde , am vazut ca nu se topise deloc si asa ca am reintrodus-o in cuptor, de data aceasta l-am setat la 5 minute .Intre timp m-am dus in alta camera sa ma uit la televizor . Deodata am simtit miros de ars , cand am intrat in bucatarie nu puteam sa vad nimic din cauza fumului gros si negru care iesea din cuptor .M-am panicat , nu stiam ce sa fac . Am scos cuptorul din priza si cand am verificat asa zisa " ciocolata topita " nu am mai gasit decat 3 bucatele de carbune . A mirosit a fum toata casa timp de 2 saptamani.
V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?
Imi amintesc ca eram cu tatal si fratele meu acasa si ne pregateam sa plecam in vacanta de iarna , iar tata iesise sa cumpere mancare pentru pachet . Noi am inceput sa taiem painea pentru sandwich-uri . Nu stiu cum am facut ,dar dupa prima felie de paine taiata toata masa era plina de sange . Durea ingrozitor si nu stiam cum sa opresc sangerarea.Pana la urma a venit tata acasa si mi-a bandajat degetul .
Care este mancarea voastra favorita?
Imi place mancarea gatita de mama Smile .
Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?
Eu ma relaxez in timp ce fac prajituri ,deci pot spune ca este o metoda buna de a alunga stresul .

#57
Cand intrati in bucatarie incendiati casa?

Din fericire nu mi s-a intamplat vreodata sa fiu macar aproape de a incendia casa, asta deoarece am fost invatat de mic ca nu e bine sa te joci cu focul, asa ca il iau cat se poate de in serios si nu il scap din ochi XD.

Ati avut vreodata peripetii cu gatitul?

M-am mai taiat de cateva ori la deget cu taisul de la cutit sau ars la mana, deoarece nu am folosit o carpa sau o manusa sa iau mancarea de pe aragaz crezand ca s-a racit si am mai varsat ocazional apa din cratita pe jos, dar nimic prea extravagant, gen sange pe faianta, mancare facuta scrum (desi mi s-a mai lipit in cateva randuri de fundul oalei) etc. .

V-ati taiat vreodata mai grav cu cutitul?

Nu stiu ce se intelege prin grav, de taiat o vena din greseala la mana sa imi tasneasca din ea sangele ca Vezuviu nu mi s-a intamplat Slava Domnului 21, de obicei au fost taieturi minore in care hemoragia se termina in maxim 30 minute dupa ce puneai o compresa. Din pacate am o cicatrice mica care mi-a ramas de la o taietura pe partea posterioara a degetului mare de la mana stanga cand incercam sa tai niste legume, dar are vreo 3 mm, de-abia se vede.

Care este mancarea voastra favorita?

Daca excludem dulciurile, prajiturile etc., mancarea mea preferata ar fi mamaliga cu branza si smantana: traditional romanesc, usor de preparat (asta daca cumperi branza si smantana din comert), tine de foame si foarte gustos. Ce poti sa iti doresti mai mult? Mai imi plac foarte mult salatele de vinete, beouf si orientala .

Credeti ca gatitul poate fi considerat o forma de a reduce stresul?

Cu siguranta, atata timp cat este facut din pasiune si nu uiti sa te distrezi facand asta, nu vad de ce nu ar putea fi, mai ales ca spre deosebire de alte hobby-uri gatitul chiar este ceva palpabil de care chiar poti sa te bucuri la sfarsit cand gusti din ce ai creat 4.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)